Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Supraphon,S07,Gramofon - Podłączenie pod radio - cisza z głośnika

fle 16 Kwi 2015 19:17 2094 17
 • #1 16 Kwi 2015 19:17
  fle
  Poziom 10  

  Ożywiam stary gramofon produkcji Czechosłowackiej Supraphon S07.
  Ma on tradycyjną igłę starego typu, przykręcaną do cewki (jak mniemam).Do cewki, kablem poprzez wtyki "bananowe" podłączało się stare radio które wzmacniało dźwięki. Nie bardzo wiem jakiego typu wzmacniacz jest wymagany do takiego gramofonu. Cewka wykazuje oporność 3 przy zakresie 20k ohmów (zmierzona popularnym multimetrem). Gramofon talerzem już obraca, ale:
  Czy radio Jowita 2, które super wzmacnia dźwięki z gramofonu walizkowego bambino (fonica) nadaje się do wzmacniania dźwięku z gramofonu Supraphon S07 ? Bo nie bardzo wiem czy jest wymagany jakiś przedwzmacniacz/wzmacniacz innego typu, czy po prostu problem, że nic nie słyszę z głośnika Jowity 2, po podłączeniu gramofonu Supraphon S07 wynika z czego innego?
  Kable "do radia" na zwarcie teoretycznie mam sprawdzone.
  Dodam, że płyty starego typu przy próbie odtwarzania na tym gramofonie(S07), wykazują dźwięki - lecz są one wynikiem rezonansu i wzmocnienia z obudowy gramofonu-bo słychać je nawet gdy radio jest nie podłączone.
  Ktoś podpowie czy powinienem zastosować inny wzmacniacz/przedwzmacniacz/radio (wchodzi w grę również radio Laura 2) - czy też powinienem się skupić na sprawdzeniu czegoś innego. Dziękuję.

  0 17
 • #3 17 Kwi 2015 06:10
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  http://www.oldradio.cz/gramofon/s07.htm Wyjście gramofonu jest przeznaczone dla podłaczania do gniazd Gramofon radioodbiornika.Włącz radioodbiornik do pozycji- gramofon -i dotknij końcem śrubokręta do gniazd radioodbiornika, powinien być huczny dźwięk w głośniku. Jeśli to tak sprawdź kabel i wkladka .

  0
 • #4 17 Kwi 2015 10:10
  fle
  Poziom 10  

  Radio na pewno działa - podpinam się z gramofonem Bambino (fonica) do tej Jowity 2 - i jest OK.
  Natomiast Jowita, nie daje dźwięku po podpięciu gramofonu Supraphon S07.

  Wtyczkę Din 5, zalutowałem tak : pin 3 - sygnał, pin 2 masa do kabla z gramofonu. (tak samo jak Bambino)
  Być może że gdzieś kabel jest załamany i jak miernikiem sprawdzam to jest ok, a jak już igła jest na płycie, to nie. Choć raczej bym to wykluczył.

  Albo jest tak, że wymagany jest specjalistyczny wzmacniacz/przedwzmacniacz, którego Jowita nie ma? Nie wiem, wzbudzenie w cewce ?

  Da się jakoś to zmierzyć? , jakie wartości powinna wykazywać cewka/wkładka przy odtwarzaniu płyty ?

  0
 • #5 17 Kwi 2015 10:42
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Podłacz kabel od gramofonu do gniazda radioodbiornika. Otwórz dolną przykrywkę gramofonu, i końcem śrubokręta dotknij do kabla, który łączy gramofon z radioodbiornikiem.Jeśli dźwięk jest, sprawdź wkladku. Jeśli dźwięku nie, sprawdź kabel, być może żyła sygnału ma zwarcie z ekranem.Wkladku można sprawdzić omomierzem, woltomierzem i amperomierzem.Omomierz musi pokazać opór cewki, woltomierz, ustalony na zakres 1-5V wymierzy napięcie niskiej częstości na cewce, a amperomierz, ustalony na zakres 100-200MKA pokaże prąd niskiej częstości cewky..

  0
 • #6 17 Kwi 2015 11:02
  jdubowski
  Specjalista - urządzenia lampowe

  fle napisał:
  Albo jest tak, że wymagany jest specjalistyczny wzmacniacz/przedwzmacniacz, którego Jowita nie ma? Nie wiem, wzbudzenie w cewce ?


  To były gramofony magnetyczne z cewką wielozwojową, sygnał był rzędu kilkuset mV. Wzbudzenia tam żadnego nie było - był magnes stały, on zapewne mógł nieco osłabnać ale nie aż tak by nic słychać nie było.

  Moje hipoteza - przewód przerwany, a opór który mierzysz to zawilgocona/uszkodzona izolacja przewodu.
  Sugestia - dobierz się do przestrzeni pod talerzem - ZTCP w tym modelu przewód w ramieniu nie był jednolitą całością z przewodem wychodzącym z obudowy do wzmacniacza - była tam listwa lutownicza. Sprawdź na niej ciągłość przewodu w obie strony.

  BTW - na poczatku lat 80-tych mój kumpel nabył takiego Supraphona na "szaberplacu", po otwarciu "chlebaka" uderzył nas zapach spalenizny, podejrzewalismy iż spalony jest silnik, tymczasem przyczyna była inna - jakiś ćwok podłączył bananki adaptera do gniazdka 220V - przetwornik spalił się doszczętnie (cewka, korpus, gumowe amortyzatory itp) - naprawa praktycznie niemożliwa...

  0
 • #7 17 Kwi 2015 13:52
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Standardowa czułość radioodbiorników z gniazda gramofon składa 0,25V. Toż wyjściowe napięcie wkladki powinno być niemniej tego znaczenia. Żadnego predwzmaczniacza w gramofonie nie musi być. To ten wypadek, kiedy jest 2 przyczyna uszkodzenia - jest kontakt tam, gdzie jego nie musi być czy nie ma kontaktu tam, gdzie on powinien być.

  0
 • #8 20 Kwi 2015 23:02
  fle
  Poziom 10  

  Ok, dzięki za porady - jutro postaram się sprawdzić, to opiszę co i jak. Czasem teorii trochę potrzeba, na temat np. przedwzmacniaczy - ja to bardziej "praktyczny" jestem - ale szkoda coś uszkodzić błędnym działaniem - jak wspomniane 220 V na banany - co wg. mnie jest szczytem ... no ale, widocznie ktoś eksperymentował - może jakieś dziecko rządne muzyki, które nie bardzo sobie zdaje sprawę z tego co robi.

  0
 • #9 21 Kwi 2015 22:27
  fle
  Poziom 10  

  Dobrałem się do kabla - był on w jednym kawałku od cewki aż do bananów - być może ktoś już coś zmieniał. Wymieniłem go na nowy kabel audio ekranowany. Dźwięk jakiś tam się wreszcie pojawił - ale bardzo mizerny.

  Radio na full głośność, a z głośnika ciszej niż pudło rezonuje -ale coś tam słychać.

  Magnes za słaby ? Cewka uszkodzona ? Nie taki wzmacniacz w Jowicie ?

  ...na bambino ładnie i głośno gra.
  Ma ktoś może jeszcze jakąś sugestię ? Dołożyć magnes ? jak z biegunowością ?
  Dzięki z góry - to na prawdę miłe posłuchać starych płyt, nawet jak by miały tylko pudłem rezonować.

  0
 • #10 22 Kwi 2015 01:12
  TELEWIZOREK52
  Poziom 27  

  Dawno tego nie widziałem ale coś mi chodzi po głowie czy tam nie powinno być jakiegoś trafka dopasowującego?

  0
 • #11 22 Kwi 2015 19:55
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  W radioodbiorniku JOWITA2 kontakt 3 gniazda podłaczania gramofonu (magnetofonu) zjednoczony ze wzmacniaczem m. cz. przez rezystor R301 - 330k. Sprawdź ten rezystor i jeśli on jest sprawny, to zmniejsz jego wartość, do otrzymania normalnego poziomu głośności.

  0
 • #12 27 Kwi 2015 19:34
  fle
  Poziom 10  

  Podłączyłem jeszcze ten gramofon, do radia CONDOR i dokładnie to samo, dopiero jak na maksa podkręcę głośność to coś słychać z głośnika - deczko lepiej niż na Jowicie, ale to wciąż to samo - za słabo.
  Nie bardzo chcę przerabiać radio - co myślicie o przedwzmacniaczu gramofonowym ? Warto go kupić w tym przypadku ? Polepszy nieco dźwięk z głośników takich radyjek ?
  Z czego ten słaby dźwięk może wynikać ? Z nieodpowiedniego radia? Ze słabego magnesu na cewce? z innego uszkodzenia ? (kabel nowy od cewki igły aż do radia.) Albo braku "czegoś" w samym gramofonie ?
  Z góry dzięki za sugestie - bardzo chciałbym posłuchać na nim starych płyt, nie koniecznie z pudła które rezonuje.

  0
 • #13 28 Kwi 2015 04:42
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Czytaj post#11. Połącz między sobą wyprowadzenia rezystora R301 Jowita2.

  0
 • #14 30 Kwi 2015 15:13
  fle
  Poziom 10  

  OK, postaram się tak zrobić i napiszę o skutkach. Dzięki

  0
 • #15 24 Maj 2015 09:23
  fle
  Poziom 10  

  Z przerabianiem radia, dałem sobie spokój. Natomiast zmontowałem układ z firmy Jabel - J-71 (przedwzmacniacz do gramofonów z wkładką magnetyczną). Nareszcie jaki sensowny dźwięk się wydobył z głośnika. Niestety są też okropne zakłócenia - strasznie "pierdzi" nawet po zbiciu basów. Prawdopodobnie muszę zastosować jakiś stabilizator w układzie zasilania.

  Jakieś sugestie co zastosować aby odfiltrować zakłócenia ?

  Cały układ J-71 umieściłem w metalowym pudełku. Zasilałem go z zasilacza "szafowego" omron lub też z transformatorowego bodajże ze starego skanera - cały czas są spore zakłócenia.

  0
 • #16 24 Maj 2015 11:07
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Kolega, fle ! Jabel J - 71 przeznaczony dla wzmacniania sygnału od wkladki elektromagnetycznej, wyjściowe napięcie której 3mV. Wkladka gramofonu Suprafon zabezpiecza wyjściowe napięcie 0,2-0,3V. Nie ciężko przedstawić poziom presterowania Jabel J - 71 przy sprawnej wkladka gramofonu. Lecz jeśli presterowania nie ma, a jest tylko znieksztalcenia, to jest prawdopodobne, że cewka wkladki ma zwarcie zwojow , to wywołuje katastroficzne obniżenie wyjściowego napięcia i znieksztalcenia.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Sprawdź jeszcze raz kable i opór cewki wkladki.

  0
 • #17 25 Maj 2015 19:54
  fle
  Poziom 10  

  Kabel nowy założyłem audio(od samej cewki), na nim opór cewka wykazuje 3 ohmy
  gdy zakres elektronicznego miernika ustawiony na 20 kilo ( w zasadzie pokazuje 2.96 ohma)
  Jeszcze jakieś sugestie ? Co jest nie tak ?

  0
 • #18 26 Maj 2015 06:59
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Na zakresie 20К miernik nie może pokazać 3Ohm.Być może to 2,96К? Jeśli jest możliwość, wyłoż zdjęcie skali miernika z wynikiem wymiaru . Spróbuj wymierzyć opór na mniejszym zakresie (200Ohm, czy 2000 Ohm). Wymierzyłem opór swojej wkladki, u której wyjściowe napięcie 3 mV - zdobył wynik 2К. U twojej wkladki, jeśli jej nikt nie zamienił i jeśli nie ma zwarcia , opór powinien być, co najmniej, niemniej .

  0