Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony dławik wyrzuca bezpiecznik zwłoczny?, płyta rekuperatora RHF050EE

18 Kwi 2015 14:59 654 3
 • Poziom 2  
  Panowie, będę wdzięczny za podpowiedź, czy przyczyną przepalającego się bezpiecznika zwłocznego może być uszkodzony dławik?

  Krótko stan faktyczny: przepięcie wewnętrzne uszkodziło mi w domu kilka zasilaczy oraz bezpiecznik zwłoczny w płycie głównej rekuperatora. Niestety sama wymiana bezpiecznika nic nie dała. Cała płyta to dość spory wydatek, porównywalny z dobrą płytą do PC. Pod spodem zamieszczam schemat - czy Waszym zdaniem to przepięcie załatwiło dławik i na nim się zatrzymało, czy jest możliwe, że poszło dalej w stronę układu zasilacza impulsowego? Pierwszy bezpiecznik (5A) jest ok - oberwał tylko drugi (2A), za dławikiem, przed mostkiem. Z góry dziękuję za uwagi.

  Uszkodzony dławik wyrzuca bezpiecznik zwłoczny?, płyta rekuperatora RHF050EE
 • Poziom 39  
  Na początek mostek do sprawdzenia wraz z kondensatorem. Jeżeli dławik był by uszkodzony to bezpiecznik 5A pierwszy by zadziałał.
 • Poziom 2  
  Dziękuję. Dopytam jeszcze: chodzi o te kondensatory między dławikiem a bezpiecznikiem F702? Ten bezpiecznik jest przed mostkiem, więc liczyłem na to, że mostek został oszczędzony...

  Sorry za takie podstawowe pytania, ale zajmowałem się tym trochę 20 lat temu i teraz nie wiem, czy próbować to naprawiać samemu, czy po prostu poszukać elektronika...
 • Poziom 39  
  Bezpiecznik który zadziałał ma za zadanie zabezpieczyć układ przed skutkami ewentualnych zwarć/uszkodzeń w układzie "za nim", dlatego elementy przed bezpiecznikiem na pewno są sprawne, mostek możesz w łatwy sposób sprawdzić są to cztery diody, kondensator możesz na czas sprawdzenia podmienić na sprawny.