Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena DVBT na strych.

20 Kwi 2015 21:32 5259 11
  • Poziom 9  
    Wiem że pytań tego typu było wiele, ale może ktoś coś doradzi.
    Obecnie posiadam antenę SRT ANT 15 ECO. Co prawda jest to antena zewnętrzna ale dość dobrze radzi sobie pod dachem. Tą antenę mam pożyczoną ale chcę kupić jakąś swoją. Oczywiście chciałbym kupić coś lepszego, a na pewno nie gorszego, jednak jedyne co porównuję to wzmocnienie w dB, co może być mylące, dlatego zwracam się z prośbą o radę, gdyż się na tym nie znam. Chciałbym aby antena pozostała pod dachem gdyż nie mam nawet masztu. Jeśli stwierdzicie że ta antena co mam pożyczoną jest ok i lepszej nie ma, to ją odkupię i jednak dam na zewnątrz gdzieś na komin, bo czasem sygnał się jednak gubi. A tu link do mojej lokalizacji.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Jak na razie ta antena co mam radzi sobie prawie idealnie pod dachem, dlatego jeśli byłaby choć trochę lepsza to już w ogóle byłoby super. Tylko właśnie nie wiem co wybrać. Jeśli nie jest to konieczne (a wychodzi że nie jest) to nie chcę obwieszać dachu siatkami, czy innym żelastwem.
  • Poziom 40  
    Nie zgodzę się, że antena na strychu to zły pomysł. Sam miałem przez kilka lat antenę na strychu, najpierw siatkową a potem Yagi 5 elementową własnej roboty. Odbierała bez żadnych problemów.
  • Poziom 9  
    No właśnie ja też bym się nie upierał gdyby teraz to też nie działało. Nie znam się jednak na tych wszystkich wzmacniaczach, przedwzmacniaczach, symentyzorach, zyskach itp. a na allegro to się sprzedawcy prześcigają w wymyślaniu ile to zysku ma ich antena.
    Do Skrzycznego, gdzie są mocne nadajniki, zasłonięte co prawda przez góry, mam 16 km więc raczej blisko.
  • Poziom 40  
    No to masz całkiem blisko do nadajnika. Pewnie te przeszkody trochę tłumią docierający sygnał ale skoro ci odbiera to nie jest tak źle. Te dane techniczne podawane przez sprzedawców często można sobie w "buty wsadzić". Najczęściej jako zysk anteny podają wzmocnienie wzacniacza antenowego co się nijak ma do parametrów anteny.
  • Poziom 9  
    I dlatego właśnie poprosiłem o pomoc...
  • Poziom 7  
    Jeżeli masz zasłonięty przez góry nadajnik to sygnału nie odbierasz bezpośrednio, ale na pewno z odbicia. Tłumaczyło by to "gubienie "sygnału. Antena schowana pod dachem to osłabienie sygnału z anteny.
    Najlepiej jak antena "widzi" nadajnik, wtedy jest najlepszy sygnał. Wyobraź sobie nadajnik jako latarnię a antenę jako oko, a sygnał tv jako zmiany natężenia światła.
  • Poziom 37  
    A nie masz jakiejś zwykłej anteny siatkowej lub kierunkowej? Zapiąć taką bez wzmacniacza, telewizor na strych, ustawić kanał i wskaźniki mocy/jakości sygnału- antenę w rękę i patrzeć co mamy. Reszta, to wróżenie z fusów. Już lepiej sąsiadów podpatrzeć co i gdzie mają.
  • Poziom 43  
    Też uważam, że siatkowa nadawała by się idealnie do takich warunków. Kwestia tylko czy bez wzmacniacza, czy z wzmacniaczem i zasilacz z regulacją no i z siatką czy bez..
  • Poziom 40  
    Tak jak koledzy radzą możesz zaopatrzyć się w antenę siatkową (koszt ok. 40 złociszy). Masz blisko do nadajnika więc sygnał powinien być silny. Więc na początek zamiast płytki ze wzmacniaczem radziłbym kupić zwykły pasywny symetryzator (2,5zł) i sprawdzić jak bedzię się to sprawować. Możesz też podpytać sąsiadów jakie anteny i ustawienie mają u siebie. Tylko nie daj się nabrać na nalepki w stylu "antena przystosowana do odbioru DVB-T". Jedyne co w takiej antenie jest "przystosowane" to jej cena.

Dodano po 18 [sekundy]:

Tak jak koledzy radzą możesz zaopatrzyć się w antenę siatkową (koszt ok. 40 złociszy). Masz blisko do nadajnika więc sygnał powinien być silny. Więc na początek zamiast płytki ze wzmacniaczem radziłbym kupić zwykły pasywny symetryzator (2,5zł) i sprawdzić jak bedzię się to sprawować. Możesz też podpytać sąsiadów jakie anteny i ustawienie mają u siebie. Tylko nie daj się nabrać na nalepki w stylu "antena przystosowana do odbioru DVB-T". Jedyne co w takiej antenie jest "przystosowane" to jej cena.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za rady.
    Sąsiedzi to raczej mają anteny na dachach, a ja bym chciał jeśli to możliwe trzymać pod dachem. Po prostu pomyślałem że skoro taka mała antenka (ta o której pisałem w pierwszym poście) daje radę, to co dopiero jakaś normalna. Co prawda bywa że odbiór jest gorszy, ale pomyślałem że jak zastosuję jakąś polecaną konkretną antenę, to będzie jeszcze lepiej. Jak się nie uda to zawsze mogę dać ją na dach.