Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jednoosobowy śmigłowiec (bez dopuszczenia do lotów)

mi_ma 21 Kwi 2015 20:19 25401 36
 • Jednoosobowy śmigłowiec (bez dopuszczenia do lotów)


  Projekty typu DIY kojarzą się przede wszystkim z niewielkimi gadżetami, ewentualnie niezbyt ekonomicznymi alternatywami dla komercyjnych produktów. Modele zdalnie latające, roboty i inne tego typu pojazdy wyglądają już znacznie poważniej i o ile są dopracowane, to zwykle przyciągają uwagę i uznanie. Ale jak zareagować na poniższy projekt? Własnoręcznie zbudowany śmigłowiec? Jest on z pewnością tak samo niesamowity jak niebezpieczny... Cameron Carter - inżynier i jednocześnie entuzjasta śmigłowców postanowił zbudować własny śmigłowiec. Poświęcił na pokazaną poniżej konstrukcję już dwanaście lat, osiągając na dzień dzisiejszy w pełni latający jednoosobowy śmigłowiec. Śmigłowiec lata dzięki silnikowi 1.6 V4 o mocy 140 km. Póki co, autor pozwolił sobie jedynie na loty zaledwie kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią. Ograniczenie nie wynikało z możliwości samej konstrukcji, a ze względu na przepisy lotnicze (stojące na straży bezpieczeństwa pilota i innych). Nie spodziewajmy się też, że projekt ten wyjdzie poza poziom pokazany na filmie. Niemniej jednak niech będzie on zachętą dla tych, którzy twierdzą, że coś jest zbyt trudne. A dla tych co zwykle projekty DIY starają się krytykować poprzez typowe pytanie: A po co ktoś stworzył coś takiego? Odpowiem krótko: "Bo mógł, chciał, i miał przy tym masę zabawy".


  Link


  Jednoosobowy śmigłowiec (bez dopuszczenia do lotów) Jednoosobowy śmigłowiec (bez dopuszczenia do lotów)

  Źródło Link

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  mi_ma
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
  Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
  Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
  mi_ma napisał 831 postów o ocenie 745, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
 • #2
  tomiok
  Poziom 33  
  O rety.
  Mnie się bardzo podoba :)
  Rozumiem że przepisy nie zezwalają na większe wysokości do testów. :-\
  Jednak myślę że spokojnie mógłby latać wyżej :)
  Gratuluję samozaparcia i poświęconego czasu :)
  Oby tak dalej, i więcej takich konstrukcji tutaj :-D
 • #3
  KamiJas
  Poziom 13  
  Jeżeli chodzi o budowe wehikułu latającego to ciekawą alternatywą dla helikoptera są wiatrakowce
  Link
 • #4
  mleczarz
  Poziom 15  
  Wiatrakowiec nie może zrobić zawisu i nie jest alternatywą dla śmigłowca już prędzej dla samolotu bo utrzymuje się w powietrzu tak długo jak porusza się do przodu...
 • #5
  pan_kotek
  Poziom 20  
  Jakiej trzeba mocy/kg masy takiego helikoptera by się unieść w powietrze?
 • #6
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #7
  bsw
  Poziom 15  
  Takie urządzenia to nic nowego. W Muzeum Lotnictwa w Krakowie stoi sobie taki:
  JK-1 Trzmiel - śmigłowiec doświadczalny z 1956 r.
  mi_ma napisał:
  Niemniej jednak niech będzie on zachęto dla tych, którzy twierdzą, że coś jest zbyt trudne.
  To ja podam fragment opisu - dla "zniechęty":
  21 czerwca 1957 roku, w czasie jednego z doświadczeń przeprowadzanych na ziemi, doszło do tragicznego wypadku, w wyniku którego zginął pilot doświadczalny inż. Antoni Śmigiel. [...] Śmigłowiec uległ całkowitemu zniszczeniu. [...] W celu poprawienia bezpieczeństwa badań zastosowano zdalne sterowanie. W październiku 1958 roku nastąpił kolejny wypadek, spowodowany uszkodzeniem pracującego silnika. Po tej awarii próby zostały ostatecznie przerwane.
 • #8
  CMS
  Administator HydePark
  bsw napisał:
  21 czerwca 1957 roku, w czasie jednego z doświadczeń przeprowadzanych na ziemi, doszło do tragicznego wypadku, w wyniku którego zginął pilot doświadczalny inż. Antoni Śmigiel. [...] Śmigłowiec uległ całkowitemu zniszczeniu. [...]


  A co to za cenzura ?
  Nie wprowadzaj w błąd tych, którym nie będzie się chciało bądź nie będą mieli ochoty czytać całego artykułu. Tam mamy do czynienia z silnikami odrzutowymi na końcu łopat wirnika, co aż sie prosi o katastrofę.

  Pozdrawiam.
  CMS
 • #9
  bsw
  Poziom 15  
  CMS napisał:
  A co to za cenzura ?
  Oj tam, oj tam.

  Tak opiniotwórczy i inspirujący "garażowych mechaników" portal jak elektroda.pl musi brać odpowiedzialność za ewentualnych naśladowców ;-)

  Wystarczy że sezon się zaczął na paralotniarzy - zanim wyjdę z domu patrzę czy jakiś we mnie "nie celuje" ;-)
  O dronach nie wspominając...
 • #10
  mi_ma
  Tłumacz Redaktor
  bsw napisał:
  To ja podam fragment opisu - dla "zniechęty"...


  Jeżeli nie wyraziłem się zbyt jasno: Jak najbardziej motywuję do podejmowania prób tworzenia własnych konstrukcji wszystkich, którzy nie wierzą we własne siły, a powyższy artykuł pokazuję jako przykład możliwości zwykłego inżyniera wobec czegoś, co jest "raczej niemożliwe" do zbudowania samodzielnie. Ale przede wszystkim dbajcie o BEZPIECZEŃSTWO swoje i innych. Tego typu konstrukcje, choć robią wrażenie, nie bez powodu są pod nadzorem odpowiednich urzędów. Więc podziwiajcie, ale bez samoróbkowego ekstremizmu...:)
 • #11
  VooVoo
  Poziom 33  
  mi_ma napisał:
  [...]Tego typu konstrukcje, choć robią wrażenie, nie bez powodu są pod nadzorem odpowiednich urzędów. Więc podziwiajcie, ale bez samoróbkowego ekstremizmu...:)
  Kiedy Sikorski robił pierwsze próbne loty swoich maszyn, to takich instytucji nie było. Dzięki temu powstały wspaniałe maszyny.
  Mnie się podoba samozaparcie takich ludzi, uparł się zrobił i nawet lata. Gdyby chciał robić loty regularne, na pewno musiałby dostosować maszynę do przyjętych standardów, ale póki co lata po swoim polu, to mogą mu skoczyć.
 • #12
  Artur k.
  Admin grupy audio
  VooVoo napisał:
  Gdyby chciał robić loty regularne, na pewno musiałby dostosować maszynę do przyjętych standardów, ale póki co lata po swoim polu, to mogą mu skoczyć.
  Nie Kolego, nawet po swoim polu nie wolno latać czym popadnie powyżej pewnych wysokości.
  Nie wiem jak w kraju w którym mieszka twórca tego śmigłowca, ale w Polsce nawet na puszczanie lampionów na własnym polu formalnie potrzebujesz zgodę od agencji żeglugi powietrznej. I wcale nie jest to specyfika naszego kraju, a zwykłe zasady bezpieczeństwa. W czasach gdy Sikorski budował pierwsze śmigłowce, w przestrzeni powietrznej nie działo się wiele, dziś jest mnóstwo przeróżnych samolotów z którymi mógłby się zderzyć i mogliby zginąć ludzie. Poza tym nie zapominaj, że Sikorski nie budował tego w przydomowym garażu, a na potrzeby wojska - nieco inne układy i nieco inne realia.
 • #13
  maxxim
  Poziom 15  
  VooVoo napisał:
  ale póki co lata po swoim polu, to mogą mu skoczyć.


  No i tu się mylisz ................to nie motocykl.

  Jeżeli kogoś ciągnie do latania to zawsze pozostają motolotnie, czy też inne ULM. Niestety, wysokie koszty utrzymania normalnej awionetki są zaporą nie do przejścia dla większości naszych obywateli.
 • #14
  Artur k.
  Admin grupy audio
  Motolotnią też nie wszędzie można latać. :)

  Ja myślę, że twórca tego śmigłowca nie próbuje wznieść się wyżej niż kilkadziesiąt cm nad ziemię, bo najzwyczajniej w świecie boi się, że się rozbije i zginie.
  Nie chodzi o przepisy - jakby się wzniósł na kilka m, to nikt by mu nic nie zrobił. Tylko że jakby się wzniósł na kilka m i coś poszłoby nie tak, to mógłby nie przeżyć.
  Ot cała filozofia.
 • #17
  VooVoo
  Poziom 33  
  maxxim napisał:
  [...]No i tu się mylisz ................to nie motocykl.

  Jeżeli kogoś ciągnie do latania to zawsze pozostają motolotnie, czy też inne ULM. Niestety, wysokie koszty utrzymania normalnej awionetki są zaporą nie do przejścia dla większości naszych obywateli.
  Pisząc słowa, że po swoim polu może fruwać miałem na myśli USA :)
 • #20
  krru
  Poziom 32  
  Artur k. napisał:
  Motolotnią też nie wszędzie można latać. :)

  Ja myślę, że twórca tego śmigłowca nie próbuje wznieść się wyżej niż kilkadziesiąt cm nad ziemię, bo najzwyczajniej w świecie boi się, że się rozbije i zginie.
  Nie chodzi o przepisy - jakby się wzniósł na kilka m, to nikt by mu nic nie zrobił. Tylko że jakby się wzniósł na kilka m i coś poszłoby nie tak, to mógłby nie przeżyć.
  Ot cała filozofia.


  Widać po filmikach, że pierwsze loty są ostrożniejsze - śmigłowiec w zasadzie nie odrywa się od ziemi, pilot nie daje rady utrzymać utrzymać kierunku. Potem lata coraz pewniej. Pod koniec wykonuje poprawne zawisy i przeloty po proste na wysokości chyba ponad 1mj. Trochę dziwny teren sobie wybrał - boisko - są tam bramki, latarnie jakiś wał ziemny. Jakby nie było paro hektarowego płaskiego pola.
 • #21
  michał 76
  Poziom 18  
  Ze względu na obowiązujące prawo ten śmigłowiec należy traktować jako ciekawostkę. Prawo jest bardzo rygorystyczne i pozwala na budowę amatorskich konstrukcji tylko pod nadzorem odpowiednich urzędów ( u nas ULC Urząd Lotnictwa Cywilnego)
 • #22
  phanick
  Poziom 28  
  A chociaż jakaś klatka bezpieczeństwa dla pilota? Przecież jak on chociaż wyciągnie ręce do góry to mu to śmigło je odetnie :)
 • #23
  Atreyu Makiavel
  Poziom 34  
  Klatka swoje waży, zamiast tych kilogramów za klatkę bezpieczeństwa robi jego własny rozum który i tak ze sobą musiał zabrać na pokład. Świadom jest to łap wytykał nie będzie. Raczej.
 • #24
  DIZZI
  Poziom 17  
  Witam no i ktoś wsadził kij w mrowisko no to ja też dorzucę i powiem że można takie cudo zrobić w garażu . Jednoosobowy śmigłowiec (bez dopuszczenia do lotów) Jednoosobowy śmigłowiec (bez dopuszczenia do lotów) Jednoosobowy śmigłowiec (bez dopuszczenia do lotów) Jednoosobowy śmigłowiec (bez dopuszczenia do lotów) Jednoosobowy śmigłowiec (bez dopuszczenia do lotów) Jednoosobowy śmigłowiec (bez dopuszczenia do lotów) Jednoosobowy śmigłowiec (bez dopuszczenia do lotów) Jednoosobowy śmigłowiec (bez dopuszczenia do lotów) Jednoosobowy śmigłowiec (bez dopuszczenia do lotów) Jednoosobowy śmigłowiec (bez dopuszczenia do lotów)
 • #25
  Atreyu Makiavel
  Poziom 34  
  Uniesie pilota? Sterowne jest?
 • #26
  DIZZI
  Poziom 17  
  Atreyu Makiavel napisał:
  Uniesie pilota? Sterowne jest?


  To zależy od wagi pilota i mocy silnika , patrząc na plany to jest projektowane
  tak że powinien unieść nawet pilota przy kości .
  Jeśli chodzi o sterowność to tak jak większość małych śmigłowców sterowne jest .
  Sterować jest czym bo wysokość to dźwignia skoku i manetka gazu a że razem z tym musi pracować orczyk śmigła ogonowego to jest co robić i dochodzi jeszcze
  drążek do ustalania kierunku lotu tak więc jest bardzo sterowne bo wszystkie przyrządy sterownicze są zależne od siebie.
  Np. dźwignia skoku ogólnego idzie do góry to orczykiem trzeba kontrować że by się nie obracał cały helikopter a do tego manetka gazu zwiększa obroty a to pociąga za
  sobą konieczność kontrowania orczykiem śmigła ogonowego a do tego kontrola
  kierunku i tak w kółko .
  To tylko tak w dużym uproszczeniu zasada sterowania śmigłowcem więc to chyba robota dla akrobaty cyrkowego . • #28
  DIZZI
  Poziom 17  
  Może nie wytrymowany odpowiednio ale myślę że to jeszcze brak wprawy w opanowaniu sterowania a to nie takie proste jak by się wydawało trzeba wielu
  godzin .
 • #29
  JanuszArtur
  Poziom 14  
  Ja zawsze widzę ten sam problem: skąd wziąć śmigło i jego układ sterowania nachyleniem. Można zrobić - jaaaasne, tylko trudne to jest, zważywszy, że musi być lekkie i wytrzymałe.
  Ale jak ktoś (np. z Chin czy Rosji) mieszka obok cmentarzyska maszyn wojskowych to może się pobawić :)
 • #30
  DIZZI
  Poziom 17  
  JanuszArtur napisał:
  Ja zawsze widzę ten sam problem: skąd wziąć śmigło i jego układ sterowania nachyleniem. Można zrobić - jaaaasne, tylko trudne to jest, zważywszy, że musi być lekkie i wytrzymałe.
  Ale jak ktoś (np. z Chin czy Rosji) mieszka obok cmentarzyska maszyn wojskowych to może się pobawić :)


  Wcale nie jest tak jak myślisz budowa śmigła jest prostsza niż się tobie wydaje.
  kilka rurek aluminiowych i stalowy pręt owinięte blachą aluminiową i odpowiednio zanitowane .
  Te ze starych maszyn nie nadają się bo jeśli coś z nim zrobisz to się rozleci
  bo naruszysz integralną konstrukcję .
  Mam plany do budowy takich smigłowców jak znajdę troszkę czasu to wrzucę konstrukcję tego śmigła a głowica to też nic skomplikowanego .