Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RATIONAL-SCG61G - KRANIK Z KROPLĄ WODY

czolgista 20 Apr 2015 11:20 5523 19
 • #1
  czolgista
  Level 27  
  Po włączeniu pokazuje komunikat odkamienianie , kiedy wciskam póżniej po jakimś czasie wyskakuje znaczek kranika z kropelką .Próbowałem odkamieniać bez tabletki ale zatrzymuje się brzęczy i wskakuje rysunek kranika z kr.Dopływ wody do urządzenia sprawdziłem jest ok.nie wiem jeszcze czy elektrozawór załącza .Czy są jakieś inne przyczyny.
 • Helpful post
  #3
  korek25
  Level 11  
  Nie widzi wody w generatorze pary. Konieczne odwapnianie.
 • #4
  czolgista
  Level 27  
  Witam kolegów, problem rozwiązany z koniecznością wezwania serwisanta - nie widziałem co zrobił, ale jak powiedział - w głębi jest fajka dozująca wodę albo już parę i ona się za kamienia co jakiś czas. Poza tym urządzenie nie posiada stacji uzdatniania i rozbijania kamienia zanim dostanie się do układu pieca - i tu pytanie jak temu zaradzić.
  PS. Odwapnianie i odkamienianie po zastosowaniu w szufladzie tabletki nie pomaga.
 • Helpful post
  #5
  dedek57
  Industrial equipment specialist
  Miło że doszedłeś do przyczyny. Przesyłam materiały ogólne w j.polskim dla obsługujących. To że nie ma uzdatniacza to błąd decyzyjny operatora, właściciela obiektu. Nie dziwię się gdyż, mając sprzedaż, produkcję /wymogi rosną, każdy zniża ceny bo konkurencja itd./ a koszty produkcji,energii, napraw, personelu i czynsze niestety rosną. Tak też wszystko wpływa na cięcia wydatków eksploatacyjnych.
  Ponadto jeśli jesteś odpowiedzialny w danym obiekcie, pracujesz tam, jesteś związany na stałe z tym miejscem mogę podać w oddzielnej korespondencji mnogość tanich rozwiązań eksploatacyjnych, prostych i skutecznych.
  Jeśli jesteś zewnętrznym serwisantem życzę dużo trafionych diagnoz i samych udanych napraw.
 • Helpful post
  #6
  korek25
  Level 11  
  Ta fajka to rurka dostarczająca wodę do generatora pary. Znajduje się przy dnie generatora. Jak pisałem odwapnianie pomaga. Odwapniacz dozuje się bezpośrednio do generatora. Dozowniki chemii myją tylko komorę pieca.
 • Helpful post
  #8
  dedek57
  Industrial equipment specialist
  Kamień kotłowy – warstwa osadu węglanów wapnia i magnezu, powstająca w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu, zawartych w wodzie, zwłaszcza twardej./ to z Wikipedii /Jak widzisz jedno wynika z drugiego. Jedni mówią odwapnianie inni od-kamienienie.
  By powstawanie kamienia było ograniczane stosujemy zmiękczacze wody lub demineralizatory. Powstały osad kamienny w bojlerze pary zmniejsza wydajność energetyczną pieca i drożność "systemu parowania" Dlatego musimy go usuwać, sposób opisany jest w instrukcji pieca.
 • Helpful post
  #9
  korek25
  Level 11  
  W elektrycznym piecu należy zdemontować grzałkę i usunąć pokłady kamienia. Następnie zamontować i wpompować odwapniacz przez wylot pary do generatora pary. SCC posiada program do odwapniania. Trzeba stosować się do instrukcji na pulpicie.
 • #10
  dedek57
  Industrial equipment specialist
  Do autora Korka25. Proszę czytać uważnie. Ta wersja jest wersją gazową, /scc61g/grzałki występują w wersji /e/.
 • #11
  korek25
  Level 11  
  Do autora dodek57. Wiesz wszystko o kamieniu kotłowym, i zapewne wiesz że piec o którym mowa ma sześć półek. Ale nie widzę żebyś pomagał rozwiązać problem. Zamiast tego popisujesz się wiedzą z wikipedii.
 • #12
  dedek57
  Industrial equipment specialist
  Nadal nie czyta Pan "korek25" postów i jej chronologii. Problem został już rozwiązany 29 kwietnia. Problemy można rozwiązywać na forum lub kontaktując się bezpośrednio drogą mailową, a niekiedy telefonicznie. To umożliwia ten Portal. Nie piszemy Tu dla własnego ego. Na "per-ty" też nie przechodzimy, bez zgody drugiej strony. Mniemam, że jest Pan osobą młodą i to pana usprawiedliwia.
  Życzę samych udanych napraw i merytorycznych podpowiedzi innym uczestnikom Tego Portalu.
 • #13
  czolgista
  Level 27  
  Dyskusja trochę zeszła na boczny tor choć mimo rozwiązania tematu mam pytanie co do samego odkamieniania generatora pary
  cyt-Wprowadzić wąż w otwór wpływu
  pary do zaznaczonego miejsca---- na zdjęciu w instrukcji nie widać jakie to miejsce .Czy ktoś z kolegów może bardziej praktycznie opisać ew- fotki jak to wykonać.
 • #14
  dedek57
  Industrial equipment specialist
  Komora pieca, po stronie wentylatora, górna prawa strona.
  Obrazek na stronie 58 w przesłanym wcześniej, Bedienungshandbuch SCC bis 09 2008 polnisch.pdf /do wyznaczonego miejsca na rurce igelitowej z zestawu do przepompowywania płynu odkamieniającego z bańki, to w/g zestawu dostarczanego przez producenta/ W mailu poza forum opisywałem jak możesz to wykonać bez tego zestawu. Wystarczy że wprowadzisz rurkę w ten otwór, na taką długość aby przekroczyć dystans poziomego jej prowadzenia by dotrzeć do wnętrza bojlera. RATIONAL-SCG61G - KRANIK Z KROPLĄ WODY RATIONAL-SCG61G - KRANIK Z KROPLĄ WODY
 • #16
  korek25
  Level 11  
  Jest to operacja niezwykle niebezpieczna. Jeżeli odrobina substancji odwapniającej dostanie się na elementy elektryczne lub elektroniczne, doprowadzi do zwarcia i zniszczenia. Konieczne jest stosowanie ubioru ochronnego, okularów, maski i rękawiczek. Mimo posiadania instrukcji, przez chwilę nieuwagi można spowodować znaczne straty lub doprowadzić do przykrego wypadku. Zastanów się jeszcze czy chcesz to robić osobiście. Jeżeli to Cię nie odstrasza, to zgodnie ze schematem zamieszczonym przez Pana dodek57 wyszukaj duży otwór obok wentylatora. Następnie wprowadź wąż dozownika odwapniacza pokonując dwa zakręty 90 stopni aż dojdziesz do generatora pary. Dalej postępuj zgodnie z instrukcją funkcji odwapniania.
 • #17
  czolgista
  Level 27  
  Właśnie o to mi chodziło -jaka odległość jest do pokonania oraz co może się stać jak tej odległości nie przebędę...
  Zastanawiało mnie jeszcze to że jak pokazuje ten alarm i wezwana osoba z serwisu tych urządzeń powinna to właśnie zrobić i jak często.
 • #18
  korek25
  Level 11  
  Stopień zakamienienia pokazany jest na wskaźniku kreskowym na stronie gdzie włącza się proces odwapniania lub płukanie generatora pary. Im więcej pomarańczowych kresek tym więcej kamienia. Urządzenie po wypompowaniu wody, napełnia się z jednoczesnym pomiarem objętości wody w do zaprogramowanej pojemności generatora pary aż do osiągnięcia maksymalnego poziomu na czujniku. Na tej podstawie urządzenie szacuje ile osadziło się kamienia kotłowego. Pomiar przepływu wody realizowany jest za pomocą impulsatora zamontowanego na rurce doprowadzającej wodę do generatora pary. Jeśli chodzi o napełnianie generatora odwapniaczem, to wszystko stanie się jasne po zdjęciu osłony. Mogę się mylić, ale w tym modelu prawdopodobnie(patrząc od wnętrza komory) po około 10cm zakręt w prawo, a po następnych około 15cm w dół. Jeśli się tam nie dostaniesz, część odwapniacza spłynie do komory pieczenia a w rezultacie w kanał. Aby proces odwapniania przebiegł pomyślnie, generator musi być wypełniony preparatem do pełna. Przed procesem odwapniania należy zdemontować czujnik poziomu wody i delikatnie oczyścić z kamienia.