Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka AMICA Optimum 700 -tłucze przy wirowaniu na wysokich obrotach

viruss24 20 Kwi 2015 23:07 2856 25
  • #1 20 Kwi 2015 23:07
    viruss24
    Poziom 11  

Witam
    Koledzy mam problem i brak mi pomysłów :-(
    Posiadam pralkę Amica Optimum 700. Ponieważ jest mocno eksploatowana co roku wymieniam w niej łożyska. Jakiś czas od ostatniej wymiany łożysk (oczywiście kupuję Polskie łożyska) zaczęła strasznie tłuc się przy wirowaniu na wyższych obrotach - posłuchajcie sami. Posiadam mało postów więc admini mi zablokowali możliwość wystawiania linków zewnętrznych. Wiec w załączniku adres do filmiku.
    Jest to taki stukot że nie mogę zlokalizować w którym dokładnie to miejscu się tłucze. Rozebrałem więc ją jak zawsze, wyjąłem bęben sprawdziłem że są lekkie luzy na krzyżaku więc nie zastanawiałem się i wymieniłem krzyżak. Jednak po złożeniu okazało się że pralka dalej się tłucze. Wiec myślałem że to może amortyzatory. Ale jak wirowała to dociskałem góra dół i ładnie amorki pracowały więc to nie to. Brakuje mi pomysłów co to może się tak tłuc. Jedni stawiali na krzyżak inni łożyska. Wiec wymieniłem to i to i dalej tłucze. Pomóżcie bo nie wiem co to może być. Czy jest możliwe aby bęben nie był dobrze wyważony? Jeszcze odnośnie obciążników sprawdziłem i podokręcałem wszystkie nawet ten od spodu pralki i dalej to samo.
    Powiedzcie czy może źle sprawdzałem amortyzatory? Może inaczej się to robi? Jeszcze zostaje tylko ten bęben jakoś sprawdzić czy jest dobrze wywarzany bo nic nie przychodzi mi do głowy. Jakieś instrukcje odnośnie wywarzania bębna? Może jakieś inne sugestie co to może być? Będę wdzięczny za odpowiedzi.

0 25
  • #2 20 Kwi 2015 23:19
    niewolno2
    Poziom 39  

Zdemontuj amortyzatory i porównaj/sprawdź w sklepie z nowymi.
    Skoro pralka jest mocno eksploatowana to można się pokusić o wymianę ww amortyzatorów.

0
  • #3 21 Kwi 2015 09:28
    viruss24
    Poziom 11  

Jak sprawdzić czy są sprawne te amortyzatory. Ruszam bębnem w dół i nic tam nie słychać jakiegoś ocierania, ani nie czuć oporu. Wygląda że pracują normalnie. Chyba że się mylę to proszę mi podpowiedzieć. Wymieniać ot tak i tracić ok 100zł to szkoda kasy jak to nie to.

0
  • #4 22 Kwi 2015 20:46
    mychaj
    Poziom 30  

A opór to chyba powinien być na amortyzatorach?
    Jak naciśniesz powoli to powinien się schować miękko, jak szybko to powinien stwarzać opór?

0
  • #5 02 Paź 2015 11:49
    viruss24
    Poziom 11  

Witam
    Czy jest ktoś w stanie opisać mi jak laikowi jak wyważa się bęben pralki? W mojej Amica optimum 700 wymieniłem już wszystko a głośno tłucze się podczas wirowania aż mnie skręca. Tłuczenie jakby o coś ocierał bęben. Łożyska wymienione, krzyżak wymieniony... widzę jednak że bęben jak się kręci to tak nie równomiernie. Zostały tylko amortyzatory i bęben. Amorki niby sprawdzałem wyglądają na ok. ALe jak wyważyć ten bęben? Szukałem gdzieś instrukcji ale się nie doszukałem. Ci którzy to robili proszę krok po kroku mnie poinstruować. Dziękuję

0
  • #6 02 Paź 2015 12:26
    kindlar
    Poziom 37  

Oś może być krzywa. Trzeba wymontować i sprawdzić na tokarce.

0
  • #7 02 Paź 2015 13:03
    viruss24
    Poziom 11  

No ale oś znajduje się na krzyżaku. Stary krzyżak kiedy był założony to samo się działo. Zainwestowałem wymieniłem na nowy i bez zmian. Więc nie powinno to być krzywo. Piszą goście że wywarzają bęben pytanie w jaki sposób oni to robią.

0
  • #8 02 Paź 2015 13:07
    viruss24
    Poziom 11  

Amortyzatory to nie są . Coś z bębnem jest nie tak. Widzę że jak się obraca to nie równo się kręci. Jak dostaje obrotów przy załadowanej pralce wtedy jest nierówno wyważony i może takich wibracji dostaje. Pytanie jak go wyważyć? Kto wyważał samodzielnie bęben? Napiszcie krok po kroku jak się to robi!

0
  • #9 02 Paź 2015 14:14
    kindlar
    Poziom 37  

Krzyżak to jakby obudowa do elementu wirującego. Wyważanie to wyrównanie środka masy na oś rzeczywistą. Widziałeś wyważanie kół po wymianie opon. Dokłada się ciężarki w odpowiednich miejscach bo guma jest niejednorodna. Można sam bęben wyważyć. Pranie tworzy własny rozkład masy i krzyżak z bębnem jest zawieszony na układzie amortyzatorów, wirnik z praniem wiruje wokół chwilowego środka masy. Jeśli jego odległość jest mała to wytłumi drgania jak za duża to pralka "chodzi" po podłodze. Koła w samochodzie należy wyważać a wirnik prali rzadko obraca się bez prania, które i tak zaburza wyważenie.

0
  • #10 05 Paź 2015 19:50
    viruss24
    Poziom 11  

kindlar napisał:
    Krzyżak to jakby obudowa do elementu wirującego. Wyważanie to wyrównanie środka masy na oś rzeczywistą. Widziałeś wyważanie kół po wymianie opon. Dokłada się ciężarki w odpowiednich miejscach bo guma jest niejednorodna. Można sam bęben wyważyć. Pranie tworzy własny rozkład masy i krzyżak z bębnem jest zawieszony na układzie amortyzatorów, wirnik z praniem wiruje wokół chwilowego środka masy. Jeśli jego odległość jest mała to wytłumi drgania jak za duża to pralka "chodzi" po podłodze. Koła w samochodzie należy wyważać a wirnik prali rzadko obraca się bez prania, które i tak zaburza wyważenie.

Kindlar dziękuje ci wykład filozoficzno fizyczno mechaniczno elektryczny ale nie napisałes jak mam to zrobić. Skoro twierdzisz że wywaza się jak koła w samochodzie to napisz prostym językiem krokmpo kroku jak to robić a nie doktoryzujesz się przy zasadzie działania. Dobrze wiedzieć ale trzeba konkrety na konkretnie zadane pytanie. Jak wywazyc bęben pralki? Krok po kroku? Dziekuje

0
  • #11 05 Paź 2015 21:36
    mychaj
    Poziom 30  

nie wyważysz bez wyważarki, to raz a dwa - ja nie słyszałem o takiej usłudze, patrząc na konstrukcję bębna i j jego ,,masę" -jak jest zwichrowany to tylko wymiana.

0
  • Pomocny post
    #12 05 Paź 2015 21:59
    nares
    Specjalista AGD

Panowie, dość już pitolenia o wyważaniu bębna - nic takiego nie robi fabryka, ani żaden serwis, bo jest to niepotrzebne! Sterownikowi pralki jest obojętne, gdy "wyważa" pranie przed wirowaniem, czy bęben jest prosty, krzywy, czy też nie wyważony. Sprawdzić dokładnie amortyzatory, a szczególnie lewy.

0
  • #13 08 Paź 2015 16:07
    viruss24
    Poziom 11  

Nares piszesz żeby sprawdzić lewy amortyzator... Masz na myśli ten pod silnikiem czy z drugiej strony? Lewy od której strony patrząc ?

1
  • #14 08 Paź 2015 16:59
    tomek_602
    Poziom 21  

A czy góra obudowy bębna jest przypięta sprężyną do obudowy pralki?

0
  • #15 11 Paź 2015 21:36
    viruss24
    Poziom 11  

tomek_602 napisał:
    A czy góra obudowy bębna jest przypięta sprężyną do obudowy pralki?

Tak jest sprężyna

0
  • #16 15 Paź 2015 21:29
    viruss24
    Poziom 11  

Nares proszę Cie masz w załączniku zdjęcie napisz mi który to amortyzator masz na myśli. Może ktoś inny podpowie czy faktycznie może to być amortyzator. Wymieniać wszystkie to bez sensu. Nares twierdzi że najpierw lewy który to na tym zdjęciu. Ten czerwony? Będę "dźwięczny" za odpowiedź.
    Pralka AMICA Optimum 700 -tłucze przy wirowaniu na wysokich obrotach
    Zdjęcie z załącznika jest pobrane ze strony: http://www.pralkoporadnik.mkwe.pl/wymiana-lozyska-w-pralce-amica/ właścicielem zdjęcia jest Wojciech Rudziński

0
  • #17 16 Paź 2015 22:59
    peter falk
    Specjalista AGD

viruss24 napisał:
    Ten czerwony?

Tak. Ten czerwony

0
  • #18 21 Paź 2015 09:42
    viruss24
    Poziom 11  

peter falk napisał:
    viruss24 napisał:
    Ten czerwony?

Tak. Ten czerwony

Dobrze, ponieważ nie ma już pomysłów co to może być doinwestuję już te 20 zł i kupę ten amortyzator. Dam znać jakie są efekty po wymianie.

0
  • #19 21 Paź 2015 10:05
    mczapski
    Poziom 38  

Może i nie do końca poradzę, ale napiszę co się działo u mnie w nieco innym modelu pralki. Wymieniałem amortyzatory, dokręcałem krzyżak, sprawdzałem uszczelki, poziomowałem. Wreszcie zdesperowany wnikliwie dociekałem gdzie wytwarzane są hałasy. I okazało się (gdzieś na forum opisałem), że elementy bębna tłuką/ocierają o tylną ścianę korpusu. Dlaczego nie do końca dociekłem. Być może korpus przestał być prostopadłościanem. Zatem wykonałem poziomowanie tak aby zwiększyć odległość bębna (jego występów z tworzywa) aby były oddalone bardziej od ściany korpusu. Tłuczenie/walenie ustało. Nawet prawie przestała poruszać się po pomieszczeniu. Spróbuj tak.

0
  • #20 21 Paź 2015 10:18
    viruss24
    Poziom 11  

mczapski napisał:
    Może i nie do końca poradzę, ale napiszę co się działo u mnie w nieco innym modelu pralki. Wymieniałem amortyzatory, dokręcałem krzyżak, sprawdzałem uszczelki, poziomowałem. Wreszcie zdesperowany wnikliwie dociekałem gdzie wytwarzane są hałasy. I okazało się (gdzieś na forum opisałem), że elementy bębna tłuką/ocierają o tylną ścianę korpusu. Dlaczego nie do końca dociekłem. Być może korpus przestał być prostopadłościanem. Zatem wykonałem poziomowanie tak aby zwiększyć odległość bębna (jego występów z tworzywa) aby były oddalone bardziej od ściany korpusu. Tłuczenie/walenie ustało. Nawet prawie przestała poruszać się po pomieszczeniu. Spróbuj tak.

Odkręciłem pokrywę zaczęła wirować i patrzyłem skąd może wydobywać się taki stukot. Nie zauważyłem żadnych otarć bębna o korpus. Tak jakby ten głoś dobiegał z wew bębna ale trudno jednoznacznie określić. Dziękuję Ci za podpowiedź. Może zwrócę jeszcze raz dokładniej uwagę skąd wydobywa się wnerwiający już odgłos.

0
  • #21 21 Paź 2015 11:08
    peter falk
    Specjalista AGD

viruss24 napisał:
    od ostatniej wymiany łożysk (oczywiście kupuję Polskie łożyska) zaczęła strasznie tłuc się przy wirowaniu na wyższych obrotach

W świetle powyższego: coś schrzaniłeś przy wymianie łożysk - i tyle.
    A to kompletne kuriozum na forum:
    viruss24 napisał:
    Wiec w załączniku adres do filmiku.

viruss24 napisał:

Załączniki:
    amika.jpg
    amika.jpg
    Download (10.01 KB)

jest taki guziczek - URL się nazywa. Użyj go czasami :)

0
  • #22 21 Paź 2015 11:46
    viruss24
    Poziom 11  

peter napisał:

W świetle powyższego: coś schrzaniłeś przy wymianie łożysk - i tyle.
    A to kompletne kuriozum na forum:

Nie można się pomylić przy wymianie łożysk, zresztą robiłem to juz 3 raz na przestrzeni 10 lat więc tam nie można się pomylić. Wybijasz stare i wbijasz nowe, gdzie się pomyliłem ? W którym miejscu? Napisałem że wymieniałem łożyska bo to się zbiegło w czasie akurat.

0
  • #23 22 Paź 2015 01:30
    peter falk
    Specjalista AGD

Wstaw jeszcze raz dźwięk do swojego postu. Link z pierwszego nie działa - prosi o logowanie się :|

0
  • #24 22 Paź 2015 09:31
    viruss24
    Poziom 11  

Koledzy.. bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem. Właśnie wczoraj po raz kolejny się zdenerwowałem i rozebrałem tą pralkę i chyba doszedłem w końcu co jest. Naładowałem prania zapuściłem i czekałem. Zaczęła w końcu wirować. Nasłuchiwałem dokładniej skąd ten stukot dobiega. Cały czas miałem wrażenie że wydobywa się gdzieś spod bębna ale ciężko było zlokalizować dokładnie. Przerwałem wirowanie, zatrzymał się bęben i patrzę. Górna przeciwwaga ani nie drgnie. Dolna przeciwwaga (bo tu miałem dostęp) od górnej strony ani nie drgnie. Sobie myślę co jest? Włączyłem wirowanie i znowu to samo... Wyłączyłem odkręciłem pokrywę dolną (przód) i zaglądam. Odkręciłem panel - dwie śruby na którym trzymają się drzwi i wtedy lekko zrobił mi się dostęp do przeciwwagi przedniej ale od dolnej strony. Wsadziłem tam rękę a tu.... kur...a luz na dolnej śrubie ok 1 centymetra. Przeciwwaga chodzi tak od jednego centymetra w przód i tył. Na przestrzeni 10 lat wymieniałem 3 razy łożyska. Sobie myślę co jest przecież pamiętam że za każdym razem dokręcałem śruby przeciwwag bo to podstawa, ale myślę może zawaliłem tym razem nie dokręciłem. Ale nic ponownie a biedą dokręciłem tylko tą jedną śrubę. Przeciwwagę docisnęło. Zapuściłem wirowanie ... cicho... bingo zacząłem się cieszyć że usterka usunięta. Poskręcałem, ledwo się pozbierałem pralka kończyła wirowanie i znowu zaczęło się tłuc. Co jest kurde... ? Wyłączyłem, rękę pod spód a ta przeciwwaga w tym samym miejscu chodzi w lewo i prawo. Więc dobrze pamiętałem że śruby dokręcałem przeciwwag ale nie przyszło mi do głowy że jedna z nich nie trzyma i się odkręca. No miałem prawo w tej sytuacji pominąć przeciwwagę w analizie tego przypadku bo pamiętałem że dokręcałem śruby. I tu tkwi problem. Jedna (z 3) śruba nie trzyma co jest powodem tłuczenia się przy większych obrotach przeciwwagi. Teraz jak to rozwiązać? Blok jest plastikowy. Śruby małe na klucz 8. Czy wkręcając większą śrubę o większej średnicy rozwiąże problem? Dociśnie ta przeciwwagę i będzie trzymać? Czy prać aż stanie? :) Ciesze się że są ludzie którzy poświęcają swój czas na to aby udzielić rad, wskazówek ze swojego doświadczenia. Jeszcze tematu nie zamykam bo może ktoś podrzuci pomysł jak docisnąć tą przeciwwagę skoro śruba nie trzyma. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za zainteresowanie.

0
  • #25 22 Paź 2015 12:30
    Stefciu_B
    Specjalista AGD

viruss24 napisał:
    Teraz jak to rozwiązać? Blok jest plastikowy. Śruby małe na klucz 8. Czy wkręcając większą śrubę o większej średnicy rozwiąże problem? Dociśnie ta przeciwwagę i będzie trzymać?

Sprawdź kołek w który wkręcasz śrubę czy trzyma się zbiornika, czy przypadkiem nie jest jego kawałek urwany.
    Jeśli jest cały to zastosuj grubszy wkręt, mocowanie to działa jak kołek rozporowy będzie dobrze.

0
  • #26 22 Paź 2015 13:53
    viruss24
    Poziom 11  

OK tak zrobię. Dobrze koledzy po dłuższym czasie zamykam temat ale warto było. Dziękuję i pozdrawiam forumowiczów.

0