Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa spalonego nadajnika Turnigy 9x

hugeone.co.uk 17 Apr 2015 23:30 2247 8
    hugeone.co.uk
    Level 10  
    Witam!

Usmażyłem sobie nadajnik (niestety wsadziłem baterię odwrotnie).

Naprawiłem płytę główna - wymieniłem 78l05 i zastąpiłem spalony kondensator tantalowy elektrolitycznym - i część cyfrowa ruszyła. Jednakże część nadawcza nie działa prawidłowo.

Moduł WCZ Naprawa spalonego nadajnika Turnigy 9x
    Regulator napicia daje na wyjściu 2.71V co raczej swiadczy o potrzebie wymiany.

Mam pytanie: czy wymienić też kondensatory i jak praktycznie moge sprawdzic czy one są ok?

W jeszcze jednym module mam pewną watpliwosć. 78M05 daje na wyjściu 4.5V. To chyba trochę za duża różnica w stosunku do nominału. Na wejściach jest napięcie z baterii ok 12V.

Dziękuję za pomoc.
    Wracam do elektroniki po 25latach i prawie już nic nie pamiętam.
    Setel
    Level 25  
    4,5V na wyjściu świadczy o uszkodzeniu 7805, albo o zbyt dużym prądzie obciążenia. Kondensator tantalowy musi być wymieniony na identyczny, a nie na elektrolit. Jeżeli na zaciskach kondensatorów elektrolitycznych jest prawidłowe napięcie i się nie grzeją, ani nie są wybrzuszone, są OK. Regulator napięcia powinien dać na wyjściu 3,3 V, a nie 2,71 - uwagi jak do 7805.
    hugeone.co.uk
    Level 10  
    Setel wrote:
    4,5V na wyjściu świadczy o uszkodzeniu 7805, albo o zbyt dużym prądzie obciążenia. Kondensator tantalowy musi być wymieniony na identyczny, a nie na elektrolit. Jeżeli na zaciskach kondensatorów elektrolitycznych jest prawidłowe napięcie i się nie grzeją, ani nie są wybrzuszone, są OK. Regulator napięcia powinien dać na wyjściu 3,3 V, a nie 2,71 - uwagi jak do 7805.

78m05 3.3V na wyjściu czy 5V
    Setel
    Level 25  
    Na wyjściu 7805 musi być 5 V +-0,1 V. Napisałeś o regulatorze napięcia, który daje 2,71 V - nie ma takiego regulatora, najbliższy to 3,3 V.
    hugeone.co.uk
    Level 10  
    No to zabieram sie za naprawe w.cz. i ukladu sterujacego. Jezeli tamten regulator daje 4.5 zamiast 5 to widac jest zwalony. pradu duzo nie bierze - sprawdziłem na akumulatorze - ~30-250mA w zaleznosci od tego co się robi.
    Setel
    Level 25  
    Poprawka, może być regulator LDO 2,7 V (low dropout), sorry... Jeżeli na wejściu ma 3,3 V (+-0,1 V), a na wyjściu 2,71 V, to jest OK...
    hugeone.co.uk
    Level 10  
    Naprawione

Moduł w.cz - 78m05 wiec na pewno 5V

oto radyjko po naprawie :

No i wszystko sie rusza jak należy:

Sprawdze jeszcze tylko zasięg - jak bedzie 100m na ziemi to ok a jak nie to będę grzebał dalej.
    Dziękuję bardzo za pomoc

Dodano po 14 [minuty]:

A przy okazji dlaczego kondensator przy 7805 nie moze byc elektrolityczny tylko tantalowy. W sumie tantalowy to tez elektrolityczny ?

http://industrial.panasonic.com/lecs/www-data/pdf/ABA0000/ABA0000TE2.pdf

Dodano po 1 [godziny] 42 [minuty]:

Test zrobiony. w terenie zabudowanym 150-200m bez zakłócen

Jutro w powietrze!

Dodano po 4 [minuty]:

Najwięcej roboty miałem z płyta główną zjarane ściezki, popalone totalnie - tu najgorsze miejsce Naprawa spalonego nadajnika Turnigy 9x
    Setel
    Level 25  
    Tantalowy jest lepszej jakości, o lepszych parametrach. Taki Maserati wśród samochodów...
    No i mniejsze gabaryty przy tej samej pojemności...
    hugeone.co.uk
    Level 10  
    Ale z braku takowego .... zwykły elektrolityczny tez jest ok :)