Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikacja transformatora

19 Kwi 2015 13:50 666 5
 • Poziom 8  
  Wymontowałem transformator z ładowarki telefonicznej 5V. Mam mały problem z określeniem jaka jest jego przekładnia napięciowa. Zaczynam zabawę z elektroniką i chciałem skonstruować ładowarkę ze stabilizatorem napięcia 7805.
  Pomierzyłem rezystancję na nóżkach tego transformatora.

  Identyfikacja transformatora Identyfikacja transformatora

  Jak dokładnie go podpiąć pod sieć 230V i jakie napięcie uzyskam?
  Z góry dziękuję.
 • Poziom 39  
  Nie wydaje mi się, żeby to był transformator zasilany bezpośrednio z sieci 230V ale może się mylę. Jak był on podłączony tej ładowarce z której go wymontowałeś?
 • Poziom 40  
  Ten transformator pracuje w układzie przetwornicy i nie może być podłączony bezpośrednio do sieci 230V.
 • Moderator Samochody
  To transformator impulsowy, przeznaczony do pracy w układzie smps - do podłączenia do sieci się nie nadaje. A przekładnie wyznacza się poprzez pomiar napięć, nie rezystancji uzwojeń.
 • Poziom 38  
  230 V podłącza się zawsze do uzwojenia o największej oporności . Mogłeś jednak przed demontażem sprawdzic czy zasilanie jest bezpośrednio z sieci , bo może ten trafo pracował w przetwornicy , a wtedy przy połączeniu z siecią go spalisz .
 • Poziom 8  
  Niestety nie zrobiłem zdjęcia tej ładowarki przed jej rozebraniem (była niesprawna), przed nim znajdowały się chyba jakieś rezystory, ale nie pamiętam jakie. Chyba nic z niego nie zrobię. Zaopatrzę się w nowy transformator. Możecie poradzić jaki kupić ?