Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kocioł gazowy do domu opowierzchni 150m2

19 Kwi 2015 17:20 9405 6
  • Poziom 32  
    Proszę o poradę jaki kocioł gazowy wybrać do ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Dom jest z pustaka i cegły ocieplony 10cm styropianu. Strych ocieplony 20cm wełny. Powierzchnia to ok. 150m2 piwnica częściowo mieszkalna, parter i piętro. W piwnicy jest kotłownia i piec węglowy i bojler płaszczowy, który chciałbym zostawić bo od czasu do czasu będzie używany. Tam też przewiduje kocioł gazowy. Dokładnie nad kotłownią na parterze jest 1 łazienka i nad nią na piętrze druga. Kocioł ma ogrzewać wodę użytkową dla 5 osób. Okna plastikowe 2 szybowe. Byłem w kilku sklepach ale każdy namawia mnie do czegoś innego, jedni proponują piec Immergaz z własnym zasobnikiem ok 50l np victrix zeus 26kW, inni namawiają na piec termet jednofunkcyjny i do tego zbiornik 150l. Jeszcze inni mówią tylko junkers dwu funkcyjny. Trochę mam już przy tym mętlik w głowie bo każdy ma przy tym swoje teorie które dla mnie laika w tej dziedzinie wydają się prawdziwe. Piec na pewno kondensacyjny tylko jaki i w jakiej konfiguracji?
  • Poziom 29  
    Zależy ile chcesz i możesz wydać. Moim zdaniem optimum to lodówka z zasobnikiem warstwowym. Alternatywą kocioł wiszący ale tu musisz dobrze przemyśleć współpracę z istniejącym zasobnikiem. A firma? Sprawdź najpierw jaką masz dostępność serwisu w okolicy i porównaj koszty. Podobnych dyskusji przetoczyło się tu już wiele, czasami ocierały się o wojnę zwolenników różnych rozwiązań. Ważne, żebyś miał świadomość, że inne są wymagania instalacyjne dla kotłów gazowych a inne dla tych na paliwo stałe. Dobre połączenie wymaga sporej wiedzy i czasem niezłego kombinowania. Czy masz już niezbędną dokumentację? W istniejącym stanie prawnym wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, a co za tym idzie wykonanie projektu. Co z kominami? Masz wolne i czyste przewody? Czy wszystkie są zajęte? Zanim zacznie się poważniejsza dyskusja przemyśl to. Wrzuć jakiś schemat tego co masz, szkic kominów lub opinię kominiarską do celów projektowych.
  • Poziom 32  
    Co do pozwoleń i temu podobnych dokumentacji to wydaje mi się że nie będą potrzebne, miałem kiedyś piec gazowy ale ze względu na to że był bardzo stary pożerał niesamowite ilości gazu, nie był używany więc go zdemontowałem. Na pewno będę potrzebował mądrego fachowca który to jakoś sensownie uruchomi. Co do kominów to zauważyłem że w wielu domach pojawiły się rury wystające ze ściany od pieców z zamkniętą komorą spalania, o takim rozwiązaniu myślałem. Co do finansów to wiadomo tradycyjnie chciałbym żeby było tanio i dobrze ale podobno to się wyklucza. A tak poważnie to zależy mi na tym żeby było to w przyszłości rozwiązanie oszczędne. Myślę tu o oszczędnym spalaniu ale i o w miarę niedrogim serwisowaniu. Nie muszę mieć "mercedesa" bo nie o prestiż tu chodzi, ważne żeby dało się to w razie czego naprawić w przyzwoitej cenie. Na razie mam piec węglowy z bojlerem płaszczowym. W łazience piecyk gazowy przepływowy termeta, który zasila obie łazienki i kuchnie i którego chciałbym się z łazienki pozbyć. W jednym ze sklepów proponowano mi żeby wodą z bojlera który mam zasilić kocioł Immergaz z własnym zasobnikiem ok 50l np "victrix zeus" i jak będę palił w piecu to kocioł gazowy nie będzie się włączał.
  • Poziom 29  
    Z tym zasilaniem kotła gorącą wodą trzeba uważać, bo nie każdy sobie z tym radzi. Jeśli kiedyś miałeś, to nie znaczy, że teraz nie musisz dopilnować formalności. Zacznij od wizyty w oddziale lokalnego dostawcy gazu. Tak czy inaczej będziesz musiał podpisać umowę na dostawę gazu do celów grzewczych. Przez ścianę można, ale to już wymaga projektu i pozwoleni na budowę, a na dodatek jest sporo ograniczeń dla takiego rozwiązania.
  • Poziom 32  
    Zdaje sobie sprawę, że w naszym chorym kraju trzeba mieć plan i pozwolenie na spłuczkę w ubikacji ale nie o to pytałem, chodzi mi raczej o rozwiązanie techniczne w jakim kierunku mam iść, jak ma wyglądać instalacja w moich konkretnych warunkach.
  • Poziom 29  
    Bez wiedzy o warunkach lokalnych ciężko doradzać. Kominy itd. wyszłyby z projektu. Połączenie z istniejącą instalacją też wymaga informacji, których ciągle nie podajesz. Instalacja co. zamknięta czy otwarta? Grawitacyjna czy pompowa? Średnice rur? Kominy?
  • Poziom 32  
    Wybrałem Immergaz z własnym zasobnikiem czy to dobry wybór to się okaże, resztę wymyślił hydraulik. Zamykam.