Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Iveco Daily - Przypalona kostka/pin płytki przełacznika świateł - co zrobić?

17 Apr 2015 01:11 11454 14
  • Level 8  
    Cześć,

jakis czas temu w moim Iveco 2001 na kilka minut zgasły światła mijania. O temacie zapomniałem. Jednak dziś temat wrocił. Światła zgasły, ale już na amen. Wyczytałem, że to częsta usterka w Iveco, w której uszkadza się płytka zintegrowanego wlacznika świateł, a razem z nią topi się kostka.

Rzuciłem okiem jak to wygląda u mnie. Jeden z bezpiecznikow świateł został doszczętnie spalony (wraz z ze swoim gniazdem) oprocz tego drugi się nieco przypalił. Dobrałem się do samej płytki i okazuje się,ze wypalił się jeden pin w jednej z dwoch kostek (foto w załączeniu).

Wyglada na to,ze sytuacja chyba nie jest beznadziejna, bo pomimo wypalenia gniazda bezpiecznika, nieco siłą wepchnałem nowy i lampy działają. Domyślam się,ze niedługo.

Pytanie, co mogę zrobić z przypaloną kostką ? Czy geneza tego przypalonego pinu jest na plytce ? Czy elektronik jest w stanie przywrocić to do pelnej sprawnosci, tak by nie paliła kolejnych bezpiecznikow ? Czy przyczyną tego zamieszania mogą być zimne luty na owej plytce, które często są wskazywane jako przyczyna awarii ? Jesli tak to da sie im jakos zaradzic ?

Z góry dzięki Iveco Daily - Przypalona kostka/pin płytki przełacznika świateł - co zrobić? Iveco Daily - Przypalona kostka/pin płytki przełacznika świateł - co zrobić?
  • Helpful post
    Level 12  
    To nie zimne luty tylko styk byl luzny i sie wypalil. Wyczysc i podoginaj blaszki.
  • Helpful post
    Level 31  
    Można wlutować przewody bezpośrednio w płytkę modułu i pominąć styki kostki.Jak już się przygrzała to długo nie pociągnie a nagłe zgaśnięcie świateł w nocy może nie być przyjemne.wystarczą dwa,tzn we. zasilania i wy. na mijania.Drogowe zwykle wytrzymują bo krótko używane .To że się wypalił bezpiecznik nie ma zwiazku z tą kostka modułu. Po prostu styki nie wytrzymują działania czasu i prądu.
  • Level 8  
    Witajcie ponownie,

wracam do tematu, bo przez jakiś czas wszystko wróciło do normy. Aktualnie jednak nie chce działać jak trzeba.

Jutro chcę jechać do elektryka, jednak z uwagi na to,ze nie do konca mam zaufanie do tych wszystkich mechaniorów. Pytanie do Was, co powinienem zarekomendowac elektrykowi by zrobił, tak by za pół roku temat nie wrocił ?

Jak wg Was należałoby to naprawić ? Czy wlutowanie kabelkó w płytkę z pominieciem kostki faktycznie bedzie dobrym pomysłem ?

Pozdrawiam
    P.W.
  • Level 8  
    Gratuluje Ci kolego, że każdy fachowiec, którego spotykałeś na swojej drodze był mega ekspertem od dziedziny, która mu zlecałes i nigdy nie odwalił Ci fuszery. Bo wlasnie przed czyms takim chcialem sie uchronic uzyskując wskazówki od Was.

Pozdrawiam,
    P.W.
  • Level 12  
    .
    Dzień Dobry, mam pytanie do Hart3

Chciałbym samodzielnie wstawić przekaźnik bo rozwiązanie wydaje się idealne. Proszę o pomoc bo nigdy tego nie robiłem.

Nie wiem co na Twoim rysunku oznaczają te pomarańczowe paski, Iveco Daily - Przypalona kostka/pin płytki przełacznika świateł - co zrobić? listwy, które zakreśliłem na schemacie.
    Z rysunku nie mogę zrozumieć gdzie znajdę te punkty, które zaznaczyłeś na pomarańczowych paskach.
    Domyślam się, że z nimi należy połączyć przekaźnik?

Dzięki za schemat modułu świateł. Wiem gdzie jest ten moduł. Już go raz wyjąłem. Nie było nadpalonego styku w kostkach.
    Nie wiem jak mam teraz podłączone światła, ale działa tylko mijania.
    Włączają się razem ze stacyjką.
    Przełączenie na drogowe nic nie zmienia. Nadal palą się tylko mijania.
    Wyłączanie przełącznikiem świateł też nie działa. Nadal palą się mijania.

Pozdrawiam.
  • Level 26  
    Pomarańczowe kostki to przyłącza manetek przełącznika do płytki z elektroniką.Dodatkowe przekaźniki świateł pozycyjnych i mijania montujesz do przewodów P2 niebieskiej kostki.Do poprawnego działania przekaźników podstawowy układ musi być sprawny.Niepokoi mnie fakt załączenia świateł mijania,może masz daily IV,które na usterkę przełącznika reaguje załączeniem postojowych i mijania.Tam funkcję załączania świateł przejmuje body komputer.
  • Level 12  
    .
    Dzień Dobry,
    dziękuję za odpowiedź Hart3.

Nie wiem. który to numer Iveco.

Iveco 35C-11 2,8d 2003 r. 78kW, (mogę podać VIN na pw)

Takie rozwiązanie zrobił kilka lat temu elektryk, ale chciałbym to teraz wyprostować. Brak świateł drogowych niekiedy bardzo dokucza. Na szczęście to auto jest używane sporadycznie. Czasem stoi tak długo, że aku się zdąży zupełnie rozładować.

Pozdrawiam.
  • Level 43  
    W tych IVecach montuje się przekaźniki tak jak w A4 i fiatach 126p ot taki chichot losu.

Każda inna naprawa to pudrowanie syfa.
    Przy okazji trzeba uważać żeby nie uwalić wycieraczek lub migaczy.
  • Level 10  
    Dzień dobry wszystkim...
    Podpinam się pod temat ponieważ pomógł mi wykluczyć przełącznik i płytke pod kierownicą. Użytkowniku Hart3 jeśli byłbyś łaskaw zerknąć okiem...Odnosząc się do Twoich załączonych schematów, na Pin8(wej. napięcia świateł mijania) niebieskiego złącza nie mam napięcia (napięcia na pozostałych pinach wej. jest). Zanim rozkopię deske, łaskawie zapytam czy może jest jakiś prosty "knif"? Bezpieczniki ok, ale też nie ma napięcia na nich (mniemam, że są za tą płytką), wiec jaka jest "ścieżka" napięcia świateł mijania przed płytką? Podejrzewam, że za zegarami (wydaje mi się, że tam słyszę przekaźnik od pozycyjnych, więc może i od mijania tam jest). Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Pozdrawiam