Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Załączenie lub wyłączenie oświetlenia z kilku różnych punktów

20 Kwi 2015 10:31 2166 21
  • Poziom 10  
    Witam,

Odkopuję temat ponieważ mam pytanie odnośnie instalacji elektrycznej. Otóż w sypialni mam 2 obwody oświetlenia (L1 i L2). Sterowanie nimi chciałbym mieć w 3 miejscach - przy wejściu do pokoju jeden przycisk i dwa przy łóżku - po lewej i prawej stronie. Instalację mam położoną tak jak na załączonym schemacie. Proszę o pomoc jak to podłączyć żeby działało to tak, że w każdym z tych 3 miejsc będę mógł sterować obydwoma obwodami niezależnie??
  • Specjalista elektryk
    Według mnie jest zbyt mało żył do realizacji tego planu, tym bardziej, że niektóre kolory są zarezerwowane do konkretnych zastosowań. Jakiego koloru są te żyły?
  • Poziom 22  
    Załączenie lub wyłączenie oświetlenia z kilku różnych punktów

Należy rozwiązać to TAK...

Swoją drogą: jeżeli mają być dwa źródła światła, potrzebne jest 2x więcej przewodów

Dodano po 1 [minuty]:

TWK napisał:
    Według mnie jest zbyt mało żył do realizacji tego planu, tym bardziej, że niektóre kolory są zarezerwowane do konkretnych zastosowań. Jakiego koloru są te żyły?

Kolego, prąd jest daltonistą i doprawdy nie wie jakimi kolorami przewodów płynie... Dlatego też informacja o kolorach jest czysto UMOWNA i nie ma większego znaczenia, zwłaszcza w schemacie krzyżowym/schodowym

Moderowany przez kkas12:

3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

Prąd płynie takimi żyłami, jak elektryk mu nakaże wykonując połączenia.
    I ten elektryk wie czemu przypisane są żyły oznaczone poszczególnymi barwami.

Więc za powyży wpis Ostrzeżenie nr 1

• Poziom 10  
    Przewody 4x1,5 mają kolory: Brązowy, Czarny, Szary, Żółto-zielony; natomiast zasilanie standardowo Niebieski, Czarny, Żółto-zielony

Dodano po 4 [minuty]:

a_jablon ale tutaj jest instalacja na 1 obwód. A czy nie można jakoś pokombinować żeby zrobić to na 2 obwody? Ewentualnie na jakichś przekażnikach żeby schować w puszce?
  • Specjalista elektryk
    a_jablon napisał:
    Należy rozwiązać to TAK...
    1. Układ zasilania i odbiorów na schemacie pytającego jest inny.
    2. Pytający chce, aby funkcjonowały 2 obwody oświetlenia.
    a_jablon napisał:
    Swoją drogą: jeżeli mają być dwa źródła światła, potrzebne jest 2x więcej przewodów

3. Czy PE i N też trzeba dublować?
    4. Co tam robi PEN?
    a_jablon napisał:
    Kolego, prąd jest daltonistą i doprawdy nie wie jakimi kolorami przewodów płynie... Dlatego też informacja o kolorach jest czysto UMOWNA i nie ma większego znaczenia, zwłaszcza w schemacie krzyżowym/schodowym

5. To zdanie jest sprzeczne z normą przywołaną w rozporządzeniu.
    Mistzzz napisał:
    Przewody 4x1,5 mają kolory: Brązowy, Czarny, Szary, Żółto-zielony; natomiast zasilanie standardowo Niebieski, Czarny, Żółto-zielony

Nie da się w takim układzie sterować oświetleniem za pomocą łączników podwójnych (schodowych i krzyżowych), bo jest zbyt mało żył.
  • Poziom 10  
    A nie można jakoś inaczej tego obejść? Albo rozwiązać w jakiś inny sposób, na przekaźnikach może?

A taki sam schemat ale bez krzyżowego pośrodku?
  • Moderator
    Mistzzz napisał:
    A nie można jakoś inaczej tego obejść? Albo rozwiązać w jakiś inny sposób, na przekaźnikach może?

A taki sam schemat ale bez krzyżowego pośrodku?

Oczywiście, że można. Zapoznaj się np. z taką ofertą.
  • Poziom 11  
    Nie porzucaj nadziei. Podejdźmy do sprawy inaczej. Zakładając że przewody idą tak jak narysowałeś. Zamiast wyłączników załóż podwójne przyciski samopowrotne (np dzwonkowe). Teraz najgorsza sprawa, trzeba sprawdzić jak głęboka jest 1 puszka pod wyłącznikiem (pierwsza od lewej na twoim rysunku) prawdopodobnie standardowa ale może ktoś założył podwójnej głębokości Jeśli nie trzeba taką zamontować zakładając że się da (czytaj zbyt cienka ściana). W niej pod przyciskiem zamontuj przekaźniki impulsowe (2 sztuki) np " F&F BIS-402 ". Przewodów wystarczy Problemem może być wymiana puszki ale to i tak mniej niż prucie całej instalacji. No i koszt 1 przekaźnik to około 60 zł.

Dodano po 1 [minuty]:

O widzę że ktoś mnie ubiegł z podpowiedzią:)
  • Poziom 29  
    Potrzebujesz przekaźnika bistabilnego dwukanałowego np. BIS-416, który umieść w puszce do której doprowadzone jest zasilanie. Zastosuj przyciski podwójne i połącz wg schematu producenta przekaźnika.
    http://www.fif.com.pl/produkt/26/1943
    Problemem będzie barwa przewodu neutralnego do opraw (zakładam układ instalacji TNS)
  • Poziom 11  
    No jeszcze ładniejsze rozwiązanie. Wszystko upchasz w zwykłej puszce. W sumie mogłem lepiej poszukać zanim napisałem posta ale dzięki kolegom temat prezentuje się coraz ładniej.
  • Moderator
    remik_l napisał:

Problemem będzie barwa przewodu neutralnego do opraw (zakładam układ instalacji TNS)

Nie ma żadnego problemu! Barwa jest określona w normach i innej dla przewodu neutralnego nie ma. Tak samo taka barwa nie może być wykorzystana do niczego innego.
    To samo jest z przewodem ochronnym.
  • Poziom 29  
    Założyciel tematu ma ułożony taki przewód:

Mistzzz napisał:
    Przewody 4x1,5 mają kolory: Brązowy, Czarny, Szary, Żółto-zielony

Więc ma problem.
  • Moderator
    remik_l napisał:

Mistzzz napisał:

Więc ma problem.

Jaki problem? Wykuć rowek, dołożyć odpowiedni przewód, zaszpachlować, zamalować... i po kłopocie!
  • Poziom 29  
    retrofood napisał:
    remik_l napisał:

Mistzzz napisał:

Więc ma problem.

Jaki problem? Wykuć rowek, dołożyć odpowiedni przewód, zaszpachlować, zamalować... i po kłopocie!

Faktycznie, pół godzinki roboty :D
  • Poziom 10  
    Elektronika F@F jest dość awaryjna, Zamel jest solidniejszy...
  • Moderator
    AreckiSzef napisał:
    Elektronika F@F jest dość awaryjna, Zamel jest solidniejszy...

Oczywiście, F&F został podany przykładowo. Można tu wykorzystać aparaty dowolnego producenta.
  • Poziom 17  
    Ostatecznie rozkułem to po prostu. Żył było oczywiście za mało. Rozwiązanie było takie, że po prawej i po lewej włącznik podwójny schodowy, pośrodku podwójny krzyżowy. Największy był problem nie z kuciem, nie z dorzucaniem żył, ale z dostaniem podwójnego krzyżowego. W małej ilości sklepów jest, a gdzie człowiek nie pójdzie to mu jęczą, że paaaanie, takiego czeeegoś to w ogóóóleee nieeee maaa i tak dalej.

Ale tu będę miał inne pytanie. Starsi i bardziej doświadczeni elektrycy mi mówią, że według przepisu oświetlenie ma już być wszędzie podwójne, czyli wychodzi 4x1,5 (dwa fazowe, niebieski, żółto-zielony = PE, N, L, L). Czy ktoś mi podpowie jaki przepis i dlaczego tak się go interpretuje?
  • Poziom 10  
    A jest jakiś Zamel dwukanałowy do puszki fi 60? Bo widzę ale tylko na szynę TH.
  • Specjalista elektryk
    leburaque napisał:
    Ale tu będę miał inne pytanie. Starsi i bardziej doświadczeni elektrycy mi mówią, że według przepisu oświetlenie ma już być wszędzie podwójne, czyli wychodzi 4x1,5 (dwa fazowe, niebieski, żółto-zielony = PE, N, L, L). Czy ktoś mi podpowie jaki przepis i dlaczego tak się go interpretuje?

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

"§ 189. 1. Pomieszczenia w mieszkaniu należy wyposażać w wypusty oświetleniowe oraz w niezbędną liczbę odpowiednio rozmieszczonych gniazd wtyczkowych.
    2. Instalacja oświetleniowa w pokojach powinna umożliwiać załączanie źródeł światła za pomocą łączników wieloobwodowych."

Swoją drogą czemu kol. retrofood ma po -11 do -13 przy postach, choć jego słowa są w pełni słuszne i prawdziwe?
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Swoją drogą czemu kol. retrofood ma po -11 do -13 przy postach, choć jego słowa są w pełni słuszne i prawdziwe?
    To jest przejaw odstresowania osób do których dopiero tu dociera jak znikoma jest ich wiedza w temacie.
    Nie idzie to jednak w parze z przekonaniem o własnej "wielkości" ignoranta.
    A wyznaje on zasadę, że "dokopać" moderatorowi na forum to wielka rzecz.
    Więc skoro nie można w dyskusji to trzeba inaczej.
  • Poziom 10  
    Mistzzz napisał:

Przekaźnik bistabilny PBP-01 ZAMEL 10973
  • Poziom 10  
    hbdzk napisał:
    Mistzzz napisał:

Przekaźnik bistabilny PBP-01 ZAMEL 10973

Pytałem o jakiś rzekaźnik ZAMELa dwukanałowy, czyli do sterowania dwoma obwodami przy pomocy 2 przycisków, tj. tak jak w przekaźniku F&F BIS-416