Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria 9V szybkie rozładowanie

17 Kwi 2015 11:02 1338 13
  • Poziom 18  
    Witam, zbudowałem sobie pewien układ w oparciu o atmega128 + wyświetlacz i kilka innych bajerów. Całość zasilana jest z malutkiej przetwornicy step down produkującej z przedziału 8-40V, 5V na wyjście przy sprawności około 90%. Zmierzyłem pobór prądu całego układu i jest lekko poniżej 120mA. Całość nie pracuje długo włączana jest co jakiś czas na maxymalnie 10minut. Próbowałem wyliczać różnymi kalkulatorami w Internecie ile powinna zwykła bateria wytrzymać i wychodzi że około 2 godziny. U mnie nowiutka bateria 'zdechła' po 10 minutach ( co mnie okropnie zaskoczyło ) dlaczego tak się dzieje? 10 minut prądu 120mA i bateria praktycznie całkowicie dętka, napięcie na niej siadło aż do 6V. Czy to możliwe że bateria była jakaś zleżała i nie miała swojej nominalnej pojemności? Byłem zszokowany kiedy na mierniku widziałem jak siadało na niej napięcie. Dosłownie 10mV co 2 sekundy. Można powiedzieć że umierała w oczach. Pytanie dlaczego? Wymieniać baterie raz na 10 minut to lekka przesada :-D Może sprawę poprawi założenie dwóch 9V szeregowo?
  • Poziom 33  
    Witam
    120mA z baterii czy 120mA przy 5V?
    Szybkie rozładowanie mnie nie dziwi, baterie 9V nie są przystosowane do pracy z takimi prądami, podejrzewam, że połączenie baterii w szereg nie poprawi sprawy.
    Co zasilasz, że prądy są takie duże?, czy tego układu nie da się zoptymalizować pod względem poboru mocy?
    Jeśli nie chcesz zbankrutować na baterie to zastosuj akumulatory LiOn, generalnie znoszą one większe prądy na obciążeniu i z 3 ogniw będziesz miał stabilne napięcie koło 12V, pamiętaj tylko że do ładowania musisz zastosować balanser aby nie zniszczyć ogniw.
    Przy większej pojemności i wydajności prądowej jesteś w stanie złożyć pakiet o porównywalnych wymiarach co 2 baterie 9V.
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Dziękuje za szybką odpowiedź. 120mA leci z baterii. Zasilam atmega128, bramkę or 74AC32N, nadajnik światłowodowy HFBR1414, sterownik tegoż nadajnika SN75451 oraz wyświetlacz alphanumeryczny ( który koniecznie musi być podświetlony cały czas ). Dioda podświetlająca ograniczona ma prąd rezystorem 500 ohmów przy zasilaniu 5V. No i do tego przetwornica LM2672LM.
  • Poziom 22  
    To była bateria alkaliczna czy cynkowo węglowa?
  • Moderator Projektowanie
    Taka bateria ma ok. 200mAh - ale przy rozładowywaniu jej niewielkim prądem rzędu 10mA (1/20C). Jak każda bateria/akumulator - im większy prąd rozładowania, tym mniejsza pojemność.
    Zasilanie z tej baterii układu pobierającego 120mA jest bez sensu.
  • Poziom 18  
    Bateria była cynkowo węglowa. Jeśli taka nie nadaje się do tego zastosowania znacie coś w zamianę. Nie bardzo chciałbym tam instalować akumulatory ładowane z balansera. Lepsze było by coś co można kupić a potem wymienić.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    prociomen007 napisał:
    Bateria była cynkowo węglowa. Jeśli taka nie nadaje się do tego zastosowania znacie coś w zamianę. Nie bardzo chciałbym tam instalować akumulatory ładowane z balansera. Lepsze było by coś co można kupić a potem wymienić.

http://ww2.duracell.com/media/en-US/pdf/gtcl/...ta_Sheet/NA_DATASHEETS/MN1604_6LR61_US_CT.pdf

Pierwsza strona, wykres na dole z prawej strony. Alkaliczna powinna chodzić dłużej.
  • Poziom 18  
    jdubowski napisał:
    prociomen007 napisał:
    ile powinna zwykła bateria wytrzymać

Co to jest "zwykła bateria" u ciebie?

6F22 cynkowo-węglowa
  • Poziom 18  
    Jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia. ( przypominam że bateria zasila przetwornice step down która obniża napięcie z maxymalnie 40V do 5 ) Czy lepiej w takim przypadku łączyć te baterie szeregowo czy równolegle. Równolegle prąd rozłoży się na np. cztery baterie i będzie po 30mA na sztukę. Szeregowo wydaje mi się że przetwornica przy zasileniu 36V będzie łykać zdecydowanie mniej prądu.
  • Poziom 22  
    prociomen007 napisał:
    Jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia. ( przypominam że bateria zasila przetwornice step down która obniża napięcie z maxymalnie 40V do 5 ) Czy lepiej w takim przypadku łączyć te baterie szeregowo czy równolegle. Równolegle prąd rozłoży się na np. cztery baterie i będzie po 30mA na sztukę. Szeregowo wydaje mi się że przetwornica przy zasileniu 36V będzie łykać zdecydowanie mniej prądu.

Ale moc pobierana pozostaje stała. Dwa ważne pytania: jaka jest sprawność przetwornicy 36->5V a jaka 9->5V oraz jak zależy pojemność baterii od prądu który jest zeń pobierany.
  • Poziom 18  
    Jeśli chodzi o sprawność przetwornicy sprawę wyjaśnia dokumentacja:

Bateria 9V szybkie rozładowanie

Wyraźnie widać że lepsze będzie niższe napięcie. Co do drugiego pytania nie mam pojęcia jak wygląda to w przypadku baterii alkaicznych 9V.

Wydaje się jednak że lepiej połączyć je równolegle.
  • Specjalista elektronik
    A najlepiej zastosować akumulatorki AAA (bo AA zajmą za dużo miejsca)... Pewnie przetwornica do poprawnej pracy potrzebuje co najmniej 7.5V, więc wypada połączyć szeregowo 6 takich akumulatorków (albo i 7: w pełni naładowane dają 1.45V, prawie rozładowane 1.25V).