Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop do 5000 PLN-co wybrać?

noowiktor 17 Apr 2015 22:59 2187 40
    noowiktor
    Level 7  
    Witam,
    Szukam laptopa do 5000 zł.
    Potrzebuje go do pracy na mniej lub bardziej wymagających programach, do internetu oraz żebym mógł czasem w coś pograć.
    Znalazłem sobie coś takiego jak w linku poniżej ale boli mnie to, że nie można wyjąć baterii. Wydaje mi się, że to ważne bo myślę, że mój komputer będzie stał cały czas w jednym miejscu pod zasilaniem.
    Chciałbym, żeby był od razu z jakimś OS.
    Proszę pomóżcie wybrać coś sensownego.
    Pozdrawiam.
    Spoiler:
    komputronik.pl/product/258766/Elektronika/Strefa_Gier/Lenovo_Y50_70_59_441502_480GB_SSD_16GB.html
    Taki link niestety bo mam za mało postów
    gregorianin
    Level 27  
    Przy (stosunkowo) niewielkiej dopłacie możesz kupić sobie coś z desktopowym procesorem 4670s i na prawdę niezłą grafiką GTX 970m.
    http://allegro.pl/clevo-p751zm-i5-4670s-8gb-gtx-970m-1tb-witcher-3-i5259635753.html
    Jeżeli jednak budżet jest nie do naciągnięcia polecam zapoznać się z Asus G751 http://allegro.pl/laptop-asus-rog-g751-i7-16gb-1tb-ssd-gtx860m-widi-i5251985688.html oraz ewentualnie przedliftową wersją G750 http://allegro.pl/asus-g750jm-17-3-i7-8gb-1tb-256gb-ssd-gtx860m-w8-i5249541812.html
    noowiktor
    Level 7  
    Maksymalnie 5100PLN.
    Szukam chyba czegoś co by miało te 16GB RAMu, dysk SSD albo samo SSD+HDD plus fajny procesor i grafikę. Jeśli chodzi o jego wielkość to 15,6" mi w zupełności wystarczy. I jak wspomniałem wcześniej żeby miał Windowsa 7 lub 8 żebym w dalsze koszty nie wchodził.
    Proszę Was o pomoc ze względu na to, że jestem kompletnym laikiem w dziedzinie komputerów.
    Stąd też moje pytania.
    1. Czy odczuje różnicę miedzy ekranami FHD i UHD? Powiedzmy na 15,6 calowych ekranach.
    2. Czy przejmować się brakiem napędu optycznego?
    3. I czy przejmować się niewyjmującą się baterią?
    Proszę wyraźcie swoją opinię na temat laptopa, którego zlinkowałem w pierwszym poście. Wart swojej ceny? Jakieś problemy z nimi są?
    gregorianin
    Level 27  
    ad1. nie
    ad2. nie
    ad3. tak

Pamiętaj też że mało który komputer przenośny nadaje się do grania a to pojawiło się w Twoich kryteriach. Podałem Ci takie przykłady które mogą być obciążone 24/7 i się nie będą przegrzewać, rozmiar komputera w Twoim wypadku (komputer będzie stał cały czas w jednym miejscu pod zasilaniem) powinien być jednak 17 cali, w tym rozmiarze zwłaszcza w Asusie lepiej rozwiązali układ chłodzenia.

http://allegro.pl/asus-g750jm-17-3-i7-8gb-1tb-256gb-ssd-gtx860m-w8-i5249541812.html
    Posiada Windows 8.1, i7-4700MQ, GTX860m, 8GB RAM, Dysk SSD 256Gb + 1TB HDD i napęd optyczny oraz mieści się w zakładanym budżecie.
    Tutaj nowsza wersja ale bez SSD http://proline.pl/?p=G751JM-T7033H trochę taniej (za różnicę w cenie sam sobie dokupisz dysk 128GB).
    noowiktor
    Level 7  
    Fajny ten asus z pierwszego linku. Tylko właśnie te 8 GB RAMU. Szczerze to wolałbym już bez napędu i powiedzmy 15.6" ale żeby miał 16 GB. Czy nie warto?
    Rozumiem, że laptop nie jest do gier, ale nie mam miejsca na PC'ta więc czasem na laptopie by zagrał w coś nowszego.
    A co do pamięci twardej to nie potrzebuje tego strasznie dużo(asus ma strasznie dużo moim zdaniem). W tym momencie na kompie zajmuje 100 GB a w dodatku mam dysk przenośny na którym mogę trzymać jakieś dane.
    gregorianin
    Level 27  
    noowiktor wrote:
    Tylko właśnie te 8 GB RAMU. Szczerze to wolałbym już bez napędu i powiedzmy 15.6" ale żeby miał 16 GB. Czy nie warto?

To absolutnie żaden problem, nawet te bardziej wymagające gry chodzą bez problemu na 8GB w najwyższych ustawieniach. Problemem mogą być jedynie zastosowania profesjonalne (wirtualizacja, rozbudowane modele CAD/CAM itp.)
    Asus w nowych 15" modelach niestety ma wspólne chłodzenie CPU/GPU dlatego rekomenduje modele 17"
    noowiktor
    Level 7  
    Właśnie możliwe, że będzie mnie dotyczyć praca z tymi modelami. :)
    wariato
    Level 43  
    noowiktor wrote:
    ale żeby miał 16 GB. Czy nie warto?

Co to za wymagające programy? Nad czym pracujesz że potrzebujesz tyle pamięci ram? rendering, obróbka 3D, zdjęć, video?
    W jakie gry zamierzasz grać? Bo nie wiadomo czy proponować sprzęt dla graczy czy dla "niedzielnych graczy".
    noowiktor
    Level 7  
    Adobe Premiere albo AUTODESK a poza tym patrze przyszłościowo a mianowicie słyszałem, że niedługo 8GB to będzie mało. Ale tak jak już wspomniałem jestem kompletnym amatorem komputerów.
    A jakby wspomóc chłodzenie tego Lenovo podkładką to uszedłby?
    wariato
    Level 43  
    Tego Lenovo w tej konfiguracji nie bierz, i7 to grzałka a Y50 nie ma najlepszego chłodzenia i będzie throttling. Już lepiej wersję z i5 lub najlepiej jakąś 17'' z i7 - te mają trochę lepsze rozbudowane chłodzenia. Poza tym cena tego modelu nie jest zbyt zachęcająca.
    gregorianin
    Level 27  
    8GB to na prawdę sporo RAM-u, poza tym nawet jeżeli zajdzie potrzeba (musiałbyś pracować na bardzo rozbudowanych modelach w A.Cadzie) to jaki problem jest dokupić kolejną kość 8GB za 220zł, płyta obsługuje do 32GB?
    noowiktor
    Level 7  
    Dobra no to tak. Skoro mówicie, że 8 GB RAMU styknie to ufam Wam. W razie potrzeb tak jak mówi gregorianin dokupię kość.
    Więc może ponownie określe kryteria.
    •Laptop będzie używany do surfowania, programów zwykłych jak i programów z modelami i do montażu filmów no i do gier(rzadko ale jednak)
    •Żeby był od razu z Windowsem.
    •Rozmiar: 15.6'-w górę
    •DYSK: SSD+HDD lub samo SSD
    •Cena do której szukam komputera dobrze jakby nie wyniosła więcej niż 4700-4800(kwota uległa zmianie) jakby do zestawu była podkładka, mysz czy torba to też by było miło.
    •Wydajna grafika i procesor.
    •Użytkowany będzie głównie w domu(biórko-łóżko).
    •Dobrze jakby był napęd optyczny ale nie musi być.
    •Żeby się nie grzał.
    •Wyjmowana bateria.
    noowiktor
    Level 7  
    nie bać się powystawowych?
    gregorianin
    Level 27  
    Powystawowy to nie "używany ze zwrotu" tylko nowy z pełną gwarancją a że w sklepie chwile na półce popracował...? Ja bym brał, tym bardziej że jeżeli kupujesz jako osoba prywatna to zawsze możesz oddać jak się nie spodoba w terminie 14dni.
    noowiktor
    Level 7  
    Dobra. Jaki dysk do tego dobrać? Firma rodzaj i tak dalej. Wielkość sobie dobiorę.
    I on przy karcie graficznej nie ma na końcu "M". Istotny szczegół?
    zbigniewsk
    Level 16  
    Witam
    Przedstawię kryteria jakimi warto się kierować przy zakupie laptopa , stosowałem te zasady przy zakupie laptopa dla siebie i dla syna
    1. Dostępność dokumentacji serwisowej na stronach producenta
    2. Możliwość montażu dwóch a nawet trzech twardych dysków włączając możliwość instalacji dysku MSATA
    3. Możliwość pracy laptopa bez zainstalowanych akumulatorów.
    4. Sprawdzenie na stronach producenta do jakich systemów są dostępne sterowniki
    5. Możliwość zakupu z zainstalowaniem od razu maksymalnej ilości pamięci ( nie wszyscy sprzedawcy idą na to)
    Przeglądając dokumentację możemy szybko sami ocenić czy w przyszłości będzie możliwa wymiana np. procesora oraz czy szybko i bez problemu można wyczyścić wentylator i radiator chłodzenia procesora. Ja osobiście zakupiłem dla siebie laptop firmy DELL model 7720 INSPIRON 17R z 16 GB ram-u , SSD 120 GB i HDD 1 GB . Jedyna wada tego laptopa to fatalne zabezpieczenie matrycy przed robakami a właściwie jego kompletny brak. Do mojej wlazły latem w ubiegłym roku 3 szt. dwa wylazły ale jeden zdechł . Oczywiście producent stwierdził po obejrzeniu nakręcone filmu że takich przypadków gwarancja nie obejmuje. Dla syna został zakupiony Lenovo z dwoma kartami graficznymi właśnie dla pogrania sobie czasami, modelu nie pamiętam . Sprawuje się dobrze jedyna awaria to była związana z wymianą twardego dysku Był Seagate i oczywiście tuż po gwarancji padł . Został założony Hitachi i ten pracuje bez problemu . Na to też warto zwrócić uwagę przy zakupie laptopa. Ja od lat w swoim sprzęcie (stacjonarny i laptopy ) unikam dysków firmy Seagate i WD. Stosowałem MAXTOR-y. FUJITSU, HITACHI . PC mam od 1992 tak że trochę doświadczeń siłą rzeczy nabyłem . Od kilku lat jest bardzo poważny problem ze sprzętem związany ze źle pojętą ekologią otóż wyeliminowanie dodatku ołowiu spowodowało iż duża część sprzętu ulega awarii z uwagi na kruchość cyny. A żeby było śmieszniej to serwisy naprawcze producentów w czasie napraw stosują nieoficjalnie cynę z dodatkiem ołowiu . Wiem to od znajomych którzy pracowali w tych serwisach. Ale to już jest niezależne od nas jako użytkowników.
    noowiktor
    Level 7  
    @zbigniewsk jesteś w stanie sprawdzić to o czym pisałeś odnośnie tego Asusa?
    http://proline.pl/?p=G750JM-BSI7N23

Nie chciałbym, żeby zrozumiał to jako wysługiwanie się Tobą, ale wiesz na co zwrócić uwagę gdzie ja na tym się nie znam. Z góry dziękuję.
    gregorianin
    Level 27  
    noowiktor wrote:
    Dobra. Jaki dysk do tego dobrać? Firma rodzaj i tak dalej. Wielkość sobie dobiorę.
    I on przy karcie graficznej nie ma na końcu "M". Istotny szczegół?

Karty montowane w laptopach to karty mobilne z końcówką "m".
    zbigniewsk
    Level 16  
    Witam ponownie
    Nie ma problemu jutro postaram się poszukać informacji o tym modelu. Ze swojej strony mogę poradzić jedną podstawową rzecz NIE SPIESZYĆ się z zakupem i pytać do znudzenia sprzedawcę i swoich znajomych. Proszę pamiętać iż to my wydajemy swoje pieniądze a sprzedawca w większości przypadków ma interes aby sprzedać a nie informować nas o ewentualnych bolączkach sprzętu. To też można skierować do sprzedawcy czemu taki niezły laptop jest laptopem powystawowym . Ja bym się mocno na tym zastanawiał. W razie pytań proszę pisać do mnie na PW
    zbigniewsk
    Level 16  
    Witam
    Zgodnie z obietnicą usiłowałem znaleźć trochę informacji o laptopie Asus G750 JM. Przyznam iż jestem zaskoczony trudnościami ze znalezieniem informacji. I tak po kolei, nie udało mi się znaleźć instrukcji service manual jest tylko user manual ale z tej instrukcji nic nie wynika (rolka papieru toaletowego chyba jest więcej warta) .Laptop posiada dwa gniazda na HDD 2,5' czyli plus , na jednej witrynie znalazłem iż laptop posiada cztery gniazda do instalacji pamięci czyli plus ale dostęp do dwóch gniazd jest możliwy tylko w autoryzowanym serwisie bo trzeba zdemontować laptopa czyli minus. Na zachodnich stronach z instrukcjami jest informacja aby użytkownik uważał na spodnią stronę laptopa bo może być bardzo gorąca co przy podanych parametrach zasilacza 190 W potwierdzałoby te stwierdzenia. Sterowniki są dostępne dla systemu WIN 7 i WIN 8 tylko w wersjach 64 bitowych , dla mnie to minus. Jest użytkownikiem produktów firmy Asus od ponad 20 lat i zawsze chwaliłem firmę iż udostępnia dużo informacji o swoich wyrobach a tu zaskoczenie oczywiście negatywne informacji technicznych praktycznie nie ma są tylko peany jaki to sprzęt jest wspaniały a odczucia producenta/ sprzedawcy wcale nie muszą być takie same jak klienta, który oczekuje rzetelnej informacji co dostanie za swoje pieniądze. Gdybym miał kupować to zażyczył bym sobie rozszerzenia ramu do 16 GB (2 moduły po 8 GB) ale w slotach tych normalnie niedostępnych dla użytkownika . Gniazda do których użytkownik ma dobry i łatwy dostęp musiałyby zostać puste do ewentualnego obsadzenia w przyszłości. I następna ciekawostka cytat ze strony proline.pl "Informacje o produkcie, gwarancja
    Laptopy pochodzą z programu wyprzedażowego producenta. W ramach projektu sprzedawane są towary pochodzące z nadwyżek magazynowych(towar nowy, nieużywany). Laptopy zapakowane są w opakowania techniczne. W zestawie z laptopem jest zasilacz oraz bateria. Produkty są objęte 24 miesięczną gwarancją sprzedawcy." - czyli to są laptopy stare najprawdopodobniej typu i tu znowu cytuję http://pclab.pl/art59789.html " Refurbished to słowo dla wielu sprzedawców zakazane. Zastępują je najczęściej takimi określeniami i sformułowaniami, jak: powystawowy, może mieć drobne ryski, leżak magazynowy, delikatne ślady użytkowania, po prezentacjach na konferencjach, a najchętniej wyprzedaż, albo wręcz promocja. To fachowe określenie produktu, który z jakiegoś powodu wrócił do producenta lub autoryzowanego serwisu, gdzie został odnowiony. Może to być laptop, który nabywcy po prostu się nie spodobał, więc trafił z powrotem do sklepu." Warto to wszystko przemyśleć na spokojnie .Ze swojej strony mogę podpowiedzieć iż warto popatrzeć w sklepach Komputronika. Mówię to z doświadczenia gdyż przy droższych pozycjach zakupowych można negocjować cenę . Bynajmniej w moim mieście tak jest . Ja kupując swojego laptopa zapłaciłem 4350 zł zamiast 4600 czyli warto negocjować . Powodzenia w rozważaniach i zakupach.
    gregorianin
    Level 27  
    zbigniewsk wrote:
    I tak po kolei, nie udało mi się znaleźć instrukcji service manual jest tylko user manual

Dla użytkownika nie jest potrzebna instrukcja serwisowa tylko użytkowa.
    zbigniewsk wrote:
    Sterowniki są dostępne dla systemu WIN 7 i WIN 8 tylko w wersjach 64 bitowych

Z jednej strony narzekasz na brak sterowników dla systemów 32bit a z drugiej chcesz rozszerzenia pamięci RAM do 16GB - nie dostrzegasz tu pewnej sprzeczności?
    zbigniewsk wrote:
    Na zachodnich stronach z instrukcjami jest informacja aby użytkownik uważał na spodnią stronę laptopa bo może być bardzo gorąca co przy podanych parametrach zasilacza 190 W potwierdzałoby te stwierdzenia.

Przy pracy na kolanach pod pełnym obciążeniem gdzie zatykasz połowę otworów wentylacyjnych ani w tym ani żadnym innym komputerze raczej nie spodziewałbym się odmrożeń.
    zbigniewsk wrote:
    Gdybym miał kupować to zażyczył bym sobie rozszerzenia ramu do 16 GB (2 moduły po 8 GB) ale w slotach tych normalnie niedostępnych dla użytkownika

Taka instalacja RAM spowoduje że pamięci NIE będą pracować w trybie DC. Pomijam już fakt że montaż modułów w gniazdach "niedostępnych" z przerwą na papierosa trwa 30 minut.
    zbigniewsk wrote:
    Może to być laptop, który nabywcy po prostu się nie spodobał, więc trafił z powrotem do sklepu.

Pytającemu również przysługuje prawo do odesłania komputera jeżeli się ten nie spodoba.
    zbigniewsk
    Level 16  
    Witam
    Odpowiem bardzo krótko dla "gregorianin" jeśli ktoś ma za dużo pieniędzy to może nie zwracać uwagi na żadne rzeczy. A proszę pamiętać iż żaden producent ani sprzedawca nie wyrazi zgody na rozbieranie laptopa bez utraty gwarancji choćby miało to zająć 10 minut bez przerwy na papierosa. Każdy ma swoje przemyślenia wynikające ze swoich doświadczeń a trzeba pamiętać iż może być konieczność skorzystania ze starych programów które były napisane tylko i wyłącznie dla systemów 32 bitowych . Więcej możliwości sprzętu nigdy nie jest jego wadą a tylko zaletą. Ja tylko wyrażam swoją opinie i tylko autor tego wątku zadecyduje czy nasze porady przydadzą się jemu czy też nie. I najważniejsze tak drogiego sprzętu nie kupuje się na chwilę tylko na kilka lat i wtedy może się okazać iż to co było nieistotne w momencie kupna stało się bardzo ważne w danej chwili co może skutkować koniecznością zakupu nowego sprzętu czyli wydatek. Proponuję pomóc koledze "noowiktor " a nie licytować się .
    noowiktor
    Level 7  
    gregorianin dziękuję za zaproponowanie tego ASUSA.
    Czy miałbyś również inną propozycję dobrego komputera odpowiadającego moim wymaganiom lecz jednak mimo wszystko nie-"powystawowego"?
    wariato
    Level 43  
    noowiktor wrote:
    Jaki dysk do tego dobrać?

Jaka pojemność cię interesuje? 256GB wystarczy na SSD?
    noowiktor wrote:
    przy karcie graficznej nie ma na końcu "M

Błąd w opisie. Poza tym tym nie zawracaj sobie głowy takimi detalami.
    zbigniewsk wrote:
    A proszę pamiętać iż żaden producent ani sprzedawca nie wyrazi zgody na rozbieranie laptopa bez utraty gwarancji choćby miało to zająć 10 minut

To akurat bzdura. W laptopie można dołożyć pamięć Ram i/lub dysk jeśli dany model posiada drugą kieszeń na HDD bez utraty gwarancji.
    noowiktor
    Level 7  
    256GB SSD starczy i ile będzie co najmniej drugie tyle HDD a jeśli miałoby być samo SSD to jakieś 512 GB by było super. Starczyłoby na pewno.
    noowiktor
    Level 7  
    Dobra. @wariato a może jesteś w stanie zaproponować laptop w takich kryteriach:
    noowiktor wrote:

•Laptop będzie używany do surfowania, programów zwykłych jak i programów z modelami i do montażu filmów no i do gier(rzadko ale jednak)
    •Żeby był od razu z Windowsem.
    •Rozmiar: 15.6'-w górę
    •DYSK: SSD+HDD lub samo SSD
    •Cena do której szukam komputera dobrze jakby nie wyniosła więcej niż 4700-4800(kwota uległa zmianie) jakby do zestawu była podkładka, mysz czy torba to też by było miło.
    •Wydajna grafika i procesor.
    •Użytkowany będzie głównie w domu(biórko-łóżko).
    •Dobrze jakby był napęd optyczny ale nie musi być.
    •Żeby się nie grzał.
    •Wyjmowana bateria.