Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony dławik wyrzuca bezpiecznik zwłoczny?, płyta rekuperatora RHF050EE

Robbie.30 18 Kwi 2015 14:59 546 3
  • #1 18 Kwi 2015 14:59
    Robbie.30
    Poziom 2  

Panowie, będę wdzięczny za podpowiedź, czy przyczyną przepalającego się bezpiecznika zwłocznego może być uszkodzony dławik?

Krótko stan faktyczny: przepięcie wewnętrzne uszkodziło mi w domu kilka zasilaczy oraz bezpiecznik zwłoczny w płycie głównej rekuperatora. Niestety sama wymiana bezpiecznika nic nie dała. Cała płyta to dość spory wydatek, porównywalny z dobrą płytą do PC. Pod spodem zamieszczam schemat - czy Waszym zdaniem to przepięcie załatwiło dławik i na nim się zatrzymało, czy jest możliwe, że poszło dalej w stronę układu zasilacza impulsowego? Pierwszy bezpiecznik (5A) jest ok - oberwał tylko drugi (2A), za dławikiem, przed mostkiem. Z góry dziękuję za uwagi.

Uszkodzony dławik wyrzuca bezpiecznik zwłoczny?, płyta rekuperatora RHF050EE

0 3
  • Sklep HeluKabel
  • #2 18 Kwi 2015 15:01
    niewolno2
    Poziom 39  

Na początek mostek do sprawdzenia wraz z kondensatorem. Jeżeli dławik był by uszkodzony to bezpiecznik 5A pierwszy by zadziałał.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 19 Kwi 2015 11:54
    Robbie.30
    Poziom 2  

Dziękuję. Dopytam jeszcze: chodzi o te kondensatory między dławikiem a bezpiecznikiem F702? Ten bezpiecznik jest przed mostkiem, więc liczyłem na to, że mostek został oszczędzony...

Sorry za takie podstawowe pytania, ale zajmowałem się tym trochę 20 lat temu i teraz nie wiem, czy próbować to naprawiać samemu, czy po prostu poszukać elektronika...

0
  • #4 19 Kwi 2015 12:14
    niewolno2
    Poziom 39  

Bezpiecznik który zadziałał ma za zadanie zabezpieczyć układ przed skutkami ewentualnych zwarć/uszkodzeń w układzie "za nim", dlatego elementy przed bezpiecznikiem na pewno są sprawne, mostek możesz w łatwy sposób sprawdzić są to cztery diody, kondensator możesz na czas sprawdzenia podmienić na sprawny.

1