Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele, turbiny wiatrowe a pralki i zmywarki

18 Kwi 2015 13:23 1344 11
 • Poziom 16  
  Chce zaproponować inne a zarazem nowe wykorzystanie paneli fotowoltaicznych - PV dające bardzo duże oszczędności energii elektrycznej.

  Ze względu na duże straty mocy w akumulatorach (nawet 60%) warto, wydaje mi się, wykorzystać PV do zasilania w ciepła wodę pralek - zmywarek.

  Ogólnie pralki i zmywarki zasilane sa zimną woda.
  W pralce uruchamiane sa grzałki aby podgrzać wodę do prania. Nagrzewanie trwa długo bo masa ciuchów i wody jest spora. Po ok. godziny woda jest nagrzana i pralka zaczyna dopiero prać.

  Przełączając zasilanie na ciepłą wodę z (bojlera) do pralki powoduje się spore
  oszczędności bo pralka nie włącza swoich grzałek a od razy wykonuje pranie.
  Ponadto płukanie tez jest ciepłą wodą co powoduje lepsze płukanie i świeżość prania.

  Do tego celu można zastosować np. Inwerter ELNIX UISG - cena brutto 2000 zł i np. panele 250W w cenach obecnie ok 700 zł.
  Ponieważ grzałki w wymiennikach ciepła, bojlerach, zasobnikach mają moc standardowo 2KW albo 3 KW wiec można się dopasować z panelami do mocy grzałki.
  Załóżmy, że mamy bojler z grzałką 2 KW to potrzeba tylko 8 paneli po 250W oraz inwerter UISG.
  Koszt 8x700 + 2000 =7600 zł podstawa . Oczywiście do tego dochodzą koszty montażu itp.,

  Podobne rozwiązanie można wykonać w generatorami wiatrowymi - 2 , 3 KW również podłączając do bojlera nie tylko pralki ale i zmywarki.

  Wydaje mi się, że to jest lepsze i bardzie efektywne wykorzystanie PV dające dużo więcej oszczędności jak podłączenie akumulatorów i zasilania z nich oświetlenia LED .
 • MetalWork
 • Moderator
  Nie wiem czy wiesz, ale kiedyś pralki miały dwa zasilania w wodę, w zimną i ciepłą oddzielnie. Z jakichś powodów zrezygnowano z tego, pozostając tylko przy wodzie zimnej. Dlatego musisz pogadać z producentami, aby przywrócili tę drugą możliwość.
  Inaczej pranie będzie trwało znacznie krócej niż obecnie, co odbije się na jego rezultatach.
 • MetalWork
 • Poziom 32  
  Przyjmijmy koszt 8000zł. Koszt podgrzania ok. 0,5zł. Czyli zwróci się po 16000 praniach lub 8000 praniach i 8000 zmywaniach. Fajne co?
 • Poziom 16  
  Kolego azibik" - twoje wyliczenia są przy zastosowaniu akumulatorów.
  Przy bezpośrednim grzaniu to wychodzi tylko po 250 paniach a 330 zmywaniach.
  Trzeba dodać, ze jak mamy podłączony do C.W.U to jeszcze wyjdzie kilka dziesiąta przyjemnych kąpieli za darmo w lecie , dla całej rodziny!

  Po półtora roku się już inwestycja spłaci.
 • Poziom 32  
  Co mają akumulatory do zużycia energii. Policzyłem amortyzację tylko względem prania. Teraz Twoja kolej żeby poprzeć swoje twierdzenia obliczeniami. Czekam.
  Według Ciebie 250 +330 = 580, 8000/580 = 13,8. Tyle ma kosztować energia na jedno pranie/zmywanie. Ze ściany pralka pobiera na jedno pranie ok. 1KWh, czyli 0,5zł.
 • Moderator
  witekem napisał:
  Kolego azibik" - twoje wyliczenia są przy zastosowaniu akumulatorów.
  Przy bezpośrednim grzaniu to wychodzi tylko po 250 paniach a 330 zmywaniach.
  Trzeba dodać, ze jak mamy podłączony do C.W.U to jeszcze wyjdzie kilka dziesiąta przyjemnych kąpieli za darmo w lecie , dla całej rodziny!

  Po półtora roku się już inwestycja spłaci.


  Niewiele z tego rozumiem (co tu robi na przykład te 250 pań), ale ostatnie zdanie jest zrozumiałe i aż szkoda, że mocno nieprawdziwe. Po pierwsze, to co robić z ciepłą wodą w lecie, kiedy jest jej nadmiar? Zakrywać panele czarną folią? Koszty automatyki wzrosną. Poza tym, trzeba doliczyć koszty przeróbki instalacji wodnej i/lub pralki. Dodać do tego skrócony czas prania, bo przecież pralki podczas nagrzewania wody również piorą, a podanie ciepłej wody kończy od razu ten okres i termometry uruchamiają kolejny stopień programu.

  Idea owszem, piękna, tyle że z ekonomią nawet się nie spotkała.
 • Poziom 16  
  retrofood"

  Co robić z ciepła woda w lecie ?
  To lepiej w lecie 'grzać' akumulatory , czy raczej grzać wodę na kąpiel /zmywanie i nadmiar wykorzystać na pranie/zmywanie ?

  No cóż każdy może wykorzystać energie z OZE jak chce !

  Jeden PV wykorzysta w grzanie 'akumulatorów' i co roku je wymieniać na nowe - inny może przeznaczyć na c.w.u tj. kąpiele /zmywanie ręczne a nadmiar wykorzystać również na pranie automatyczne, podwyższając temperaturę na dopływ do pralki. Każdy ma wybór.
 • Moderator
  witekem napisał:
  retrofood"

  Co robić z ciepła woda w lecie ?
  To lepiej w lecie 'grzać' akumulatory , czy raczej grzać wodę na kąpiel /zmywanie i nadmiar wykorzystać na pranie/zmywanie ?


  Rozumiem Twoje zaangażowanie, ale powinieneś zebrać trochę więcej informacji. Otóż w lecie tej gorącej wody jest dużo więcej niż jej potrzeba do kąpieli i prania. Za to w zimie jest jej za mało.
  O reszcie nawet nie będę pisał, bo nie znasz realiów.
 • Poziom 32  
  Chciałem tylko zwrócić uwagę na ekonomię, a nie na zastosowanie ciepłej wody.
 • Poziom 32  
  witekem napisał:
  Chce zaproponować inne a zarazem nowe wykorzystanie paneli fotowoltaicznych - PV dające bardzo duże oszczędności energii elektrycznej

  Zamiast grzania w Pralkach to lepiej tą energię wykorzystać do napędu Pendolino.
 • Specjalista elektryk
  A do jazd nocnych zamontować w pociągach silniki od komara :)
 • Poziom 6  
  Oki pomysł zasilania ciepła wodą zmywarki i pralki jest dobry i już dawno znany. Jednak Zwróć uwagę że jeszcze 70% starych mieszkań nie ma opcji cyrkulacji wody. Co z tego że w baniaku będzie ciepła woda kiedy jest on oddalony od pralki 7 metrów? Zupełnie nic to nie da bo woda ciepłą zanim dojdzie do prali to zawór odcinający wodę do bębna pralki po prostu się wyłączy. Woda w rurze znowu ostygnie i tak dalej. Tego typu rozwiązanie ma sens tylko w mieszkaniach gdzie jest cyrkulacja ciepła wodą . Odkręcasz kran i masz ciepła wodę a nie odkręcasz spuszczasz 10 l i nagle ciepła leci. Jednak nie ma przeciwwskazania na podłączanie cieplej wody do ów urządzeń. Plus taki że pralka która grzeje wodę w sobie w 5 minut zrobi to w 1 minutę albo wcale bo temperatura wody jest już odpowiednia. Kwestia kalkulacji. Pierwsze czy ciepła wodę uzyskujemy przez piec centralnego czy grzałkę elektryczną czy po prostu dostajemy ciepła wodę od dostawcy. Bo jeśli przeliczymy cenę gazu węgla olej i kto wie co jeszcze możne okazać się że lepszym rozwiązaniem jest elektryczne grzanie. Ja mam cyrkulacje zasobnik grzałka 2 kW ale i co. latem nie ma to jakiegoś wielkiego wpływu na cenę Zimą owszem co grzeje non stop i prawie grzania wody w urządzeniach spada do zera . Latem odwrotnie więcej grzeje elektrycznie bo nie będę palił w centralnym. Zimowe rachunki mi spadly owszem ale latem tego nie widzę.