Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepisy bezpieczeństwa, a zamykanie pomieszczeń

16 Kwi 2015 21:45 2487 21
 • Poziom 12  
  Szanowni forumowicze.
  Jestem mieszkancem bloku w którym zabezpieczenie główne klatki oraz wyłącznik główny jest umieszczony w piwnicy. Ostatnio spółdzielnia mieszkanioowa założyła w szafie w której znajduje się wyłącznik główny ogranicznik mocy i ograniczyła dostęp do pomieszczenia mieszczacego rozdzielnię montując kratę zamykaną na kłodkę do której klucz znajduje się w spółdzielni. Mam takie pytanie do znawców tematu: jak to się ma do przepisów p. poż, BHP, chodzi mi o kwestię braku dostępu do wyłącznika głownego. Mam również pytanie: jaka instytucja stanowi nadzór pod kątem egzekwowaniem prawa w tego typu kwestiach?
 • Computer Controls
 • Użytkownik usunął konto  
 • Computer Controls
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  assan napisał:
  Mam takie pytanie do znawców tematu jak to się ma do przepisów p.poż ,bhp ,chodzi mi o kwestię braku dostępu do wyłacznika głownego


  Straż przy pomocy halligana poradzi sobie z kratą w 10 sekund.
 • Poziom 12  
  Interesuje mnie aspekt prawny tej kwestii, a nie patologiczne podejscie ala dewastacja w razie potrzeby. Ponadto rozdzielnia powinna być zabezpieczona własnymi zamknięciami, a ja poruszam problem dostępności do wyłącznika głównego który znajduje się za szybą którą z kolei w razie koniecznosci należy stłuc. Podkreślam że uniemożliwiono w ogóle dostęp do pomieszczenia z tym wyłącznikiem, natomiast tego typu posty jak powyżej nie wnoszą żadnych nowosci do tematu.
 • Moderator - Elektryka
  assan napisał:
  Interesuje mnie aspekt prawny tej kwestii

  Link
  Cytat:
  § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
  1) złącza instalacji elektrycznej budynku, umożliwiające odłączenie od sieci zasilającej i usytuowane w miejscu dostępnym dla dozoru i obsługi oraz zabezpieczone przed uszkodzeniami, wpływami atmosferycznymi, a także ingerencją osób niepowołanych
 • Poziom 12  
  Dziękuję za informacje, mam jeszcze pytanie, jaki organ ma wpływ na nadzór oraz wyegzekwowanie przepisów dotyczących rozdzielni na spółdzielni mieszkaniowej?
  W tym konkretnym wypadku następuje ewidentne łamanie przepisów p. poż.
 • Specjalista elektryk
  Jeśli kolega z Częstochowy (jak w opisie), to: http://www.straz.czestochowa.pl/komenda/wydzialy/wydzial_kontrolno_rozpoznawczy/

  Cytat:
  Do zadań Wydziału Kontrolno - Rozpoznawczego należy w szczególności:
  1) rozpoznawanie zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń poprzez przeprowadzanie czynności kontrolno-rozpoznawczych;
  2) nadzorowanie przestrzegania przepisów przeciwpożarowych na terenie działania Komendy Miejskiej;
  (...)


  Ale nim się donosie na kogoś, to wcześniej wypada mu zwrócić uwagę na niewłaściwość jego postępowania...
 • Poziom 12  
  Przyznam zupełnie poważnie, że zwracałem na to uwagę kilkukrotnie, a reakcją było załozenie w korytarzach żarówek o mocy 25W i ogranicznika poboru mocy, więc myślę że mój sposób działania jest etycznie moralny. Korzystając z okazji pozwolę sobie jeszcze zapytac, czy istnieja jakieś normy regulujące minimalne natężenie oświetlenia w pomieszczeniach piwnicznych, chodzi o kwestię tych żarówek 25W, poprostu po ich montażu panuje w piwnicy półmrok.
 • Specjalista elektryk
  assan napisał:
  W tym konkretnym wypadku nastepuje ewidentne łamanie przepisów p.poż.

  A na jakiej podstawie tak twierdzisz? Od wyłączania napięcia w budynku jest wył. p-poż a nie wył. główny. A jak jest osznurowana instalacja wie tylko konserwator elektryk.
 • Poziom 12  
  Więc w jaki sposób odróżnić wyłącznik przeciwpożarowy od głównego? Wyłącznik o którym piszę znajduje się w rozdzielni za szybką. Ponadto inny wyłącznik jak ten o którym pisze u mnie nie występuje.
 • Specjalista elektryk
  Temat podobny https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1781569.html
  Nie piszesz nic o roku budowy bloku. Dawniej były takie standardy, że na TG wykonywało się wył. główny na zasilaniu wlz-tów do poszczególnych klatek schodowych (na potrzeby mieszkań). Sprzed wył. głównego zasilane były po pomiarze tzw. obwody administracyjne. Ośw. klatek, piwnic, pralni, suszarni, gniazda na klatkach, AZART i inne.
  Przeciwpożarowy wyłącznik prądu powinien być zabudowany na zewnątrz budynku nad złączem kablowym (niekoniecznie przy Twojej klatce).
  Nawet jeśli Twój wył. główny odcina zasilanie mieszkań i obwody administracyjne to i tak nie pozbawia budynku napięcia a tym samym stanowi zagrożenie dla strażaków. Chyba, że pomieszczenie rozdzielni jest oddzielną strefą pożarową. Wbrew pozorom sprawy te są bardzo poważne i niekoniecznie wszyscy muszą je ogarnąć no bo i po co.
 • Poziom 12  
  Więc może uzupełnię dane:
  rok budowy bloku 1983,
  blok posiada 12 klatek.
  Jedna rozdzielnia umieszczona w klatce srodkowej zasila trzy klatki, czyli jedna faza na klatkę. Nie ma głównego wyłącznika odcinajacego dopływ prądu do całego bloku, tylko w rozdzielni piwnicznej znajdujacej się co trzecią klatke schodową.
  Zasilanie obwodów pomocniczych typu AZART, ośw. piwnic, itp. jest podłączone napewno za omawianym wyłącznikiem.
 • Specjalista elektryk
  assan napisał:
  Rok budowy bloku 1983

  To już coś wyjaśnia. W tamtych czasach obowiązywały standardy o których wcześniej pisałem. WG na mieszkania a obwody administracyjne sprzed WG. Takie rozwiązania miały związek z zaciemnianiem obiektów na wypadek "W" w czasach zimnej wojny. I nie jest to żart.
  assan napisał:
  Jedna rozdzielnia umieszczona w klatce srodkowej zasila trzy klatki czyli jedna faza na klatkę

  Jest to prawdopodobnie poprawne rozwiązanie poza tą jedną fazą o której piszesz. Do każdej klatki doprowadzone są trzy fazy. Przy klatce z RG powinno być złącze kablowe. W tamtych czasach obowiązywały inne przepisy p-poż więc może nie być na zewnątrz przeciwpożarowego wyłącznika prądu. Dziwię się tylko, że do tej pory strażacy nie wymusili na spółdzielni/wspólnocie jego zabudowania.
  assan napisał:
  Zasilanie obwodów pomocniczych typu azart,ośw piwnic itp jest podłączone napewno za omawianym wyłącznikiem
  Z całym szacunkiem. Ale skąd jako osoba postronna masz taką wiedzę?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  Jako użytkownik forum, niestety, mam jakąś tam wiedzę, ponieważ zajmuje się trakcją elektryczną i mam oczy, wystarczy poszukać.
  Zadałem pytanie i chciałem usłyszeć odpowiedzi za które serdecznie dziękuję, oczywiscie te zasadne merytorycznie.

  Dodano po 2 [minuty]:

  jdubowski napisał:
  assan napisał:
  czyli jedna faza na klatkę


  Herezje waść piszesz...

  Dlaczego?
  Przed wyłącznikiem jest zabezpieczenie 63A i każdy bezpiecznik odpowiada za całą klatkę schodową, więc tak mi się wydaję. Każdy z nich jest podpisany odpowiednio jako R S T, tym się sugerowałem, skoro jestem w błędzie proszę mnie oświecić.
 • Admin Elektroenergetyka
  assan napisał:

  Przed wyłacznikierm jest zabezpieczenie 63A i kazdy bezpiecznik odpowiada za całą klatkę schodową więc tak mi się wydaję .Każdy z nich jest podpisany odpowiednio jako R S T tym się sugerowałem,skoro jestem w błędzie proszę mnie oświecić


  Mógłby kolega to narysować i wkleić załącznik na forum?

  Zabezpieczenia WLZ-tów są za wyłącznikiem głównym, a nie przed. Podejrzewam, że kolega mylnie odczytuje przeznaczenie owej części rozdzielnicy.
 • Specjalista elektryk
  Właśnie robię projekt na modernizację instalacji (bez mieszkań) w budynku trzyklatkowym pięciokondygnacyjnym.
  Istn. TG wygląda jak na załączonym rysunku i osznurowana jest w sposób o którym wyżej pisałem.
  Przepisy bezpieczeństwa, a zamykanie pomieszczeń
  Przepisy bezpieczeństwa, a zamykanie pomieszczeń
  Przeciwpożarowy wyłącznik prądu projektuję nad złączem kablowym bo go do tej pory nie było a WG wyłączał tylko zasilanie mieszkań bez obwodów administracyjnych.
 • Specjalista elektryk
  opornik7 napisał:
  Dziwię się tylko, że do tej pory strażacy nie wymusili na spółdzielni/wspólnocie jego zabudowania.
  Jaka jest podstawa prawna takiego wymuszania?
 • Poziom 15  
  Większość budynków z lat 80-tych i wcześniejszych nie ma przeciwpożarowych wyłączników prądu (PWG), lecz wyłączniki główne (WG) jak u kol. assana. Konieczność instalowania PWG pojawia się przy okazji modernizacji WLZ w budynku i jest związana przeważnie z przebudową i modernizacją rozdzielnicy głównej, a także z uzyskaniem opinii specjalisty ds. ochrony przeciwpożarowej w zakresie ewakuacji mieszkańców.
 • Admin Elektroenergetyka
  TWK napisał:
  Jaka jest podstawa prawna takiego wymuszania?

  W tamtym roku jedna z "moich" Wspólnot po corocznym przeglądzie dostała zalecenie montażu wyłączników PPOŻ (wielka płyta z 65r.). Wspólnota, nie mając funduszy postanowiła na wszelki wypadek zaczerpnąć informacji u źródła.
  No i się zaczęło... Wspólnota dostała pismo nakazujące montażu takowych z wyznaczonym terminem 6 miesięcy.
  Projektant, który projektował później ową instalacje potwierdził ten "nawyk" strażaków. Wystarczy wysłać zapytanie i podać lokalizacje :D Już Cię mają ;)
  Tak to działa.
  Osobiście nie znam przepisu, który zobowiązywałby wyposażanie starych budynków w instalacje PPOŻ ot tak.