Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podział sygnału dvb-t i radiowego. Wybór podzespołów.

20 Kwi 2015 00:00 1329 19
  • Poziom 34  
    Witam.
    Chcę zbudować instalacje antenową w domu. Do nadajnika w Śremie mam niecałe 40km i żadnych przeszkód terenowych. Obecnie używam anteny siatkowej z symetryzatorem i działa to pięknie. W domu są jeszcze dwa telewizory które również chciał bym podłączyć pod instalację. Dodatkowo wyprowadzić kable na ''zaś'' do pomieszczeń gdzie telewizorów nie ma. Łącznie wychodzi 6 obwodów.
    Wymienić antenę siatkową?
    Muszę zakupić zwrotnicę dla sygnału telewizja i radio. Wzmacniacz i rozdzielacz na 6 obwodów. Jakie kable i złącza kupić?
    Pozdrawiam.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 31  
    Pod tym linkiem masz prawidłowy schemat Link. Nie musisz kupować zwrotnicy jeżeli zastosujesz odpowiednie gniazdko rtv, kabel polecam Triset i odpowiednie złącza.
  • Moderator
    Generalna zasada: do każdego "punktu multimedialnego" doprowadzasz po dwa koncentryki i dwie skrętki komputerowe. Zakończenia tych kabli umieszczasz w jednym punkcie, gdzie będzie coś w rodzaju "punktu dystrybucji" (gdzieś na strychu, niedaleko dachu lub w piwnicy). Jakie anteny zastosujesz to zupełnie drugorzędna sprawa. Od anten do tego "punktu dystrybucji" także kładziesz minimum 3 lub 4 kable koncentryczne
    Pamiętaj że technika idzie do przodu i kable instaluje się w peszlach by za parę lat nie trzeba było wszystkiego na nowo rozkuwać.

Rysunek z linku powyżej nie zawiera instalacji radiowej, pamiętaj że powinna uwzględniać tak emisję FM w obu polaryzacjach jak i DAB - również w obu polaryzacjach.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 34  
    irekr napisał:
    Rysunek z linku powyżej nie zawiera instalacji radiowej, pamiętaj że powinna uwzględniać tak emisję FM w obu polaryzacjach jak i DAB - również w obu polaryzacjach.

Rozumiem że ta antena będzie wystarczająca i obsłuży dwie polaryzacje? Co do DAB to nie wiem czym kierować w doborze osprzętu.

Który lepszy z dwóch wzmacniaczy HS-013 (12V) Terra czy HA-024 Terra?
    Rozumiem że powyższe wzmacniacze bez problemu obsłużą ten rozdzielacz ? Nawet w przypadku użycia wszystkich 6 telewizorów jednocześnie (choć to raczej niemożliwe).
  • Moderator
    Dobór anten to raczej drugorzędny problem. Najpierw powkładaj kable i zrób całą sieć, tym bardziej że obecnie jakąś antenę na dachu masz.
    Z anten dwupolaryzacyjnych bardziej polecałbym taki dziwadło: http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1rz_pm_b_A0222.htm
    To czy w ogóle wzmacniacz będzie potrzebny trzeba będzie ustalić. Wzmacniacze jakie podajesz to stare modele robione dla sygnałów analogowych, maja za mały poziom maksymalnego sygnału a jeden z nich nawet ma wpisaną normę EN50083-3, która już nawet w Niemczech nie może być stosowana. Dlatego dobór wzmacniaczy zostaw na koniec.
    Pamiętaj że czułość tunerów DVB-T/odbiorników z DVB-T jest co najmniej 10cio krotnie lepsza niż starych analogów. Naprawdę niewiele jest miejsc w Polsce, gdzie - przy prawidłowo wykonanej instalacji - trzeba cokolwiek wzmacniać.nawet gdy trzeba podzielić sygnał na wiele odbiorników.
    Nie podajesz gdzie dokładnie mieszkasz, a w odległości "niecałych 40 km " o otwartego terenu jest wysoce prawdopodobne, że cała instalacja może być pasywna bez jakiegokolwiek wzmacniacza.
    Do każdego wzmacniacza można podłączyć każdy rozgałęźnik, pod warunkiem ze wszystkie wyjścia będą "zajęte"
  • Poziom 34  
    Z racji konstrukcji domu rozłożenie nowych przewodów to 10min pracy. Na razie będę musiał podłączyć się do starych przewodów które są już w ścianach. W przypadku remontu położę peszel i wpuszczę nowe przewody bezpośrednio do gniazda.
    Jako że chciał bym zakupić towar za jednym razem to:
    -przewód zewnętrzny
    -Przewód wewnętrzny
    -rozgałęźnik sześciodrożny
    -zwrotnica tv i radio
    -antena radiowa
    Do tego Fki wkręcane, gniazda nieprzelotowe. Coś pominąłem?
    Pozdrawiam.
  • Moderator
    Doprecyzowałbym; gniazdo końcowe.
    Musisz wziąć pod rozwagę, czy kupując gniazda nie założyć od razu w wersji z gniazdem satelitarnym. Różnica w cenie niewielka a na przyszłość jak znalazł.

F-ek wkręcanych nie zakładaj, szkoda pieniędzy na badziewie, ja stosuję takie:
    http://www.dipol.com.pl/wtyk_f_cabelcon_na_przewod_rg-6-triset-113_samokompresyjny_E80410.htm .
    Wiem że są kilka razy droższe od nakręcanych, ale nie warto oszczędzać, założysz raz i Ciebie przeżyją....

Złączkę kabli przychodzących od anteny zrób na czymś takim:
    http://www.dipol.com.pl/przejscie_gniazdo_f_-...do_f_podwojne_do_montazu_na_scianie_E8239.htm
    Występuje w wersji jedno dwu i czterokablowej. Do tego przejścia doprowadź jakieś uziemienie.
    Zabezpieczenie odgromowe także mile widziane....
  • Poziom 34  
    Gniazd satelitarnych nie zakładam bo właśnie rezygnujemy z satelity.
    Wtyki zastosuje te które zaproponowałeś.
    Ta złączka na kabel to konieczna jest? Nie mam w domu uziemienia. Układ sieciowy TNC. Potencjału PENu nie będę wprowadzał na ekran.
  • Poziom 39  
    Przy dużej ilości odbiorników jednak jest wskazane uziemienie ekranu w jednym punkcie. Sprzęty są różne i w różnej klasie i będą płynąć prądy wyrównawcze nie tam gdzie trzeba, jeden punkt uziemienia skieruje je tam gdzie trzeba.
  • Poziom 34  
    Witam ponownie po prawie dwóch latach.
    Po uruchomieniu mux-8 jakość odbioru pozostałych trzech znacząco spadała tzn. obraz pixeluje i klatkuje. Opierając się na ''miernikach'' wbudowanych w urządzenia (wiem że są nie to super dokładne pomiary ale wszystkie pokazują praktycznie te same wartości) moc sygnału spadła do około 50% i jakości od 40 do 70%. Wcześniej moc wynosiła około 95% i jakość 99% przy podłączonych 4 telewizorach bez żadnych wzmacniaczy na zwykłej antenie siatkowej.
    Antenę siatkową na co wymienić? Dwie osobne anteny dla UHF I VHF czy jedną wspólną szeroko pasmową?
    Mieszkam tam gdzie mieszkałem: 37km od nadajnika w Śremie bez żadnych przeszkód terenowych.
  • Moderator
    Czas zrobił swoje.

Na początek podstawowe pytanie: dokładna lokalizacja i jaki jest aktualny układ instalacji.
    W jakim stanie są kable antenowe? Niepokojący jest spadek jakości i siły sygnału. Częstą przyczyna jest woda w kablu lub przegnite złącze.
    Jak korozja anteny? W warunkach dużego miasta siatka po dwóch latach może już być kompletnie przerdzewiała.
  • Poziom 34  
    Lokalizacja to Miłosław. Na dachu antena siatkowa około 20 letnia ale jest na 100% cała i bez korozji. W antenie znajduje się symetryzator. Odcinkiem kabla około 15m antena łączy się z rozgałęźnikiem czterodrożnym. Dalej są już telewizory każdy na kablu około 8-10m.
    Kable rozgałęźnik-telewizory mają nie więcej niż 3 lata. Kabel Antena-rozdzielacz na obecną chwile stanu nie podam bo dach skośny i oszroniony.
    Antenę chce wymienić z racji wieku a kabel antena rozdzielacz wymienię przy okazji bo może być on faktycznie uszkodzony bo kilka prac na dachu robiłem.
  • Moderator
    To zapewne gdzieś w okolicach stacji kolejowej lub Pałacu.

Na browarze stoi LTE w pasmie 800.

Trudno będzie radzić na odległość ale:
    - najpierw trzeba sprawdzić wszystko co mamy zainstalowane, w pierwszej kolejności zobaczyć jak wygląda odbiór na samej antenie, bez podziału na wiele telewizorów; sprawdzamy "na macanta" kabel, czy przypadkiem nie ma pęknięć lub coś się z niego nie wylewa;
    - sprawdzamy sama antenę i symetryzator w puszce, po paru latach może być sporo zniszczeń, anteny siatkowe do szczelnych nie należą;
    - jak nic nie znajdziemy i jest tak samo trzeba poeksperymentować.
    Ja bym sprawdził w tym miejscu jak się zachowa antena logarytmiczna VHF/UHF ale ostatnio nie wiedze jej w ofercie ani Dipola ani Delty. Widać wykupili. Zaleta było by to, ze załatwia Ci jednocześnie wszystkie MUX-y łącznie z 8mym - w polaryzacji poziomej ze Śremu.
    Generalnie wygląda na to że potrzebujesz anteny silnie kierunkowej bez specjalnego zysku i o dużym stosunku przód/tył. Browar masz w przeciwnym kierunku do Śremu. Do tego pamiętajmy że masz stosunkowo blisko do Żółwieńca a tam MUX8 jest także nadawany, podobnie jak MUX3 w wersji poznańskiej.
    Pogoda raczej nie jest "antenowa", ciekaw jestem gdzie masz ten dzielnik sygnału.
  • Poziom 34  
    Posprawdzałem wszystko i nic nie znalazłem w domu. Test z pominięciem rozdzielacza również nie poprawił sytuacji.
    Z racji że dzisiaj słońce wszyło i dach był suchy udałem się do anteny. Oględziny wzrokowe nic nie wykazały ale żeby mieć 100% pewność poprawiłem wszystkie połączenia elektryczne. Jak się później okazało był to strzał w dziesiątkę.
    Na obecną chwilę: mux 1,2,3: moc 93% i jakość 100%; mux 8: moc 40% i jakość 95-100%.
    Rozdzielacz jest umiejscowiony na nieogrzewanym ale suchym poddaszu.
    Teraz polować na antenę logarytmiczna VHF/UHF?
  • Moderator
    Warto, zakłócenia będą raczej rosły a nie się zmniejszały.
    O ile nie postawią Ci BTS-a pomiędzy Twoim domem a Śremem...
  • Poziom 25  
    Przy tak komfortowej sytuacji pozostaje tylko skorzystanie nawet z nie całkiem zaawansowanej Yagi. Podobno ten "czwarty" muks jest warty niczego! Będę wdzieczny za opinię w kwestii tego, co dają na ósemce.
    Dziękuję :!:
  • Poziom 34  
    irekr napisał:
    Warto, zakłócenia będą raczej rosły a nie się zmniejszały.
    O ile nie postawią Ci BTS-a pomiędzy Twoim domem a Śremem...

W takim wypadku będzie konieczny montaż filtra LTE?