Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba P75-A7200 - Uszkodzona MB od procesora

21 Kwi 2015 12:56 3336 14
 • Poziom 13  
  Witam,

  mam mały kłopot ze swoim laptopem a raczej dwoma , zacznę od początku całej historii:

  Przez rok używałem Lenovo G510 z i5-4200M MB. LA-9642P, w między czasie zakupiłem Toshibę P75-a7200 i7-4700MQ MB. DA0BDBMB8F0 . Tego G510 postanowiłem dać żonie a tą toshibę zostawiłem sobie.
  W niedzielę żona tego lenovo uruchomiła i nagle się jej wyłączył. Myślałem że może bateria albo inna drobnostka ale po paru minutach stwierdziłem że to coś poważniejszego bo było słychać lekkie cykanie. W poniedziałek zabrałem się do naprawy i zauważyłem że bez procesora nie ma tego cykania i zapalają się diody i gasną po 3s. Pomyślałem uszkodzony CPU? może i tak , więc pomyślałem że podstawie ten z toshiby i to był błąd którego na długo nie zapomnę.

  Ten i7 wstawiłem do lenovo, dalej MB. tyka i nie włącza się, więc pewnie i5 sprawny i ten i5 wstawiłem do toshiby i tu zdziwienie bo toshiba też nie odpaliła (diody błysnęły na 0,5s). Więc stwierdziłem że i płyta w lenovo i cpu uszkodzone.
  Włożyłem ten i7 z powrotem do toshiby i załamka, toshiba nie odpala (diody błysnęły na 0,5s). Załamany zamówiłem procesor i5-4200m , dziś doszedł i zamontowałem go do toshiby i dalej nie startuje, diody zapalają się na 3s i gasną.

  Na chwilę obecną zależy mi na toshibie, niestety brak schematu, co zauważyłem :

  - napięcia 3V i 5V są
  - ładowanie jest
  - zachowuje się tak samo z zasilacza i baterii
  - zauważyłem że jak cpu jest zainstalowany to brak napięć na cewkach koło gniazda cpu, i kondensatorach jak wyciągnę CPU i odpalę mb, to pojawia się na jednych (1,7v / 1,41v mierzone na jednym i drugim wyprowadzeniu cewki) a na kondensatorach 1,35v, diody się ciągle świecą od płyty.

  Czy ktoś może przechodził przez tego tupu usterkę i jest w stanie mnie naprowadzić ?
  Czy przy uszkodzonym CPU może paść most ?

  Dziękuje i Pozdrawiam
  Darek

  p.s. ten procesor co kupiłem w poniedziałek myśląc że to ożywi toshibę zakupiłem używany z 12 miesięczną gwarancją, więc chyba powinien być sprawny
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 16  
  współczuje bo wpadłeś w spore koszty.
  Szajer napisał:
  żona tego lenovo uruchomiła i nagle się jej wyłączył...było słychać lekkie cykanie.... zauważyłem że bez procesora nie ma tego cykania i zapalają się diody i gasną po 3s...Pomyślałem uszkodzony CPU? może i tak , więc pomyślałem że podstawie ten z toshiby i to był błąd którego na długo nie zapomnę.
  Tok myślenia miałeś dobry. Jedyne co Ci umknęło to to, że cykanie i gasnące diody (wyłączanie się laptopa) to przede wszystkim objaw zabezpieczenia przeciw przeciążeniu lub zwarciu. Przed wsadzeniem zapożyczonego CPU nie dokonałeś pomiarów rezystancji na cewkach i napięć - tylko tego zabrakło - bo przecież po wykluczeniu zwarć i upewnieniu się co do prawidłowych napięć, lub po ewentualnej naprawie - trzeba przecież podstawić inny procesor, więc pomysł z podmianką z założenia był słuszny. jak wyciągnę CPU i odpalę mb

  W pierwszej chwili myślałem, że to niezgodność Socket-ów (w laptopach czasami nóżki pasują a niezgodność wyprowadzeń jest i można uwalić sobie procesor).
  Jednak sprawdziłem. Oba procesory obsługują tylko jedno gniazdo socket g3/rPGA946B, więc ten pomysł odpada. Wsadziłeś właściwy procesor do właściwego gniazda.
  Cytat:
  Ten i7 wstawiłem do lenovo, dalej MB. tyka i nie włącza się, więc pewnie i5 sprawny i ten i5 wstawiłem do toshiby i tu zdziwienie bo toshiba też nie odpaliła (diody błysnęły na 0,5s). Więc stwierdziłem że i płyta w lenovo i cpu uszkodzone.
  Zgadzam się z ostatnim wnioskiem.
  Cytat:
  Włożyłem ten i7 z powrotem do toshiby i załamka, toshiba nie odpala (diody błysnęły na 0,5s)... zamówiłem procesor i5-4200m...i zamontowałem go do toshiby i dalej nie startuje, diody zapalają się na 3s i gasną.
  Szkoda, że tak szybko podejmujesz decyzje. Jeśli na płycie toschiby jest teraz takie samo uszkodzenie jakie powstało na początku na płycie lenovo to mogłeś uszkodzić sobie róznież ten nowy zakupiony procesor. Znów zapomniałeś o pomiarach i upewnieniu się, że nowy procesor będzie bezpieczny.
  Cytat:
  zależy mi na toshibie..zauważyłem:
  - napięcia 3V i 5V są
  - ładowanie jest
  - zachowuje się tak samo z zasilacza i baterii
  czyli zwarcie na początkowej głównej gałęzi wykluczamy, skoro pracuje główna przetwornica i charger. Możemy więc założyć, że zwarcie pojawia się w momencie przejścia płyty z trybu s5 do s0.


  Cytat:
  -zauważyłem że jak cpu jest zainstalowany to brak napięć na cewkach koło gniazda CPU i kondesnatorach
  W takim razie na wyłączonej płycie, bez baterii zmierz rezystancję tych cewek do masy z wsadzonym CPU. Dwie cewki będą od CPU a trzecia od zintegrowanej w nim grafiki intel 4600 HD Graphics. Jeśli z wsadzonym CPU będziesz miał zwarcie to jest wysoce prawdopodobne, że z CPU można sobie zrobić breloczek - ale to nie jest od razu takie pewne. (przed pomiarem złącz sondy multimetru i sprawdź czy masz 000 lub blisko, żeby wykluczyć straty, które fałszują wynik)
  Cytat:
  jak wyciągnę CPU i odpalę mb, to pojawia się na jednych (1,7v / 1,41v mierzone na jednym i drugim wyprowadzeniu cewki) a na kondensatorach 1,35v
  uuu, no i mamy odpowiedź: te napięcia są stanowczo za wysokie bo i5/i7 pracuje na napięciach od 0,65 do bodajże max 1,2V. Jeśli masz tu 1,7V to nic dziwnego, że procki się usmażyły.
  Podaj napięcia na kluczach cewek (tranzystorach obok cewek): źródło do masy (pin1 z kropką), oraz dren do masy (któryś z przeciwnych pinów), oraz bramki do masy (pin4 od kropki). Jeśli tu nie będzie napięcia, zmierz ten pin do źródła lub + gniazda zasilania.
  Biorąc pod uwagę te dwa cytaty - można wnioskować, że głowny problem znajduje się raczej tylko w obszarze przetwornicy CPU, kluczy(tranzystorów) i cewek z kondensatorami, czego następstwem jest też uwalony procesor. Zawęziliśmy więc obszar.


  Cytat:
  jak wyciągnę CPU i odpalę mb....diody się ciągle świecą od płyty.
  przy wyjętym CPU to całkiem normalny objaw z tymi diodami. Poza tym skoro płyta wstaje, to tylko potwierdza, że mamy zwarcie na procesorze powstałe z powodu zbyt wysokich napięć w jego gałęzi zasilania.
  Cytat:
  Czy przy uszkodzonym CPU może paść most ?
  narazie skupiłbym się na gałęzi napięcia CPU.
  Cytat:
  ...ten procesor co kupiłem w poniedziałek myśląc że to ożywi toshibę zakupiłem używany z 12 miesięczną gwarancją, więc chyba powinien być sprawny
  Sprawny być może był... teraz to są mniejsze szanse.
 • Spec od komputerów
  Podsumowując prawdopodobnie uszkodzona sekcja zasilania Lenowo załatwiła Ci dwa procki, a uszkodzony procek załatwił Ci płytę w Toshibie.
  Zmierz i podaj rezystancje z cewek przetwornicy procesora i podaj.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 13  
  Witam,

  dziękuje za zainteresowanie tematem i podaję wyniki pomiarów:

  - miernik po złączeniu przewodów ze sobą pokazuje 0.3Ω
  - rezystancja mierzona na każdej z cewek przy włożonym CPU jest 0.4Ω (z tego co widzę po laminacie to 3 są połączone ze sobą z jednej strony)
  nie ma innych koło CPU ani z jednej ani z drugiej strony laminatu
  - rezystancja na cewkach bez CPU 155,1Ω
  - klucze są jakieś inne niż zwykle (HP8S36 są 3 szt. z tego co znalazłem są chyba Dual N) podam kolejno dla każdego (pin 1, 2-4, 5-7, 8 , 9 to wyjście pod nim na cewkę) :

  1,59 ; masa, 18,91 ; 4,62 ; 1,345
  1,6 ; masa, 18,91 ; 4,6 ; 1,345
  1,58 ; masa, 18,91 ; 4,6 ; 1,345

  załączam zdjęcia jak to wygląda Toshiba P75-A7200 - Uszkodzona MB od procesora Toshiba P75-A7200 - Uszkodzona MB od procesora Toshiba P75-A7200 - Uszkodzona MB od procesora


  Wnioskuję, że przetwornica działa ale zawyża napięcie, spróbuję zlokalizować układ odpowiadający za pracę jej i może uda się znaleźć notę katalogową od niego to można byłoby zobaczyć jak kontroluje to napięcie.

  Pozdrawiam
  Darek

  układ przetwornicy to ISL95812 , noty katalogowej niema :(
  Z tego co mnie zastanawia to napięcia sterujące bramkami, czy nie powinny być takie same ?

  Sprawdziłem rezystancję bramek względem masy na dwóch tranzystorach i wynoszą dla jednego kanału 1,6KΩ a drugiego bodajże 5MΩ to też dziwne.
  Zdjąłem układ ISL i nie ma rezystancji do masy więc to układ taką daje.
  Jednego tranzystora nie mogę namierzyć (gdzie bramki idą), bynajmniej nie bezpośrednio do ISL.

  Najciekawsze na koniec : Gdy nie ma CPU to rezystancja na cewkach około 155Ω, a jak podniosłem je z jednej strony, to od strony CPU 7KΩ ,
  a na każdej cewce 0.61KΩ (na wyjściu każdego tranzystora) . Wystarczy że położę przynajmniej jedną cewkę i znów 155Ω i trzymając miernik na wyjściu tranzystora podniosę cewkę to dalej 155Ω do momentu jak sondę odejmę na chwilę to wtedy 0.61KΩ 8-O .
  Czyżby napięcie pomiarowe z miernika miało wpływ na przewodzenie tranzystorów ? i któraś bramka na to reaguje ?
 • Spec od komputerów
  Szajer napisał:

  - rezystancja mierzona na każdej z cewek przy włożonym CPU jest 0.4Ω (z tego co widzę po laminacie to 3 są połączone ze sobą z jednej strony)
  Rezzystancja cewek w stosunku do masy bez włożonego procesora oraz z procesorem.

  Szajer napisał:
  klucze są jakieś inne niż zwykle (HP8S36 są 3 szt. z tego co znalazłem są chyba Dual N) podam kolejno dla każdego (pin 1, 2-4, 5-7, 8 , 9 to wyjście pod nim na cewkę) :

  Wylutuj i sprawdź poza układem.

  Szajer napisał:
  1,59 ; masa, 18,91 ; 4,62 ; 1,345
  1,6 ; masa, 18,91 ; 4,6 ; 1,345
  1,58 ; masa, 18,91 ; 4,6 ; 1,345

  Podaj to zgodnie ze sztuką.

  Zasilacz serwisowy masz?
 • Poziom 13  
  Witam,

  Cytat:
  Rezzystancja cewek w stosunku do masy bez włożonego procesora oraz z procesorem.
  Przepraszam, dobrze myślałem, źle opisałem
  - rezystancja cewek w stosunku do masy z włożonym CPU 0.4Ω
  - rezystancja cewek w stosunku do masy bez CPU około 155Ω

  Tranzystory nie mają zwarć, przebić.

  Napięcia na tranzystorach podczas pracy MB bez CPU (pin 9 to pad wyjściowy na cewki):

  PQ20
  G1- 1,59V
  D1 - 0V masa
  S2- 18,91V
  G2- 4,62V
  S1/D2- 1,345V

  PQ9
  G1- 1,6V
  D1 - 0V masa
  S2- 18,91V
  G2- 4,6V
  S1/D2- 1,345V

  PQ10
  G1- 1,58V
  D1 - 0V masa
  S2- 18,91V
  G2- 4,6V
  S1/D2- 1,345V


  Posiadam zasilacz serwisowy, płyta uruchomiona bez CPU pobiera 0,35A, a
  z włożonym CPU przez 3 sekundy pobiera około 150mA i po wyłączeniu płyty pobiera 70mA

  Pozdrawiam
 • Spec od komputerów
  Podaj 0,8V 0.5A na cewki procka bez włożonego w podstawkę i podaj pobór prądu.
  Rozumiem że dysponujesz sprawnym procesorem do sprawdzenia.

  W dalszym ciągu nie rozumiem Twoich pomiarów.
  Tranzystor ma trzy elektrody więc podaj w formie:
  Q....
  D-...V
  S-....V
  G-....V
 • Pomocny post
  Spec od monitorów
  Przy włożonym procesorze będą takie rezystancje , bo to z serii Haswell (i5/i7).

  Zazwyczaj o ile pamietam problem był w przetwornicy DC-DC na tym układzie jak piszesz ISL95812.
  Jest o nim niewiele Link_ ISL95812 jak i o owej Toshibie _laptop Toshiba - SATELLITE P75-A- ?
  * napisz pełna nazwę

  Ta seria była na chipset Intel HM65 (* lub czasem jako Intel Haswell 06, przemarkowane HM86/87) oraz GPU GeForce GT745M pod 4th generację procesorów Intela.
  * podobnie jak chipset Intel "Lynx Point" 8-series chipset
  * (Intel 9 Series Chipset Family Platform Controller Hub (PCH)) to "przerobione" chipsety Intel Z97 Express, H97 Express i mobilny HM97 Express
  Dlatego na MB czasem brakuje pewnych elementów?

  Na ów ISL95812 jest dokładny schemat pracy w SM od platformy Quanta BDBE
  Link_do zassania za free_ str.41

  Problem bywał z winy elementów w otoczeniu ISL i dawał zawyżone napięcie VRM procesora.
  - zasilanie procesora jest 2-fazowe / wer. nas USA jest 3-fazowa.
  - czyli do wymiany procesor, * czasem trzeba od nowa "postawić system"

  Toshiba P75-A7200 to wer. na rynek USA z 2013r. , obecne "pozyskany z róznych żródeł " jest sprzedawny w EU jako Satellite-P70-A-....
  * P70-A droższy o ponad 30% od wer. USA (ta sama konfiguracja)
  Link_ opis serii P70-A-na EU , wady i zalety

  Link_ Satellite-P75-A7200


  p.s
  Link_ ciekawie o driverach

  Link_ b.żle o p75-a7200-i-pragnę-czym-prędzej-się-go-pozbyć

  Mainboard jest do kupienia za 140-160$
 • Spec od komputerów
  Szajer napisał:

  - miernik po złączeniu przewodów ze sobą pokazuje 0.3Ω

  Szajer napisał:
  wek w stosunku do masy z włożonym CPU 0.4Ω

  lisek napisał:
  Przy włożonym procesorze będą takie rezystancje , bo to z serii Haswell (i5/i7).

  Ale nie rzędu ułamka Ω.
 • Spec od monitorów
  Toshiba P75-A7200 - Uszkodzona MB od procesora

  Takie RJK03R ...możesz tranzystory wstawiać za te "chińskie" HP8... (Dual N-ch)
  Układ ISL ISL95812 zamienił ISL95820
  Link_datasheet_ ISL95820
  Link_ od Intel _ISL95820
  , jest spotykany na płytach komputerów stacjonarnych np.
  kosztuje ok. 5$/szt. (min. zamówienia to partia 5szt.)
  - Gigabyte ga-b85m-d2v
  - Biostar B85N 3D ... MSI H87M-G43

  p.s
  Cytat:

  Ale nie rzędu ułamka Ω.

  Napewno nie, ale dalej nie wiadomo co tam jeszcze jest uszkodzone.
 • Poziom 13  
  Witam,

  na wstępie dziękuje lisek za
  Cytat:
  Na ów ISL95812 jest dokładny schemat pracy w SM od platformy Quanta BDBE
  Link_do zassania za free_ str.41


  Okazuje się że przetwornica jest tak samo zbudowana, nawet oznaczenia na płycie są te same (nie ma niektórych elementów oznaczonych w czerwone kółko).

  Wracając do pomiarów :
  Cytat:
  Podaj 0,8V 0.5A na cewki procka bez włożonego w podstawkę i podaj pobór prądu.

  prąd pobierany wynosi 0.07mA (tak mA)

  Cytat:
  Rozumiem że dysponujesz sprawnym procesorem do sprawdzenia.

  w ciągu paru dni powinienem mieć 100% sprawny procesor ( z działającego laptopa)

  Cytat:
  W dalszym ciągu nie rozumiem Twoich pomiarów.
  Tranzystor ma trzy elektrody więc podaj w formie:
  Q....
  D-...V
  S-....V
  G-....V
  Poprawiłem z uwzględnieniem nazewnictwa na schemacie

  Cytat:
  Jest o nim niewiele Link_ ISL95812 jak i o owej Toshibie _laptop Toshiba - SATELLITE P75-A- ?
  * napisz pełna nazwę
  Nazwa jak w tytule P75-A7200

  Cytat:
  Problem bywał z winy elementów w otoczeniu ISL i dawał zawyżone napięcie VRM procesora.
  - zasilanie procesora jest 2-fazowe / wer. nas USA jest 3-fazowa.
  - czyli do wymiany procesor, * czasem trzeba od nowa "postawić system"
  Jest to wersja z USA 3-fazowe zasilanie procesora tak jak na schemacie z Quanta BDBE

  Cytat:
  Problem bywał z winy elementów w otoczeniu ISL
  dziś po wylutowaniu ISL sprawdzę wartości tych elementów.
  Z tego co widzę to ten ISL ma driver dwie pary tranzystorów (w tym przypadku 2szt. dual N PQ20 i PQ9) a ten trzeci tranzystor PQ10 jest sterowany poprzez zewnętrzny driver podłączony do ISL pod PWM3.

  Na wszelki wypadek zamówiłem tego ISL95812

  Dziękuje i pozdrawiam
  Darek

  Przyszedł ten ISL, po wylutowaniu tego starego zbadałem drobnicę wokół ISL.
  Jedynie co znalazłem to inne wartości rezystorów przy cewkach (ISEN1, ISEN2, ISEN3 mają po 100KΩ, ISUMN 5,5Ω) ale one raczej odpowiadają za sprawdzanie prądu płynącego do CPU.
  Poczytałem notę katalogową od ISL95820 i z tego co zauważyłem to układ się "programuje" dając różne wartości rezystorów na nogi 28, 29, 30 ISL95812).

  Niestety wymiana tego ISL nie przyniosła obniżenia napięcia CPU :(

  Dodano 24.04.2015

  Przeczytałem resztę noty katalogowej tego podobnego ISL95820.
  Nie wiem czy dobrze rozumiem ale jest tam napisane, że właśnie rezystorami programującymi ustawia się Vboot (napięcie początkowe) i w przypadku tego laptopa by się zgadzało, bo w tabeli dla wartości 49,9KΩ jest napięcie 1,7V (str. 16) i takie występuje po włączeniu płyty bez CPU.
  W dalszej części noty katalogowej (str.31) wyczytałem, że dane na temat napięcia są przesyłane poprzez szynę danych (SCLK, ALERT#, SDA) i to te dane regulują napięcie.
  Sprawdziłem 2 x elementy z obszaru Feedback, oraz VCC_SENSE i VSS_SENSE i wszystko się zgadza.

  Czy ktoś jest w stanie potwierdzić / zaprzeczyć moje rozumowanie ?

  Dziękuje i Pozdrawiam
  Darek
 • Poziom 13  
  Witam ponownie,

  a więc tak :

  odesłałem ten procesor (co miał 12 miesięcy gwarancji) do sprzedającego i otrzymałem zwrot pieniędzy, bo się okazało, że inna osoba która kupiła większą ilość tych procesorów zgłaszała problemy z nimi.

  Dziś dotarł do mnie inny, zdemontowany z działającego laptopa i .... po włożeniu laptop ruszył, wyświetlił obraz itd.

  Na chwilę obecną jeszcze nie skaczę z radości bo w dalszym ciągu na cewkach zasilających procesor mam 1,7V i za chiny nie spada. Nawet jak uruchomiłem system to dalej jest 1,7V. Uruchomiłem program testowy i zobaczyłem to :
  Toshiba P75-A7200 - Uszkodzona MB od procesora

  Napięcie na rdzeniu 0,976V 8-O

  Czy ktoś coś z tego rozumie ?

  Teraz nie wiem czy te napięcie zasilania CPU 1,7V jest prawidłowym napięciem czy też nie i czy czasem po 1h pracy procesor nie odmówi współpracy.

  Przetestowałem CPU programem Prime95 przez 20 minut i na razie działa, rozgrzał się max do 68 stopni.

  I jak zostawić tak jak jest ?

  Dziękuje za pomoc i pozdrawiam
  Darek
 • Spec od monitorów
  Kiedy ja mierzyłem na przetwornicy DC_DC napiecie wynosiło 1.65V.
  Być może jest to związane z tym co pisze Intel o wbudowanych w ... stabilizatory napięcia.
  Może i któryś z kondensatorów na procesorze "jest lekko przywarty na upływność" ?
  Wg. specyfikacji ta wartosc tego napięcia może zawierać sie w przedziale : 1,58-1,8V w Aktywnym trybie pracy!
  Ponadto zwróc uwagę , że sam PCH Haswell jest zasilany Vccin = 1,6 V
  Cytat:
  Integrated Voltage Regulator
  A feature to the processor is the integration of platform voltage regulators into the
  processor. Due to this integration, the processor has one main voltage rail (VCC) and a
  voltage rail for the memory interface (VDDQ) , compared to six voltage rails on
  previous processors. The VCC voltage rail will supply the integrated voltage regulators
  which in turn will regulate to the appropriate voltages for the cores, cache, system
  agent, and graphics. This integration allows the processor to better control on-die
  voltages to optimize between performance and power savings. The processor VCC rail
  will remain a VID-based voltage with a loadline similar to the core voltage rail (also
  called VCC) in previous processors.


  Podobno to opisano ( +VCCSA (System Agent Voltage, 0,85v / 0,925v).) na
  Link_ PCH sandy bridge_ System Agent
  oraz /*w zał.
  Link
 • Poziom 16  
  Ej to ja już nic nie rozumiem... Myślałem, że to co na cewkach CPU to takie napięcie jest na rdzeniu (lub bardzo zbliżone), ale dobrze wiedzieć - że nie zawsze można się tym sugerować.

  Bo faktycznie, gdybyś go traktował napięciem 1,7 to albo by się spalił na starcie, albo gotowałby się już przy starcie prime95, a skoro ma temp w normie, to znaczy, że odczyt 0,976V to ostateczne napięcie, jakie jest na rdzeniu.
 • Poziom 13  
  Witam,

  laptop pracuje codziennie już prawie tydzień, nie mam z nim żadnych problemów.

  W między czasie dotarł układ przetwornicy do tego drugiego laptopa (lenovo który spowodował spalenie tych procesorów).
  Po wymianie tego układu na cewkach zasilających CPU pojawiło się napięcie 1,7V , ale jeszcze nie instalowałem w nim procesora (trochę się boję :) ) .

  Tak więc to napięcie 1,7V jest odpowiednim napięciem zasilającym procesor .

  Reasumując: płyta okazała się sprawna, to procesory były uszkodzone (2 uszkodzone przez lenovo + ten co zamówiłem z 12 miesięczną gwarancją).

  Dziękuje za wszelką pomoc w rozwiązaniu problemu

  Pozdrawiam
  Darek