Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SIEMENS S7-1200 błędny odczyt z pętli prądowej

17 Kwi 2015 09:47 2136 10
  • Poziom 10  
    Mam układ do pomiaru stężenia chloru z którego wychodzi sygnał analogowy 4-20mA, układ połączony jest według schematu w załączniku. Problem polega na tym, że na sterowniku S7-1200 mam błędny odczyt, na S7-300 wszystko jest ok.
    Wejścia mam poprawnie skonfigurowane, ponieważ jak podłączam osobno sterowniki do czujnika pomiary są prawidłowe. Czy ktoś może widzi jakiś błąd w podłączeniu tych wejść analogowych?
  • SterControlSterControl
  • Poziom 7  
    Nie wiem czy to poprawne czy nie, ale jeszcze się z takim podłączeniem nie spotkałem. Zwykle stosuje się powielacz sygnału.
  • Specjalista Automatyk
    Teoretycznie dobrze to wygląda. Próbowałeś odwrotnie podłączać na wejściu S7-1200?
    Wyjście z miernika chloru jest aktywne czy pasywne? Masz na nim sygnał prądowy bez zasilania czy nie?
  • SterControlSterControl
  • Poziom 10  
    Tak zmieniałem polaryzację na S7-1200 i S7-300 nic nie pomogło. Odpinałem też układ mierzący stężenie chloru i w jego miejsce podpinałem zadajnik. Wymuszając prąd w zakresie 4-20mA na S7-300 odczyt był poprawny, natomiast na S7-1200 zmieniał się wraz ze zmianą prądu, lecz wartość chloru była zafałszowana.
    Dodam, że z pominięciem sterownika S7-300 (zwarcie przewodu), pomiar na S7-1200 był poprawny. Połączyłem też układ innymi kablami na krótko, aby wyeliminować zakłócenia też nic.
    Skończyły mi się pomysły. Obok tego układu działa bliźniaczy i tam jest wszystko OK.

W poniedziałek zamienie jeszcze raz kolejność odbiorników, może to ma jakiś wpływ
  • Poziom 25  
    nnowy napisał:
    Obok tego układu działa bliźniaczy i tam jest wszystko OK.

Pewny jesteś że wejścia analogowe są dokładnie takie same? Nie ma któreś separacji galwanicznej?
  • Specjalista Automatyk
    nnowy napisał:
    Czy ktoś może widzi jakiś błąd w podłączeniu tych wejść analogowych?

Tak, nie powinno łączyć się szeregowo wejść analogowych. Ten "patent" rzadko kiedy działa prawidłowo.
    Dołóż rozdzielacz sygnału np. Phoenix Contact MCR.. albo podłącz wejście analogowe tylko do jednego ze sterowników, a odczytaną wartość prześlij po sieci do drugiego PLC.
  • Poziom 10  
    dzięki za podpowiedź Piotrd76, zamówię ten rozdzielasz i jak przetestuję dam znać
  • Poziom 9  
    Oba sterowniki są zasilane z jednego zasilacza ? Ew ich Masy są ze sobą zwarte ? Bo na rysunku masz chyba zamienione sterowniki miejscami. Tak czy siak, jeden ze sterowników ma 'M' na obu punktach podłączenia. Jedno dostaje z zasilacza, a drugie po pętli od tego który go poprzedza.
  • Poziom 19  
    Witam
    nnowy napisał:
    Dodam, że z pominięciem sterownika S7-300 (zwarcie przewodu), pomiar na S7-1200 był poprawny.

Właściwie to sam sobie odpowiedziałeś. Sprawdź jeszcze czy masz ekranowane kable. Jeśli tak to sprawdź czy ekrany są uziemione w szafie sterowniczej.Jeśli w s 1200 masz wolne wyjścia analogowe to może warto się zastanowić czy nie lepiej wyprowadzić sygnał analogowy z s 1200 na s 300. Wtedy czujnik masz podłączony do jednego sterownika a pomiaru dokonujesz na dwóch PLC.
  • Poziom 27  
    Hej,dzisiaj miałem bardzo podobny przypadek - pętla prądowa 4-20 mA podłączona z ET200S- trzeba było pożyczyć sygnał do s7-1200. Logicznie myśląc nie powinno być problemu a jednak. Kanały są gdzieś podłączone do masy i dzieją się cuda. Problem rozwiązałem przy pomocy separatora galwanicznego. Polecam takie rozwiązanie -kilkaset zł (200-300) ale efekt poprawny.
  • Poziom 25  
    Los_sandalos napisał:
    Hej,dzisiaj miałem bardzo podobny przypadek - pętla prądowa 4-20 mA podłączona z ET200S- trzeba było pożyczyć sygnał do s7-1200. Logicznie myśląc nie powinno być problemu a jednak. Kanały są gdzieś podłączone do masy i dzieją się cuda.
    To nie są żadne cuda tylko abecadło. Gdybyś poświęcił chwilę na przestudiowanie dokumentacji to zapewne znalazłbyś gdzie są te podłączenia do masy.
    Można przepuścić sygnał prądowy przez dwa wejścia analogowe pod warunkiem że jedno z nich ma separację galwaniczną. Nie musi być to zewnętrzna(dodatkowy moduł) separacja galwaniczna. Są karty które posiadają taką separację.