Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projektowanie bezzałogowego pojazdu

Rabbids91 19 Apr 2015 12:50 744 6
Computer Controls
 • #1
  Rabbids91
  Level 2  
  Witam!
  Proszę o poradę. Projektuje bezzałogową glebogryzarkę. Ma ona być na czterech kołach. Chciałabym zamontować w niej cztery silniki elektryczne, przy każdym z kół. ( Jeśli będzie skręcać, działa odpowiedni silnik). Platforma nie będzie posiadała kół skrętnych. Masa glebogryzarki ma wynosić około 600 kg. Pojazd chcę rozpędzać do 0,5m/s.

  I tu mam pytanie: Czy jakikolwiek silnik elektryczny to udźwignie? Czy będzie potrzeba zastosowania silników spalinowych?

  Potrzebuje również, aby pojazd poruszał się po wskazanym przeze mnie terenie automatycznie. Czy da radę coś takiego wykonać, jeśli tak, to czego trzeba użyć?

  Proszę fachowców o poradę i dziękuję za sugestie.
 • Computer Controls
 • #2
  dannyblack
  Level 14  
  Raczej poszedłbym w stronę gąsienicowego układu jezdnego, wszak poruszać będzie musiała się po ciężkiej nawierzchni. Piszesz o bezzałogowej formie, natomiast miałaby poruszać się sterowana zdalnie czy autonomicznie? Natomiast co do napędu to raczej w kierunku spaliny niż elektryka, w polu paliwa dolejesz, a prądu do ładowania nie koniecznie będziesz miał, i szybciej jest dolać paliwo jak ładować aku ;P
 • Computer Controls
 • #3
  Rabbids91
  Level 2  
  Dziekuje za pomoc. Jesli chodzi o sterowanie to wolałabym, aby bylo ono autonomiczne.
 • #4
  dannyblack
  Level 14  
  Czym to wysterować? Najłatwiej będzie dać tam Ardupilot+GPS, pytanie jaka będzie dokładność. Platforma ma fajne możliwości, no i zawsze można podpiąć zdalne sterowanie (dojazdy czy korekcja kursu). Co do przeniesienia napędu to widzę dwie drogi: albo mechanicznie na sterowanych sprzęgłach + skrzynia na wsteczne obroty, albo alternator na silniku i całe sterowanie napędu dać po elektryce na silniki z przekładniami.
 • #5
  Rabbids91
  Level 2  
  Witam ponownie.
  Mam pytanie odnośnie napędu mojego projektu. Pierwotnie pojazd ma mieć napęd na przednią oś, który w skrajnie ciężkich warunkach będzie miał możliwość przełączenia na napęd na cztery koła. Tu rodzi się problem. Jak to wszystko połączyć, aby wszystkie koła pracowały z tą samą prędkością ( czy trzeba zastosować komputer?) ? Mowa tutaj o silnikach spalinowych, napędzanych 4 silnikami, przy każdym kole silnik. Kolejnym problemem jest rozwiązanie skrętu. Czy może ktoś podsunąć jakiś pomysł ?
 • #6
  atom1477
  Level 43  
  Znajomi robili coś podobnego. Mimo wielu starań nie chciało to skręcać nie mając kół skrętnych.
  Zwiększanie mocy nic nie dawało. Koła się kręciły w miejscu a pojazd nie skręcał.
  W końcu dodali koło skrętne i po sprawie.
  Dodali jedno zamiast dwóch co były z przodu. Takie samoskretne jak w fotelu.
  Skręcanie za pomocą różnicowania obrotów kół tylnych.
 • #7
  dannyblack
  Level 14  
  Po jakiego czorta robić 4 silniki spalinowe? Lepiej jeden mocniejszy, i do tego przekładnie i po strachu