Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powerbank nowe ogniwo słoneczne i akumulator proszę o poradę

21 Kwi 2015 21:25 951 3
  • Poziom 9  
    Witam
    Ostatnio sprawiłem sobie powerbanka z panelem solarnym (zdjęcia niżej) i jak się okazuje pojemność starcza na niepełne ładowanie mojego smartfona (S3) w zw z tym chcąc temu zaradzić gdyż znalazłem baterię z nokii (widoczna na zdjęciu) i czy jest możliwość powiększenia poj. powerbanku o pojemność tej baterii.
    O ile mi wiadomo nie powinno się ładować dwóch baterii o różnych pojemnościach.
    Inaczej czy można zastosować ogniwa li-ion typu 18650 o poj.4200 lub 6800 ?
    Kolejna sprawa dotyczy panelu solarnego gdybym chciał go rozbudować o kolejne ogniwa (jedno lub dwa)o parametrach: 0,6W 5,5V to mam połączyć je szeregowo/równolegle ?
    Pozdrawiam
    Powerbank nowe ogniwo słoneczne i akumulator proszę o poradę Powerbank nowe ogniwo słoneczne i akumulator proszę o poradę Powerbank nowe ogniwo słoneczne i akumulator proszę o poradę
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Ogniwa solarne tylko równolegle, powinny być też maksymalnie zbliżone parametrami (wszystkie). Tylko czy jest sens pakować ogniwa o takiej wydajności?
    Co do baterii, to powinieneś zastosować jedno ogniwo zbliżone parametrami do poprzedniego - oczywiście z większą pojemnością. Nie powinno się łączyć ogniw równolegle, ponieważ wymagają one do ładowania układu balancera - który oczywiście musi być odpowiednio ustawiony. Potrzebujesz ogniwa bez elektroniki - a bateria od Nokii takową posiada, zresztą chyba też ma mniejszą pojemność od zastosowanej w układzie. Ponadto powinno być to ogniwo litowo-polimerowe (Li-Po), a bateria Nokii to litowo-jonowe (Li-Ion). Takie ogniwa ładuje się nieco inaczej.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Jeśli chodzi o ogniwo słoneczne to:
    1,2W/5,5=0,2A
    2,6/0,2=13 czyli te ogniwo w środku by się ładowało minimum 13 godzin.

Jeśli chodzi o tą baterię z telefonu to jak była używana i jest stara to daj sobie z nią spokój.

li-ion typu 18650 o poj.4200 lub 6800? Raczej takie coś będzie kosztowało ponad 80zł ale nigdy takich nie widziałem...

Ja polecam takie coś. Mam ten środkowy za 120zł i na prawdę warto. Nie do rozwalenia.
  • Poziom 9  
    Kupiłem sobie ten power bank za 20 zł z myślą o rozbudowie ogniw i używania tego jako ładowarki podróżując na rowerze ale widzę ze konkretnie to by trzeba było z 4 ogniwa słoneczne i wtedy coś kombinować ale 4 ogniwa to trochę dużo i jedyne miejcie na nie to chyba plecak tym sposobem chciałem uniknąć kwesti akumulatora w power banku. Dziękuję misterbocikowi i Piotrkol7 za wypowiedzi.