Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ranault Clio 2010 - Nagminne przepalanie żarówek - dodatkowe zabezpieczenie

jaroel 18 Kwi 2015 16:52 1584 11
  • #1 18 Kwi 2015 16:52
    jaroel
    Poziom 14  

Witam,

W związku z ciągłą koniecznością wymiany żarówek h7 w przednich lampach i trudnością z dostępem do tychże w renault clio rocznik 2010 mimo np. włączania lamp po odpaleniu silnika, proszę o odpowiedź czy istnieje jakiś prosty układ który zabezpieczał by żarówki przed przepięciem i / lub stabilizował dodatkowo napięcie 12v do nich dochodzące, najlepiej taki który można zamontować "na kablu", na kablu dochodzącym do gniazda żarówki, na zasadzie takiej żeby nie naruszać elektryki samochodu (czyli w układzie : gniazdo - stabilizator - gniazdo ). Będę wdzięczny za podpowiedzi i czy (jaki i gdzie) jeżeli taki istnieje można zakupić. :)

0 11
  • Pomocny post
    #2 18 Kwi 2015 17:10
    spinacz
    Poziom 38  

Nie szukaj żadnych zabezpieczeń, tylko sprawdź ładowanie. Jak ładowanie jest ok 13,9-14,4V to kup po prostu porządne żarówki i poprawnie zamontuj nie dotykając szklanej bańki i wszystko musi być ok.

1
  • Pomocny post
    #3 18 Kwi 2015 17:17
    wasylek112233
    Poziom 18  

więc sprawdz czy lampa i żarówką są porządnie zamocowane czy nie wpadają w wibracje.
    dodatko sprawdz czy konektory są dobrze podoginane. czy nie powstają tzw luzne styki.

sprawdz skad jest masa i czy napewno ma dobre przejscie

no i to co kolega powiedział wyżej

innych przyczyn zbyt szybkiego palenia się żarówek nie ma...

1
  • Pomocny post
    #4 18 Kwi 2015 17:43
    Megawe
    Poziom 29  

Lepiej kupić moduł do świateł dziennych PWM i podłaczyć go pod te żarówki. Moduł ten podaje prąd impulsowo na żarówki przez co mniej się nagrzewają i świecą trochę ciemniej a po włączeniu świateł na żarówki idzie już pełne napięcie i prąd. Moduł taki nie jest drogi i montaż jest prosty bez rozcinania przewodów prądowych do żarówek.
    Żarówki H7 trzeba włączać przed odpaleniem auta.

0
  • Pomocny post
    #5 18 Kwi 2015 17:49
    Laweciarz
    Poziom 12  

Megawe napisał:
    Żarówki H7 trzeba włączać przed odpaleniem auta.

A czemuż to?

Megawe napisał:
    Lepiej kupić moduł do świateł dziennych PWM

Najrozsądniejsze wyjście. Tylko jeszcze w Clipie trzeba wyłączyć żeby komputer nie włączał świateł po odpaleniu ( zdaje się w module wnętrza i zakładka oświetlenie) i po problemie.

0
  • Pomocny post
    #6 18 Kwi 2015 17:54
    wasylek112233
    Poziom 18  

Jeżeli będziesz miał wibrującą żarówkę, to pwm nie pomoże. Żeby było śmieszniej jeżeli występuje która kolwiek z usterek, to zapomnij, że coś tym wskurasz.
    No ale powodzenia....

1
  • #7 18 Kwi 2015 19:27
    jaroel
    Poziom 14  

Dziękuję za odpowiedzi, posprawdzam napięcia, łącza,

Laweciarz : "Najrozsądniejsze wyjście. Tylko jeszcze w Clipie trzeba wyłączyć żeby komputer nie włączał świateł po odpaleniu ( zdaje się w module wnętrza i zakładka oświetlenie) i po problemie."

W Clipie ?Czy chodzi o komputer samochodu ?Musze zajrzeć do instrukcji :)

wasylek112233 : "sprawdz skad jest masa i czy napewno ma dobre przejscie "

Jak to zrobić ?

spinacz : "...kup po prostu porządne żarówki..."

Czyli jakie ?

Z tego co czytałem wielu użytkowników Clio 2010 (i chyba innych roczników) skarży się na konieczność częstej wymiany tych żarówek, czyli jakaś wada seryjna, kiepskiej jakości gniazdo do żarówek :-((można wymienić na solidniejsze ? )
    W starym mitsubishi wymieniam żarówki raz na 2-3 lata...:-)

0
  • Pomocny post
    #8 18 Kwi 2015 19:35
    Laweciarz
    Poziom 12  

jaroel napisał:
    W Clipie ?Czy chodzi o komputer samochodu ?Musze zajrzeć do instrukcji

Clip to komputer serwisowy do Renault. Zapytaj czy mają w pobliskim warsztacie, wyłączą Ci automatyczne włączanie żarówek za 30zł. Musisz wyłączyc automat, żeby założyć ten regulator pwm.

jaroel napisał:
    Czyli jakie ?

Mam od roku Osram Night Breaker, nie narzekam, nawet trochę lepiej świecą.
    Nie masz ty czasem elektrycznej pompy wspomagania?

0
  • Pomocny post
    #10 18 Kwi 2015 19:47
    noel200
    Poziom 23  

Ja jak kupiłem obecny samochód to też mijania żarówki wymieniałem po dwie w miesiącu. Ale spostrzegłem prawidłowość. Prawa o wiele częściej się przepalała od lewej.
    Po sprawdzeniu napięcia zacząłem oglądać lampę. Uchwyt od spodu pomiędzy błotnikiem, a zderzakiem był pęknięty. Skleiłem poxipolem i żarówek nie wymieniam częściej niż co rok.
    Przy zapalonych światłach i uruchomionym silniku sprawdź napięcia. Masę możesz sprawdzić przy zapalonej żarówce, jakie jest napięcie pomiędzy minusem żarówki a minusem akumulatora.
    Jeżeli jednak lampa ma jakąś wadę fabryczną i padają żarówki, pomimo dobrych napięć i zamocowania reflektora to załóż takie najtańsze żarówki jakie znajdziesz. Jakiejś firmy normalnej a nie krzak, ale najtańsze. Takie co świecą najciemniej i najżółciej. Nie mają przewoltowanego włókna i świecą one najdłużej.

0
  • #12 14 Lis 2016 19:05
    jaroel
    Poziom 14  

Ostatecznie pomogło zainstalowanie żarówek opisanych na opakowaniu "Long life" . Od tego momentu żarówki na razie nie przepaliły się - minął czas w którym normalnie byłaby już ich wymiana. Temat zamykam.

0