Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dekoder WIWA 95MC + monitor i zestaw głośników Creative automatyka włączenia

19 Kwi 2015 14:28 840 3
  • Poziom 10  
    Witam,

Mam dekoder WIWA 95MC, monitor komputerowy i zestaw głośników Creative.

Dekoder ma wyjście HDMI, tu przejściówka HDMI/DVI i dalej monitor, niestety monitor nie ma złącza HDMI.

Do dekodera podłączone prze małego jack'a głośniki.

Problem to kwestia wyłączenia/włączania monitora i zestawu głośników.

Jeśli wyłącze dekoder z pilota, tzn dekoder wejdzie w stan czuwania, to monitor i głośniki nadal są włączone i zużywają prąd.

Narazie mam to rozwiązane tak, że osobnym obwodem AC - włącznikiem, wyłączam/włączam monitor i głośniki, co jest bardzo niewygodne.

Chce wykorzystać napięcie, które pojawia się na wejściu antenowym. W momencie wł dekodera pojawia się tam napięcie 5V, a prąd dopuszczalny to 40mA.

Chce podłączyć tam przekaźnik 5V, 125om rezystancja cewki, co daje prąd dokładnie 40mA.

Przekaźnik załączał będzie obwód AC, który uruchomi monitor i głośniki po włączeniu dekodera.

Nie chce wykorzystać tranzystora i przekaźnika w kolektorze, gdż to wiązałoby się z dodtakowym zasilaniem układu przekaźnik-tranzystro.

Chce jak najprościej.

To będzie małe pudełko, w którym będzie przekąźnik, gniazdo AC230V, kabel z wtykiem AC230V.
    Do pudełka będzie biegł kabelek z 5V DC z wejścia anteny.
    Napięcie oczywiście odpowiednio odseparowane od anteny, tzn. 5V DC tylko do pudełka, a do anteny już nie, gdyż 80mA to najprawdopodoniej za dużo dla dekodera.
    W moim przypadku mam antenę bez wzmacniacza, co wystarcza jeśli chodzi o siłę sygnału. Ponadto mam antenę która robi zwarcie, więc nie mogę tam skierować żadnego napięcia.

Dekoder WIWA 95MC + monitor i zestaw głośników Creative automatyka włączenia

To co mnie zastanawia, to to, czy taki przekaźnik plus dioda, jak na rysunku, nie uszkodzi dekodera.

W momemcie włączanie powstają stany nieustalone, gdyż tu mamy cewką.

Czy ktoś mógłby się w tej kwestii wypowiedzieć?

Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    Co do stanów nie ustalonych jakie mogą się pojawić na cewce przekaźnika to należy się zastanowić a co się tyczy składowej stałej jaka pojawia się na wyjściu antenowym to należy ją odseparować od instalacji antenowej aby nie była zwierana przez antenę.
  • Relpol przekaźniki
  • Moderator sekcji Technicznej
    Zainteresuj dostępnym na złączu EURO/SCART pin 8 napięciem przełączającym.
    Wystarczy dodać prosty wzmacniacz na tranzystorze i sterowany nim przekaźnik zasilany z tego samego zasilacza co tuner.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za zainteresowani i odpowiedzi

Najlepiej nie chchiałbym ingerować w dekoder i rozkręcać, stąd ten najprostrzy pomysł z przekaźnikiem.
    Nie muszę też podtrzymywać zasilania dla tranzystora z przekaźnikiem, jeśii tym 5 V sterowałbym tranzystor, czy też sterowałbym napięciem z pinu 8 z EURO/SCART.

Seprauje tylko te 5V od anteny, kieruje na przekaźnik i załączam przekaźnikiem monitor i głośniki aktywne.

Czyli jednk nie ryzykować?
    I pod te 5V z wejściu antenowym nie podłączać przekaźnika 5V 125 omów.

A może ktoś mógłby potwierdzić, że jednak bezpiecznie można podłączyć taki przekźnik i się nic nie uszkodzi?
    Jeśli jest duże ryzyko, to porzucam ten pomysł, szkoda dekodera i dalszych komplikacji z jego ewentualną naprawą.

Pozdrawiam