Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie mikrokontrolerów AVR

marek2012r 20 Kwi 2015 14:28 1146 10
 • #1 20 Kwi 2015 14:28
  marek2012r
  Poziom 6  

  Witam. Ostatnio zaciekawił mnie temat programowania mikrokontrolerów. Poczytałem trochę o tym, i dowiedziałem się, że najlepszym językiem do ich programowania jest język C. Przez ostatni miesiąc nauczyłem się już języka C, napisałem kilka aplikacji w komputerze, ale nie wiem jak język C połączyć z AVR. Moje pytanie brzmi czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć skąd i jak nauczyć się programowania uC? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  0 10
 • #3 20 Kwi 2015 14:42
  marek2012r
  Poziom 6  

  Te filmiki już oglądałem i trochę się z nich dowiedziałem na temat podłączania pod programator i ustawianie portów jako wejść/ wyjść, a chodzi mi bardziej o sam język programowania.

  0
 • #4 20 Kwi 2015 14:53
  nasty_photon
  Poziom 22  

  marek2012r napisał:
  Te filmiki już oglądałem i trochę się z nich dowiedziałem na temat podłączania pod programator , i ustawianie portów jako wejść/wyjść a chodzi mi bardziej o sam język programowania.


  Tutaj masz środowisko: http://winavr.sourceforge.net/
  ściągnij z sieci jakiś przykładowy projekt w C na AVR i zobacz jak kod wygląda
  Prócz znajomości składni C trzeba znać rejestry i architekturę uC - aby ustawić timery, przetworniki ADC itp. To wszystko jest w dokumentacji.

  0
 • #5 20 Kwi 2015 15:52
  marek2012r
  Poziom 6  

  Czyli teraz wystarczy tylko że poczytam dokumentacje mikrokontrolera i poprzez zmiane poszczególnych bitów rejestrów i operatorów bitowych moge już praktycznie zacząć programować? A jeszcze mam takie pytanie odnoście bibliotek dla AVR czy są one dokładnie opisane co i jaka funkcja robi?

  0
 • #6 20 Kwi 2015 18:28
  Robo24
  Poziom 10  

  Teoretycznie tak, w praktyce zaopatrz się w procesor, płytkę stykową i przejrzyj poradniki w sieci, na AVR dużo rzeczy pisze się samemu a nie używa bibliotek. Zazwyczaj są słabo opisane ale masz wgląd do ich kodu co pozwala na ich stosunkowo szybką analizę i zmianę w razie potrzeby ;) jeśli nie masz kontaktu z elektroniką to polecam Ardurino. Tu nadal używasz AVR lecz "zwalnia" Cię to z rozumienia jak coś działa (rejestry, jak i peryferia), składasz, podpinasz bibliotekę i ma działać kosztem szybkości i objętości pliku wynikowego.
  zaczynałem od tego kursu: mirekk36.blogspot.com

  3
 • #7 20 Kwi 2015 19:18
  marek2012r
  Poziom 6  

  Arduino mnie nie za bardzo by satysfakcjonowało. Chciałbym się nauczyć programować AVR lub ARM żeby później robić jakieś bardziej rozbudowane układy a Arduino jednak zajmuje sporo miejsca. Jeżeli chodzi o elektronikę to jestem w technikum elektrycznym i mam taki przedmiot jak Elektrotechnika i elektronika już drugi rok więc pojęcia trochę o tym mam.

  1
 • #8 21 Kwi 2015 09:35
  Marvinn8686
  Poziom 20  

  Jeszcze http://mikrokontrolery.blogspot.com/
  Producent uC dostarcza karty katalogowe oraz manuale do kontrolera gdzie są opisane jego wyprowadzenia, rejestry oraz układy peryferyjne. Zazwyczaj też dostarcza noty aplikacyjne najpopularniejszych zastosowań (używanie timerów, komunikacja, itp.)

  0
 • #9 21 Kwi 2015 10:45
  tomekm33
  Poziom 22  

  Na pewno mogę polecić dwie książki związane z C i programowaniem mikrokontrolerów (zresztą polecałem je na swoim blogu w artykule "Książki o elektronice dla początkujących"), są to:

  - „Mikrokontrolery AVR. Język C – podstawy programowania” Mirosław Kardaś
  - „Język C. Szkoła programowania” Stephen Prata

  Pierwsza dotyczy języka C i programowania mikrokontrolerów sensu stricto, druga natomiast to "cegiełka" o samym języku C. Warto do nich zajrzeć.

  2
 • #10 21 Kwi 2015 16:21
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Książek jest znacznie więcej, znacznie lepszych i w znacznie niższych cenach (w wersji eBook nawet -50%):
  http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/ksiazki-dla-ciebie.html

  Porównując autorów, patrz na zawartość, przykładowe rozdziały i cenę, by nie kupować wodolejstwa w kosmicznych cenach.

  Marvinn8686 napisał:

  a w szczególności kurs C z kompilatorem online: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/02/kurs-jezyka-c-spis-tresci.html
  oraz wstęp do AVR: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/drzaskowy-pamietnik-wstep.html


  nasty_photon napisał:
  Tutaj masz środowisko: http://winavr.sourceforge.net/

  To baaardzo przestarzałe środowisko.

  Stosować należy oryginalne Atmel Studio ponieważ posiada wszystko co jest niezbędne do programowania mikrokontrolerów AVR a w szczególności symulator: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/atmel-studio-spis-tresci.html

  Jeśli natomiast masz jakiś leciwy komputer to należy zastosować także oryginalne Atmela AVR Studio, które także posiada symulator.

  -1
 • #11 21 Kwi 2015 17:26
  Intre
  Poziom 10  

  Kolego marek2012r ja bym Ci polecił drogę jaką ja poszedłem i uważam że była dobra i optymalna bo teraz sobie sam bez większych problemów pisze kody w C na mikrokontrolery.

  Na początku bym zaczął od książki

  AVR i ARM7. Programowanie mikrokontrolerów dla każdego Paweł Borkowski
  Link

  Potem zapoznał się z książkami i blogiem Mirosława Kardasia:
  Link

  MIKROKONTROLERY AVR JĘZYK C - PODSTAWY PROGRAMOWANIA
  Link

  Jak już ten w/w materiał byś przerobił to proponuje się zabrać za bardziej zaawansowaną literaturę:

  JĘZYK C PASJA PROGRAMOWANIA MIKROKONTROLERÓW 8-BITOWYCH WYDANIE II
  Link

  i potem jak to ogarniesz to jako uzupełnienie wiedzy książki Tomasza Francuza:

  Język C dla mikrokontrolerów AVR. Od podstaw do zaawansowanych aplikacji. Wydanie II

  Link

  AVR. Układy peryferyjne
  Link

  I finalnie jako wg. mnie najtrudniejsza uzupełniająca m.in. o wiedzę z asemblera książka:

  Andrzej Witkowski
  Mikrokontrolery AVR programowanie w języku C przykłady zastosowań;
  Link

  I ta kolejność wg. mnie jest prawidłowa by dobrze zgłębić i w miarę szybko i przyjemnie poznać wiedzę z zakresu programowania mikrokontrolerów. W innej kolejności uzyskasz efekt ten sam ale jest to wg. mnie zdecydowanie trudniej, by nie rzec droga przez mękę. No ale oczywiście jest to moje zdanie ktoś inny może się z nim nie zgodzić. Ja to pisze z punktu widzenia osoby początkującej która sama nie dawno zaczęła.

  A co do środowiska to bym Ci polecił oczywiście najnowszego atmel toolchain oraz Eclipse z wtyczką do AVR - tutaj więcej informacji:
  Link Zdecydowanie wg. mnie najbardziej przyjemne i wygodne w obsłudze. A symulator to Ci sie na wiele nie zda jak jesteś początkujący, lepsza jest 1 - zwykła dioda która załatwia wszystko :) szczegóły się dowiesz w/w przeze mnie książkach i poradnikach.

  Moderowany przez dondu:

  Symulator kolego jest podstawą każdego początkującego programisty AVR. Takie opinie jak Twoja wygłaszają Ci co nie wykorzystują tego narządza, i nie mają pojęcia jak bardzo taki symulator oszczędza czas i przyspiesza naukę oraz znajdowanie błędów w programach nie tylko początkujących.

  Dlatego należy używać (w szczególności początkujący) oryginalne narzędzia Atmela (Atmel Studio), które zawierają symulator, a nie Eclipse, który go nie ma.

  1