Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung N150 - Wyświetlał 1/3 obrazu, teraz nie wyświetla nic i się wyłącza

Kpc21 19 Kwi 2015 17:51 612 7
  • #1 19 Kwi 2015 17:51
    Kpc21
    Poziom 23  

Netbook prawdopodobnie został upuszczony na podłogę.

Początkowo działał, ale wyświetlał obraz tylko na 1/3 ekranu od lewej strony. Pozostała część to były pionowe wąskie paski i czarne bądź białe tło (różnie).

Rozebrałem go by sprawdzić, czy nie ma po prostu problemu z połączeniem między matrycą a płytą główną, czy pod wpływem urazu mechanicznego coś się nie rozłączyło, może nie ma styku.

Próby poruszania wtykami z obu stron i wywierania umiarkowanego nacisku, także w miejscu gdzie od przewodu łączącego płytę główną z matrycą odgałęzia się przewód do kamery internetowej, nie pomogły.

Zewnętrzny monitor podłączony przez port VGA wyświetlał obraz poprawnie - jednak nie na etapie testu POST (wtedy obraz wyświetlała jedynie matryca laptopa) i bootloadera (na dysku twardym zainstalowany jest GRUB), lecz dopiero na etapie ładowania się systemu operacyjnego.

Wskutek manipulacji przy gnieździe matrycy w płycie głównej sytuacja się zmieniła. Laptop startował (świeci się kontrolka zasilania, obraca się wentylator CPU), jednak na ekranie było widać jedynie ciemne, bardzo słabo widoczne (pod światło niewidoczne) i zmieniające się pionowe linie. Po kilkunastu sekundach automatycznie wyłączał się.

Spróbowałem zresetować ustawienia BIOS-u wyjmując baterię zasilającą komputer i zwierając odpowiednie piny, jednak to nie pomogło.

Po kilkunastu minutach bycia wyłączonym (z włożoną baterią) sytuacja znów się zmieniła. Matryca nie wyświetla absolutnie nic, nawet jak się przyjrzeć. Komputer samoczynnie wyłącza się szybciej niż przedtem. Ponadto bardzo nagrzewa się radiator procesora, tak że można się nim poparzyć (choć może to normalne, wcześniej tego nie sprawdzałem). Po kilku włączeniach komputer wyłącza się szybciej, a po przestoju - ponownie po dłuższym czasie, tak jakby miało to związek z temperaturą CPU.

Gdzie leży usterka?
    - matryca?
    - przewód połączeniowy?
    - płyta główna?

Jakie jest prawdopodobieństwo, że manipulując przy wyjściu sygnału wizyjnego do matrycy doprowadziłem do zwarcia i spaliłem coś na płycie głównej?

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 19 Kwi 2015 18:14
    miecho18
    Spec od komputerów

Jeśli mam zgadywać - oberwany któryś z układów BGA.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 19 Kwi 2015 18:27
    Kpc21
    Poziom 23  

Na oberwane nic nie wygląda, chyba że jakieś zimne luty czy coś w tym rodzaju.

0
  • #4 19 Kwi 2015 18:58
    miecho18
    Spec od komputerów

W jaki sposób to sprawdziłeś?

0
  • #5 19 Kwi 2015 19:01
    Kpc21
    Poziom 23  

W żaden profesjonalny sposób, wzrokowo i mechanicznie.

0
  • #6 19 Kwi 2015 19:03
    miecho18
    Spec od komputerów

Wzrokowo... Widziałeś Ty kiedyś na oczy układ BGA?

0
  • #7 19 Kwi 2015 19:07
    Kpc21
    Poziom 23  

W każdym razie nie wykluczam że coś może nie mieć połączenia.

0
  • Pomocny post
    #8 19 Kwi 2015 19:19
    boro1234567
    Spec od komputerów

Kpc21 napisał:
    W żaden profesjonalny sposób, wzrokowo i mechanicznie.

Niestety tej usterki nie widać.

0