Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo A3000H - spowolniony system, wyłączają się odtwarzacze wideo, trzaski

mrva 18 Kwi 2015 21:20 780 4
  • #1 18 Kwi 2015 21:20
    mrva
    Poziom 2  

Nie wiem czy problem leży w sprzęcie czy oprogramowaniu. Od pewnego momentu zauważyłem że tablet kiedy nic na nim nie robię i nie gra żadna muzyka wydaje w prawej słuchawce (ale tylko jeżeli jest o niskiej impedancji jest to słyszalne) co sekundę ledwo słyszalne ciche trzaski, ale potem jest za którymś razem już dużo głośniejszy i dobrze słyszalny, i potem znowu wraca do cichych.

W tym stanie tablet zachowuje się jakby działał na nim ukryty program który by zjadał zasoby procesora. Wszelkie programy które nie korzystają z multimediów zachowują się jedynie trochę wolniej. Natomiast wszelkie odtwarzacze reagują "po swojemu" tj. albo się zawieszają i wyłączają, albo zawieszają cały tablet, albo... i tutaj może być wskazówka, w przypadku programu DicePlayer wideo się włącza, silnie przerywa ale w lewym górnym okienku jest napis "SW" a powinno być "HW". Czyli program jakby nie mógł włączyć trybu hardware.

Zaczęło się od przypadku (ale nie jestem pewny czy to to czy jakaś aktualizacja, czy jakiś "wirus") że kiedyś zapomniałem go wyłączyć przy odtwarzaniu filmu i będąc w pokrowcu zauważalnie się zagrzał, co się wcześniej nie zdarzało, może był jakiś wymagający kodek. (Zagrzał się tam gdzie płyta główna a nie gdzie bateria to wiem na pewno.) Potem po naładowaniu właśnie tak się zaczęło dziać. Ale potem mu przeszło na dłuższy czas (no ale też nie mam słuchawek bez przerwy i bez przerwy też filmów nie oglądam, więc mogłem używać go w tym stanie bezwiednie), no w sumie w losowych momentach tak się dzieje, ale jak się już stanie to ciężko się pozbyć tego zjawiska, czasami kilkukrotny restart pomaga, a czasami zwyczajne przeczekanie.

Takiego zjawiska aby tablet wydzielał znaczące ilości ciepła już nie widziałem więcej (w ogóle to praktycznie nigdy nie czuć aby wydzielał jakąkolwiek temperaturę, tym większe było moje zaskoczenie wtedy), tak samo nie ma problemu (jeżeli ten opisywany akurat nie występuje) z odtwarzaniem filmów nawet w przyśpieszeniu 2X, więc na pewno nie jest to permanentna sprawa, ale no ... jakby pojawiała się coraz częściej.

W stan ten tablet wpada różnie, czasami po włączeniu, czasami jak jest włączony ale odłożony a czasami, ale to bardzo rzadko da się coś takiego uchwycić w trakcie odtwarzania filmu który nagle staje, chwilę przedtem dostając "czkawki" i pojawia się to dziwne klikanie w słuchawkach (z przewagą prawej).

Raz też zauważyłem jak tablet który leżał nie używany w tym stanie sam się zrestartował, ale po restarcie ten efekt nie znikł.

Podejrzewam że sprzętowe efekty wynikają z przeciążenia jakiegoś układu, tj. że jakiś proces zaczyna intensywnie coś robić i blokuje innym programom dostęp do zasobów.
    Takie dźwięki i "przebicia" do słuchawek występują też na pc, szczególnie jak sprzęt jest marnej jakości. Tak samo na tym moim tablecie "normalne" jest że przy odtwarzaniu wideo słychać takie "świerszczenie" na wysokich częstotliwościach. Co ciekawe to jest zależne od programu w jakim plik się odtwarza, np. PodcastAddict ma to bardzo słabe, tak jakby pewne rutyny w oprogramowaniu angażowały specyficzne fragmenty układów które potem rezonują z torem audio, być może niektórzy autorzy programów umieją obejść te zjawiska używając innych funkcji (jeżeli im się chce tak dłubać i poprawiać soft dla użytkowników najtańszych urządzeń).

Zainstalowałem sobie aplikację "OS Monitor" gdzie można zabijać procesy i zdaje mi się udało się tablet wydobyć z tego marazmu, ale przy tym pokasowałem sporo procesów systemowych i nie jest to tak że zjawisko ustąpiło od razu tak że mógłbym zidentyfikować który proces jest winny.

Alternatywne wyjaśnienie... może jest to związane z temperaturą, może jakiś chip się "prawie upalił" i chodzi na granicy poprawnego działania i kiedyś padnie. No nie mam pomysłu jak dalej zdiagnozować problem a oddać na gwarancje w takim stanie nie gwarantuje że cokolwiek się pokaże jeżeli to jest właśnie wina temperatury. To jest jedna z tych usterek co pojawiają się w sposób jak by losowy i mają tendencję do nie ujawniania się jak sprzęt jest w serwisie.

0 4
  • #3 19 Kwi 2015 01:05
    mrva
    Poziom 2  

Mam to zainstalowane ale nie bardzo widzę gdzie ta opcja jest.

0
  • #5 06 Paź 2015 18:23
    mrva
    Poziom 2  

Napiszę tylko krótkie info ponieważ wyglądało to tak z początku jakby miał tablet kompletnie się popsuć. Tak więc o dziwo to coś co się tam psuło samo się naprawiło, coś grzebałem ale nieumiejętnie więc nie sądzę aby któreś moje ustawienie podziałało, jeszcze były kilka takich epizodów aż do skali kiedy kilka dni nie dało się go używać. Potem pomimo pojawiającego się trzaskania w słuchawkach już działał. (Być może to był problem z czujnikiem czy są słuchawki włożone.) A od jakiegoś czasu nie sprawia żadnych problemów.

Jednak Lenovo to nie najgorsza firma :)

0