Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Agregat prądotwórczy - Uruchomienie i podłączenie urządzenia do agregatu.

17 Apr 2015 08:35 6966 11
  • Level 13  
    Witam. Może to banalne pytanie ale czy są jakieś zasady podłączenia agregatu i jego kolejności uruchamiania oraz gaszenia.

Może to być dziwne pytanie jednak pamiętam jak kolega coś mówił o odpowiedniej kolejności ponieważ zrobił coś i uszkodził agregat - koszt to około 400 zł a i dostał reprymendę od pracodawcy.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 18  
    A co mówi instrukcja użytkowania?
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 34  
    Agregat z rozrusznikiem, czy na sznurek, ręczne uruchamianie?
  • Level 13  
    Ręczne - ze sznurka
    A to jakaś różnica?

Instrukcji brak - po polsku. Jest w języku Mandaryńskim ;) Nawet obrazków brak. ;)
    Wiem, że są jakieś zasady - jednak niestety nie wiem jakie i nie chce czegoś popsuć - właśnie zamówiłem sobie chińczyka - na działeczkę bo nam często kradną kable i prądu brakuje.
    Kupiłem taki 1 fazowy z 2800W i ma AVR.
    Miałem kiedyś podobny ale 3 Fazy ale go starość pokruszyła i jedynie co z niego zostało to fajny i mocny silnik. :)
  • Moderator of Electricity
    Włączanie i wyłączanie odbiorników powinno się odbywać przy pracującym agregacie.
  • Level 13  
    Czyli?
    1. Odpalamy agregat
    2. Podłączamy odbiorniki
    3. Załączamy bezpiecznik który jest w agregacie

Wyłączanie jest odwrotne.
    Tak doczytałem w innej instrukcji. Jednak w innej jeszcze jest inaczej.
    Może ktoś to potwierdzić?
    HONDACX wrote:
    Może ktoś to potwierdzić?

A w samochodzie też uruchamiasz silnik z wrzuconym biegiem i zwolnionym sprzęgłem ???
  • Level 13  
    Oczywiście, że masz rację.

Jednak samochód a agregat to może być coś innego. Jednak wyłączony główny bezpiecznik to sprzęgło. I tak jak napisałem - silnik chodzi a potem podłączmy odbiorniki a następnie zwalniamy bezpiecznik główny (sprzęgło) i prąd płynie (jedziemy). Może się mylę i dlatego właśnie się o to pytam.

Tak więc możesz przedstawić jak uruchamiać agregat?
    Możesz napisać plan, kolejność?
    HONDACX wrote:
    Tak więc możesz przedstawić jak uruchamiać agregat?
    Możesz napisać plan, kolejność?

Ale jaki plan, jaka kolejność?
    Oczywista oczywistość, że odpalasz agregat na jałowo, chwilę czekasz i dopiero go obciążasz.
    Nawet budowlańcy wiedzą (bez urazy), co zwykły czajnik może zrobić z niedużym agregatem... ;)
  • Level 13  
    Ale ja nie jestem budowlańcem, a jedyny kontakt z budowlanką to miałem kiedy matka kupiła mi klocki Lego. ;)
    Ja wiem co może się stać kiedy człowiek wpada w psychozy ;) i jak to leczyć.
    Na to mogę dać natychmiastową odpowiedź. :)

A co może stać się z tym agregatem?
    Z tego co się znam - jak czajnik przeciąży układ i albo wywali bezpiecznik przeciążeniowy (zamontowany w agregacie) lub spalić uzwojenie stojana.
    Mi się już spalił jeden agregat - moja niewiedza.
    Teraz chcę uważać bo nie jestem pewny co było przyczyną spalenia. Zazwyczaj to jak go przeciążyłem to działał bezpiecznik i wywaliło. Jednak kiedy się spalił to było sporo czynności i paniki - chciałem go odpalić za wszelką cenę jednak prądu brakowało.
    Sam zastanawiam się jak przyczyniłem się do spalenia 3f agregatu - złe odpalanie czy inna przyczyna. NIe przełączyłem głównego bezpiecznika i odpalałem na obciążeniu czy też miał dość i sam się poddał.
    Zaczynam od podstaw odpalania agregatu - w ten sposób nie popełnię błędu i następny pochodzi dużej. :) Oby. :)
  • Helpful post
    Level 13  
    Agregat uruchamiasz przy wyłączonych odbiornikach . Najlepiej jeżeli wtyczki tych są odłączone od gniazd w agregacie . Następnie uruchamiasz agregat rozrusznikiem ręcznym , w razie potrzeby używasz ssania . Po chwili jak obroty się ustabilizują najczęściej wyłącznikiem nadrądowym załączasz napięcie na tablicę rozdzielczą agregatu , przy okazji patrzysz na zainstalowany woltomierz czy napięcie na wyjściu ma jest w granicach tolerancji . Dopiero teraz możesz podłączyć odbiorniki do gniazd . Jeżeli kończysz prace to wyłączasz odbiorniki , wyłącznikiem odłączasz tablice , czekasz 2-3 min aż się silnik się trochę schłodzi i gasisz . Na koniec zakręcasz kranik z paliwem , bo pływak może nie trzymać i do następnego uruchomienia może spuścić całe paliwo z baku .
  • Level 13  
    I odpowiedź kolego @ wodzu12240, jest najbardziej zrozumiała i pomogła mi w rozwikłaniu tak prostego aczkolwiek nurtującego pytania.
    Dziękuję.