Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Linie WN i łuki elektryczne

VtracK 17 Apr 2015 16:24 4458 32
 • #1
  VtracK
  Level 8  
  Witam!
  Od dawna nurtują mnie 3 pytania: od czego zależy długość łuku elektrycznego, jak energetycy pracują pod napięciem i dlaczego w linii 110kV spotkałem się z przypadkiem że po jednej stronie słupa były szczepione do kupy 2 podwójne izolatory a po drugiej zwykłe podwójne. Czy mógłby mi ktoś to wytłumaczyć?
  500kV:
  https://www.youtube.com/watch?v=NmOfxuI_gXg

  500kV:
  https://www.youtube.com/watch?v=vqgNrj6oEdc

  Oraz praca pod napięciem (dlaczego pracownika nie spaliło)
  https://www.youtube.com/watch?v=SkFH8lLvKZ0

  Dziękuje!
 • #2
  zbich70
  Level 43  
  Pierwszy link - prawidłowe otwieranie odłącznika pod napięciem, ale bez obciążenia.
  W drugim linku odłącznik był otwierany z obciążeniem na jednej fazie - stąd intensywny łuk.
  Link trzeci - Dlaczego miało go spalić? Znalazł się wraz ze śmigłowcem na potencjale, bez połączenia z ziemią i pozostałymi fazami.

  Co masz na myśli pisząc "szczepione izolatory"?
 • #3
  luke666
  Level 33  
  W liniach wysokich napięć występują obostrzenia. W celu zwiększenia wytrzymałości mechanicznej linii (która przechodzi nad linią kolejową lub drogą o odpowiedniej klasie, a także w innych przypadkach) stosuje się równoległe łączenie izolatorów, nawet trzech.
 • #4
  VtracK
  Level 8  
  Chodzi mi o to dlaczego trzymając ten "kij" :D (nie wiem jak to się nazywa) nie zostaje porażony prądem i dlaczego ta iskra nic mu nie robi, czytałem że człowiek nawet nie dotykający ziemi zostanie porażony dotykając przewodu, wiem że ty mają zabezpieczenia itp ale to i tak setki kV. A izolatory po prostu były zpięte 2 do kupy, oraz co mogło by pojść nie tak przy takiej pracy (oprócz upadku z helikoptera), czy to bezpieczna praca (czy jest możliwość że helikopter zbliży się 4m do linii i powstanie tak duży łuk jak w linku). Zbich możesz mi wytłumaczyć z tym obciążeniem na fazie bo interesuje sie energetyką lecz jestem "początkujący" i nie rozumiem
 • #5
  zbich70
  Level 43  
  VtracK wrote:
  interesuje sie energetyką lecz jestem "początkujący" i nie rozumiem

  Hmm... Trochę sporo tłumaczenia, jak na forum... :|

  Co do PPN (prac pod napięciem) - są wykonywane na wszystkich poziomach napięć i nie tylko z helikoptera ale też z konstrukcji słupa lub podnośnika. Uznawane są za bardziej bezpieczne niż prace przy wyłączonym napięciu - choć nastręczają więcej problemów logistycznych (sprzęt, szkolenia itp.)

  Montera wchodzącego na potencjał czy to z helikoptera czy transportowanego inną metodą nie razi ta "iskra" bo jest to prąd o znikomym natężeniu.
  Podobnie jak w instalacji 230V dotykasz tzw. neonówką - prąd Cię nie razi, bo jest on w mikroamperach.
  Na najwyższych napięciach monter jest też ubrany w specjalny kombinezon z wtopionymi przewodzącymi włóknami - czyli zamknięty jest w klatkę Faradaya.

  VtracK wrote:
  możesz mi wytłumaczyć z tym obciążeniem na fazie

  Obciążenie to prąd roboczy - czyli to co płynie w normalnych warunkach eksploatacji sieci. Przerwać go można jedynie dedykowanym urządzeniem - wyłącznikiem lub rozłącznikiem. Odłącznik służy jedynie do stworzenia widocznej przerwy i nie można nim przerywać prądu roboczego.
  Na filmiku widać spektakularny łuk, bo wyłącznik nie otworzył się prawidłowo na jednej fazie i prąd roboczy nadal płynął, kiedy zasterowano odłącznikiem.
 • #6
  luke666
  Level 33  
  VtracK wrote:
  Chodzi mi o to dlaczego trzymając ten "kij" (nie wiem jak to się nazywa) nie zostaje porażony prądem i dlaczego ta iskra nic mu nie robi

  Ten pręt służy do bezpiecznego wyrównania potencjału śmigłowca oraz linii elektroenergetycznej.
  Śmigłowiec jest zawieszony w powietrzu, które jest izolatorem. Osoba na burcie helikoptera jest ubrana w przewodzący kombinezon (stanowiący klatkę faradaya) i trzyma pręt, który jest przewodem połączony z helikopterem i nim samym. W momencie zbliżania się do linii, na skutek różnicy potencjałów między linią a śmigłowcem zapala się łuk elektryczny. Prąd jest nieduży, ponieważ wynika on z niewielkiego ładunku jaki gromadzi się na powierzchni maszyny.
  Gdy pręt zupełnie dotknie linii, to śmigłowiec jest na potencjale linii - brak różnicy potencjałów to brak przepływu prądu, a to właśnie prąd płynący przez ciało powoduje skurcz mięśni, w tym mięśnia sercowego i inne skutki porażenia.
  Teraz operator może spokojnie wejść na linię i wykonywać zadanie. Odlatujący helikopter musi jeszcze pozbyć się potencjału, co robi się w identyczny sposób jak podczas zbliżania do linii.
  Swoją drogą, to sam obrót łopat helikoptera powoduje, że gromadzi się na nim pewien ładunek elektryczny, mogący sięgać kilka kV.
 • #7
  VtracK
  Level 8  
  Dzięki za wyjaśnienie, macie po +, czyli czysto teoretycznie człowiek który wyskoczył by z helikoptera czy np. motolotni i ratując się przed uderzeniem o ziemie złapał by się przewodu np. 110kV bez dotykania ziemi ani innych przewodów mógł by przeżyć i wisieć na przewodzie pod napięciem do przyjazdu straży pożarnej czy innych służb ratunkowych? Przyszło mi to na myśl bo gdzieś słyszałem o spadochroniarzu który właśnie wpadł na linie WN lecz nie wiem co z nim.
  Przypomniała mi się jedna rzecz: kiedyś jak jechałem autem w czasie burzy to kumpel powiedział żebym nie dotykał drzwi (miały metalowe wstawki) ponieważ gdyby piorun uderzył w auto to mogło by mnie porazić. Czy to prawda czy mit, wiem że to klatka faradaya ale wole się spytać :)
 • #8
  Darom
  Electrician specialist
  Witam
  luke666 wrote:
  Prąd jest nieduży, ponieważ wynika on z niewielkiego ładunku jaki gromadzi się na powierzchni maszyny.


  Prąd ten w przypadku lini NN może przewyższyć 50mA - więc dla nieuzbrojonego człowiek byłby niebezpieczny. Prąd ten nie wynika z ładunku gromadzącego się na powierzchnii śmigłowca, tylko z cyklicznego przeładowywania pojemności jaką stanowi układ śmigłowca i otoczenia. W przypadku niefortunego spadochroniarza prąd ten mógłby być 10x mniejszy. Zależy jaką przybrałby pozycję - liczy się rozkład pola elektrycznego. Pewnie w paluszki by trochę szczypało. :-)

  Co do samochodu i wyładowania. Niektórzy uważają, że samochód jest bezpieczniejszy niż dom bez instalacji odgromowej. Ale pod jednym warunkiem - gdy samochód nie porusza się. Wyładowanie może zniszczyć/uszkodzić elektronikę pojazdu oraz wystraszyć (huk, błysk) kierowcę - więc różnie może to się skończyć.

  pzdr
  -DAREK-
 • #9
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Darom wrote:

  Co do samochodu i wyładowania. Niektórzy uważają, że samochód jest bezpieczniejszy niż dom bez instalacji odgromowej. Ale pod jednym warunkiem - gdy samochód nie porusza się.


  A gdy się porusza, to lokalnie powstające nadciśnienie "spycha" piorun do tyłu i wyładowanie następuje już za samochodem.
 • Helpful post
  #10
  zbich70
  Level 43  
  Darom wrote:
  Wyładowanie może zniszczyć/uszkodzić elektronikę pojazdu oraz wystraszyć (huk, błysk) kierowcę - więc różnie może to się skończyć.

  Link
 • #11
  VtracK
  Level 8  
  Ale chodzi mi dokładniej o to czy prąd z pioruna może "przeniknąć" do środka samochodu i porazić pasażera lub kierowce który opiera się o drzwi które np. nie mają tapicerki i jest goła blacha?
 • #12
  zbich70
  Level 43  
  VtracK wrote:
  Ale chodzi mi dokładniej o to czy prąd z pioruna może "przeniknąć" do środka samochodu i porazić pasażera lub kierowce który opiera się o drzwi które np. nie mają tapicerki i jest goła blacha?

  W podanym linku, w 1:08 masz informację, uzupełnioną dalej w 1:23.
  Choć do informacji dziennikarskich podchodzę z dużym dystansem - to tu akurat lekcje odrobili. ;)
  W wyładowaniach atmosferycznych masz do czynienia z megawoltami i kiloamperami.
  Te ostatnie płyną tam gdzie chcą, a dokładniej tam gdzie im najłatwiej.
  Więc dotykanie gołej blachy samochodu lub nawet klamki w czasie burzy jest zaproszeniem prądu wyładowczego (albo jego części) do przepłynięcia przez Ciebie.
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  zbich70
  Level 43  
  WojcikW wrote:
  Człowiek wewnątrz auta jest bezpieczny, nawet jak dotyka gołej blachy.

  Czyli chcesz powiedzieć, że jeśli będę trzymał w łapie przewód odprowadzający instalacji odgromowej, podczas gdy on odprowadza prąd wyładowania, mogę czuć się w 100% bezpieczny... ?
 • #16
  kosmos99
  Level 38  
  zbich70 wrote:
  jeśli będę trzymał w łapie przewód odprowadzający instalacji odgromowej, podczas gdy on odprowadza prąd wyładowania,


  Przecież samochód jest odizolowany od podłoża i nie odprowadza wyładowania
 • #17
  zbich70
  Level 43  
  kosmos99 wrote:
  zbich70 wrote:
  jeśli będę trzymał w łapie przewód odprowadzający instalacji odgromowej, podczas gdy on odprowadza prąd wyładowania,


  Przecież samochód jest odizolowany od podłoża i nie odprowadza wyładowania

  Odprowadza. Przeskokiem iskrowym pomiedzy karoserią a ziemią.
  Na tej samej zasadzie jak chociażby tutaj
 • #18
  kosmos99
  Level 38  
  zbich70 wrote:
  Na tej samej zasadzie jak chociażby tutaj


  Pasażerom raczej się nic nie stało.
 • #19
  zbich70
  Level 43  
  kosmos99 wrote:
  zbich70 wrote:
  Na tej samej zasadzie jak chociażby tutaj


  Pasażerom raczej się nic nie stało.

  Bo nie dotykali konstrukcji samolotu ani klamek tylko grzecznie siedzieli w fotelach...
  Może nawet pozycję "kuczną" przyjęli... ;)
 • #20
  User removed account
  User removed account  
 • #22
  User removed account
  User removed account  
 • #24
  Macosmail
  Level 34  
  Trzymając przewód instalacji odgromowej np. ręką stoisz na ziemi, a ta ma jakąś rezystancje, która w obecności prądu liczonego w kA powoduje powstanie znacznej różnicy potencjału. Oczywiście dojdzie do mniejszego lub większego porażenia. Ale raczej mniejszego niż przy bezpośrednim trafieniu ;-) (co nie oznacza, że nie będzie ono tragiczne w skutkach) bo jednak stosunek rezystancji uziomu i ciała ludzkiego jest załóżmy rzędu 1/1000. Natomiast dotykając metalowych części wewnątrz karoserii samochodu zwykle jest to jeden punkt, a nawet jeśli dwa to rezystancja karoserii jest na tyle mała, że prawdopodobnie nic nam się nie stanie. Gdyby było inaczej przy każdym takim przypadku na wskutek dużych różnic w potencjałach uszkodzeniu ulegała by elektronika, a tak się nie dzieje.
 • #25
  User removed account
  User removed account  
 • #26
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  Czy ja pisałem, że montuje przewód odprowadzający w samochodzie? Proszę wskaż, gdzie?

  Odniosłem się tylko do wypowiedzi kolegi zbich70. Czytać, czytać ze zrozumieniem!

  Natomiast kolega wyjeżdża z tekstami z linią 110kV i odprowadzającą w samochodzie i każe mi ich jeszcze dotykać przy prędkości 100km/h.
 • #27
  Darom
  Electrician specialist
  Witam

  Jeśli rozmawiamy o typowym samochodzie z metalowym chasis - czyli nie jest to np. kabriolet to w pełni popieram zdanie kolegi Wójcika.

  Moim zdaniem człowiek będący w klatce samochodu nawet jeśli ulegnie "porażeniu" to będzie ono na tyle delikatne, że może je nawet je nie zauważy, biorąc pod uwagę, że będzie pod doznawał innych bodźców (błysk i huk). Człowiek trzymający przewód odprowadzający instalacji odgromowej jakiegoś obiektu budowlanego jest w zupełnie innej sytuacji.

  retrofood wrote:
  Darom wrote:

  Co do samochodu i wyładowania. Niektórzy uważają, że samochód jest bezpieczniejszy niż dom bez instalacji odgromowej. Ale pod jednym warunkiem - gdy samochód nie porusza się.


  A gdy się porusza, to lokalnie powstające nadciśnienie "spycha" piorun do tyłu i wyładowanie następuje już za samochodem.
  To prawda, nawet są jeszcze dwa inne zjawiska, które też sprzyjają tej "ucieczce" samochodu. Ja jednak miałem na myśli zagrożenia wynikające z wystraszenia się kierującego i utraty panowania nad samochodem. Znam też dwa przypadki, gdzie pobliskie wyładowanie zresetowało ustawienia komputera samochodu. A jeśli zakłóceniu uległy by układy kontroli trakcji ESP/ASR. Od razu przyznam się, że jestem dyletanem w tych układach i nie wiem czy są one realizowane mechanicznie czy elektronicznie. Jeśli elektronicznie - no to jakieś niebezpieczeństwo zakócenia ich działania istnieje.


  pzdr
  -DAREK-
 • #28
  User removed account
  User removed account  
 • #29
  Świr
  Level 34  
  A ja stwierdzę, że ludzie wewnątrz auta będą bezpieczni. Po pierwsze będą na potencjale reszty samochodu, po drugie - uczyli mnie że ładunki rozchodzą się po zewnętrznej powierzchni przewodnika (patrz klatka faradaya).
 • #30
  zbich70
  Level 43  
  Może podsumujmy - w czasie burzy człowiek wewnątrz samochodu jest bezpieczniejszy od człowieka na zewnątrz, ale nie jest bezpieczny w 100%

  Autor zapytał o dotykanie elementów metalowych samochodu.
  Odpowiedź brzmi - na pewno nie podnosi to bezpieczeństwa.
  Kropka.