Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tworzenie interfejsu do excela

Berion 16 Kwi 2015 19:14 795 3
  • #1 16 Kwi 2015 19:14
    Berion
    Poziom 2  

Witam,
    poszukuje programu który umożliwił by wyświetlenie danych(tylko wyniki cyfrowe bez wykresów) generowanych przez program Excel. Wiem że istnieje możliwość napisania programu w Matlab'ie , lecz formuł w Excelu jest dość sporo i podzielone są na dwie karty, a ja nie jestem dość dobry w programowaniu. Wiem że jest Visual Studio, ale nie mogłem go rozgryźć może ktoś zna jakąś dobrą stronę do nauki. Zależy mi na programie który umożliwiał wyświetleniu danych oraz używanie "suwaka" lub wysuwającej się listy dzięki którym mógł bym zmieniać dane wejściowe.

0 3
  • #2 16 Kwi 2015 21:09
    marcinj12
    Poziom 40  

Najlepszym interfejsem do Excela jest chyba sam Excel ;)
    Nie opisałeś zbyt szczegółowo co chcesz osiągnąć, ja to rozumiem, że masz dużo danych w jakimś pliku Excel które ktoś lub coś wypełnia, a Ty chcesz z nich tworzyć jakieś skrócone podsumowania?

Sposobów na "dobranie się" do takiego Excela jest kilka. Jak pisałem, zaczynając od samego Excela, można:
    - stworzyć w pliku osobny arkusz(e) oddzielający dane od "interfejsu" użytkownika [tą opcję pewnie już rozważałeś...]
    - stworzyć osobny plik, łączący się z plikiem źródłowym - formuły, tabele przestawne, kwerendy, wszystko to może działać bez większych problemów z danymi z innego pliku.
    - j/w, tylko włączyć formanty Excela (m.in. rozwijalne listy, o których piszesz)
    - j/w, tylko zamiast formantów użyć miodu programistów Excela ;) - czyli formantów ActiveX i języka VBA. Tzw. "makra w Excelu" - trochę nauki jest, zwłaszcza na początku, ale możesz tworzyć własne formularze, przyciski, listy, tabelki etc.
    - MS Access - można łączyć się z danymi Excela przez Accessa (w którym zresztą byłoby lepiej trzymać wówczas dane). Masz w nim możliwość różnorakich operacji na danych przez formularze - bądź z poziomu kreatorów, bądź ze wspomaganiem VBA dla Accessa.
    - wszystkie języki zdolne łączyć się z Excelem. Najwyższy poziom "abstrakcji", np. języki z wspomnianego Visual Studio. Excel może być potraktowany jako baza danych i można na nim pracować poleceniami SQL. Trudniejsze i mniej wydajne, choć też możliwe, jest nawet edytowanie pliku z poziomu aplikacji - są od tego dodatkowe biblioteki. Przy czym robiąc coś w VS już lepiej pójść w kierunku bazy danych pracującej z aplikacją.

0
  • #3 16 Kwi 2015 21:30
    -psiak-
    Poziom 32  

Jeżeli szukasz uniwersalnego interfejsu do excela to jest taki jeden i tylko jeden - sam excel (zresztą w poście wyżej też prawie to samo napisano).
    Ale zawsze można napisać program który będzie komunikować się z tym excelem.
    Z tym że absolutnie w każdym z tych przypadków umiejętności w zakresie programowania potrzebne większe, w przypadku realizacji komunikacji z excelem niż w przypadku realizacji tych samych obliczeń w programie.
    Owszem są pewne wyjątki:
    - kiedy to nie możesz znaleźć algorytmu, np użycie solvera z excela
    - kiedy dane przychodzą w excelu np od kontrahentów
    ale zapewniam że nie chcesz w to się babrać, lepiej "podciągnij" swoje zdolności programistyczne.

0
  • #4 19 Kwi 2015 22:44
    Berion
    Poziom 2  

Dzięki za pomoc, zdecydowałem się na pisanie w Matlabie ;)

0