Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Agregat prądotwórczy - Uruchomienie i podłączenie urządzenia do agregatu.

HONDACX 17 Apr 2015 08:35 9228 11
    HONDACX
    Level 13  
    Witam. Może to banalne pytanie ale czy są jakieś zasady podłączenia agregatu i jego kolejności uruchamiania oraz gaszenia.

Może to być dziwne pytanie jednak pamiętam jak kolega coś mówił o odpowiedniej kolejności ponieważ zrobił coś i uszkodził agregat - koszt to około 400 zł a i dostał reprymendę od pracodawcy.
    elvis13
    Level 18  
    A co mówi instrukcja użytkowania?
    Stanisław Chwalisz
    Level 34  
    Agregat z rozrusznikiem, czy na sznurek, ręczne uruchamianie?
    HONDACX
    Level 13  
    Ręczne - ze sznurka
    A to jakaś różnica?

Instrukcji brak - po polsku. Jest w języku Mandaryńskim ;) Nawet obrazków brak. ;)
    Wiem, że są jakieś zasady - jednak niestety nie wiem jakie i nie chce czegoś popsuć - właśnie zamówiłem sobie chińczyka - na działeczkę bo nam często kradną kable i prądu brakuje.
    Kupiłem taki 1 fazowy z 2800W i ma AVR.
    Miałem kiedyś podobny ale 3 Fazy ale go starość pokruszyła i jedynie co z niego zostało to fajny i mocny silnik. :)
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Włączanie i wyłączanie odbiorników powinno się odbywać przy pracującym agregacie.
    HONDACX
    Level 13  
    Czyli?
    1. Odpalamy agregat
    2. Podłączamy odbiorniki
    3. Załączamy bezpiecznik który jest w agregacie

Wyłączanie jest odwrotne.
    Tak doczytałem w innej instrukcji. Jednak w innej jeszcze jest inaczej.
    Może ktoś to potwierdzić?
    zbich70
    Level 43  
    HONDACX wrote:
    Może ktoś to potwierdzić?

A w samochodzie też uruchamiasz silnik z wrzuconym biegiem i zwolnionym sprzęgłem ???
    HONDACX
    Level 13  
    Oczywiście, że masz rację.

Jednak samochód a agregat to może być coś innego. Jednak wyłączony główny bezpiecznik to sprzęgło. I tak jak napisałem - silnik chodzi a potem podłączmy odbiorniki a następnie zwalniamy bezpiecznik główny (sprzęgło) i prąd płynie (jedziemy). Może się mylę i dlatego właśnie się o to pytam.

Tak więc możesz przedstawić jak uruchamiać agregat?
    Możesz napisać plan, kolejność?
    zbich70
    Level 43  
    HONDACX wrote:
    Tak więc możesz przedstawić jak uruchamiać agregat?
    Możesz napisać plan, kolejność?

Ale jaki plan, jaka kolejność?
    Oczywista oczywistość, że odpalasz agregat na jałowo, chwilę czekasz i dopiero go obciążasz.
    Nawet budowlańcy wiedzą (bez urazy), co zwykły czajnik może zrobić z niedużym agregatem... ;)
    HONDACX
    Level 13  
    Ale ja nie jestem budowlańcem, a jedyny kontakt z budowlanką to miałem kiedy matka kupiła mi klocki Lego. ;)
    Ja wiem co może się stać kiedy człowiek wpada w psychozy ;) i jak to leczyć.
    Na to mogę dać natychmiastową odpowiedź. :)

A co może stać się z tym agregatem?
    Z tego co się znam - jak czajnik przeciąży układ i albo wywali bezpiecznik przeciążeniowy (zamontowany w agregacie) lub spalić uzwojenie stojana.
    Mi się już spalił jeden agregat - moja niewiedza.
    Teraz chcę uważać bo nie jestem pewny co było przyczyną spalenia. Zazwyczaj to jak go przeciążyłem to działał bezpiecznik i wywaliło. Jednak kiedy się spalił to było sporo czynności i paniki - chciałem go odpalić za wszelką cenę jednak prądu brakowało.
    Sam zastanawiam się jak przyczyniłem się do spalenia 3f agregatu - złe odpalanie czy inna przyczyna. NIe przełączyłem głównego bezpiecznika i odpalałem na obciążeniu czy też miał dość i sam się poddał.
    Zaczynam od podstaw odpalania agregatu - w ten sposób nie popełnię błędu i następny pochodzi dużej. :) Oby. :)
  • Helpful post
    wodzu12240
    Level 13  
    Agregat uruchamiasz przy wyłączonych odbiornikach . Najlepiej jeżeli wtyczki tych są odłączone od gniazd w agregacie . Następnie uruchamiasz agregat rozrusznikiem ręcznym , w razie potrzeby używasz ssania . Po chwili jak obroty się ustabilizują najczęściej wyłącznikiem nadrądowym załączasz napięcie na tablicę rozdzielczą agregatu , przy okazji patrzysz na zainstalowany woltomierz czy napięcie na wyjściu ma jest w granicach tolerancji . Dopiero teraz możesz podłączyć odbiorniki do gniazd . Jeżeli kończysz prace to wyłączasz odbiorniki , wyłącznikiem odłączasz tablice , czekasz 2-3 min aż się silnik się trochę schłodzi i gasisz . Na koniec zakręcasz kranik z paliwem , bo pływak może nie trzymać i do następnego uruchomienia może spuścić całe paliwo z baku .
    HONDACX
    Level 13  
    I odpowiedź kolego @ wodzu12240, jest najbardziej zrozumiała i pomogła mi w rozwikłaniu tak prostego aczkolwiek nurtującego pytania.
    Dziękuję.