Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega 8 - Pierwsze programowanie, układ nie reaguje na zaprogramowanie

bittu 20 Kwi 2015 20:40 933 9
  • #1 20 Kwi 2015 20:40
    bittu
    Poziom 5  

Witam!

Próbuję pierwszy raz zaprogramować Atmegę8. Mkavrcalculator wykrywa Atmegę i rozpoznaje ją. Kiedy wybiorę wykonaj, chyba się programuje, ale układ wgl nie reaguje na to.

Kiedy próbowałem wgrywać to przez WinAVR i Programmer notepad, wyrzucał komunikat "targed doesn't foud".

Wgrywany program:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

W załącznikach schemat, zdjęcie zbudowanego układu i ss z mkavrcalculator'a. Programator USBasp.

Co robię nie tak?

0 9
  • #3 20 Kwi 2015 20:47
    bittu
    Poziom 5  

tak, programator w menadżerze urządzeń widnieje jako "USBasp", sprawdzę ten program o którym mówisz

0
  • #5 20 Kwi 2015 20:57
    bittu
    Poziom 5  

podłączenia są ok, sprawdzałem kilka razy.

zasilana, tzn. czy jest podłączony zewnętrzny zasilacz?

khazama wypluwa to co w załączniku

0
  • #6 21 Kwi 2015 06:35
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

bittu napisał:
    zasilana, tzn. czy jest podłączony zewnętrzny zasilacz?

Albo zasilacz zewnętrzny, albo zworka na USBASP powodująca zasilanie układu programowanego.
    Osobiście wolę zasilać układ programowany z zasilacza "laboratoryjnego", bo widzę na jego amperomierzu, czy czegoś nie spieprzyłem :)
    Komunikat, który masz może wynikać z kilku przyczyn:
    - Atmega nie ma zasilania (sprawdź miernikiem)
    - źle podłączyłeś piny programowania
    - zdążyłeś ją zablokować ustawiając fusebity

Acha, Atmega jeśli nowa, to wymaga załączenia na USBASP zworki SLOWSCK, chyba, że masz nowszą wersję programatora, to ma to już "bezzworkowo".

0
  • #7 21 Kwi 2015 07:06
    bittu
    Poziom 5  

na programatorze mam zworkę na 5V i 3,3V - target doesn't answer w obu przypadkach.
    będę sprawdzał piny raz jeszcze chociaż jestem prawie pewny że są ok, ale to, że jestem pewny to niewiele znaczy :D

czy jest możliwość zablokowania jej jeśli przy każdej próbie w avrdude wyrzuca ten komunikat "target doesn't answer"?

wydaje mi się że może moje kabelki trochę zbyt luźno siedzą w płytce i coś po prostu nie łączy, więc poprawie to i może wtedy to ruszy.

0
  • #8 21 Kwi 2015 07:14
    mikstu2
    Poziom 27  

@bittu spróbuj na czas programowania odłączyć C8.

0
  • #9 21 Kwi 2015 15:51
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Po pierwsze sprawdź przewody w płytce bo skoro sądzisz że to może być problemem to od tego bym rozpoczął. Multimetr byłby dobrym potwierdzeniem poprawności połączeń.

Po drugie widzę, że masz osobne zasilanie z 7805, a projekt na razie jego nie wymaga. Wywal więc z płytki wszystko co związane z 7805, a mikrokontroler zasilaj z pinu Vcc programatora, który nota bene masz podłączony do płytki stykowej czerowonym przewodem.

Odłącz na razie C8 jak sugeruje mikstu2.

Po tych poprawkach wrzuć zdjęcie lub zdjęcia tak byśmy mogli sprawdzić połączenia na płytce oraz podłączenie do programatora.

Czy przestawiałeś fusebity?

0
  • #10 23 Kwi 2015 07:16
    bittu
    Poziom 5  

Dziękuje Wam za pomoc, ale miałem zapieprz w pracy i nie miałem siły się tym zająć.
    Dziś zastosuje się do sugestii i dam znać jakie to przyniesie efekty

0