Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piwny ping-pong - wersja 2.0 - ulepszona i bardziej komercyjna

mi_ma 17 Kwi 2015 20:06 3933 0
 • Piwny ping-pong - wersja 2.0 - ulepszona i bardziej komercyjna

  Może niektórzy z was pamiętają projekt do gry w piwnego ping-ponga, który pokazałem was jakiś czas temu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2808005.html

  Trzeba przyznać, że od tamtego czasu projekt zrobił niemałe zamieszenie w środowisku miłośników DIY. Wygrał konkurs FSL Contest na Instructables, zajął drugie miejsce w konkursie Radioshack Sensors Contest, a nawet pojawił się w programie Discovery Channel's Daily Planet show. Ponadto szeroko rozprzestrzenił się poprzez artykuły na różnych portalach internetowych, a na samym Instructables miał ponad 200.000 wyświetleń. Jak widać - kreatywność autora projektu nie została jednak zaspokojona i idąc za ciosem przygotował on kolejną wersję projektu, ale tym razem dopracowaną pod kątem jego powielania. Całość informacji i plików niezbędnych do jego wykonania, zamówienia PCB i elementów elektronicznych zebrana została w pojedynczym archiwum zip na stronie instructables.


  Link


  Ale wracając do aktualnego projektu - przyjrzyjmy się nieco szczegółom technicznym. Nowa wersja nie jest tylko modyfikacją starego projektu umożliwiającą szybki montaż. Przede wszystkim nowy stół jest mniejszy od poprzedniego (2'x8' zamiast 3'x8'). Zmiana rozmiaru ma zarówno ułatwić transport, jak i jednocześnie obniżyć jego koszty. Poza tym stół jakby zyskał na tym estetycznie stając się dużo smuklejszy niż wcześniejsza wersja. Poza tym stół zajmuje mniej miejsca nie ujmując nic z jego funkcjonalności. Elektronika składa się z centralnego PCB oraz 20 dodatkowych obwodów drukowanych w formie podświetlanych okręgów. Wszystkie obwody drukowane są obudowane wewnątrz stołu. W poprzedniej wersji były one odsłonięte od spodu i narażone na uszkodzenia.

  Piwny ping-pong - wersja 2.0 - ulepszona i bardziej komercyjna Piwny ping-pong - wersja 2.0 - ulepszona i bardziej komercyjnaPiwny ping-pong - wersja 2.0 - ulepszona i bardziej komercyjna Piwny ping-pong - wersja 2.0 - ulepszona i bardziej komercyjna

  W nowym stole zamontowano 1122 diody LED podłączone do 608 oddzielnie sterowanych kanałów, z czego 96 (kanałów) podłączonych jest do 16-bitowego PWM. Stół odczytuje i zapisuje dane na karcie SD, posiada wbudowany wyświetlacz LCD (2x16) oraz czujnik podczerwieni umożliwiający sterowanie poprzez pilota oraz moduł bluetooth.

  Odnośnie funkcjonalności stołu, to na jego powierzchni umieszczona jest matryca 32x12 dioda wyświetlająca różne animacji, aktualny wynik gry itp. Ponadto na końcach stołu rozmieszczono po dziesięć podświetlanych przez zestawy 6 diod RGB, pola na kubeczki z wbudowanymi czujnikami podczerwieni wykrywające czy kubeczek jest ustawiony na swoim miejscu, czy też nie. Podobnie jak matryca wyświetlają one różnokolorowe animacje.


  Link


  Podobnie jak w poprzedniej wersji nie zabrakło tutaj efektownych, powietrznych myjek do piłeczek, które "przepychają" piłeczki pomiędzy otworami na krawędziach stołu. Otwory są podświetlone kolejnymi zestawami diod, podobnie jak ozdobne kręgi na krawędziach wzdłuż całego stołu. Migają one w rytm zaprogramowanych sekwencji lub też w rytm muzyki. Jest to możliwe dzięki dodatkowemu modułowi miernika VU nasłuchującego muzyki lub przez podłączenie wyjścia AUX bezpośrednio pod mikrokontroler.


  Piwny ping-pong - wersja 2.0 - ulepszona i bardziej komercyjna Piwny ping-pong - wersja 2.0 - ulepszona i bardziej komercyjnaPiwny ping-pong - wersja 2.0 - ulepszona i bardziej komercyjna Piwny ping-pong - wersja 2.0 - ulepszona i bardziej komercyjna


  Moduł bluetooth pozwala na sterowanie stołem z poziomu oprogramowania na komputerze PC. Możliwa jest także obsługa bezpośrednia z wykorzystaniem LCD, na którym wyświetlane są wszystkie informacje na temat ustawień stołu. Natomiast nowa opcja w tym stole, czyli czytnik kart SD, pozwala na wczytywanie stworzonych przez użytkowników animacji wprost do stołu.


  Link


  Co ciekawe - autor na prośbę wielu użytkowników opracował i dystrybuuje poprzez swoją stronę internetową gotowe PCB i kity, pozwalające na samodzielny montaż. Projekt dostępny był też poprzez platformę crowdfundigową Kickstarter. Świetny przykład na skomercjalizowanie projektu typu DIY z praktycznie darmową reklamą. Jak widać -autor idealnie wyczuł niszę w rynku i ją wykorzystuje. Wgłębiając się w projekt można odnieść wrażenie, że prędzej czy później spotkamy się z kolejną wersją. Autor pozostawił do wykorzystania dodatkowe 16 kanałów PWM, zamontował także dodatkowe kości pamięci EEPROM, chociaż na razie ich jeszcze nie wykorzystał. Zostawił także spore możliwości modyfikacji samym użytkownikom, co miejmy nadzieję - spopularyzuje nieco projekt i rozwinie go. Sądząc jednak po sukcesie na kickstarterze, z pewnością zobaczmy niedługo jeszcze nowsze i jeszcze bardziej efektywne wersje stołów do gry w piwnego ping-ponga.

  Źródło http://www.instructables.com/id/Interactive-LED-Beer-Pong-Table-20
  Strona z gotowymi zestawami http://chexal.com/shop/


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.