Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podział sygnału dvb-t i radiowego. Wybór podzespołów.

20 Kwi 2015 00:00 1329 19
 • Poziom 34  
  Witam.
  Chcę zbudować instalacje antenową w domu. Do nadajnika w Śremie mam niecałe 40km i żadnych przeszkód terenowych. Obecnie używam anteny siatkowej z symetryzatorem i działa to pięknie. W domu są jeszcze dwa telewizory które również chciał bym podłączyć pod instalację. Dodatkowo wyprowadzić kable na ''zaś'' do pomieszczeń gdzie telewizorów nie ma. Łącznie wychodzi 6 obwodów.
  Wymienić antenę siatkową?
  Muszę zakupić zwrotnicę dla sygnału telewizja i radio. Wzmacniacz i rozdzielacz na 6 obwodów. Jakie kable i złącza kupić?
  Pozdrawiam.
 • flexghzflexghz
 • Poziom 31  
  Pod tym linkiem masz prawidłowy schemat Link. Nie musisz kupować zwrotnicy jeżeli zastosujesz odpowiednie gniazdko rtv, kabel polecam Triset i odpowiednie złącza.
 • Moderator
  Generalna zasada: do każdego "punktu multimedialnego" doprowadzasz po dwa koncentryki i dwie skrętki komputerowe. Zakończenia tych kabli umieszczasz w jednym punkcie, gdzie będzie coś w rodzaju "punktu dystrybucji" (gdzieś na strychu, niedaleko dachu lub w piwnicy). Jakie anteny zastosujesz to zupełnie drugorzędna sprawa. Od anten do tego "punktu dystrybucji" także kładziesz minimum 3 lub 4 kable koncentryczne
  Pamiętaj że technika idzie do przodu i kable instaluje się w peszlach by za parę lat nie trzeba było wszystkiego na nowo rozkuwać.

  Rysunek z linku powyżej nie zawiera instalacji radiowej, pamiętaj że powinna uwzględniać tak emisję FM w obu polaryzacjach jak i DAB - również w obu polaryzacjach.
 • flexghzflexghz
 • Poziom 34  
  irekr napisał:
  Rysunek z linku powyżej nie zawiera instalacji radiowej, pamiętaj że powinna uwzględniać tak emisję FM w obu polaryzacjach jak i DAB - również w obu polaryzacjach.

  Rozumiem że ta antena będzie wystarczająca i obsłuży dwie polaryzacje? Co do DAB to nie wiem czym kierować w doborze osprzętu.

  Który lepszy z dwóch wzmacniaczy HS-013 (12V) Terra czy HA-024 Terra?
  Rozumiem że powyższe wzmacniacze bez problemu obsłużą ten rozdzielacz ? Nawet w przypadku użycia wszystkich 6 telewizorów jednocześnie (choć to raczej niemożliwe).
 • Moderator
  Dobór anten to raczej drugorzędny problem. Najpierw powkładaj kable i zrób całą sieć, tym bardziej że obecnie jakąś antenę na dachu masz.
  Z anten dwupolaryzacyjnych bardziej polecałbym taki dziwadło: http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1rz_pm_b_A0222.htm
  To czy w ogóle wzmacniacz będzie potrzebny trzeba będzie ustalić. Wzmacniacze jakie podajesz to stare modele robione dla sygnałów analogowych, maja za mały poziom maksymalnego sygnału a jeden z nich nawet ma wpisaną normę EN50083-3, która już nawet w Niemczech nie może być stosowana. Dlatego dobór wzmacniaczy zostaw na koniec.
  Pamiętaj że czułość tunerów DVB-T/odbiorników z DVB-T jest co najmniej 10cio krotnie lepsza niż starych analogów. Naprawdę niewiele jest miejsc w Polsce, gdzie - przy prawidłowo wykonanej instalacji - trzeba cokolwiek wzmacniać.nawet gdy trzeba podzielić sygnał na wiele odbiorników.
  Nie podajesz gdzie dokładnie mieszkasz, a w odległości "niecałych 40 km " o otwartego terenu jest wysoce prawdopodobne, że cała instalacja może być pasywna bez jakiegokolwiek wzmacniacza.
  Do każdego wzmacniacza można podłączyć każdy rozgałęźnik, pod warunkiem ze wszystkie wyjścia będą "zajęte"
 • Poziom 34  
  Z racji konstrukcji domu rozłożenie nowych przewodów to 10min pracy. Na razie będę musiał podłączyć się do starych przewodów które są już w ścianach. W przypadku remontu położę peszel i wpuszczę nowe przewody bezpośrednio do gniazda.
  Jako że chciał bym zakupić towar za jednym razem to:
  -przewód zewnętrzny
  -Przewód wewnętrzny
  -rozgałęźnik sześciodrożny
  -zwrotnica tv i radio
  -antena radiowa
  Do tego Fki wkręcane, gniazda nieprzelotowe. Coś pominąłem?
  Pozdrawiam.
 • Moderator
  Doprecyzowałbym; gniazdo końcowe.
  Musisz wziąć pod rozwagę, czy kupując gniazda nie założyć od razu w wersji z gniazdem satelitarnym. Różnica w cenie niewielka a na przyszłość jak znalazł.

  F-ek wkręcanych nie zakładaj, szkoda pieniędzy na badziewie, ja stosuję takie:
  http://www.dipol.com.pl/wtyk_f_cabelcon_na_przewod_rg-6-triset-113_samokompresyjny_E80410.htm .
  Wiem że są kilka razy droższe od nakręcanych, ale nie warto oszczędzać, założysz raz i Ciebie przeżyją....


  Złączkę kabli przychodzących od anteny zrób na czymś takim:
  http://www.dipol.com.pl/przejscie_gniazdo_f_-...do_f_podwojne_do_montazu_na_scianie_E8239.htm
  Występuje w wersji jedno dwu i czterokablowej. Do tego przejścia doprowadź jakieś uziemienie.
  Zabezpieczenie odgromowe także mile widziane....
 • Poziom 34  
  Gniazd satelitarnych nie zakładam bo właśnie rezygnujemy z satelity.
  Wtyki zastosuje te które zaproponowałeś.
  Ta złączka na kabel to konieczna jest? Nie mam w domu uziemienia. Układ sieciowy TNC. Potencjału PENu nie będę wprowadzał na ekran.
 • Poziom 39  
  Przy dużej ilości odbiorników jednak jest wskazane uziemienie ekranu w jednym punkcie. Sprzęty są różne i w różnej klasie i będą płynąć prądy wyrównawcze nie tam gdzie trzeba, jeden punkt uziemienia skieruje je tam gdzie trzeba.
 • Poziom 34  
  Witam ponownie po prawie dwóch latach.
  Po uruchomieniu mux-8 jakość odbioru pozostałych trzech znacząco spadała tzn. obraz pixeluje i klatkuje. Opierając się na ''miernikach'' wbudowanych w urządzenia (wiem że są nie to super dokładne pomiary ale wszystkie pokazują praktycznie te same wartości) moc sygnału spadła do około 50% i jakości od 40 do 70%. Wcześniej moc wynosiła około 95% i jakość 99% przy podłączonych 4 telewizorach bez żadnych wzmacniaczy na zwykłej antenie siatkowej.
  Antenę siatkową na co wymienić? Dwie osobne anteny dla UHF I VHF czy jedną wspólną szeroko pasmową?
  Mieszkam tam gdzie mieszkałem: 37km od nadajnika w Śremie bez żadnych przeszkód terenowych.
 • Moderator
  Czas zrobił swoje.

  Na początek podstawowe pytanie: dokładna lokalizacja i jaki jest aktualny układ instalacji.
  W jakim stanie są kable antenowe? Niepokojący jest spadek jakości i siły sygnału. Częstą przyczyna jest woda w kablu lub przegnite złącze.
  Jak korozja anteny? W warunkach dużego miasta siatka po dwóch latach może już być kompletnie przerdzewiała.
 • Poziom 34  
  Lokalizacja to Miłosław. Na dachu antena siatkowa około 20 letnia ale jest na 100% cała i bez korozji. W antenie znajduje się symetryzator. Odcinkiem kabla około 15m antena łączy się z rozgałęźnikiem czterodrożnym. Dalej są już telewizory każdy na kablu około 8-10m.
  Kable rozgałęźnik-telewizory mają nie więcej niż 3 lata. Kabel Antena-rozdzielacz na obecną chwile stanu nie podam bo dach skośny i oszroniony.
  Antenę chce wymienić z racji wieku a kabel antena rozdzielacz wymienię przy okazji bo może być on faktycznie uszkodzony bo kilka prac na dachu robiłem.
 • Moderator
  To zapewne gdzieś w okolicach stacji kolejowej lub Pałacu.

  Na browarze stoi LTE w pasmie 800.

  Trudno będzie radzić na odległość ale:
  - najpierw trzeba sprawdzić wszystko co mamy zainstalowane, w pierwszej kolejności zobaczyć jak wygląda odbiór na samej antenie, bez podziału na wiele telewizorów; sprawdzamy "na macanta" kabel, czy przypadkiem nie ma pęknięć lub coś się z niego nie wylewa;
  - sprawdzamy sama antenę i symetryzator w puszce, po paru latach może być sporo zniszczeń, anteny siatkowe do szczelnych nie należą;
  - jak nic nie znajdziemy i jest tak samo trzeba poeksperymentować.
  Ja bym sprawdził w tym miejscu jak się zachowa antena logarytmiczna VHF/UHF ale ostatnio nie wiedze jej w ofercie ani Dipola ani Delty. Widać wykupili. Zaleta było by to, ze załatwia Ci jednocześnie wszystkie MUX-y łącznie z 8mym - w polaryzacji poziomej ze Śremu.
  Generalnie wygląda na to że potrzebujesz anteny silnie kierunkowej bez specjalnego zysku i o dużym stosunku przód/tył. Browar masz w przeciwnym kierunku do Śremu. Do tego pamiętajmy że masz stosunkowo blisko do Żółwieńca a tam MUX8 jest także nadawany, podobnie jak MUX3 w wersji poznańskiej.
  Pogoda raczej nie jest "antenowa", ciekaw jestem gdzie masz ten dzielnik sygnału.
 • Poziom 34  
  Posprawdzałem wszystko i nic nie znalazłem w domu. Test z pominięciem rozdzielacza również nie poprawił sytuacji.
  Z racji że dzisiaj słońce wszyło i dach był suchy udałem się do anteny. Oględziny wzrokowe nic nie wykazały ale żeby mieć 100% pewność poprawiłem wszystkie połączenia elektryczne. Jak się później okazało był to strzał w dziesiątkę.
  Na obecną chwilę: mux 1,2,3: moc 93% i jakość 100%; mux 8: moc 40% i jakość 95-100%.
  Rozdzielacz jest umiejscowiony na nieogrzewanym ale suchym poddaszu.
  Teraz polować na antenę logarytmiczna VHF/UHF?
 • Moderator
  Warto, zakłócenia będą raczej rosły a nie się zmniejszały.
  O ile nie postawią Ci BTS-a pomiędzy Twoim domem a Śremem...
 • Poziom 25  
  Przy tak komfortowej sytuacji pozostaje tylko skorzystanie nawet z nie całkiem zaawansowanej Yagi. Podobno ten "czwarty" muks jest warty niczego! Będę wdzieczny za opinię w kwestii tego, co dają na ósemce.
  Dziękuję :!:
 • Poziom 34  
  irekr napisał:
  Warto, zakłócenia będą raczej rosły a nie się zmniejszały.
  O ile nie postawią Ci BTS-a pomiędzy Twoim domem a Śremem...

  W takim wypadku będzie konieczny montaż filtra LTE?