Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Typowa rezystancja styków przekaźnika elektromagnetycznego

drogus 20 Kwi 2015 11:37 1365 13
  • #1 20 Kwi 2015 11:37
    drogus
    Poziom 9  

Próbuję wybrać przekaźniki do swojego projektu i zastanawiam się jaka jest typowa rezystancja styków. Dla większości przekaźników podana jest maksymalna rezystancja styków i z reguły jest to 100mΩ.

Z kolei w dokumencie od Relpol z informacjami o przekaźnikach jest informacja, że rezystancja zestyków to przeciętnie 10mΩ:

Cytat:

Przekaźniki elektromagnetyczne w porównaniu z półprzewodnikowymi
    cechują się pomijalnie małym spadkiem napięcia
    (rezystancja przejścia zestyków w stanie załączenia wynosi
    przeciętnie około 10 mΩ)

Jak to wygląda w praktyce? Czy rezystancja typowa jest rzeczywiście sporo mniejsza od podanej maksymalnej? I jeżeli tak, to w jakich warunkach rezystancja jest bliższa maksymalnej? Czy chodzi o zużycie styków przekaźnika?

0 13
  • Relpol
  • #2 20 Kwi 2015 12:01
    rekinisko
    Poziom 22  

Rezystancja styków zmienia się z czasem, oczywiście rośnie. Spowodowane jest to przeskokiem łuku elektrycznego na stykach przekaźnika podczas załączania odwodu w którym płynie prąd o znacznych wartościach. Styki brudzą się, utleniają, czasami potrafią się sklejać ze sobą.

1
  • #3 20 Kwi 2015 12:02
    krzysiozak
    Poziom 34  

Styki przekaźnika w których prawdopodobnie pomyliłeś pojęcia, posiadają w zwarciu rezystancję bliską zeru Ω.
    A przy rozwarciu bliską nieskończoności, w rzeczywistości rezystancję powietrza w M Ω jak nie więcej.

-2
  • #4 20 Kwi 2015 12:06
    Xantix
    Poziom 39  

Rezystancja styków zazwyczaj wzrasta wraz ze stopniem zużycia styków (czyli ilością przełączeń). Rezystancja styków będzie też wzrastać przy dużych prądach-prąd płynący rozgrzewa styki a to powoduje wzrost oporu elektrycznego styków, chociaż nie wiem czy ten przyrost jest bardzo duży.

0
  • Relpol
  • #5 20 Kwi 2015 12:12
    krzysiozak
    Poziom 34  

Zależy o czym mówimy czy prawidłowy prąd do odpowiednich styków, czy przekroczone wartości prądu i napięcia.
    Jeśli do styku podłączymy odpowiedni obwód
    [odpowiednio obciążony{nie przeciążony}]
    to taki zestyk może działać w obwodzie elektrycznym prawie wiecznie.

-1
  • #6 20 Kwi 2015 12:14
    drogus
    Poziom 9  

krzysiozak napisał:
    Styki przekaźnika w których prawdopodobnie pomyliłeś pojęcia, posiadają w zwarciu rezystancję bliską zeru Ω.
    A przy rozwarciu bliską nieskończoności, w rzeczywistości rezystancję powietrza w M Ω jak nie więcej.

W jakim sensie pomyliłem pojęcia? Np. dla przekaźnika Relpol RM50-3011-85-1012 maksymalna rezystancja zestyków jest podana jako 100mΩ. To samo jest dla większości przekaźników dla prądów od ok. 10A w górę.

Jeżeli chodzi o bliską zeru, to jaki rząd wielkości przez to rozumiesz? Czy właśnie rzędu 100mΩ, czy 10mΩ, czy może mniej?

0
  • #7 20 Kwi 2015 12:28
    Xantix
    Poziom 39  

Kolega źle zrozumiał twoje pytanie i wyszło małe nieporozumienie. Zdaje się chodziło mu o przybliżoną rezystancję styków przekaźnika w stanie zwarcia i rozwarcia.
    Tobie natomiast chodzi o rzeczywisty opór styków w stanie zwarcia.

0
  • Pomocny post
    #8 20 Kwi 2015 12:34
    andrzej55
    Poziom 34  

Kilka nowiutkich, niewielkich przekaźników z 8A stykami wykazują rezystancję 4÷5mΩ na miliomomierzu GOM-802, więc wartości 10mΩ podawane przez producenta są jak najbardziej możliwe.

2
  • #9 20 Kwi 2015 12:58
    drogus
    Poziom 9  

andrzej55 napisał:
    Kilka nowiutkich, niewielkich przekaźników z 8A stykami wykazują rezystancję 4÷5mΩ na miliomomierzu GOM-802, więc wartości 10mΩ podawane przez producenta są jak najbardziej możliwe.

Dzięki, już się trochę przestraszyłem, że te wartości w praktyce mogą być bliższe maksymalnym, a przy 10A to już spory spadek napięcia.

0
  • #10 20 Kwi 2015 13:10
    andrzej55
    Poziom 34  

Jeśli chcesz wydłużyć żywot styków stosuj dobrze dobrane układy gasikowe(również dla prądu stałego).

0
  • #11 20 Kwi 2015 14:09
    drogus
    Poziom 9  

andrzej55 napisał:
    Jeśli chcesz wydłużyć żywot styków stosuj dobrze dobrane układy gasikowe(również dla prądu stałego).

Nie wiem czy dobrze rozumiem, bo niewiele znalazłem o układach gasikowych, ale czy jeżeli podczas przełączania nie będzie płynął przez przekaźnik prąd, to dalej muszę się tym martwić? Przekaźniki będę stosował jako mostek na wyjściu przetwornicy buck sterowanej MOSFETem i nie bardzo mi przeszkadza dłuższy czas przełączania, więc spokojnie mogę wyłączyć przepływ prądu, poczekać aż się wyciszy kilka milisekund i włączyć z powrotem po przełączeniu (co i tak w zasadzie będzie chwilę trwało).

0
  • #12 20 Kwi 2015 14:27
    rekinisko
    Poziom 22  

Dobra opcja z tym co proponujesz. A czy aby napewno musisz użyć przekaźnika? Jakie parametry ma spełniać ta przetwornica?

0
  • #13 20 Kwi 2015 14:59
    drogus
    Poziom 9  

rekinisko napisał:
    Dobra opcja z tym co proponujesz. A czy aby napewno musisz użyć przekaźnika?

Chodzi o mostek do zmiany polaryzacji. Początkowo chciałem zrobić mostek H na MOSFETach, ale zaproponowano mi, żeby użyć przekaźników, co bardzo mi się spodobało - upraszcza to układ i wystarczy mi jeden sterownik jednokanałowy do MOSFETa. Dodatkowo w przypadku użycia dwóch przekaźników SPDT nie mam problemów ze zwarciami, w przeciwieństwie do mostka H na MOSFETach. Tutaj mam układ o który mi chodzi: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14626656#14626656

rekinisko napisał:
    Jakie parametry ma spełniać ta przetwornica?

Do samej przetwornicy będzie MOSFET, przekaźniki będą na wyjściu. Przetwornica będzie typu step-down, sterowana PWM z Arduino poprzez NMOSa z użyciem sterownika MOSFETów. Napięcie wejściowe 12V, wyjściowe od 0 do 12V, maksymalne natężenie ok. 7-8A.

0
  • Pomocny post
    #14 20 Kwi 2015 15:26
    andrzej55
    Poziom 34  

Jak w momencie przełączania na stykach nie będzie napięcia, to oczywiście nie musisz stosować gasików.

1