Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w starej kamienicy - brak GSW, sieć TN-C

michubikeman 19 Kwi 2015 02:04 2991 42
  • #31 19 Kwi 2015 02:04
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

retrofood napisał:

Napisz, ilu z nich chciałoby uziemiać punkt podziału PEN i ile razy pisano o tym na elektrodzie w ciągu ostatnich pięciu lat.

Możesz pisać do usranej śmierci, a i tak nie ma tygodnia aby ktoś nie zapytał lub co gorsza upierał się przy swoim.
    Problem jest taki, że ten rzekomy nakaz uziemiania punktu rozdziału wymyśliła pewna organizacja, która to lobbowała i lobbuje do dnia dzisiejszego. Jeszcze 20 lat temu była na pozycji, teraz jest już dnem kompletnym. Taka "maszynka" ledwo zipiąca aby członkowie emeryci dorobili do emerytury na wszelkie możliwe sposoby po najmniejszej linii oporu. Na szczęście to się już nieubłagalnie kończy.

• Mitronik
  • #32 19 Kwi 2015 08:33
    michubikeman
    Poziom 9  

Łukasz-O napisał:
    Ciekawe, wielu z nas zaczynało od zera gdy nie było jeszcze internetu. Wiedzę czerpało się tylko z książek lub na lekcjach w szkole. Potem praktyki, później praca jako pomocnik (podaj przynieś pozamiataj).
    A teraz? Zapytasz na forum i już jesteś elektrykiem.

No właśnie widać jak wrzucacie ludzie do jednego worka. Więc opowiem wam Swoją historię - skończyłem studia elektrotechniczne, zrobiłem uprawnienia SEP "E", na co dzień pracuję w hurtowni elektrotechnicznej, wykonuje 3 w życiu instalację elektryczną, ale pierwszy raz mam problem z uziemieniem w sieci TN-C-S. I zaręczam, że nigdzie nie była przedstawiona taka sytuacja.

Teraz internet jest więc pytam, bo na tym się po prostu nie znam.

Dodano po 1 [minuty]:

Bronek22 napisał:
    W temacie masz kompletnego amatora(co usiłuje uziemiać do rur).

Kiedy napisałem, że zamierzam uziemiać do rur????? Napisałem, że tak mówią niektórzy "elektrycy" a wg mnie jest to błędne!

• Mitronik
  • #34 19 Kwi 2015 08:59
    michubikeman
    Poziom 9  

Bronek22 napisał:
    Bo dla niego to część elektryczna obca. Faktury na nią pewnie nie ma.

Zgodnie z lekturą forum:

.Jack napisał:
    Tyle razy na Forum było pisane, że połączenia wyrównawcze miejscowe mogą być wykonane wyłącznie przy obecności głównych połączeń wyrównawczych w budynku. Należy zrobić wywiad techniczny w piwnicy jeżeli jest to stare budownictwo.
    Szyna wyrównawcza w łazience i doprowadzony przewód wyrównawczy żółto-zielony z głównego zacisku PE w rozdzielnicy elektrycznej.
    Połączenia wyrównawcze zawsze mają sens, jest to doskonały środek ochrony jeżeli zawiodą pozostałe.
    A odnośnie ograniczników przepięć to zawsze mogą się przydać, chociażby jako argument przy odszkodowaniu za spalony sprzęt dla firmy ubezpieczeniowej ( szukają zawsze dziury w całym aby nie becelować ).

.Jack napisał:
    Miejscowe połączenia wyrównawcze są tylko uzupełnieniem połączeń wyrównawczych głównych w budynku. Miejscowe połączenia w lokalu podłączone do głównego zacisku PE stwarzają lokalną ekwipotencjalizację konkretnego pomieszczenia ( np. łazienki ). I wcale nie musi to być potencjał ziemi tak, jak dla uziemionej szyny GSW w budynku. Przy braku połączeń wyrównawczych głównych w budynku, stworzenie lokalnego wyrównania potencjałów mija się z celem a nawet może być groźne w starych instalacjach z zerowaniem ochronnym, gdzie jedyne połączenie z ziemią było poprzez mostek na wodomierzu metalowoego rurociągu.

Rozumiem to, dlatego wykonuję połączenia wyrównawcze, od których będzie doprowadzone LGY 10mm2 do RM, ALE NIE BĘDZIE PODŁĄCZONE. A szyna wyrównawcza w łazience będzie miała możliwość połączenia uziomu i GSW w przypadku modernizacji instalacji elektrycznej całego budynku. Jeśli jest to wg Was błędne to napiszcie gdzie.

Dodano po 2 [minuty]:

kkas12 napisał:
    A porócz internetu są jeszcze uznane zasady wiedzy technicznej i tych wstyd jest nie znać.
    Wyobraź sobie kierowcę (może)taksówki, autobusu nie znającego zasad ruchu drogowego.

A Wy dalej swoje, POCZĄTKUJĄCY kierowca autobusu na pewno od początku świetnie jeździ i wszystko umie.
    Rozumiem, gdybym maił 10 lat praktyki i pytam o takie rzeczy, ale nie mam, jestem początkujący i dlatego pytam

• #35 19 Kwi 2015 09:08
    kkas12
    Poziom 41  

I co z tego, ze jesteś początkujący?
    Masz z tego tytułu licencję na zabijanie?
    I nie chodzi o to jak kierowca jeździ, ale o jego znajomość przepisów ruchu drogowego!

Na początek proponuję zapoznanie się z 5-54 gdzie znajdziesz inne wymogi dotyczące połączeń wyrównawczych (załozyłem chyba kiedyś wątek tego dotyczący, ale zainteresowanie było znikome).
    Natomiast to co chcesz wykonać z połączeniami wyrównawczymi jest niedopuszczalne, bo nieuziemionych polaczeń wyrównawczych wykonywać Ci nie wolno pod żadnym pozorem!

• #36 19 Kwi 2015 09:22
    michubikeman
    Poziom 9  

kkas12 napisał:
    Natomiast to co chcesz wykonać z połączeniami wyrównawczymi jest niedopuszczalne, bo nieuziemionych połączeń wyrównawczych wykonywać Ci nie wolno pod żadnym pozorem!

Ok, to w takim razie nie podłącze LGY od rur do szyny MSW.

• #37 19 Kwi 2015 10:18
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #39 19 Kwi 2015 15:22
    gogi20
    Poziom 24  

Na kolegę "Bronek22" ja nie mam już sił. Przecież nie sugerowałem nawet podłączenia do żadnych rur.

retrofood napisał:
    Napisz ilu z nich chciałoby uziemiać punkt podziału PEN i ile razy pisano o tym na elektrodzie w ciągu ostatnich pięciu lat.
    Oj niejeden w myślach wbijałby już szpilkę:) A jeśli chodzi o punkt podziału to czepiacie się a 90% różnych źródeł wiedzy łącznie z kursami na uprawnienia elektryczne mówi: "należy uziemić punkt podziału/rozdziału PEN":)

• #40 19 Kwi 2015 15:27
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Na kolegę gogi20 ja nie mam już sił.
    Niech te źródła wiedzy, a w szczególności gogi20 w końcu udowodnią te uziemianie "punktu rozdziału" i po kłopocie.

• #41 19 Kwi 2015 16:05
    slawekx
    Poziom 28  

Owszem uziemić ale po podziale i PE a nie punkt podziału. Tak jest napisane. Nie dotyczy treści w tytule.

• #42 19 Kwi 2015 18:19
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #43 19 Kwi 2015 20:49
    Akrzy74
    Poziom 39  

Temat "na niedzielę" staje się męczący. Koledzy nie mają o czym pisać, więc piszą o wszystkim i o niczym- to niedopuszczalne!