Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty alarm z wykorzystaniem fotodiod

20 Kwi 2015 19:17 720 2
  • Poziom 2  
    Witam,
    zwracam się z prośbą do kolegów o pomoc przy zaprojektowaniu prostego alarmu.
    Jest to mój pierwszy post na tym forum więc jeśli źle wybrałem temat to proszę o przeniesienie go we właściwe miejsce.

Zostałem poproszony o wykonanie prostego alarmu który będzie się uruchamiał po "naciśnięciu" przycisku. Problem polega na tym że osoba dla której będzie przeznaczony ten alarm ma zanik mięśni i nie dysponuje nawet taką siła żeby przycisnąć przycisk.

Wymyśliłem żeby przycisk zastąpić fotodiodami i diodami laserowymi które byłby rozmieszczone naprzeciwko siebie. Wystarczyłoby wtedy zasłonić przed światłem jedną z fotodiod i uruchamiał by się alarm. Takie rozwiązanie nie wymagałoby użycia żadnej siły oraz stosując więcej fotodiod i diod można by zrobić znacznie większy obszar aktywujący alarm niż w przypadku zwykłego przycisku. (Z precyzją poruszania ręki też jest problem)

Niestety jestem zielony z zakresu elektroniki koniecznie potrzebuję czyjejś pomocy. Projekt oczywiście nie jest komercjalny, buduje go tylko i wyłącznie po to żeby pomóc tej poszkodowanej przez los osobie.

Ponieważ alarm ma się załączyć w momencie gdy któraś z fotodiod zostanie przysłonięta to konieczne będzie zrobienie negacji ( brak przepływu prądu przez fotodiodę - alarm zostaje włączony)
    Czy da się gdzieś kupić gotową bramkę logiczną NOT?
    Jeśli nie to jaki tranzystor będzie się najlepiej nadawał do zrobienia takiej bramki?

Jakie fotodiody i diody byłby odpowiednie do takiego urządzenia?
    Oczywiście zabudowałbym je tak że na fotodiody padałoby tylko i wyłącznie światło z diod ustawionych dokładnie na przeciwko.
    Czy zwykle diody będą wstanie dać odpowiednio mocne światło czy też może potrzebne będą diody laserowe? Odległość fotodiody od diody planowałem na jakieś 55mm.

Będę bardzo wdzięczny za każdą odpowiedź.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 38  
    ABline napisał:
    Niestety jestem zielony z zakresu elektroniki koniecznie potrzebuję czyjejś pomocy
    Może zastosuj gotowe rozwiązanie :D Link
  • Poziom 2  
    Jestem oczywiście jak najbardziej za zastosowaniem gotowego rozwiązania.
    Niestety te urządzenie musi być zasilane bateriami ponieważ będzie się przemieszczało razem z wózkiem inwalidzkim. Problemem byłaby też powierzchnia którą trzeba zasłonić - osoba dla której ma być ten alarm posługuje się raczej jednym wysuniętym palcem.