Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer padł, bluescreen z błędem sterownika ekranu!

18 Kwi 2015 01:17 2283 14
  • Poziom 6  
    Drodzy Mechanicy, Majstrowie, Informatycy, Technicy i Samouki! :idea:

Piszę do Was w pilnej sprawie, wiem, że problem jest stosunkowy "niosły" i sporo o nim słychać w Internecie, jednakże w każdym z tych kazusów źródło usterki tkwi gdzie indziej, więc samemu będąc nogą w komputerowych sprawach wolę przedstawić swoją konkretną sytuację, niż opierając się na czymś podobnym tylko pogorszyć sprawę. A komp potrzebny mi do pracy, do najbliższego serwisu w mieście jakieś 30 km (bryki jeszcze nie mam), a komp stacjonarny, a nie laptop, więc liczę, iż wybrnę z tej lokalnej katastrofy, dzięki Waszej pomocy, domowymi sposobami.

Zaczęło się niewinnie, co jakiś czas przy przeglądaniu internetu, ekran robił się cały czarny na może ze 2 sekundy, po tym czasie wracał do normy. W prawym dolnym rogu w chmurce z powiadomieniami pokazywał się napis - nie mam 100% pewności, ale szło to mniej więcej tak:
    Sterownik ekranu przestał działać Ale odzyskał sprawność Nvidia Windows kernel Mode drive version 335.23[...]
    Kolejny raz treści komunikatu już nie sprawdzę, gdyż po kilku/kilkunastu takich incydentach z czarnym ekranem zrobiło się czarno na paręnaście sekund, po czym wyświetlił się death screen, i po tym momencie Windows nie da się w ogóle odpalić. :cry:

Dodam jedynie, że sypanie się ekranu zbiegło się z ostatnią automatyczną aktualizacją Windows 7, która nie chciała się w pełni zaktualizować (przez całą noc stało na postępie aktualizacji 7/13...). Nie chciało iść przez 10 godzin, to byłem zmuszony strzelić twardego reseta. Aktualizację donstalowałem pomyślnie ręcznie z Windows Update - bez problemu, jednak zarówno przed jak i po tej czynności ekran gasł. Niedługo po ponownym uruchomieniu komputera problem stopniowo się nasilał. Czy to tego wina? Werdykt pozostawiam Wam.

Sprzęt, który mi zdechł, tako się prezentuje:
    System Windows 7 Ultimate 64 SP1
    Procesor AMD FX-4100 Quad-Core Processor 3.60 GHz 95W 12MB
    Grafika Gainward GeForce 560 GTX 1024MB GDDR5
    Zasilacz Power LC6550 v1.3 550W (ATX12V V1.3) 120mm
    Płyta Główna Ultra Durable Motherboard Gigabyte GA-M68MT-S2
    Pamięć RAM: 2 kostki Kingston 4096MB 1333MHz DDR3 (razem 8GB)
    Stacje dysków: WDC WD25 00JS-00NBC1 SCSI DIsc Service 250GB oraz
    WD My Passport Ultra 0810 1TB USB Device
    Nagrywarka: Samsung 22xSATA SHS-222AB
    Obudowa: I-BOX LYNX 705LK. prescot

Będę wdzięczny za włączenie się do dyskusji i wszelkie wskazówki
    Pozdrawiam!
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 29  
    Czy komputer startuje w trybie awaryjnym? (Klawisz F8)
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 6  
    Póki, co nie widzę żadnych problemów w trybie awaryjnym. Zalogowałem się do Windows i nic się na razie nie wiesza. Widać jedynie delikatne pojedyncze paski/nieregularności w wyświetlaniu obrazu.
  • Poziom 29  
    W takim układzie proszę odinstalować sterownik ekranu w trybie awaryjnym.
    Następnie spróbować uruchomić komputer normalnie.
    Jeżeli się uda, należy pobrać nowy sterownik i zainstalować.
  • Poziom 36  
    Błąd dotyczy ewidentnie sterownika karty, więc pod uwagę brać można zasilacz, temperatury, problem z samym sterownikiem. Napisałeś, że do serwisu masz 30km, a pod nickiem wpisałeś trójmiasto ;)
  • Poziom 6  
    @beo - bo w trójmieście to jestem zameldowany, ale po ślubie trzeba było pojechać za chlebem na wyp***owo pod granicę. :)

@GarrutoSan - nie do końca wiem, jak możnaby odinstalować ten sterownik.

@strucel - wiem, że sprzęt to nie żyleta ale przez kilka ładnych lat śmigał bez zająknięcia. Tak czy inaczej, wezmę to pod uwagę.

@xorre -

- niestety nie wiem, co to "gw"
    - nie, nie ma wyższej temperatury niż zwykle
    - NOD ESET Smart Security 6.0.306.7 64bit
    - sprawdzę
    - sprawdzę
    - nie posiadam multimetra

Wszystkie zrzuty z testów i symulacji wrzucę dziś jak najszybciej. Stay tuned ;)

Z dodatkowych obserwacji to mogę powiedzieć, iż w momencie wyskoczenia death screena, i w chwili gdy komputer zaczyna się automatycznie restartować, słychać z wnętrza HDD, na którym jest WIndows, dość głośnie i nienaturalne jak dotąd dźwięki (pozwolę sobie na nietuzinkową analogię : przypomina mi to odgłos wyłączenia odkurzacza z zasilania, zanikający gasnący szmer trwa może z 3 sekundy). Wcześniej jak coś było nie halo z hardwarem, to odzywał się kliker, teraz za to zaoobserwowałem takie coś.
  • Poziom 29  
    Sterownik odinstalujesz w Panelu Sterowania.
    Szukaj zielonej ikonki podpisanej NVIDIA Sterownik graficzny

• Poziom 6  
    Z ponowną instalacją sterowników INVIDIA próbowałem różnymi sposobami:

- Menedżer urządzeń > Karty graficzne > NVIDIA GeForce GTX 560 > Przywróć sterownik
    - Programy i funkcje > odinstaluj lub zmień program > NVIDIA Sterownik graficzny 347.52 (po deinstalacji jest komunikat o restarcie, po ponownym uruchomieniu sterownik automatycznie się aktualizuje, i po restarcie znów blue screen)

- przez Folder INVIDIA zainstalowany z płyty w program Files (NVIDIA Corporation\Installer2\Display.Driver.{4A43A5D4-2FB6-4...}

W każdym z tych przypadków po restarcie komputer uruchamia się do windowsa i działa (czerwone paski na ekranie jednak wciąż są), i gdy instaluję sterownik ponownie - to od nowa Polska Ludowa.

Co mógłbym teraz najlepiej zrobić? A może z tych powyższych czynności któreś wykonałem źle?
  • Poziom 30  
    Kolego, zarówno ja jak i inni też ci sugerowali - bardzo możliwe że karta się po prostu uszkodziła,
    często tak się właśnie to objawia że przestaje działać po zainstalowaniu sterowników kiedy system próbuje wykorzystać przyśpieszenie sprzętowe, najlepiej byłoby sprawdzić ją w jakimś innym komputerze.Jeśli będzie to samo to na gwarancję jak ma a jak nie ma to niestety kupić nową.
  • Poziom 36  
    TheBluestAnarchist napisał:
    (czerwone paski na ekranie jednak wciąż są)
    Sprawdź czystość karty. Nie tylko układu chłodzącego, ale całość. Nawarstwienie kurzu, potrafi zrobić "swoje".
  • Poziom 30  
    gw - gwarancja ...

Dodano po 3 [minuty]:

"czerwone paski na ekranie jednak wciąż są"
    To masz kartę uszkodzoną ...
    Prawdopodobnie rozwaliły się kulki na GPU lub na którejś kości pamięci.
  • Poziom 6  
    Ok, sprawa zdaje się być oczywista. Grafika jest rypnięta. Wygrzebałem ze starych części jakiegoś Radeonika, przeczyściłem i działa pięknie. GeForce już po gwarancji, więc nie ma co odsyłać do producenta. Pozostaje tylko pytanie, czy jest jakakolwiek szansa na reanimację tej grafiki? Kwestia czyszczenia, pasty, a może da się cofnąć do wcześniejszej wersji aktualizacji, na której by działał ? Any ideas, Ladies & Gentlemen? :)
  • Poziom 30  
    Problem leży po stronie sprzętu nie oprogramowania.
    Tylko ingerencja serwisu, który ma odpowiedni sprzęt do naprawy tego typu usterki.
    Niestety naprawa grafiki jest nie opłacalna.
    Czasem robimy takie rzeczy za drobne kwoty ale ... gra nie jest warta świeczki.