Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung RC530 - GTA V - ścinki

Jackobek 19 Apr 2015 23:27 1620 9
    Jackobek
    Level 7  
    Siemanko
    Otóż mam laptopa Samsung RC530, a w nim:
    - procesor Intel Core i5-2410M (2.30 GHz)
    - karta graficzna Nvidia GeForce GT 540M 1GB (oraz drugą zintegrowaną)
    - 4 GB RAM
    Wiem, że nie super mega ultra wypas, no ale cóż.. Zainstalowałem sobie GTA V, o dziwo laptop mi się nie spalił, jednak podczas grania są spadki FPS (podczas jazdy samochodem , jakieś wybuchy itp - czyli w zasadzie co jakiś czas). Raz gra chodzi płynnie, a raz zacina.. Więc chciałbym się dowiedzieć, czy mógłbym jakoś podkręcić procka o tę 0.1 lub 0.2 GHz i czy dałoby to jakiś efekt?
    Wiem, że procków w lapkach raczej się nie podkręca, ale czy da się to zrobić w tym przypadku, by nie spalić płyty?
    sosarek

Level 43  
    Zmniejsz rozdzielczość, jakość wyświetlanych efektów itp.
    safbot1st
    Level 43  
    Nic na to nie poradzisz - co jakiś czas CPU natrafia na dużą porcję danych (wybuch, wczytanie następnego warpa, fizyki dla większej ilości aut itd.) i nie jest w stanie ich przerobić na czas. Podkręcanie również nic tu nie da, to są ilości danych dla procesora od 3,2 GHz wzwyż.
    To samo dot. karty grafiki i elementów grafiki - najczęściej ilości vertexów, poligonów, tekstur itp. które jest ona w stanie wyświetlić w określonym czasie w określonych ilościach.
    Kto wie, za kolegą Arekiem być może nawet po obniżeniu detali niezbędny może się okazać procesor 4-ro rdzeniowy i szybsza karta.
    Jackobek wrote:
    Raz gra chodzi płynnie, a raz zacina..

Jak w symulatorze lotu Cliffs of Dover - dopóki latasz nad wodą jest super płynnie (co z tego).

Dodano po 10 [minuty]:

Dla zaspokojenia naszej ciekawości możesz umieścić porównanie 3 wykresów: FPS/CPU%/GPU% na wspólnej linii czasu - od razu będzie widać o co chodzi.
    Ps. w laptopach zwykle CPU nie podkręca się z prozaicznej przyczyny - fizycznej niemożliwości odprowadzenia nadmiaru ciepła.
    Jackobek
    Level 7  
    Obniżenie detali, powyłączane inne duperelki które obciążają kompa to był mój pierwszy krok zaraz po odpaleniu gry. Czyli mam rozumieć, że nie ma rady.. no cóż, smuteczki..
    Mógłbym wstawić te wykresy, tylko musiałbym wiedzieć z jakich programów skorzystać, by je uzyskać jakoś ;p
    lespaul972
    User under supervision
    Ścinki GTA 5 są niczym nadzwyczajnym nawet na supermocnych PCtach. Po raz kolejny jak w przypadku GTA 4 mamy do czynienia z fatalną akceleracją sprzętową i trzeba będzie czekać na patche. Podejrzewam, że to też jest i tu przyczyną.
    Co do podkręcania Samsunga, a one lubią się grzać, nie radzę nawet próbować.
    gregorianin
    Level 27  
    lespaul972 wrote:
    Ścinki GTA 5 są niczym nadzwyczajnym nawet na supermocnych PCtach

Nieprawda, można grać w ultra cały dzień, FPS nie spada poniżej 80-70 w minimach, gra się nie wysypuje, ścinek nie ma przy szybkiej jeździe przez miasto (nie to co w Watch Dogs nawet po piętnastej poprawce dalej nic). Powiedziałbym, że od dawna nie spotkałem tak dobrze zoptymalizowanej gry i to zaraz po wydaniu.
    lespaul972 wrote:
    Co do podkręcania Samsunga, a one lubią się grzać, nie radzę nawet próbować.

Samsung nie spełnia minimalnych wymagań gry, więc nawet chłodzenie ciekłym azotem wiele tutaj nie zmieni.
    Jackobek
    Level 7  
    Jedne źródła mówią, że mój laptop w całości nie spełnia wymagań, a inne że tylko procesor jest za słaby (stąd moje pytanie o podkręcenie). Np taki Dying Light działa bez problemu, beż żadnych ścięć.

Dra98 wrote:
    Jackobek wrote:
    Raz gra chodzi płynnie, a raz zacina.

Można spróbować ograniczyć max liczbę klatek w grze - http://pclab.pl/art57777-27.html

Ustawiłem sobie 30 klatek/s i potem 45 klatek/s, by sprawdzić czy to faktycznie działa. Przez jakieś 15 min moge sobie pograć bez żadnych ścinek (gra śmiga aż miło się patrzy) niestety po tych ok 15 min znów się od czasu do czasu zacina (tak jakby się resetowały ustawienia). Jakiś pomysł?
    gregorianin
    Level 27  
    Jackobek wrote:
    Jedne źródła mówią, że mój laptop w całości nie spełnia wymagań, a inne że tylko procesor jest za słaby (stąd moje pytanie o podkręcenie). Np taki Dying Light działa bez problemu, beż żadnych ścięć.

Przede wszystkim to Twoja karta graficzna jest jakieś... 2-3 razy słabsza od tej wymienionej w wymaganiach minimalnych. Za to procesor "łapie" się wydajnościowo ponieważ jest odrobinkę mocniejszy niż Q6600