Do swoich celów napisałem instrukcję, na wypadek gdybym po latach zapomniał, ale może innym też się przyda:
Geneza problemu:
Tablet Lenovo Yoga 2 1051L ma zainstalowany fabrycznie system Windows 8.1. Aktualizacja Windows do nowszej wersji 10 jest możliwa,
ale powoduje że partycja recovery staje się niemożliwa do wykorzystania. W razie poważnej awarii systemu nie ma możliwości przywrócenia systemu.
W innych modelach urządzeń Lenovo jest możliwe pobranie lub zakup narzędzia umożliwiającego przywrócenie systemu, lecz do tego modelu nie jest
dostępne. Support Lenovo kieruje do firmy świadczącej usługi serwisowe (http://www.regenersis.pl/serwis-informacja-o-naprawie.html).
Przywracanie zawartości dysku w warunkach serwisowych polega na podłączeniu tabletu do komputera za pomocą kabla USB.
Poszukiwałem innych rozwiązań pozwalających na reinstalację systemu. Z wypróbowanych przeze mnie systemów bootowalnych przez pendrive działa:
1. Innstalator Windows 10, lecz proces instalacji trwający 1,5 doby w końcu przerwałem (utknął na etapie "przygotowywanie").
2. Instalator Windows 8.1, ale wymagał klucza. Nie sprawdzałem czy zadziała klucz wydobyty z systemu za pomocą oprogramowania, bo system mi przepadł zanim go wydobyłem.
3. Android android-x86-4.4-r5, lecz brak sensownego oprogramowania do klonowania dysków. Nowszej wersji androida nie dało się uruchomić.
4. I wreszcie clonezilla-live-2.4.5-23-amd64, która działa bez problemów.
Za pomocą Clonezilla zostały wykonane obrazy dysku z opcją q1_only_dd (RAW) w trybie klonowania pojedynczych partycji oraz całego dysku, jeszcze przed zaktualizowaniem do Windows 10.
Planuje się wykonanie kopii dysku zaraz po zaktualizowaniu do Windows 10.
W razie problemów można spróbować przywrócić partycję systemową, ewentualnie cały dysk, lecz zawsze jest to związane z ryzykiem utraty możliwości bootowania.
Postępowanie na wypadek konieczności odzyskiwania systemu, gdy brak możliwości skorzystania z systemowej opcji przywracania do ustawień fabrycznych (dostępne z poziomu Windows):
1. Naładować tablet. Przy 30% naładowania baterii traci się połaczenie z pendrivem.
2. Utworzyć pendrive z bootowalnym Clonezilla. Można prawdopobnie użyć czegokolwiek, ale sprawdzony jest rufus-2.7. Parametry są ustawiane automatycznie, nie trzeba nic zmieniać.
3. Podłączyć hub USB (sprawdzony pasywny Unitek), wymagana przejściówka USB-microUSB.
4. Do huba USB podłączyć pendrive z clonezilla (działa OCZ 4GB), pendrive z obrazami dysku (sprawdzony Sandisk Ultra fit 64GB), klawiatura (im prostsza tym mniej prądożerna, z jedną klawiaturą multimedialną DELL DP/N OXDHK2 nie zadziałało).
5. Przy wyłączonym tablecie przytrzymać przycisk głośności, następnie wcisnąc na kilka sekund przycisk zasilania.
6. Wybrać "Boot menu", następnie wybrać uruchamianie z pendrive.
Po tych czynnościach powinien uruchomić się Clonezilla.
Na dzień dzisiejszy zalecam przywrócenie partycji systemowej, ale nie sprawdziłem jeszcze jak działa na tym sprzęcie.
WAŻNE: W opcjach przywracania warto jest zaznaczyć opcję sprawdzania sum kontrolnych MD5, są zapisane z obrazem.