Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w starej kamienicy - brak GSW, sieć TN-C

16 Kwi 2015 15:24 3399 42
  • Poziom 9  
    Witam

Modernizuję instalację elektryczną (posiadam uprawnienia SEP"E"), w w jednym z mieszkań w starej wielorodzinnej kamienicy, przewody aluminiowe, układ TN-C, brak GSW.

Oczywiście w mieszkaniu instalacja będzie 3-przewodowa, pod układ TN-S w przyszłości (na tą chwilę będzie TN-C-S). W RM zostanie rozdzielony PEN (mostek na szynach N i PE). Zostanie także poprowadzona instalacja wyrównawcza, z szyną LSW w łazience, do niej połączone przez LGY 10mm2 rura gazowa, rura wodna i ewentualnie metalowa wanna. Niestety jak wcześniej pisałem nie mam nigdzie GSW.

Problemem jest uziemienie punktu rozdziału przewodu PEN i LSW ... Znajomi elektrycy mówią, że jak nie ma GSW to do rur - ale to niezgodne ze sztuką, lub w ogóle nie uziemiać - ale to też niezgodne ze sztuką. Uziom punktowy też jest niemożliwy - brak zgody wspólnoty oraz jako, że to budynek wielorodzinny, konieczne jego podłączenie do GSW (którego nie ma) wszystkich uziomów w budynku. Dodatkowo, przy podłączeniu rur do LSW, a następnie LSW do szyny PE, przy której jest rozdział PEN, to w przypadku pojawienia się napięcia na N, pojawi się ono na rurach...

Proszę o pomoc czy mogę zrobić to w następujący sposób:

- NIE uziemiać rozdziału PEN i NIE podłączać LSW w rozdzielni. Instalacja wyrównawcza zostanie podłączona dopiero przy modernizacji WLZ i utworzeniu GSW w piwnicy.

Lub ewentualnie co możecie zaproponować, przy braku możliwości podłączenia pod GSW i braku uziomu.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Oczywiście, mistrz ciętej riposty. Spodziewałem się tego.

Proszę o poradę, a kolega widzę, że wszystkie rozumy pozjadał - bo przecież najłatwiej jest wytykać błędy.

Jeśli jest ktoś chętny, to proszę o pomoc i wypowiedź w temacie.

Moderowany przez Akrzy74:

Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu.

• Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Specjalista elektryk
    michubikeman napisał:
    posiadam uprawnienia SEP"E"

Sorry wodzu, kto Ci wydał uprawnienia, że takie pytani zadajesz?
    michubikeman napisał:
    Zostanie także poprowadzona instalacja wyrównawcza, z szyną LSW w łazience, do niej połączone przez LGY 10mm2 rura gazowa, rura wodna i ewentualnie metalowa wanna

????
    michubikeman napisał:
    Niestety jak wcześniej pisałem nie mam nigdzie GSW

Że co??
    michubikeman napisał:
    Problemem jest uziemienie punktu rozdziału przewodu PEN

Mając uprawnienia jak to się stało, że takie słowa napisałeś??
    michubikeman napisał:
    Znajomi elektrycy mówią

Mądrego warto posłuchać.
    michubikeman napisał:
    Oczywiście, mistrz ciętej riposty. Spodziewałem się tego.

Jesteś na dobrej drodze spodziewając się krytycznych słów wobec tego co napisałeś przy założeniu, że:
    michubikeman napisał:
    posiadam uprawnienia SEP"E"

Moderowany przez Akrzy74:

Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu.
    Proszę zwrócić uwagę, że to dział "Elektryka początkujący" i mile widziane jest choćby proste wytłumaczenie.

• Moderator
    michubikeman napisał:

Lub ewentualnie co możecie zaproponować, przy braku możliwości podłączenia pod GSW i braku uziomu.

Proponuję lekturę forum. Niestety, Kolego, masz takie braki, że na tacy nikt Ci całej wiedzy nie poda, bo taca musiałaby mieć wielkość boiska sportowego. Przyjmij też do wiadomości, że mimo posiadania zaświadczenia kwalifikacyjnego, nie masz kwalifikacji do właściwego wykonania tego zadania.
  • Poziom 24  
    Niestety kolego pomimo powyższych opinii, najprawdopodobniej każda z wcześniej piszących osób ma inne zdanie na tematy, które poruszyłeś. Ja też pewnie miałbym swoje. Nie jest to oczywisty temat a trudnych tematów każdy unika, dlatego lepiej się wykręcić i przerzucić winę na brak wiedzy pytającego.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    gogi20 napisał:
    Niestety kolego pomimo powyższych opinii, najprawdopodobniej każda z wcześniej piszących osób ma inne zdanie na tematy, które poruszyłeś. Ja też pewnie miałbym swoje. Nie jest to oczywisty temat a trudnych tematów każdy unika, dlatego lepiej się wykręcić i przerzucić winę na brak wiedzy pytającego.

Więc oczekuję kolegi opinii którą osobiście zweryfikuję. :|
  • Poziom 9  
    retrofood, czytając wcześniej lekturę forum spodziewałem się takich odpowiedzi, jednak liczyłem na odrobinę nakierowania i pomocy doświadczonych kolegów, ponieważ spotykam się na co dzień z brakiem uziemienia w instalacjach w nowych budynkach, instalacjach bez RCD, bez ograniczników przepięć, robionych nieschludnie, z przewodem PE podłączanym do rur jako uziemienie - i to wszystko są realne informacje z branży elektrycznej.

Wiem, że to błąd, wiem też, że punkt rozdziału PEN powinien być uziemiony (np. sztuczny uziom punktowy) poprzez szynę wyrównawczą, do której powinny być podpięte części przewodzące obce ( w moim przypadku rura gazowa i wodna), jednak w tym lokalu widzę problem z zastosowaniem tego, czy tak trudno zamiast wypisywać esejów o mojej niewiedzy, nie można napisać zdania jak wy byście wykonali taką instalację? Aby pomóc, nakierować, i zaznaczyć co jest niezbędne? Czy Panowie czasami nie zapomnieli, że jest to dział "elektryka początkujący"? A odpowiedzi tutaj wskazują, że każdy powinien być od razu ekspertem i nie ma prawa się mylić i czegoś nie wiedzieć. Wg szanownych kolegów lepiej jest wskazać palcem i powiedzieć komuś, że "nic nie umiesz" niż próbować stworzyć nakierowac słabych pseudoelektryków na bycie choć odrobinę lepszymi...

Więc ponawiam prośbę, proszę o krótkie zdanie jak byście wykonali taką instalację i jakie widzicie błędy.

Dodano po 58 [sekundy]:

gogi20, bardzo proszę o Twoją opinię
  • Moderator
    michubikeman napisał:

Wiem, że to błąd, wiem też, że punkt rozdziału PEN powinien być uziemiony (np. sztuczny uziom punktowy)

A właśnie że nie. Gdybyś czytał forum, wiedziałbyś.

Poza tym, przed przystąpieniem do jakiejkolwiek modernizacji czy remontu, najpierw robi się inwentaryzację. Jaką będzie miała formę, mniejsza z tym, ale to podstawa, na której się stoi! Ty nie podałeś żadnych danych o zasilaniu, nie znasz źródła zasilania, rodzaju i wielkości zabezpieczeń, przekroju przewodów... nic! oglądałeś protokoły z przeglądów okresowych? Zrobiłeś pomiary kontrolne? Pewnie nie... Więc jak ma ktoś projektować? W oparciu o co? O wizję łazienki?
    A dywagacje o rurach dyskwalifikują Cię całkowicie. Przecież to nie Twoje rury! Chociażby z tego powodu niczego się do nich nie dołącza! Poza tym do plastyku chcesz dołączać? Przecież je wymienią i nikt się Ciebie pytał o zgodę nie będzie! Tkwisz w dawnym PRL-u i jeszcze się obrażasz...
  • Poziom 9  
    retrofood napisał:
    michubikeman napisał:

Wiem, że to błąd, wiem też, że punkt rozdziału PEN powinien być uziemiony (np. sztuczny uziom punktowy)

Czytałem - wg rysunku z normy nie ma konieczności uziemienia, jednak w wielu opracowaniach (przez niektórych bezprawnie) pojawia się konieczność uziemienia takiego punktu. A że norma jest obowiązującym aktem prawnym jest obowiązkowa do stosowania.

No i dla tego też założyłem ten temat - bo chcę otrzymać odpowiedzi jak w swojej konkretnej sytuacji powinienem się zachować? Nie uziemiać rozdziału PEN, ale co wtedy z połączeniem wyrównawczym? Podłączać szynę wyrównawczą do rozdzielni czy nie (tam będzie rozdział PEN?
  • Moderator
    michubikeman napisał:

Czytałem - wg rysunku z normy nie ma konieczności uziemienia, jednak w wielu opracowaniach (przez niektórych bezprawnie) pojawia się konieczność uziemienia takiego punktu. A że norma jest obowiązującym aktem prawnym jest obowiązkowa do stosowania.

Nic z tego, nawet to nie jest jak się okazuje prawdą.
    Ale podpowiem Ci. Uziemia się PE a nie jakiś punkt. Nawet podzielony czy też rozdzielony (ciekawe czy kto widział podzielony punkt).
  • Poziom 9  
    retrofood napisał:
    michubikeman napisał:

Poza tym, przed przystąpieniem do jakiejkolwiek modernizacji czy remontu, najpierw robi się inwentaryzację. Jaką będzie miała formę, mniejsza z tym, ale to podstawa, na której się stoi! Ty nie podałeś żadnych danych o zasilaniu, nie znasz źródła zasilania, rodzaju i wielkości zabezpieczeń, przekroju przewodów... nic! oglądałeś protokoły z przeglądów okresowych? Zrobiłeś pomiary kontrolne? Pewnie nie... Więc jak ma ktoś projektować? W oparciu o co? O wizję łazienki?
    A dywagacje o rurach dyskwalifikują Cię całkowicie. Przecież to nie Twoje rury! Chociażby z tego powodu niczego się do nich nie dołącza! Poza tym do plastyku chcesz dołączać? Przecież je wymienią i nikt się Ciebie pytał o zgodę nie będzie! Tkwisz w dawnym PRL-u i jeszcze się obrażasz...

Zasilanie jednofazowe, układ sieci TN-C, zabezpieczenie przedlicznikowe - wyłącznik nadprądowy B25, przekrój przewodów ok 4mm2. Rury w łazience są metalowe, wiem, że plastikowych się nie uziemia. I po co te nerwy? I ten PRL, z którym kompletnie nie mam nic do czynienia...
  • Poziom 24  
    Proszę:
    Instalacja w starej kamienicy - brak GSW, sieć TN-C
    Podzielony punkt w powiększeniu:)
    Moim zdaniem, jeśli nie ma GSW to nie możesz podłączyć MSW (przynajmniej na razie, ponieważ zabraniają tego przepisy i wiedza). Drugą kwestią jest to czy kiedykolwiek ta MSW w łazience będzie potrzebna. O "punkcie rozdziału" napisano już 2 tomy encyklopedii to możesz poczytać. Chodzi o to, żeby uziemiać PE tak jak wcześniej zostało napisane. W tym momencie wg. mnie powinieneś wykonać pomiar pętli zwarcia (kilka razy) na przyłączu do mieszkania (najlepiej byłoby je od razu wymienić). Na podstawie tego pomiaru wywnioskować czy jest możliwe zachowanie ochrony przeciwporażeniowej w nowej instalacji. Dokonać podziału "zera" (przyszły PEN) na "zero ochronne" (przyszłe PE) i "zero robocze" (przyszłe N). Być może WLZ w tej kamienicy spełnia już wymogi aby był w nim PEN. Jako ochronę podstawową zastosować wyłączniki nadmiarowo-prądowe. Jako ochronę dodatkową zastosować RCD na wszystkie obwody w łazience oraz wszystkie gniazda w mieszkaniu. Na obwody oświetlenia oprócz łazienki nie trzeba stosować wyłączników RCD, ale można. To tyle z ochrony przeciwporażeniowej. Reszta według przepisów i sztuki:)
    Przepraszam zapomniałbym... jeszcze kontroler napięcia sieciowego. W razie wątpliwości jaki zastosować odezwij się do kolegi "Bronek22".

Moderowany przez retrofood:

Ostrzeżenie nr 2. Pkt 3.1.9 regulaminu.

• Poziom 9  
    Dzięki gogi20, kwestia RCD, esów jest mi znana, przewód zasilający od licznika do RM też będzie wymieniony na YDYP 3x6mm2. Pomiar pętli zwarcia zostanie wykonany,

- jakie parametry ma spełniać WLZ, aby był w nim PEN?

Czyli rozumiem, że muszę uziemić przyszłą szynę PE (szyna w RM - tam będzie mostek z przyszłym N). Tylko, co jeśli wspólnota nie daje zgody na wbijanie niczego, bo przecież wszystkim innym działa, no i dodatkowo przepisy mówią, że każdy uziom musi być podpięty pod GSW (której nie ma?). Więc w takim wypadku nie mogę uziemić PE?

MSW będzie wykonane przyszłościowo - nie będzie podpinane w rozdzielni, zostanie podpięte dopiero przy utworzeniu GSW.
  • Admin Elektroenergetyka
    michubikeman napisał:

- jakie parametry ma spełniać WLZ, aby był w nim PEN?

10mm ² dla Cu lub 16mm² dla Al.
    Od co najmniej 15-stu lat na forach elektrycy o tym trąbią, nie wspomnę o książkach...
    Jeśli kolega zadaje takie pytania w dobie internetu, będąc jednocześnie wykonawcą elektrykiem - współczuję inwestorom. Wstyd i nic poza tym.
    michubikeman napisał:

Czyli rozumiem, że muszę uziemić przyszłą szynę PE (szyna w RM - tam będzie mostek z przyszłym N). Tylko, co jeśli wspólnota nie daje zgody na wbijanie niczego, bo przecież wszystkim innym działa, no i dodatkowo przepisy mówią, że każdy uziom musi być podpięty pod GSW (której nie ma?). Więc w takim wypadku nie mogę uziemić PE?

Nie, nic nie rozumiesz. Jak sobie wyobrażasz uziemienie takiej listwy na Xp. - w dodatku z N :|
    michubikeman napisał:
    MSW będzie wykonane przyszłościowo - nie będzie podpinane w rozdzielni, zostanie podpięte dopiero przy utworzeniu GSW.

Przyszłościowo - należy skończyć odpowiednie szkoły zamiast kształcić się z internetu przed robotą.
    Nóż się w kieszeni otwiera. "Elektrycy", "Specjaliści", "uprawnienia" itd... wszystko w jednym, tylko jakby wiedzy brakuje.
    Taka dziś jest klasa wykonywania usług... Ma być tanio. Nie znam się, zapytam na forum, będzie pan zadowolony...
  • Poziom 9  
    Łukasz-O napisał:

Więc WLZ nie spełnia warunków.

Łukasz-O napisał:
    Od co najmniej 15-stu lat na forach elektrycy o tym trąbią, nie wspomnę o książkach...

Widzę, że Panowie moderatorzy baaardzo lubią oceniać ludzi... do już kolejny post, który ma pokazać jacy Wy jesteście mądrzy i wszechwiedzący. Weźcie przykład z gogi20, który jako jedyny bez oceniania chciał pomóc.

Łukasz-O napisał:
    Nie, nic nie rozumiesz. Jak sobie wyobrażasz uziemienie takiej listwy na Xp. - w dodatku z N

Więc tak jak pisałem w pierwszym poście - proszę o informację, jak Wy wykonalibyście taką instalację. Mieskznaie znajduje się na wysokim parterze.

Łukasz-O napisał:
    Przyszłościowo - należy skończyć odpowiednie szkoły zamiast kształcić się z internetu przed robotą.
    Nóż się w kieszeni otwiera. "Elektrycy", "Specjaliści", "uprawnienia" itd... wszystko w jednym, tylko jakby wiedzy brakuje.

Proszę o odpowiedź w temacie, przyznaję, że mam braki w wiedzy dlatego pytam - zarówno elektryków (którzy nie uziemiają PE i nie podłączają MSW do szyny PE w RM) jak i Was. Ale wydaje mi się, że pomyliłem dział - bo Elektryka Początkujący to przecież dział tylko dla tych co wszystko robią poprawnie i wiedzą wszystko najlepiej. I jeszcze jedno - czytałem forum i dlatego nie znalazłem odpowiedzi, bo w większości przypadków jedziecie z góry na dół ludzi, którzy pytają nawet jeśli realnie piszą, że są tylko inwestorami - ale chyba czerpiecie z tego przyjemność. Może zmieńcie nazwę działu na "Towarzystwo wzajemnej adoracji wszystko wiedzących prawdziwych elektryków" - wtedy zrozumię, że piszę w złym dziale.
    Panowie Moderatorzy, może więc trochę więcej kultury?

Nie ma dla Was kompletnie znaczenia, że ktoś chce zrobić to dobrze, potrzebuje tylko pomocy w kwestii, z którą nie miał do czynienia i ma braki w wiedzy.

Łukasz-O napisał:
    Taka dziś jest klasa wykonywania usług... Ma być tanio. Nie znam się,
    zapytam na forum, będzie pan zadowolony...

Jak wyżej - masz szansę to zmienić - a tylko oceniasz i z łaską podajesz informacje, bo przecież Ty wszystko wiesz, a jacyś samozwani elektrycy z uprawnieniami na papierku pytają o rzeczy, które Ty wiesz i każdy wg Ciebie powinien wiedzieć.

Moderowany przez kkas12:

3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.
    3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    3.1.9. Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.

Ponawiam więc prośbę z pierwszego postu.
  • Poziom 28  
    michubikeman napisał:
    Witam
    Modernizuję instalację elektryczną (posiadam uprawnienia SEP"E"), w w jednym z mieszkań w starej wielorodzinnej kamienicy, przewody aluminiowe, układ TN-C, brak GSW.
    .

michubikeman napisał:
    Łukasz-O napisał:

Więc WLZ nie spełnia warunków.

[

Jak sprawdzałeś parametry instalacji przed przystąpieniem do naprawy.
  • Moderator
    michubikeman napisał:

Zasilanie jednofazowe, układ sieci TN-C, zabezpieczenie przedlicznikowe - wyłącznik nadprądowy B25, przekrój przewodów ok 4mm2. Rury w łazience są metalowe, wiem, że plastikowych się nie uziemia. I po co te nerwy? I ten PRL, z którym kompletnie nie mam nic do czynienia...

Piszesz o istniejącej instalacji, a ja pytałem o to, co jest przed instalacją.
  • Poziom 9  
    Bronek22 napisał:
    Nazywanie ludzi "samozwańcami elektrykami " jest wyjątkowo obraźliwe.

Źle zrozumiałeś tekst - to Wasze wypowiedzi nazywają mnie "samozwańczym elektrykiem z papierem"

Bronek22 napisał:
    Ty oceniasz ludzi na forum -tylko dlatego, że ci wytykają błędy.
    Pośród ludzi na forum są także inżynierowie z praktyką.

Szanuję inżynierów z praktyką, pisząc na forum liczyłem na ich pomoc.

Bronek22 napisał:
    To nic innego jak żądanie żeby ludzie z forum zrobili ci projekt instalacji.

Chyba zbyt daleko wybiegasz, potrzebuję tylko informację czy muszę uziemiać PE i czy łączyć części przewodzące obce.

Bronek22 napisał:
    Napisali co myślą o twoich pomysłach, a kolega im nawrzucał od "samozwańców elektryków".

Jak wyżej, proszę przeczytać moje uwagi ze zrozumieniem.
  • Pomocny post
    Admin Elektroenergetyka
    Odpowiedź brzmi nie.
    Uziemienie PE nie jest w Twojej gestii. Wykonanie miejscowych połączeń wyrównawczych, gdy w piwnicy nie ma połączeń głównych jest niedopuszczalne i niebezpieczne.
  • Poziom 9  
    Łukasz-O napisał:
    Odpowiedź brzmi nie.
    Uziemienie PE nie jest w Twojej gestii. Wykonanie miejscowych połączeń wyrównawczych, gdy w piwnicy nie ma połączeń głównych jest niedopuszczalne i niebezpieczne.

Czyli mogę wykonać tak jak piałem w pierwszym poście - NIE uziemiać PE w RM i NIE podłączać MSW w rozdzielni. MSW zostanie podłączona dopiero przy modernizacji WLZ i utworzeniu GSW w piwnicy.
  • Poziom 24  
    michubikeman napisał:
    Łukasz-O napisał:
    Odpowiedź brzmi nie.

Czyli mogę wykonać tak jak piałem w pierwszym poście - NIE uziemiać PE w RM i NIE podłączać MSW w rozdzielni. MSW zostanie podłączona dopiero przy modernizacji WLZ i utworzeniu GSW w piwnicy.

Dokładnie. Ale pomiary obowiązkowo. Jeśli nie Ty to ktoś musi wykonać. Żeby zgłębić tajniki tego całego wyrównywania potencjałów i uziemiania przemyśl sobie co mogłoby się wydarzyć, jeśli ktoś wykonałby u siebie miejscowe połączenia wyrównawcze bez GSW. Pomyśl jeszcze nad tym czy pomimo tego, że nie podłączysz MSW w tym mieszkaniu "zero" nie będzie połączone z innymi instalacjami oprócz elektrycznej.
    P.S. Kolego "retrofood" gwarantuje Tobie, że jeśliby 10 fachowców elektryków zebrać w jednym miejscu i mieliby napisać jak prawidłowo i bezpiecznie wykonać instalację w jedym mieszkaniu w starej kamienicy/bloku to byłoby co najmniej 5 wersji. Druga kwestia to, że pisanie czegoś na "elektrodzie" nie oznacza, że ktoś tak wykonuje instalacje. Tutaj można się mądrować a w życiu robić swoje. Dużo osób piszących pewnie też nie wykonuje instalacji a życie weryfikuje te wszystkie piękne normy. Ja bym otworzył swoją firmę nawet i jutro (no może w poniedziałek), gdybym wiedział, że znajdę pracowników, którzy będą wiedzieli co do nich mówię i znajdę inwestorów, którzy zapłacą za porządne wykonanie instalacji. Teraz to tylko każdy chce pracować dla zakładów przemysłowych, reszta prac to tylko na przetrwanie.
    gogi20 napisał:

P.S. Kolego "retrofood" gwarantuje Tobie, że jeśliby 10 fachowców elektryków zebrać w jednym miejscu i mieliby napisać jak prawidłowo i bezpiecznie wykonać instalację w jedym mieszkaniu w starej kamienicy/bloku to byłoby co najmniej 5 wersji.

Jak wszędzie i w każdej dziedzinie życia.
    Problem polega na tym, że niektórzy elektrycy się nie kształcą i nie idą z postępem czasu. Niektórzy tylko myślą, że są elektrykami.
  • Poziom 24  
    Bronek22 napisał:
    gogi20 napisał:
    P.S. Kolego "retrofood" gwarantuje Tobie, że jeśliby 10 fachowców elektryków zebrać w jednym miejscu i mieliby napisać jak prawidłowo i bezpiecznie wykonać instalację w jedym mieszkaniu w starej kamienicy/bloku to byłoby co najmniej 5 wersji.
    To wskazuje na to, że wszystkie słuszne uwagi do autora tematu, to tylko taka sobie pisanina - według kolego Gogi20.
    Brawo kolego Gogi20 ?
    Niektóre uwagi są oczywiście słuszne. Postępowanie: projektant, wykonawca, pomiary - jak najbardziej. Ale uważam, że tych docinek na forum o niewiedzy i niekompetencji jest już zdecydowanie za dużo. Żeby każdy zaczynał z tego poziomu wiedzy pisać na forum co autor tematu to było pięknie. Akurat tematy wyrównywania potencjałów i uziemiania to są najtrudniejsze sprawy w elektryce i się nie dziwię, że niektórym sprawiają trudności (mi też). Ja akurat jak pracowałem "fizycznie" to większość wiedzy zdobyłem czytaniem różnych tematów na... "elektrodzie". Tylko jest jedna kwestia, że jakieś tam podstawy trzeba mieć i odrzucać głupoty. Jeśli zniechęcicie ludzi do pisania na forum to wiadomo gdzie się przeniosą:) Na "łatwiejsze" fora:)
    gogi20 napisał:
    Ale uważam, że tych docinek na forum o niewiedzy i niekompetencji jest już zdecydowanie za dużo. Żeby każdy zaczynał z tego poziomu wiedzy pisać na forum co autor tematu to było pięknie.

Ciekawe, wielu z nas zaczynało od zera gdy nie było jeszcze internetu. Wiedzę czerpało się tylko z książek lub na lekcjach w szkole. Potem praktyki, później praca jako pomocnik (podaj przynieś pozamiataj).
    A teraz? Zapytasz na forum i już jesteś elektrykiem.
  • Moderator
    gogi20 napisał:

Napisz ilu z nich chciałoby uziemiać punkt podziału PEN i ile razy pisano o tym na elektrodzie w ciągu ostatnich pięciu lat.