Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niewyjasnione problemy z nowym dyskiem

Lucazzz 22 Maj 2005 22:26 2898 32
  • #1 22 Maj 2005 22:26
    Lucazzz
    Poziom 10  

Kupilem nowy dysk 200gb Barracuda i mam z nim dziwny problem. Dysk formatuje sie bez problemu. W tej chwili ustawione sa partycje (30, 60, 90) i chcialem zainstalowac na nim system. Jednak jeszcze wczesniej kiedy to byl jeden dysk i nic nie bylo na nim ruszane chcialem zainstalowac Windowsa XP i podczas instalacji wyskoczyl 'niebieski ekran' albo informuje mnie ze nie ma dysku. Moze wiecej szczegolow...
    Zbootowalem Windowsa z plyty. Laduja sie wszystkie sterowniki i pojawia sie ekran na ktorym mozna wybrac opcje instalacji. Wciskam Enter i... wyskakuje okienko ze w komputerze nie ma zadnych dyskow twardych. Podkreslam ze po pierwsze podczas wlaczania komputera jest on wykrywany a po drugie mozna sie pod dosem dostac do niego bez zarzutu. Wpadlem wiec na pomysl zeby zainstalowac 98 i na to XPka. Ale kiedy komputer sie restartuje i wchodzi w ta 'dosowa wersje instalatora' to kiedy ma dochodzic do kopiowania plikow to wyskakuje niebieski ekran ktory mowi ze nie mozna dokonczyc instalacji ze wzgledu na 'uszkodzenie dysku'. I po partycjonowaniu i przed jest to samo :/ Nie wiem co mam zrobic zeby zainstlowac XPka na tym dysku.
    Windows XP (bez SP)
    Dysk Seagate Barracuda 7200.7 200gb
    PROSZE O POMOC!! TO PILNE :(

0 29
  • #2 22 Maj 2005 22:29
    childmaker
    Poziom 35  

A jaki model płyty?

0
  • #3 22 Maj 2005 22:31
    Lucazzz
    Poziom 10  

Gigabyte GA-8I915P Duo Pro. Ale jak koledze dalem zeby u siebie na kompie sprobowal na ten dysk zainstalowac XPka to mowil ze tez mial problemy

0
  • #5 22 Maj 2005 22:51
    Lucazzz
    Poziom 10  

nie moge tam znalezc nic co mogloby mi pomoc :( widziales namiary na cos co byloby dla mnie istotne?

0
  • #6 22 Maj 2005 22:58
    childmaker
    Poziom 35  

Wybierz jaki masz dysk i dalej postępuj według instrukcji.

Cytat:
    ATA

How to Install and Troubleshoot ATA Hard Drives
    ATA Installation Basics
    ATA Jumpers and Cabling

Serial ATA

How to Install and Troubleshoot Serial ATA Hard Drives
    Serial ATA Installation Basics
    Serial ATA Jumpers and Cabling

0
  • #7 22 Maj 2005 23:55
    Lucazzz
    Poziom 10  

Zrobilem tak jak tam bylo napisane i nic sie nie zmienilo :( Dysk w BIOSie jest widoczny, podzielilem dysk na partycje i sformatowalem go za pomoca DiscWizarda, tak jak kazno wybralem system XP i w ogole ale mimo wszystko XPek twierdzi ze nie ma dysku :( Cokolwiek by nie powiedziec to zaczynam sie denerwowac :( Co jeszcze mozna sprobowac zrobic? Czy mozliwe jest ze to jakies fizyczne uszkodzenie dysku lub wada fabryczna?

0
  • #9 23 Maj 2005 00:30
    Lucazzz
    Poziom 10  

Czyli mam wnioskowac ze jezeli zamienie kabel z DMA (40 pinow) na UDMA (80 pinow) to bedzie wszystko ok?

0
  • #10 23 Maj 2005 01:46
    MluMlu
    Poziom 18  

Witam

Czy na pewno utworzyłeś partycję fat32 lub NTFS ??

Najlepiej jak byś wziął swój dysk i podłączył u kolegi jako slave i sprawdził go w windowsie, jakby było coś nie tak to w ruch program Partition Magic i partycje stworzyć na nowo.

Cytat:
    Czyli mam wnioskowac ze jezeli zamienie kabel z DMA (40 pinow) na UDMA (80 pinow) to bedzie wszystko ok?

Ja kiedyś instalowałem XP na 40 żyłowym i było OK. Być może w Twoim przypadku pomoże, ale wątpię , chociaż zawsze się mogę mylić .

0
  • #11 23 Maj 2005 08:01
    Lucazzz
    Poziom 10  

Partycje sa poprawne (sprawdzone). Z reszta pierwotnie i tak byly zrobione PartitionMagic'iem w wersji 8. A jakie masz rady?

0
  • #12 23 Maj 2005 09:25
    cortez_
    Poziom 26  

Próbowałeś windowsowi xp podać przy starcie dyskietkę z driverami do płyty? To powinno pomóc. Toże dos działa i win98 jeszcze nie znaczy, że win2k i xp pójdą - one potrzebują specjalnych driverów. Przerabiałem to u siebie.

0
  • #13 23 Maj 2005 11:38
    chemik007
    Poziom 18  

mialem dokladnie taki sam problem z instalacja win 98 na kompie z BIOSEM, ktory nie wykrywal mi wiekszych dyskow? tzn powyzej 20Giga

0
  • #14 23 Maj 2005 12:38
    childmaker
    Poziom 35  

Lucazzz podaj jaki błąd Ci wyskakuje przy instalacji (dokładny komunikat) oraz jaki masz ten dysk - ata czy sata (podłączasz na zwykłym kablu czy na serialu?)

0
  • #15 23 Maj 2005 20:33
    Lucazzz
    Poziom 10  

0x0000007B, dysk jest na UDMA, ale na DMA tez nie dziala, dysk ATA. Probowalem zrobic tak zeby zainstalowac Windowsa na dysku pod innym kompem i potem przeniesc dysk ale to nic nie dalo. Nie mam sterownikow od dysku, pod dosem sterowniki od plyty glownej nie dzialaja. Co zrobic?

0
  • #16 23 Maj 2005 21:11
    tronic1
    Spec od komputerów

To usuń z dysku partycje,odpal z CD instalkę windy i wtedy będziesz mógł utworzyć partycję(utwórz tylko c:\) z poziomu instalatora.Taśmę zmień na 80 bo dysk będzie się"ślimaczył"

0
  • #17 23 Maj 2005 21:18
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ponieważ Twój dysk jest większy niż 137 GB sugerowałbym instalować system Windows XP ze zintegrowanym SP2.

0
  • #19 23 Maj 2005 22:35
    Lucazzz
    Poziom 10  

tronic1 napisał:
    To usuń z dysku partycje,odpal z CD instalkę windy i wtedy będziesz mógł utworzyć partycję(utwórz tylko c:\) z poziomu instalatora.

Przeciez napisalem ze XPek go nie widzi - gdyby to bylo takie proste to nie byloby tego posta

childmaker napisał:

Sciagnalem gdzies z netu sterowniki SCSI ale wciaz to samo :( Chyba ze wiecie skad sciagnac jakies inne?

0
  • #20 23 Maj 2005 22:45
    jankolo

Lucazzz napisał:
    Sciagnalem gdzies z netu sterowniki SCSI ale wciaz to samo :( Chyba ze wiecie skad sciagnac jakies inne?

To Twój dysk jest dyskiem SCSI?

0
  • #21 23 Maj 2005 22:49
    tronic1
    Spec od komputerów

To może podaj w końcu co to za dysk?!

0
  • #22 23 Maj 2005 22:51
    Lucazzz
    Poziom 10  

Kurde... Sam juz nie wiem - jestem tak zagubiony ze po prostu robie wszystko co sie da. PROSZE!! POMOZCIE!! To istna tragedia - komp nowka sztuka, mija juz 3 dzien od kiedy mam caly sprzet a nie moge nawet z tego skorzystac. Sam juz nie wiem co moze byc nie tak. Probowalem wszystkiego o czym pisalem i nic nie idzie - problem tkwi zapewne w kompatybilnosci dysku ze sprzetem ale nie wiem co mam na to zaradzic. BLAGAM O POMOC :(

DOPISANE

Code:
    Podczas instalacji systemu Microsoft Windows XP lub Microsoft Windows Server 2003 na nowym komputerze albo na komputerze z najnowszymi technologiami kontrolerów SCSI lub IDE w celu kontynuowania instalacji może być konieczne użycie sterownika urządzenia dostarczonego przez producenta OEM w celu obsługi, na przykład, nowego kontrolera magazynowania masowego.

Nastepnie jest opis ktory w 100% sie zgadza (http://support.microsoft.com/?kbid=314859&sd=RMVP). I juz jestem zielony - nie wiem co mam robic. Jakie sterowniki? Co instalowac? Jak nie zrobie tego do jutra to mnie rodzice... :( Co wiecej sam problem przewija sie jakos w internecie i to w wielu miejscach ale nigdzie nie moge znalezc opisu co robic teraz :(

0
  • #23 23 Maj 2005 22:58
    jankolo

SPOKOJNIE. Tylko po kolei:
    Jeżeli BIOS widzi Ci cały dysk 200GB, dysk jest IDE (nie SCSI i nie SATA), to powinieneś wykombinować sobie płytkę z Windows XP zintegrowanym z SP2 i odpalić instalację z płyty. Zniszczyć wszystkie istniejące partycje, założyć nowe i instalować system.

Podaj oznaczenie dysku, który masz.

0
  • #24 23 Maj 2005 23:01
    Lucazzz
    Poziom 10  

OK. Bede mial jutro XP SP2 tylko powiedz mi jakie sa szanse ze to pomoze? Bo jak zrobilem wszystko na innym kompie, zainstalowalem najpierw XPka a potem na to SP2 i po calej instalacji przelozylem dysk to roznica byla jedynie taka ze ekran z napisem doslownie migal i komp sie restartowal :(

Dysk:
    Barracuda 7200.7
    200 GB
    ST3200822A

0
  • #25 23 Maj 2005 23:04
    childmaker
    Poziom 35  

Nie masz ściągać SCSI!!!
    Masz tam napisane też o IDE i o to mi chodziło. Przeczytaj to co napisał jankolo wcześniej o SP1 i jak dodasz to co wyżej to już będziesz wiedział wszystko.

Cytat:
    Windows XP Service Pack 1 operating system, or higher, are required to support ATA disc drives larger than 137GB.

0
  • #26 23 Maj 2005 23:04
    jankolo

Podaj nam oznaczenie dysku, płyty głównej, karty grafiki, itd. Krótko mówiąc: podaj nam, z czego się Twój komputer składa. Nie zapomnij o zasilaczu. Trzeba zacząć metodycznie i po kolei, bo mam wrażenie, że okrutnie namieszałeś.

0
  • #27 23 Maj 2005 23:11
    Lucazzz
    Poziom 10  

Przyznje sie - troche namieszalem ale po prostu dostaje tzw pier***ca.

Dysk:
    Seagate Barracuda 7200.7
    200 GB
    Model: ST3200822A

Plyta glowna:
    GA-8I915P DUO

Grafika
    ATI Radeon X700 Pro (PCI-E)

Zasilacz:
    350W 200X
    ATX 2.03 (P4)
    Codegen

Procesor:
    P4 3,2 775

Pamiec:
    2xKingstone DDR 512

Dysk podlaczony przez Ultra ATA kablem 80x.

0
  • #28 23 Maj 2005 23:24
    jankolo

Tak, jak Ci obaj z childmakerem mówimy: Windows XP zintegrowany z Service Packami i umiejętność czytania literek na ekranie.

0
  • #29 24 Maj 2005 00:09
    longines
    Poziom 26  

Podczas instalacji systemu Microsoft Windows XP lub na nowym komputerze albo na komputerze z najnowszymi technologiami kontrolerów SCSI lub IDE w celu kontynuowania instalacji może być konieczne użycie sterownika urządzenia dostarczonego przez producenta OEM w celu obsługi, na przykład, nowego kontrolera magazynowania masowego.
    Gdy zostanie wyświetlony następujący komunikat o błędzie zatrzymania:
    Stop 0x0000007B Inaccessible_boot_device
    wskazuje on, że zainstalowanie sterownika urządzenia OEM jest konieczne, nawet jeśli nie jest to dysk Sata/Pata czy SCSI.

Objawy, które można zaobserwować w takim przypadku:

• Po zakończeniu fazy działania Instalatora w trybie tekstowym komputer może stale uruchamiać się ponownie i nigdy nie rozpocząć części instalacji przeprowadzanej za pomocą graficznego interfejsu użytkownika.

• Jeśli Instalator nie wykryje poprawnie kontrolera, jego działanie może zostać przerwane i może zostać wyświetlony komunikat o błędzie.

• W przypadku rozruchu z dyskietki lub dysku CD zostanie wyświetlony następujący komunikat o błędzie:
    Instalator nie znalazł żadnych stacji dysków twardych zainstalowanych w tym systemie

==============
    Nalezy zrobić:

1. Uruchom komputer za pomocą dysków startowych systemu Windows lub za pomocą dysku CD-ROM z systemem Windows.

2. Podczas fazy procesu instalacji przeprowadzanej w trybie tekstowym system Windows na krótko wstrzymuje pracę i monituje o naciśnięcie klawisza F6. Ta opcja jest wyświetlana w wierszu stanu i pozwala na użycie sterownika dysku twardego. Naciśnij F6 i włóż do stacji dyskietkę ze sterownikami do dysków, którą otrzymałes przy zakupie płyty głównej, albo ściągnij sterowniki stąd i zawartość archiwum skopiuj na dyskietkę.

3. Potem naciśnij ENTER i poczekaj aż instalator znajdzie na dyskietce sterowniki. Zobaczysz pole wyboru dwóch różnych sterowników. Dla pewności dodaj obydwa. Po wszystkim wróc do dalszej instalacji.

4. Po pojawieniu się ekranu Zapraszamy do instalacji naciśnij klawisz N, aby wybrać opcję naprawy.

5. Gdy pojawi się odpowiedni monit, wpisz hasło administratora.

UWAGA: Jeśli nie ma hasła administratora, naciśnij klawisz ENTER.

6. W wierszu polecenia wpisz chkdsk /r, a następnie naciśnij klawisz ENTER.

7. Gdy program skończy działanie w wierszu polecenia wpisz exit, a następnie naciśnij klawisz ENTER, aby ponownie uruchomić komputer.

Po restarcie zainstaluj Windows XP, pamiętając o tym co widnieje w punkcie 2.

Ważne:
    1. Dyski Barracuda serii 7 nie lubią wymuszania ustawień UDMA w Biosie oraz kabli 40-żyłowych.
    2. Aby poprawnie zainstalować coś na 200gigowym dysku musisz posiadać przynajmniej WindowsXP z service packiem 1a, w przeciwnym wypadku podczas instalacji XP będziesz musiał zredukować wielkość partycji do około 137GB, a resztę możesz odzyskać, gdy juz zainstalujesz XP-eka i ściągniesz sobie SP1a ze strony Microsoftu.

Powodzenia.

0
  • #30 24 Maj 2005 14:40
    Lucazzz
    Poziom 10  

Partycja na ktorej probuje instalowac XPka ma 30GB. A co gorsza... Probowalem zainstalowac SP2 - wciaz to samo. Czy mozna wymusic aby wind zainstalowal inne, dedykowane sterowniki, tudiez zeby zainstalowac sterowniki plyty glownej... Ew skad i jak je pobrac? :( CD od plyty glownej jest nie bootowalne wiec nie mam jak zainstalowac sterownikow z oryginalnego nosnika a do dysku nic nie bylo dolaczone. Co moje jeszcze sprobowac zrobic...? :(

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo