Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega8 - Problem z ADC i wyświetlaczem LCD

Grzegorzm2121 18 Kwi 2015 18:20 1065 20
  • #1 18 Kwi 2015 18:20
    Grzegorzm2121
    Poziom 15  

Dzisiaj zaprogramowałem atmegę i migającą diodę.
    Ale postanowiłem zrobić coś z ADC i podłączyłem wszystko tak jak tutaj :

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/adc-prezentacja-wyniku-na-lcd.html

i program skopiowałem do eclipcse indygo. Przestraszyłem się bo po dotknięciu LCD był on gorący! Czy jest on już popsuty? Jak mam to sprawdzić?

PS. LCD grzeje się po podłączeniu do zasilania 1 i 2 końcówki dlaczego?

0 20
  • #3 18 Kwi 2015 18:37
    Wojtek75
    Poziom 23  

Grzegorzm2121 napisał:
    PS. LCD grzeje się po podłączeniu do zasilania 1 i 2 końcówki dlaczego?
    Bo odwróciłeś polaryzację? Bo twój LCD działa na niższym napięciu? Daj notę twojego LCD.

0
  • #4 18 Kwi 2015 18:42
    Grzegorzm2121
    Poziom 15  

Chyba popsułem bo podłączyłem jedną nóżkę z danymi do szyny zasilania. Nie ma już żadnego ratunku? :( .
    To ten: http://www.lispol.com/index.php?a=product&b=l...=0&from=0&dostepne=0&type=0&limit=21&sort=2-0
    Wyświetlacz LCD 2x16 znaków, niebiesko-biały za 12zł.
    Podłączam go do zasilania przez programator usbasp.

0
  • #6 18 Kwi 2015 18:57
    Wojtek75
    Poziom 23  

Jeżeli się grzeje po poprawnym podłączeniu to już raczej zaliczył zgon. Nawet jeżeli by coś wyświetlał, to przeznacz go już na straty. Błędy zdarzają się wszystkim duża umiejętność to umieć się do nich przyznać. Nie przejmuj się nabierzesz doświadczenia to będziesz ich popełniał zdecydowanie mniej.

0
  • #7 18 Kwi 2015 18:57
    Grzegorzm2121
    Poziom 15  

UFFFF! Faktycznie. Sytuacja się powtarza w której ja mylę końcówki. Bo są inne na schemacie a w rzeczywistości. Teraz działa :D .
    Dobra druga sprawa: Jak mam podłączyć ten lcd do atmegi8 aby mieć ilość bitów (te 0-1024) z ADC na lcd? Mam eclipse indygo, avr calculator, usbasp i atmegę 8 z 8MHz.

-1
  • #9 18 Kwi 2015 19:12
    Grzegorzm2121
    Poziom 15  

Uczę się teraz o ADC czyli o tym jak atmega zamienia napięcie na pinie na bity 0V-0 2,5V-512
    5V-1024 . Chcę aby atmega wyświetliła te bity na tym lcd. Tylko mam problem bo nie wiem jak wgrać biblioteki do sterowania lcd w eclipse .

0
  • #10 20 Kwi 2015 09:24
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Grzegorzm2121 napisał:
    UFFFF! Faktycznie. Sytuacja się powtarza w której ja mylę końcówki.

Najważniejsza zasada: Nie spiesz się!!!
    Patrz stopień trzeci: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/pieklo-poczatkujacych.html

Grzegorzm2121 napisał:
    Bo są inne na schemacie a w rzeczywistości.

A konkretnie?

Grzegorzm2121 napisał:
    Dobra druga sprawa: Jak mam podłączyć ten lcd do atmegi8 aby mieć ilość bitów (te 0-1024) z ADC na lcd? Mam eclipse indygo, avr calculator, usbasp i atmegę 8 z 8MHz.

Uległeś wpływom marketingowym zamiast stosować oryginalne środowisko programistyczne jakim jest Atmel Studio: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/atmel-studio-spis-tresci.html
    Stosuj je zamiast Eclipse, bo ma wszystko czego trzeba początkującemu w tym symulator, który jest niezbędnym narzędziem nie tylko dla początkujących (szczegóły w linku powyżej).

Grzegorzm2121 napisał:
    Tylko mam problem bo nie wiem jak wgrać biblioteki do sterowania lcd w eclipse .

Jeśli posiadasz USBasp to do programowania używaj darmowy Extereme Burner: http://extremeelectronics.co.in/avr-tutorials...oftware-for-usbasp-based-usb-avr-programmers/
    by nie płacić, gdy będziesz chciał wykorzystać inny mikrokontroler.

Grzegorzm2121 napisał:
    Tylko mam problem bo nie wiem jak wgrać biblioteki do sterowania lcd w eclipse .

Zainstaluj najpierw Atmel Studio i wtedy Ci podpowiemy, bo to jest bardzo proste :)

-1
  • #11 20 Kwi 2015 15:43
    Grzegorzm2121
    Poziom 15  

No nie... Skasowałem studio bo nie obsługiwało mi programatora. Dobra spróbuję wgrać od początku i wgrać do niego te biblioteki. I mam użyć tego burnera do wgrania hexa? Spróbuję.
    Nie dałem się wpływom bo kupiłem usbasp za 18zł ze sklepu lispola. Ograniczały mnie koszty.
    Ale działa wspaniale :D .

PS. Nie lubię tego ,że mirek wciska te wszystkie rzeczy które mają zawyżoną cenę i tak można je zastąpić innymi tańszymi. Bo np. przetworniczka jest najlepsza! bo stary dobry l7805 się grzeje...
    Przecież mamy magiczną rzecz zwaną radiatorem! Pozatym można umieścić go poza płytką na uniwersalnej płytce. Sam mówi ,że nie namawia do zakupu ale proponuje te ,rzeczy. I nooby się nabierają bo myślą ,że jak kupią jego rzeczy to na bank będą działać a jak kupią tańsze to nie będą działać a tak nie jest. (Mirku jak to czytasz to wiedz ,że nie mówię ,że te rzeczy są złe. To jest tylko moja opinia)

PPS. Z tymi końcówkami jest tak ,że jak na schemacie masz kolejno wejście, regulację, wyście to ja myślałem ,że w lm317 jest tak samo :) a jest tak: regulacja, wyjście, wejście.

0
  • #12 20 Kwi 2015 16:37
    yokoon
    Poziom 28  

Witam.
    @Grzegorzm2121 czy potrzebny dodatkowy sterownik tak jak w programatorze z ATNELA ?

0
  • #13 20 Kwi 2015 16:56
    Grzegorzm2121
    Poziom 15  

Nie wiem. Eclipse wgrywa przez usbasb sam a avr studio potrzebuje tego burnera do wgrywania hexa do procka. Atnel jest na większości programatorów usbasp.

0
  • #14 20 Kwi 2015 23:28
    dasej
    Poziom 29  

Jeżeli masz zamiar troszkę się pobawić i to wszystko rzucić w kąt to "masz rację" po co wydawać dużo forsy.

Kup coś lepszego a zapomnisz że używasz jakiegoś programatora. Mam coś takiego i na razie wystarcza.

A teraz przymierzam się do

Trenowałem Eclipse uważam że był to zmarnowany czas. AVR Studio, napisał producent dla swoich procesorów Myślisz że nie znają swoich procesorów?

Prawidłowo procesor powinieneś programować programatorem równoległym, tak zaleca Atmel jak uszkodzisz programowo obsługę ISP.
    Jak się mylę to może @dondu mnie poprawi.

A co Mirka, on sprzedaje całkowicie polskie produkty wyprodukowane w Polsce, a nie małymi chińskimi rączkami za nędzne wynagrodzenie.
    Gdyby Twój pracodawca płaciłby Ci 300 - 400 zł miesięcznie za 240 godzin miesięcznie to też mógłby swoje wyroby mógłby sprzedawać w chińskich cenach.
    Nie narzekaj na gościa bo robi fają robotę i to w dodatku z pasją.

Za ceną idzie jakość. W pracy mam kontakt z azjatycką elektroniką. Wygląda to tak. W opakowaniu Mercedesa oferują Ci "maluch".
    Podany Link prezentuje jak działają i jak to nas klientów bije po kieszeni. Ludzie kupują wydają pieniądze i dostają <ciach>
    a z reklamacją do Pana Boga.

Moderowany przez dondu:

Za to co wyciąłem powinienem dać zgodnie z zasadami ostrzeżenie, ale tym razem tylko poproszę, by nie podpadać pod 3.1.6 regulaminu.

-2
  • #15 21 Kwi 2015 13:55
    Grzegorzm2121
    Poziom 15  

Teraz używam avr studio i wgrywam hexa eXtreme burnerem. Może być tylko muszę jakoś dograć te biblioteki. Używałem tutorialu w mikrokontrolery dla początkujących i nie działa :( .

0
  • #16 21 Kwi 2015 15:07
    dondu

@dasej
    Jeśli coś co jest warte mniej niż 1$ (z darmową dostawą do Polski) ktoś w Polsce potrafi sprzedać za 20zł + koszty wysyłki w Polsce, to ja mu gratuluję - znaczy świetny marketingowiec :)

Mamy (wszyscy inni w tym kol. Grzegorzm2121 ) jednak prawo zwracać początkującym, a w szczególności studentom i młodszym użytkownikom forum uwagę na fakt, że są znacznie tańsze i równie dobre lub lepsze parametrami i wykonaniem alternatywy. Jest to w szczególności istotne dla tych, którzy nie są zorientowani w rynku, a w szczególności dla tych których wymieniłem, którzy z reguły mają baaaardzo ograniczone środki.

Grzegorzm2121 wspomniał o przetwornicy więc podam, że warto zakupić za 0,75$ (z dostawą do Polski) jedną z trzech wersji przetwornicy na LM2596 o regulowanym napięciu wyjściowym. Są to sprawdzone i bardzo dobre przetwornice do 3A, w dodatku w trzech różnych wielkościach - od malutkich do dużych - pisałem o tym tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14472568#14472568

W związku z tym, za owe 20zł (pomijając już koszty dostawy) można mieć 5 przetwornic z darmową dostawą do domu, a to baaaardzo istotna różnica dla osób z ograniczonymi możliwościami finansowymi. Niestety patriotyzm czasami należy odstawić w kąt.

@Grzegorzm2121
    Opisz konkretniej, bo bez tego nie można Ci pomóc :(

0
  • #17 21 Kwi 2015 21:32
    Sławek-K
    Poziom 15  

Dołącz proszę schemat wg jakiego podłączyłeś ATmegę, LCD, zasilanie itd. Zakładam , że to 2x16 znaków na sterowniku HD44780. Jeśli podłączyłeś wszystko prawidłowo a uP nie ma wgranego programu to przy regulacji potencjometrem od kontrastu muszą w górnym rzędzie wyświetlać się czarne (lub białe zależy od LCD) prostokąty. Wszystkie LCD na tym sterowniku jakie miałem tak właśnie się zachowywały. (Powinno to być coś jak na foto)

0
  • #18 22 Kwi 2015 15:27
    Grzegorzm2121
    Poziom 15  

Akurat mam taki sam lcd. nawet tak samo przylutowałem kable :) .
    Zaraz zamieszczę zdjęcia. Program nie chce się skompilować bo nie działa odwołanie do biblioteki sterownika lcd. A i działa bo mogę regulować kontrast. I świeci podświetlenie bo podłączyłem końcówki A i K do + i - aby nie marnować kabli.

-1
  • #19 23 Kwi 2015 12:57
    dondu

Grzegorzm2121 napisał:
    Program nie chce się skompilować bo nie działa odwołanie do biblioteki sterownika lcd.

Co to znaczy? Pokaż komunikaty z kompilacji.

Grzegorzm2121 napisał:
    Zaraz zamieszczę zdjęcia.

Czekamy ...

Byś szybciej pomoc uzyskał: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/fora-dyskusyjne-sa-bardzo-pomocne.html

0
  • #21 27 Kwi 2015 17:29
    Grzegorzm2121
    Poziom 15  

Działa! :D LCD i ADC z tutorialu działają (dziaskowy pamiętnik).
    Pamiętać: sprawdzać polaryzację i deklarować pliki LCD.c w avr studio.
    Zaraz zamieszczę zdjęcia.

0