Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator toroidalny nawijanie-grzeje się??

~JJ~ 22 Maj 2005 16:19 2850 7
  • #1 22 Maj 2005 16:19
    ~JJ~
    Poziom 2  

Witam serdecznie. Dostałem transformator toroidalny, był na rogu uderzony, jakieś 2-3 mm uszkodzenia. Odwinąłem wtórne, połączyłem pierwotne tak jak powinno być. Także chyba jest tyle samo zwojów, kawałki które były całkowicie odcięte zastąpiłem podobnym drutem. Zawinąłem taśmą, nawinąłem kilka zwojów wtórnego i podłączyłem. Działa, z paru zwojów wychodzi 1,46V. Ale się grzeje?! Folia się nie pali, ale tylko na chwilę go włączałem. Powinien się tak grzać? To z powodu zaledwie 15 zwojów wtórnego? Czy nawinięcie na wtórnym uzwojeniu kilku zwojów w innym kierunku lub 2, 3 więcej ma jakiś wpływ?

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź. :)

0 7
  • Pomocny post
    #2 22 Maj 2005 18:06
    UBL21
    Poziom 19  

Nawinięcie części uzwojenia w odwrotnym kierunku na uzwojeniu pierwotnym spowoduje że transformator będzie sie zachowywał tak jakbyś mu odwinął z pierwotnego uzwojenia dwukrotą ilaść zwojów, wtedy pierwotne uzwojenie będzie na mniejsze napięcie niż poprzednio i może wystąpić grzanie transformatora. Mogłeś też żle połączć naprawiane uzwojenie i powstał tzw. zwarty zwój. Albo jest on jeszcze głebiej pod następną warstwą w miejscu uderzenia. Transformator bez obciążenia nie powinien sie grzać . Uzwojenie wtórne bez wzgledu na kierunek nawijania nie ma wpływu na grzanie sie transformatora.

0
  • #3 22 Maj 2005 23:04
    ~JJ~
    Poziom 2  

Dziękuje za odpowiedź.
    A nawinięcie kilku zwojów więcej jaki by dało efekt??
    Hmmm więc będę próbował nawinąć go od nowa jeżeli nie dam rady tego poprawić. Tylko że nigdzie nie mogę znaleźć jakichkolwiek informacji na temat obliczeń do rdzenia toroidalnego. Posiadam jeszcze dwa duże rdzenia średnicy 14 - 15 cm więc chciałbym je wykorzystać.
    Z góry dziękuje za jakikolwiek link i info.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #4 23 Maj 2005 13:56
    Bartek_Wosik
    Poziom 27  

Nawinięcie wiekszej liczby zwoji w kieruknu zgodnym z kierunkiem nawijania poprzednich uzwojeń spowduje wzrost napięcia.

0
  • #5 12 Cze 2005 20:03
    mckwacz11
    Poziom 10  

odwinięcie kilku czy kilkudziesięciu zwoi uzwojenia wtórnego dla pracy trafo nie ma żadnego znaczenia jedynie napięcie wyjściowe zmniejszy się.
    jeśli transformator się grzeje to któreś z uzwojeń jest zwarte . sprubój odwijać uzwojenie wtórne aż do ustąpienia zwarcia. nawet jeśli będziesz musiał całkowicie odwinąć uzwojenie wtórne .w transformatorach toroidalnych uzwojenie wtórne nawijane jest zazwyczaj dwoma drutami równolegle imogłeś pomylić druty. najprostrzy sposób na obliczenie liczby zwoi w trafo to pomnożenie przekroju poprzecznego rdzenia przez 40

0
  • #6 13 Cze 2005 10:45
    stas500
    Poziom 15  

mckwacz11 napisał:
    odwinięcie kilku czy kilkudziesięciu zwoi uzwojenia wtórnego dla pracy trafo nie ma żadnego znaczenia jedynie napięcie wyjściowe zmniejszy się.
    jeśli transformator się grzeje to któreś z uzwojeń jest zwarte . sprubój odwijać uzwojenie wtórne aż do ustąpienia zwarcia. nawet jeśli będziesz musiał całkowicie odwinąć uzwojenie wtórne .w transformatorach toroidalnych uzwojenie wtórne nawijane jest zazwyczaj dwoma drutami równolegle imogłeś pomylić druty. najprostrzy sposób na obliczenie liczby zwoi w trafo to pomnożenie przekroju poprzecznego rdzenia przez 40

Moim zdaniem trzeba przekruj podzelic przez 40 wtedy bedze ilosc zwoi na 1V napiecia tak bylo w trafo plaszczowych

0
  • #7 13 Cze 2005 11:08
    mczapski
    Poziom 38  

Domyślam się, że trafo z założenia pracowało na 230 V i dalej tak zamierzasz wykorzystywać. Ponieważ trafa tego typu nawijane są dwoma lub większą ilością przewodów łączonych ostatecznie w szereg mogło się zdarzyć, że pomyliłeś końcówki przy wymianie uszkodonego przewodu. W efekcie nowopowstałę uzwojenie pierwotne nie spełnia warunków dla 230 V (niżej) a do tego część uzwojeń poprzednio pierwotnych została zwarta. A więc nie ma warunków do pracy trafo. sprawdź bardzo dokładnie początki i końce fragmentów uzwojeń. Przypominam, że dla nawijania równoległego łączenie szeregowe uzyskujemy przez przyłączenie końca jednego uzwojenie z końcem następnego itd.

0
  • #8 13 Cze 2005 11:15
    okkaz
    Poziom 13  

ten transformator ma na pewno zwarcie między zwojowe i dlatego się
    grzeje

0
  Szukaj w 5mln produktów