Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migomat robiony pryska i strzela na małych prądach

17 Kwi 2015 20:32 2433 12
  • Użytkownik usunął konto  
  • Testo
  • Poziom 36  
    Problem z pryskaniem przy małym prądzie jest dość złożony tym bardziej że korzystasz z regulacji prądu po stronie pierwotnej transformatora. Problemem pryskania na małym prądzie może być zbyt mały dławik lub zła szczelina, zbyt szybki posuw drutu, zbyt niskie napięcie na wyjściu. Zacznij od zmierzenia napięcia na wyjściu spawarki w stanie jałowym oraz podczas spawania.
  • Poziom 17  
    Jaka jest średnica drutu?
  • Testo
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    Witam . Przy małych prądach spawania przepływ prądu nie jest ciągły a przerywany . To wada sterowania fazowego . Można temu zaradzić ale regulację trzeba zrobić po stronie wtórnej . Do mostka 4 diodowego dokładasz dwa tyrystory o odpowiedniej mocy i rezystor drutowy też o odpowiedniej mocy i wartości. . Rezystorem ustalasz minimalny prąd spawania . Do załączania transformatora używasz stycznika . Migomat robiony pryska i strzela na małych prądach
  • Poziom 17  
    Cytat:
    . Przy małych prądach spawania przepływ prądu nie jest ciągły a przerywany . To wada sterowania fazowego .

Nie jestem specjalistą w dziedzinie elektroniki,ale przyszedł mi do głowy taki pomysł,aby nie korzystać z pełnego zakresu regulacji,tylko w 40-50%.Aby to zrealizować trzeba dowinąć do istniejącego uzwojenia tyle zwoi,aby uzyskać dwa stopnie regulacji wstępnej przełącznikiem,a na każdym z nich regulacja ciągła.Bo np.z 250A zejście do 40A powoduje,że napięci zasilające transformator nie ma już nic wspólnego z sinusoidą.Podzielenie na dwa stopnie wstępnie np.250-140 i 150-40 A(podałem w amperach,a tak naprawdę to decyduje o tym wartość napięcia łuku) spowoduje,że regulacja fazowa na zasilaniu była by wykorzystywana właśnie w połowie i nie dawała by takiego zniekształcenia napięcia zasilającego transformator.Myślę że jedynym minusem tego rozwiązania jest większa ilość drutu do nawinięcia,ale i tak mniejsza niż zrobienie kilku czy kilkunastu od czepów.Co wy na to panowie specjaliści od spawarek i migomatów.
  • Poziom 36  
    Myślę że o wiele lepszym sposobem była by regulacja po stronie wtórnej za pomocą tyrystorów. Taka regulacja nie działa w żaden sposób negatywnie na transformator czy układ tak jak sterowanie fazowe. Wtedy otrzymujemy pełną regulację prądu. Z drugiej strony tutaj na forum jest schemat regulacji prądu po stronie pierwotnej w której nie występuje problemy tak jak w przypadku układu na U2008 czy "ściemniaczy". Autor opisywał że jego układ działa mu już kilka lat bezproblemowo w spawarce bez żądnych problemów. Schemat prosty złożony z garstki elementów.
  • Poziom 26  
    Ale to jest to samo.....
    Jedynie nie powoduje konieczności przenoszenia przez rdzeń przebiegów odkształconych, co bywa przyczyną nagrzewania.
    Ja przyjrzał bym się dławikowi....
    W takim układzie musi on spełniać funkcję nie tylko ogranicznika prądu zwarcia czy też podtrzymania łuku. Musi zmagazynować dostateczną ilość energii na okres ,,zaniku" zasilania spowodowanego sterowaniem tyrystorowym przy 1-fazowym zasileniu.
    Proponował bym próby ze szczeliną dławika.
    W fabrycznych rozwiązaniach spotyka się niekiedy transduktorowo regulowaną indukcyjność dławika wyjściowego.
  • Poziom 36  
    Nie do końca jest to samo bo ten układ z tego co pamiętam nie wyzwala triaka impulsami a utrzymuje prąd bramki od wyzwolenia triaka do przejścia przez zero co oczywiście przekłada się na brak grzania się uzwojenia, buczenia transformatora etc. Problem z spawaniem na bardzo niskim prądzie będzie występował ale na pewno będzie lepiej niż przy stosowaniu zwykłego ściemniacza. Mimo tego w porządnych spawarkach regulacji dokonuje się po stronie wtórej tyrystorami co ma też swoje wady takie jak waga, koszt zakupu elementów oraz straty w postaci ciepła.
    Co do dławika czy szczeliny pisałem o tym wcześniej i warto się tym tematem zainteresować.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Wyzwalanie szerokimi impulsami (co opisujesz) jest dość szeroko stosowane w układach zasilania obciążeń indukcyjnych z powodu... problemów z podtrzymaniem ,,zapłonu" półprzewodnika. Szczególnie dobrze to widać podczas pracy na skraju napięć wyjściowych
    (Kąt opóźnienia zapłonu circa 135St). A napięcia odkształcone - i tak płyną przez uzwojenia transformatora (i wzbudzane nimi pole magnetyczne - przez rdzeń). A jak powszechnie wiadomo - napięcie odkształcone to nic innego jak ,,zlepek" kilku-kilkudziesięciu harmonicznych częstotliwości podstawowej o różnym poziomie.
    Tak więc szerokość impulsu wyzwalającego - ma niewiele wspólnego ze składem napięć doprowadzonych do uzwojeń. Ze stabilnością wyzwalania - a i owszem.
    Ważne jest aby trafo było z wysokiej jakości krzemówki i.... posiadało szczelinę w rdzeniu. Wymóg ten spełniają wszystkie konstrukcje składane z kształtek. Trafa toroidalne (niezależnie od tego jak sterujesz element wykonawczy) grzeją się jak potępione.

-----------
    A propos ,,porządnych" spawarek.
    W większości najnowszych rozwiązań stosuje się w miejsce tyrystorowej klasyki rodem z lat 70 ub wieku+ stukilowe trafo, zasilacze impulsowe, co nie tylko zmniejsza wagę urządzeń, ale również eliminuje wady o których tu rozmawiamy.
  • Poziom 10  
    Witam. Mam problem z pryskaniem lecz nie mam jeszcze dławika. Transformator 3 fazowy wtórne nawinięte podwójnie płaskownikiem 2x5mm daje 20mm2 połączone w gwiazdę z mostkiem 6-cio diodowym . Mam pytanie jakim przekrojem nawinąć dławik? Wszyscy piszą że tym samym przekrojem co wtórne ale czy przy transformatorze 3 fazowym prądy się jakoś nie sumują ??
    Drugie pytanie jak zmierzyć prąd tej spawarki miernikiem cęgowym który mierzy tylko prąd zmienny?
    Czy na dławik nada się rdzeń toroidalny o przekroju 24cm2.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 26  
    Przekrój drutu (profilu) na dławik musi być równy sumie przekrojów drutu uzwojeń wtórnych transformatora głównego.
    Jak zmierzyć prąd?
    Jedynie pośrednio, mierząc prąd jednej cewki uzw. wtórnego (przed mostkiem) i mnożąc przez trzy. Wartość będzie dostatecznie dokładna do celów technicznych.
    Rdzeń toroidalny nie nadaje się na dławik spawarki.
    Z prostego powodu. w dławiku płynie prąd stały, a rdzeń pierścieniowy nie ma żadnej szczeliny, co spowoduje natychmiastowe nasycenie (już przy ułamkach ampera prądu).
    W standardowych konstrukcjach stosuje się pakiet kształtek ze stali krzemowej 4% złożony z blach ≠0,35 mm w postaci pręta o kwadratowym przekroju. powierzchnia przekroju powyżej 30 cm^2, długość pakietu powyżej 180 mm, liczba zwojów około 30-40 (najlepiej zrobić z odczepami 20+10+10) i eksperymentalnie dobrać najlepiej pasujący.
  • Poziom 10  
    Dziękuje za szybką odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie, czy na dławik mogę wykorzystać rdzeń dwukolumnowy ze starej spawarki?? ewentualnie jak nawinąć uzwojenia?
    pozdrawiam