Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prawdziwy projektor multimedialny

_Marecki 06 Mar 2006 01:16 150609 174
    angelo18
    Poziom 15  
    Pytanie co do soczewki skupiajacej - kondensora. Wiem ze znaczaco poprawia jasnosc naszego projektora Czy np taka soczewa o srednicy 110mm i ogniskowej 204mm bedzie dobra ?? Czy srednica ma na cos wplyw ? Czy moze byc np taka 60mm?? I co z ogniskowa - czy im wieksza tym lepiej??
    ez7
    Poziom 12  
    ja mam prostrze rozwiązanie co powiecie na to:

chcę kupić projektor lustrzany taki szkolny na którym jak położy się kartkę z foliową przezroczystą z czymś napisanym można to odczytać na ścianie na dużym ekranie. do tego mam starego laptopa Compaq Armada 1700 a mianowicie ekran się przyda. Kładziesz ekran TFT na projektorze wystarczy zabudować z czterech stron i looz masz obraz rzucany na ścianę :) pytanie jest takie czy jak rozbiore ten ekran będzie przez niego światło świecić dobrze no i czy ktoś ma jaiś pomysł jak to coś do karty graficznej w kompie podłązyć :) ?
    ojciec_
    Poziom 2  
    angelo18 napisał:
    Pytanie co do soczewki skupiajacej (...)

Odpowiedź była 1 post wyżej ;) (link do diyaudio.com)
    YOMAN
    Poziom 9  
    hmm... sie zastanawiam czemu nie wykorzystujecie żarówek ksenonowych do tych projektorów??? czy nieda sie wykorzystac takiej żarówki ksenonowej co jest stosowana w samochodach??? (w somie nigdy na oczy takiej niewidziałem:)) ale za to naprawiam projektory okrętowe (szperacze czy jak kto tam woli) żarówki tam sa troszke za duże raczej jak do waszych projektorów:( a po drugie chyba ciężko by bylo zdobyć taką żarówke... ale te samochodowe czy by nierozwiązały problemu z jasnością obrazu???
    teridar
    Poziom 18  
    Odpowiedź jest bardzo prosta. Cena. A w tych konstrukcjach chodzi głównie o to by koszt wykonania był niższy niż zakup projektora fabrycznego. Zresztą można o tym poczytać we wcześniejszych postach.
    pimpuk
    Poziom 22  
    Obserwuję to forum już od dłuższego czasu i zadaję sobie ciągle jedno pytanie: czy jest tu ktoś, kto zna się choć odrobinę na optyce?
    speed250
    Poziom 15  
    a ja zapraszam was wszystkich do starego mojego postu , ktory przeciazyl serwer :), znajdziecie sporo odpowiedzi na swoje pytania, a jesli macie jakies jeszcze inne pytania prosze zadwac je na <PW>.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic247246-0-asc-0.html

a co do oswietlenia ksenonowego, wcale nie jest drogie, koszt zarowek ksenonowych (okolo 60 zl za 2 zarowki)

ponizej link do mojego postu gdzie to bylo juz testowane przezemnie

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1277183#1277183
    teridar
    Poziom 18  
    To wszystko są żarówki, które tylko udają ksenonowe, zresztą bardzo nieudolnie. Prawdziwe ksenonki są lampami wyładowczymi, zasilanymi wysokim napięciem. Tak więc sameżarówki nie wystarczą, trzeba jeszcze zasilić je z odpowiedniej przetwornicy.Proponuję sobie o tym poczytać w internecie. http://www.data.com.pl/infotech/xenon.html
    spychoo
    Poziom 10  
    gratuluje samozaparcia i determinacji! Jest na czym się wzorować - świetny opis!

Pozdrawiam!
    Powerbass
    Poziom 15  
    Witam.
    Jestem pod zdziwieniem 8=O Super!!!! Naprawdę to taki projektor kosztuje w sklepie kilka razy drożej :D Pewnie napracowałeś sie troche nad tym :D A tak to jaki to ma pobór prądu?
    _Marecki
    Poziom 12  

Z wielkim żalem postanowiłem dziś rozstać się ze swoją zabawką.
    Cena wyjściowa to 1000zł. Projektor oddam w całości lub rozmontowany na części.
    Wszystko sprawne i wygląda tak jak na zdjęciach.
    Kupujący pokrywa koszty transportu.

_Marecki
    Poziom 12  
    W związku z ciągłymi pytaniami o parametry projektora, postanowiłem jeszcze raz w jednym miejscu wszystko zebrać

- Matryca 1024x768 z wysokim kontrastem 500:1, czas reakcji 25ms, b.dobre nasycenie kolorów (matryca SANYO)
    - Obiektyw Lumenlab 320mm zamocowany na wysięgniku z możliwością regulacji ostrości
    - Soczewki fresnela 220mm i 320mm
    - Żarówka BLV 400W 42000lumenów 4.0A, statecznik Helvar 4.4A, ceramiczna oprawka E40 do żarówki, kondensator kompensacji mocy biernej.
    - Dwa wentylatory 12cm, regulator obrotów, jeden 4cm do chłodzenia elektroniki od LCD
    - Szyba za szkła hartowanego oddzielająca żarówkę od matrycy
    - Lustro optyczne i optyczny reflektor pod żarówką
    - metalowa obudowa zamocowana na aluminiowych kątownikach, górna zwężająca się część ze sklejki zamocowanej również na aluminiowych kątownikach.
    - 5 aluminiowych kratek wentylacyjnych.

Ze specyfikacji widać że same części są więcej warte niż 1000zł.
    Moje koszty to ponad 2500PLN. Ponad rok temu matryce 15" były droższe, próbowałem różnych elementów a kilka rzeczy zepsułem w trakcie budowy. Poza tym wiadomo że nie sprzedam używanych części w takiej cenie jak nowe.

Tak jak pisałem wcześniej, mogę rozmontować projektor na części. Jeśli chcesz mieć satysfakcję z samodzielnej budowy to będziesz mieć już idealnie dobrane wszystkie elementy, pozostaje tylko zaprojektować jakąś ładną obudowę i całość złożyć.

Pozdrawiam
    Marek
    spychoo
    Poziom 10  
    Mam pytanie a zarazem pewną alternatywę!

Kiedy zacząłem śledzić temat stwierdziłem, że spróbuję zbudować taki projektor tylko jeżeli uda mi się zdobyć części po duużo niższych kosztach niż sugerowane ( nie za 1000zł). Przypomniałem sobie o urządzeniu, które widziałem dzieckiem będąc - do tej pory nie wiem jak to się nazywa ale...
    Działa to na zasadzie światła ODBITEGO - wkłada się ZDJĘCIE-nie na folii!!! a ono rzucane jest na ściane, ekran lub płutno.
    Urządzenie to stosowane jest przez malarzy.

Stałem się w te święta posiadaczem dziwnego urządzenia.

Urządzenie jest produkcji polskiej a sama soczewka z obiektywu ma ok 13 cm GRUBOŚCI.
    Zamieszczam parę zdjęć i proszę o pomoc - wiem że części z tego urządzenia jak najbardziej nadają się do wykorzystania - pytanie tylko czy da się to wszystko ładnie zastosować - myślałem nad światłem odbitym lub przechodzącym ( po przeróbkach). Ale teoretycznie i światło odbite powinno działać( co za tym idzie - stosujemy ekran KINESKOPOWY!) Bardzo proszę o opinię, pomoc i wskazówki!
    zamieszczam kilka zdjęć - w profilu, od przodu i soczewka + zwykłe dvd - może kojażycie to dziwactwo!
    _Marecki
    Poziom 12  
    spychoo napisał:
    Ale teoretycznie i światło odbite powinno działać( co za tym idzie - stosujemy ekran KINESKOPOWY!)

To już było. Zakładało się karton z soczewką fresnela na telewizor. Nawet jeśli to twoje urządzenie działa lepiej to cudów przecież nie ma, na ekranie nie będziesz mieć więcej światła niż daje telewizor.
    Przy założeniu że 100% światła z telewizora zostanie wykorzystane, podziel sobie pole powierzchni ekranu na którym będziesz chciał oglądać przez powierzchnię kineskopu to zobaczysz ile razy będziesz mieć ciemniejszy obraz na ścianie. W praktyce jeśli uda się "złapać" 50% światła z kineskopu to będzie sukces.
    spychoo
    Poziom 10  
    ale to ma wsparcie w postaci 250 watowej żarówki - to działa na świetle odbitym - nie wiem czy się do końca rozumiemy - nie wykluczam że mogę się mylić, ale skoro ta żarówka 250 W odbija światło ze zdjęcia to i z kineskopu może odbije - zamieszam foto zdjęcia - zrobie je tu i teraz :)

PRZYPOMINAM TO NIE JEST ZDJĘCIE NA FOLII!!

(przy zdjęciu z "projektora" widać u góry płytę CD ( dla skali)
    Na 2gim zdjęciu widać fotografię w urządzeniu - pod nią niema żadnego źródła światła! Pod nią jest jedynie filc :) Gdyby zapodać tam kuneskop ( gdzie teraz jest fotografia) to co stoi na przeszkodzie aby cisnąć obraz na ściane tak jak to ma miejsce ze zdjęciem ??

Uprzedzam - słaby jestem z optyki i wszystko robie na swój sposób - metodą prób i błędów
    _Marecki
    Poziom 12  
    Obawiam się że przypadku kineskopu wsparcie żarówki może tylko zaszkodzić. Odbite światło nałoży się na obraz pogarszając tylko kontrast.
    Najlepiej powinieneś jednak spróbować. Weź jakiś mały TV i zobacz co z tego wychodzi.
    spychoo
    Poziom 10  
    miałeś rację - super widać kontury telewizora ale sam obraz to szaro-czarne pole - lepiej już wyglądało nakładanie soczewek na monitor :) mam nadzieję, że na tych częściach złożę coś lepszego przy świetle przechodzącym - pozdrawiam i dzięki za wsparcie :)
    McOffsky
    Poziom 10  
    Zastanawiam się czy nie można by poprawić jasności i doświetlenia matrycy poprzez zastosowanie dwóch (i moze wieciej...) żarówek metalohalogenowych i odpowiednio profilowanych luster... jak myślicie?

a tak wogóle to ile średnio się traci z jasności na matrycy?
    Freaze
    Poziom 11  
    _Marecki

1.) Jaką długość ma całość od żarówki do obiektywu??
    2.) Jaką wielkość ekranu mogę uzyskać jeżeli powieszę projektor na jednej ścianie rzucając obraz na przeciwległą a miedzy ścianami jest 260cm??
    3.) Czy da się później przenosząc projektor do większego pomieszczenia ustawić jakąś wielkość obrazu ale w większej odległości od ściany na ktorej będzie wyświetlany obraz??
    4.) Czy taka --> http://www.allegro.pl/item98592843_soczewka_fresnela_dwuwarstwowa_31x31x0_4cm_ss_fv.html soczewka fresnela nadaje się, pomijając wymiary?? Jeżeli nie to możesz podać link skąd kupowałeś?? i jaki konkretny egzemplarz??
    5.) To jest ten obiektyw?? https://secure.lumenlab.com/shop/product.php?id=3

6.) Jak jest z zakupem z zagranicy, chodzi mi o walutę, płaciłeś z konta z polską walutą czy w jakiś inny sposób płaciłeś??
    pozdro
    _Marecki
    Poziom 12  
    1.) Jaką długość ma całość od żarówki do obiektywu??
    70cm wysokości ma cały projektor.

2.) Jaką wielkość ekranu mogę uzyskać jeżeli powieszę projektor na jednej ścianie rzucając obraz na przeciwległą a miedzy ścianami jest 260cm??
    To zalezy od ogniskowej obiektywu. Przy takim jak ja mam (320mm), szerokość obrazu jest w przybliżeniu równa odległości od obiektywu.

3.) Czy da się później przenosząc projektor do większego pomieszczenia ustawić jakąś wielkość obrazu ale w większej odległości od ściany na ktorej będzie wyświetlany obraz??
    Tak, da się. Trzeba tylko przesunąć obiektyw.

4.) Czy taka --> http://www.allegro.pl/item98592843_soczewka_fresnela_dwuwarstwowa_31x31x0_4cm_ss_fv.html soczewka fresnela nadaje się, pomijając wymiary?? Jeżeli nie to możesz podać link skąd kupowałeś?? i jaki konkretny egzemplarz??
    Z powodu ścięcia narożników soczewka jest trochę za mała. Po rozdzieleniu ogniskowe są odpowiednie. Swoją kupiłem w Lumenlab

5.) To jest ten obiektyw?? https://secure.lumenlab.com/shop/product.php?id=3
    Tak, to ten obiektyw który jest w moim projektorze

6.) Jak jest z zakupem z zagranicy, chodzi mi o walutę, płaciłeś z konta z polską walutą czy w jakiś inny sposób płaciłeś??
    Płaciłem "wypukłą" kartą kredytową, bank przeliczył kurs w momencie ściągnięcia z konta (czyli później niż w dniu zakupu)
    _Marecki
    Poziom 12  
    boster1 napisał:
    Znalazłem cos takiego... to znacznie obniży koszty projektorka :)

Koszty obniży, tylko projektor nie będzie wyświetlał obrazu bo do matrycy nie ma elektroniki sterującej.
    spychoo
    Poziom 10  
    ja z kolei chciałem się zapytać odnośnie takiej matrycy:

http://www.allegro.pl/item98670036_monitor_w_swietnej_cenie_.html

jest to chyba jedna Z NAJTAŃSZYCH sprawnych alternatyw.

Jak wiemy- dla szarego usera problemem numer 1 jest załatwienie matrycy w przystępnej cenie- a ta wydaje się być w sam raz. Proszę o opinie :)

Kiedyś znalazłem linka do strony o dobrych i złych matrycach - ale link był martwy :(

może macie coś takiego?

Pozdrawiam!
    _Marecki
    Poziom 12  
    spychoo napisał:
    ja z kolei chciałem się zapytać odnośnie takiej matrycy:
    http://www.allegro.pl/item98670036_monitor_w_swietnej_cenie_.html
    jest to chyba jedna Z NAJTAŃSZYCH sprawnych alternatyw.

Parametrów nie podano, więc pewnie jakieś dziadostwo. Widziałem kiedyś bardzo podobnego bloomberga i miał tragiczny kontrast 250:1 i bardzo długi czas reakcji 40ms. Kasa w błoto.
    veteran5
    Poziom 14  
    Oj pzydało by si am trochę wiedzy o optyce :| . rzutnik działający na zasadzie odbicia światła to epidiaskop, a do przezroczy to diaskop. W diaskopie obraz, który ma być wyświetlany nie powinien być między soczewkami kondensora !!! Kto widział, żeby w fabrycznych rzutnikach do przezroczy i kalek wkładać przezrocze/kalkę między soczewki kondensora ??
    Soczewki są dwie, ponieważ jedna o takich samych parametrach, jak dwie razem(dotyczy i fresneli i zwykłych), była by za gruba, za ciężka, bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne oraz dawałaby większe straty światła(coć są przypadki stosowania tylko jednej soczewki, ale tylko w rzutnikach do slajdów) Prawdziwy projektor multimedialny. Kondensor ma za zadanie zrobić ze światła rozproszonego światło skupione, a nie równoległe :!: Umieszczenie matrycy między soczewkami kondensora może spowodować zmniejszenie przepływu światła, w stosunku do umieszczenia jej między kondensorem, a obiektywem ! Co do waszych niby strat zpowodowanych polaryzacją, to nie mylcie polaryzacji z kątem padania !!! Polaryzator ma za zadanie przepuścić takie fale, żeby wszystkie "falowały"(lub drgały jak kto woli) w jednej płaszczyźnie, (przez to jak ktoś ma drugi polaryzator, i go odwróci o 90 stopni, to polaryzatory wogóle nie przepuszczą światła). zobaczcie sobie okulary polaroida: przepuszczają światło, w takim samym kącie jak zwykłe, a nie tylko prostopadłe do ich płaszczyzny
    _Marecki
    Poziom 12  
    Mój projektor właśnie został sprzedany. Nowemu właścicielowi życzę dużo zadowolenia z nowej zabawki.
    Na forum czasem będę zaglądał, ten projektor to w końcu kawałek mojego życia ;)
    DeeJayBzyQ
    Poziom 13  
    :arrow: spychoo
    Mam taką samą soczewkę wyciągnięte z identycznego ode mnie ze szkoły:D
    http://www.allegro.pl/item102472122_epidiaskop_diaskop_rzutnik_ilustracji.html
    Ta soczewka mi sprawia problemy bo ją rozmontowałem żeby w środku wyczyścić, i jak przystawię ją do monitora 17" kineskop, to rozmywa mi obraz na rogach. Mógłbyś mi jakoś opisać kolejność soczewek?

Zamierzam zrobić sobie takie cudo, ale mam 2 koncepcje:
    1. 8" telewizor LCD 800x600 + robienie pudła od początku
    2. Szkolny rzutnik pisma + Monitor LCD

:idea: Mam parę pomysłów co do tego typu projektów
    1. Zastosować obudowę od kompa jako obudowę
    2. Zamiast metahalogenu użyć białych LED jak tu http://www.lumenlab.com/forums/index.php?showtopic=9136&st=0

i co sądzicie o tym http://www.allegro.pl/item101827543_hi_res_vga_box_ps2_xbox_gc_nowa_jakosc_gier_.html

polecam to do przeróbek:D
    http://www.allegro.pl/item102524999_rzutnik_poczatek_xx_wieku_carl_zeiss_jena_.html

Jak to ustawić?
    spychoo
    Poziom 10  
    Witam - dawno nie wchodziłem :)
    U mnie następujące postępy:

Już mam:
    Matrycę
    Zarówkę 250 W
    2 Soczewki F.
    Obiektyw
    Ale mam też na dniach sesję więc muszę poczekać jeszcze chwilkę z montarzem - zapraszam na gg: 2354916 - jak ktoś jest na podobnym etapie to możemy wymienić się uwagami!

A co do matrycy led-owej to chyba straszne koszty wchodzą w grę :( O czywiście bardzo oszczędzamy chyba na prądzie ale, jak gdzieś wyczytałem, to będzie wymagało jednorazowego wkładu ok 500$.

Oczywiście mogę się mylić!