Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wskaźnik ładowania akumulatora 9,6v

18 Kwi 2015 22:19 2130 13
 • Poziom 2  
  Witam.
  Mam ładowarkę do akumulatora i jest ona skonstruowana w taki sposób, że nie sposób jest sprawdzić czy w danym momencie ładuje, czy nie (czyt. bez żadnej kontrolki). Akumulator, który jest ładowany przez ładowarkę ładuje się około 5 godzin. Wtyki nie zawsze łączą i czasami po 5h 'ładowania' jest on pusty.
  Wpadłem na pomysł, żeby zrobić kontrolkę na przewodzie przez który płynie prąd, żeby to kontrolować. Niestety nie potrafię zrealizować tego.
  Ładowarka wejście: 220-240v wyjście: 9,6v 450mA.
  Czy jest ktoś w stanie wytłumaczyć mi w jaki sposób wykonać tą kontrolkę? Prosiłbym również o schemat taki nawet bardzo prosty.
  Pozdrawiam ;)
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 39  
  W szereg włącz amperomierz, np. wskazówkowy (wychyłowy) lub cyfrowy.
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 43  
  W jednym z przewodów włącz cewkę 100 zwojów drutu DNE Φ 0,4mm nawiniętą na kontaktronie. Przepływ prądu spowoduje, że styki kontaktronu połączą się i załączą sygnalizację.
  Inny sposób (potrzebny będzie tranzystor germanowy): w jednym z przewodów włącz opornik 0,22Ω i uzyskanym napięciem wysteruj tranzystor germanowy (pamiętaj o oporniku w bazie), tym tranzystorem załączysz sygnalizację.
 • Poziom 2  
  witam.zdecydowałem się na kupno cyfrowego woltomierza i amperomierza z allegro za kilka zł. i mam problem. podłączyłem urządzenie do zasilania i działa. podłączenie urządzenia do samej ładowarki wpiętej do kontaktu pokazuje na urządzeniu skaczące napięcie - od 10v do 15v. po podłączeniu baterii napięcie się stabilizuje i pokazuje 11.1v i powoli rośnie (czyli podłączam - jest 11v, po 3 minutach 11.1v itd). czy zrobiłem coś nie tak? po podłączeniu urządzenia do samej baterii napięcie to 10.9v (przy czym bateria jest rozładowana).
  kolejne moje pytanie to jak mam podłączyć niebieski kabel od amperomierza, żeby pokazywał mi przepływ prądu? od ładowarki do baterii?

  wskaźnik ładowania akumulatora 9,6v
 • Poziom 36  
  Wszyscy proponują "niesamowite" rozwiązania elektroniczne, a jest bardzo stary sposob kontroli ładowania akumulatora, mianowicie włączenie w szereg z akumulatorem żarówki (ewentualnie małej żaróweczki) o odpowiednim napięciu i prądzie "świecenia".
 • Poziom 39  
  Zwróć uwagę, że żarówka będzie świecić (intensywność zależy od różnicy napięć) gdy prąd będzie brany z akumulatora jak i gdy akumulator będzie ładowany. Wskazówkowy miernik z zerem po środku wskaże kierunek płynącego prądu.
 • Poziom 36  
  Oczywiście, to prawda, tylko jest jeszcze "rozum" użytkownika, który z reguły wie czy akumulator jest tylko ładowany, czy urządzenie pracuje w czasie ładowania. Chodzi o jak najprostsze rozwiązanie. Tak naprawdę, ładowanie/doładowywanie z reguły zawsze jest przy odłączonym odbiorniku.
 • Poziom 33  
  Broojn10 napisał:
  witam.zdecydowałem się na kupno cyfrowego woltomierza i amperomierza z allegro za kilka zł...]

  I ktoś ma zgadnąć sam co kupiłeś ?
  Jakaś instrukcja była dołączona ?
 • Poziom 2  
  przepraszam, że nie pokazałem od razu tego amperomierza/woltomierza. urządzenie już pracuje - i prawidłowo jest podłączone. pokazuje wszystkie wartości, tj. prąd i napięcie. mam jeszcze niestety kolejny problem. otóż podczas ładowania pokazuje, że ładuje prądem ~0,45A i z ty nie ma problemu. natomiast wskazywane napięcie podczas ładowania to np. 11.4 V przy czym ono rośnie. skąd to napięcie? ładowarka napięcie wyjściowe ma 9.6 V, a bateria to 8 ogniw * 1.2V/ogniwo = 9.6 V. po odłączeniu ładowarki i sprawdzania samej baterii - pokazuje się napięcie 11.3V a po podłączeniu tylko ładowarki bez baterii napięcie skacze od 11V-16V. mógłby ktoś powiedzieć mi o co chodzi? serdecznie pozdrawiam ! :)

  wskaźnik ładowania akumulatora 9,6v
 • Poziom 43  
  Broojn10 napisał:
  ... 1.2V/ogniwo ...
  To jest średnie napięcie podczas ROZŁADOWYWANIA.
  W czasie ładowania napięcie się zwiększa i zakończenie ładowania powinno nastąpić przy napięciu 1,42V na ogniwo.
  Można sprawdzić, czy ładowarka nie grozi "przeładowaniem", które może uszkodzić akumulator: zamiast akumulatora dołącz kondensator 100uF/25V (może być jakikolwiek od 10uF do 10 000uF) i równolegle do niego opornik 1kΩ/0,25W. Zmierz napięcie na tym obciążeniu: powinno być ok. 11,3V. Jeżeli to napięcie przekracza 12V, to musisz "pilnować" ładowania i odłączyć akumulator, gdy osiągnie 11,36v.
 • Poziom 2  
  11,36 V będzie podczas ładowania, czy gdy będę sprawdzać napięcie w stanie spoczynku? jest jakiś wzór na napięcie na ogniwie podczas ładowania, czy wiesz to z doświadczenia? pozdrawiam ;)
 • Specjalista elektronik
  Z mojego doświadczenia, typowe ogniwo NiMH daje się naładować tak, że po odłączeniu od ładowarki ma napięcie ponad 1.40V - 4 połączone szeregowo dawały 5.7V. Ale trzeba trochę uważać, bo jeśli nie wszystkie ogniwa osiągną stan naładowania jednocześnie, to któreś będą nadmiernie naładowane.
 • Poziom 43  
  Napięcie 1,42V na ogniwo jest osiągane PODCZAS ładowania w procedurze "CC/CV" - najpierw prądem o stałym (dopuszczalnym) natężeniu, a po osiągnięciu ok. 1,4V na ogniwo - prądem malejącym, do wartości prądu samorozładowania (ok. 0,04% pojemności na godzinę, więc dla pojemności 1Ah jest to prąd ok. 4mA).
  W takim trybie ładowania akumulatorowi nie grozi przeładowanie i może pozostawać włączony do ładowania przez czas dowolnie długi (tak jest np. przy pracy "buforowej"), warunek jest, aby końcowe napięcie ładowania było ograniczone przez konstrukcję ładowarki.
  Zobacz wykres : wskaźnik ładowania akumulatora 9,6v