Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termometr do pieca z buzzerem [AVR] [DS18b20]

datch 18 Kwi 2015 18:39 6537 12
  • Termometr do pieca z buzzerem [AVR] [DS18b20]
    Witam,

jakiś czas temu wykonałem taki projekt na prośbę taty, a teraz wam go prezentuję. Wiem, że nie jest to nic odkrywczego, ale może komuś się przyda. Urządzenie ma za zadanie zmierzyć temperaturę na piecu i na bojlerze oraz wyświetlić ją na wyświetlaczu, i gdy nastąpi przekroczenie temperatury na piecu brzęczeć. Cały bajer polega na tym, że przewód jest przeciągnięty aż do kuchni i nie trzeba schodzić do piwnicy, aby zobaczyć temperaturę.

Urządzenie powstało z elementów, które już miałem i czekały na taka chwilę. Koszt urządzenia razem z obudowa wyceniam na około ~30zł. Co do oprogramowania, do obsługi wyświetlacza skorzystałem z gotowej biblioteki pobranej z www.avrfreaks.net , natomiast do obsługi DS18b20 podstawową obsługę napisałem sam. Możliwe, że nie jest zbyt optymalnie napisana, ale miałem trochę mało czasu na to.
    Opis programu. Temperatura włączenia buzzera jest zapisana w programie, ponieważ na obudowie, którą miałem do wykorzystania nie było miejsca na przyciski. Za to z tyłu płytki znajduje się mikroswich, który służy do zamiany czujników (należy go przytrzymać podczas uruchamiania). Więc gdy czujnik z bojlera znajduje się przy napisie piec wystarczy przytrzymać przycisk przy uruchamianiu, a kolejność czujników się zmieni (zmiana jest zapisywana do eppromu, więc wystarczy taka czynność wykonać raz).

Do schematu wdarł mi się błąd, chciałem dodać diodę kontrolną, która by migała w pętli głównej programu. Niestety popiołem pod złą nóżkę, która jest tylko wejściem. Na szczęście ten błąd nie powoduje innych uszczerbków oprócz tego, że dioda nie świeci.

Udostępniam wam zarówno kod programu, jak i schemat oraz PCB. Czekam na wasze opinie oraz uwagi.

Termometr do pieca z buzzerem [AVR] [DS18b20] Termometr do pieca z buzzerem [AVR] [DS18b20] Termometr do pieca z buzzerem [AVR] [DS18b20] Termometr do pieca z buzzerem [AVR] [DS18b20] Termometr do pieca z buzzerem [AVR] [DS18b20] Termometr do pieca z buzzerem [AVR] [DS18b20]

Fajne!
  • Semicon
  • #2 18 Kwi 2015 19:27
    maniakhv
    Poziom 11  

Ogólnie ujdzie..
    Przyczepię się natomiast schematu z Eagle. Kolega mógłby się bardziej wysilić przy rysowaniu takiego schematu. Poraża minie wręcz to połączenie pinu reset do złącza programującego, normalnie teksańska masakra piłą motorową..
    Polecam obejrzeć kursy pana Mirosława Kardasia.

• Semicon
  • #3 18 Kwi 2015 19:45
    RAFAŁ.M
    Poziom 18  

Ładnie by było gdyby nie te zworki pod płytką. Mogłeś użyć SMD w rozmiarze 1206 i wszystkie ścieżki dało by się poprowadzić bez zworek.

• #4 18 Kwi 2015 20:25
    datch
    Poziom 12  

Dziękuje za odpowiedzi, co do elementów, użyłem jakie miałem. Dla tego wyszło jak wyszło.

Mam pytanie do maniakhv, gdzie mogę znaleźć te kursy? Bo z tego co wyszukałem w google to są kursy dotyczące programowania a nie eagle. Jestem nimi zainteresowany. Następnym razem postaram się bardziej.

Pozdrawiam

• #5 18 Kwi 2015 21:13
    tronics
    Poziom 36  

AREF z VCC to niedobre połączenie, chyba, że kolega jest 100% i absolutnie pewien co robi (a biorąc pod uwagę, że nawet nie korzysta z ADC to nie widzę sensu w takim połączeniu - najlepiej jest między aref a gnd dać niewielki kondensator). Do tego przydałby się ceramiczny kondensator na wyjściu stabilizatora (jak najbliżej). Na top tych połączeń mogłoby nie być wcale gdyby dobrać elementy do projektu, a nie projekt do posiadanych elementów :) Do tego mając cały port wolny dla LCD mocno nieekonomiczne jest takie podłączenie jak u kolegi i takie sterowanie LCD (tj. każdym bitem osobno). Przecież jeśli podłączymy od PC0 do PC3 kolejne DB4-DB7 to zamiast sprawdzać bity i ustawiać po kolei bity na porcie można od razu wrzucić dane na port i tylko "pomachać" sygnałami RS i E. Dodatkowo jednak polecam wykorzystanie R/W bo pozwala zaoszczędzić "delay_us"

• #6 19 Kwi 2015 07:49
    datch
    Poziom 12  

Tronics, dzięki za informacje o AREF, podczas tworzenia projektu myślałem że to co innego. Po spojrzeniu do dokumentacji potwierdzam twoje słowa, i następnym razem będę tak robił. Co do sterowania wyświetlaczem, to bym nie przesadzał z zyskiem jakiejkolwiek wydajności.Zysk byłby spory jeżeli by zrobić obsługę wyświetlacza w timerze z kolejka fifo, i wyświetlacz działał jak by w wątku. Nie robiłem tego, ponieważ urządzenie nie wykonuje czynności wymagających wydajności.

Bardzo dziękuje za zwrócenie uwagi na AREF, na szczęście jakoś jeszcze atmega jeszcze się nie spaliła. Działa już 2 tyg.

• #7 19 Kwi 2015 17:20
    pawel0414
    Poziom 20  

Projekt ciekawy ale czy trzeba było ciągnąć aż tyle przewodu ? Na ebay'u za grosze można wyrwać bezprzewodowe moduły. Trzeba tylko by wytrawić małą płytkę z nadajnikiem dodatkowo.

• #9 20 Kwi 2015 04:39
    tronics
    Poziom 36  

A czemu miałyby być przekłamania na cyfrowym czuniku z cyfrową transmisją? :)

• #10 20 Kwi 2015 08:01
    kisielos12
    Poziom 26  

Długi kabel, zakłócenia. Poza tym pytanie nie było kierowane do Ciebie a do autora ;)

• #11 20 Kwi 2015 09:20
    datch
    Poziom 12  

Już, odpowiadam. Kabel ma długość około 6m i nie jest ekranowany. Tak jak wspomniał tronics, przekłamywań nie ma. Jeżeli by były błędy w komunikacji to by temperatura była by od czapy. Prawdopodobnie 125,.... bo przyszły by same jedynki. Podobne urządzenie które już dawno zrobiłem około 5 lat temu(bez buzzera, lutowanie pająk) działało tak bez problemów, bez przerwy. Dlatego kabel już tam był, i go powtórnie wykorzystałem.

Wielkie dzięki kisielos12 za linka.

Pozdrawiam

• #12 20 Kwi 2015 18:02
    tronics
    Poziom 36  

Cytat:
    Długi kabel, zakłócenia. Poza tym pytanie nie było kierowane do Ciebie a do autora

Może i nie, ale mam taki czujnik na 12m skrętce i przekłamań nie ma. Jeśli nie miałbym co wnieść do tematu to bym się nie wypowiadał. Nie może kolega zakazać mi wypowiedzi "na temat". To byłoby zaprzeczenie idei forum
    Cytat:
    Prawdopodobnie 125

Różnie bywa. 85 jeśli czujnik nie jest poprawnie zainicjalizowany (tudzież dostanie za mało "papu"). -0.0625°C (iirc) jeśli rzeczywiście same jedynki wskoczą.

• #13 22 Kwi 2015 13:35
    22053
    Użytkownik usunął konto