Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy taki wzmacniacz ma rację bytu?

Prepond 20 Apr 2015 12:27 1053 16
Renex
 • #1
  Prepond
  Level 19  
  Witam,

  męczy mnie pewien pomysł... Z racji tego, że gram na gitarze (akustzcynej) myślę czy nie wykonać sobie wzmacniacza, który miałby wszelkie możliwe regulacje, wyglądałoby to mniej więcej tak:

  - minimum 6 głośników ( w tym 2 wysoko-tonowe razem )
  - każdy głośnik miałby swój wzmacniacz (myślę nad TDA7294 w mostku)
  - przed każdym wzmacniaczem filtr aktywny z możliwością delikatnej regulacji

  Nie chodzi mi o moc ale o jakość brzmienia, ważne jest żeby przy ok. 20W grało to idealnie :)

  Rodzi się pytanie... Czy to ma sens? Wiadomo, tanio nie będzie, ale czy efekt będzie tego warty?
 • Renex
 • #2
  aaanteka
  Level 42  
  Nie ma najmniejszego sensu:

  - po pierwsze chcesz zrobić zestaw aktywny,czyli każdy głośnik ma swój wzmacniacz poprzedzony filtrem aktywnym mającym dokonać podziału całego pasma na te fragmenty które są odtwarzane przez dany rodzaj głośnika , jakakolwiek regulacja jest w tym zakresie znacząco ograniczona parametrami danego głośnika i głośników "sąsiednich" ,

  - wzmacniacz monolityczny TDA 7294 co do przenoszenia wysokich i średnich tonów owszem( stosowany nawet jest w rozwiązaniach audiofilskich renomowanych producentów), ale już bliżej basu NIE , po co w takim razie mostek , czy chcesz doprowadzić moc RMS 100-150W do głośniczka wysokotonowego(?),

  - podział pasma aż na 6 części, stosowanie 6 wzmacniaczy wprowadzi do urządzenia więcej złego niż dobrego, przesunięcia fazowe ,których usunięcie jest ideą zestawów aktywnych, w takim rozwiązaniu mogą się okazać jeszcze większe,

  - pasmo gitary akustycznej nie jest znów aż takie rozległe, by stosować aż tak rozbudowany zestaw, poza kosztami nic on nie wniesie ( po co dwa głośniki wysokotonowe , skoro moc użyteczna w przedziale 20 W?).
 • #3
  Prepond
  Level 19  
  Hmm, więc tak:

  - co do regulacji pasma, chcę się przekonać jak bardzo muszą się one nakładać, żeby całość dobrze brzmiała.

  - racja... mostek nie ma tu sensu...

  - fakt, przesunięcia mogą być problemem, ale chyba da się tego uniknąć?

  - no właśnie pasmo gitary jest dosyć spore, testowałem wiele wzmacniaczy w sklepie i każdy ucina sporo (te gitarowe właśnie). Najlepiej grają zwykłe głośniki komputerowe z subwooferem.

  Ogólnie wydaje mi się, że taki podział byłby lepszy, ale argumenty, które podajesz są mocno na nie :d Ktoś jeszcze coś wychwycił?
 • #4
  aaanteka
  Level 42  
  Pasmo nie może się "nakładać " poszczególnych głośników, przesunięcia fazowe jest ( może być)każde inne dla każdego wzmacniacza , większa ilość - większy problem.
  Gitara akustyczna spore pasmo? HM, od E do c3, podstawowe składowe.

  Jak już to zestaw aktywny dwu lub trójdrożny, i dla większej mocy niż 20W użytkowej.

  Poczytaj sobie o bi- ampingu, jaki jest cel stosowania, wady, zalety.

  Cóż zestawy kina domowego, zestawy komputerowe nie zachowują normalnej równej charakterystyki, zwykle jest ona nie naturalnie poszarpana.

  W przypadku gitary o wiele łatwiejszym sposobem jest chyba zastosowanie odpowiednich efektów .
  Obecne multiefekty naprawdę potrafią zrobić cuda z brzmieniem, charakterystyką , zasymulować brzmienie znanych marek za naprawdę małą, przyzwoitą cenę.

  Mniejszą niż planowany przez ciebie zestaw.....
  Lepiej zainwestować pieniądze w dobry głośnik gitarowy.
 • #5
  Prepond
  Level 19  
  Ale dźwięki muzyczne to jedno, do tego masz dźwięk podczas dotyku strun, to czy grasz kostką, palcami czy paznokciami ma ogromny wpływ... uderzanie w pudło (jako perkusja). Trzeba grać żeby zrozumieć problem, jeden głośnik to według mnie jest nieporozumienie i nadaje się tylko do gitary elektrycznej i to tylko z tego względu, że od lat tak było i ludzie brzmieniowo będą ciągle do tego samego dążyć.

  Tak czy siak dzięki za obszerną odpowiedź :P
 • Renex
 • #6
  Setel
  Level 25  
  Prepond, jeżeli chcesz wydobyć różne cuda dźwiękowe ze swojej gitarki, to zastosuj dobry wzmacniacz szerokopasmowy (20 - 20000 Hz) i dobrą kolumnę dźwiękową (np. Altus 140), no i odpowiedni przetwornik do gitary - dzielenie pasma na kawałki to jest porażka...
 • #7
  Prepond
  Level 19  
  no ale w Altusie masz właśnie pasmo podzielone :P tyle, że pasywnie za wzmacniaczem...
 • #8
  aaanteka
  Level 42  
  Setel wrote:
  Prepond, jeżeli chcesz wydobyć różne cuda dźwiękowe ze swojej gitarki, to zastosuj dobry wzmacniacz szerokopasmowy (20 - 20000 Hz) i dobrą kolumnę dźwiękową (np. Altus 140), no i odpowiedni przetwornik do gitary - dzielenie pasma na kawałki to jest porażka...


  Porażką jest taka rada , zrób tak a masz napewno przy ostrzejszej grze uszkodzone Altusy:D:D:D.

  Bi- amping to metoda stosowana od dawna w profesjonalnym sprzęcie nagłośnieniowym.

  Proszę się zapoznać z produktami np: MACKIE, JBL ,Ampeg ,a następnie pisać o Altusach z "przesuwnikem fazy" w postaci pasywnej zwrotnicy głośnikowej oraz głośnikami z miękkim zawieszeniem.
  A co z nagłośnieniem liniowym oraz podziałem pasma?:D:D:D
 • #9
  Prepond
  Level 19  
  dodam tylko, że gitara ma przetwornik aktywny L.R.Baggs M1 (standardowa przystawka z magnesami, cewkami i rdzeniami) oraz układ z piezzo tej samej firmy, bo brakowało czytelnej góry... Druga gitara to klasyk YAMAHA Silent guitar - na słuchawkach Denona za 2 stówki brzmi super, nigdy nie słyszałem tego samego ze wzmacniacza...
 • #10
  Szewc Amarantowy
  Level 16  
  Kolego, próbowałeś może w sklepie muzycznym osłuchać jakąś paczuszkę szerokopasmową? Tak po prostu, bez kombinowania?
 • #11
  aaanteka
  Level 42  
  Podstawowa sprawa to nie są gitary AKUSTYCZNE !!!!

  Gitara elektryczna działa na innej zasadzie i w jej przypadku jeszcze bardziej liberalnie należy podchodzić do pasma użytecznego i pełnego zakresu pasma .
  Nie usłyszysz nigdy tego na kolumnach co na słuchawkach z dwóch względów:
  - słuchawki z racji ich używania i sposobu działania wymuszają odpowiednie sprzężenie pneumatyczne z aparatem słuchowym odbiorcy, zapewniają ciśnienie akustyczne na stałym ,wysokim poziomie,
  - w terenie otwartym, w pomieszczeniu nie jest możliwe uzyskanie takiego ciśnienia akustycznego jak w słuchawkach dla każdego z słuchaczy ,ponieważ zagrażało by to życiu słuchaczy:) i trwałości pomieszczenia.

  I bez urazy ,jak zwykle proponuję wszystkim gitarzystą , jak mi wydziwiają z brzmieniem:
  - należy sobie zrobić prawdziwy audiogram ,który ukarze ,czy przypadkiem nasze specyficzne odbieranie brzmienia nie jest przypadkiem następstwem wady słuchu( co u gitarzystów z jakimś stażem jest powszechne:D:D:D).
  A poważnie ,czasem zupełnie nam nie przeszkadza i nie jesteśmy świadomi ,iż nasz aparat słuchu szwankuje i nie wszystko słyszymy z tym samym skutkiem.

  Podzielam zdanie kolegi z postu wyżej , proszę sobie odsłuchać brzmienia czegoś np.:
  -zrobionego na : Eminence Legend V12 lub CELESTION VINTAGE 30,lub Eminence The Governor Redcoat 12 w przypadku lubienia monumentalnego dołu
  napewno kolega doceni brzmienie .
 • #12
  Prepond
  Level 19  
  Ja mam gitarę akustyczną firmy Furch i klasyczną Yamahy, a kolega mi o elektrykach i Vintage 30...
 • #13
  aaanteka
  Level 42  
  Prepond wrote:
  gitara ma przetwornik aktywny L.R.Baggs M1 (standardowa przystawka z magnesami, cewkami i rdzeniami) oraz układ z piezzo tej samej firmy, bo brakowało czytelnej góry...


  Gitara z przystawką magnetyczną nie jest gitarą akustyczną ,proszę zapytać np.: w pobliskiej szkole muzycznej.
  Prepond wrote:
  Druga gitara to klasyk YAMAHA Silent guitar

  - czy to jest gitara akustyczna? Również nie jest .Chociaż pod tym określeniem może się kryć jakiś model akustyczny,nie zaprzeczam.
  Gitary akustyczne nie nagłaśnia się za pomocą przetwornika elektromagnetycznego, gitara z takim przetwornikiem nie ma nic wspólnego z gitarą akustyczną.
  Zajmuję się nagłośnieniem profesjonalnie od ponad 25 lat i nie widziałam nigdy by ktoś Vintage ,czy Millenium pozwolił "profanować" przystawką magnetyczną.
  Mija się to zupełnie z celem.
  Stosuje się takie rzeczy jak Sennheiser e906, AT4022,AKG D 112, czy jak ja Audix SCX25-A.

  Kolega ma co najwyżej gitarę elektroakustyczną i elektryczną.
 • #15
  aaanteka
  Level 42  
  Nie jest to gitara akustyczna -podział dawno został ustalony.

  Gitara akustyczna dźwięki powstają dzięki zjawiskom fizycznym( akustycznym) zachodzącym w ośrodku jakim jest powietrze i wzmacniane w pudle rezonansowym .

  Przytoczę tu definicję często pojawiającą się w różnych publikacjach:

  "Pudło rezonansowe ma decydujący wpływ na brzmienie instrumentu. Jego płytę wierzchnią wykonuje się z drewna o najwyższych własnościach rezonujących . Z reguły używa się świerku i cedru. Nadaje się do tego jedynie drewno o drobnych słojach i całkowicie suche. Wnętrze pudła rezonansowego jest ożebrowane dla wzmocnienia konstrukcji i ma duży wpływ na brzmienie instrumentu. W płycie wierzchniej wycina się otwór rezonansowy, wokół którego wykonuje się ozdobną rozetę. Bok oraz tył pudła wykonuje się zazwyczaj z jednej lub dwóch sklejonych listew. Same struny gitary wydają bardzo cichy dźwięk. Żeby uzyskać wystarczającą głośność, wibracje są wzmacniane mechanicznie pudłem rezonansowym lub elektronicznie. Stąd główny podział gitar na akustyczne i elektryczne."

  Gitara elektryczna to taka ,w której drgania strun umieszczonych w polu magnetycznym wywołują proporcjonalne zmiany napięcie w przetworniku elektromagnetycznym.
  Napięcie to jest traktowane jako sygnał elektroakustyczny.

  Wraz z postępem technologii możliwym stało się zastosowanie wcześniej stosowanego bez powodzenia przetwornika piezoelektrycznego odbierającego drgania płyty przekazane przez mostek.
  Ponieważ dzwięk powstaje do momentu drgania płyty wierzchniej według zjawisk akustyki, a następnie przenoszony jest drogą elektryczną jako sygnał elektryczny powstała nowa klasyfikacja rozdzielająca gitary elektroakustyczne.
 • #16
  Prepond
  Level 19  
  Tak czy siak mam gitarę akustyczną :P Ale masz racje z punktu widzenia elektroniki... trochę to śmieszne bo słucham gitary akustycznej (no jak zdejmę słuchawki) ale nagrywam elektryczną :)