Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar obrotów taśmy traka -

jot_91 21 Kwi 2015 21:31 4995 16
  • #1 21 Kwi 2015 21:31
    jot_91
    Poziom 5  

Witam,
    posiadam trak taśmowy, dość prostej konstrukcji, coś w tym stylu:
    (Link).
    Natomiast problem polega na tym, że podczas pracy taśma (obracająca się piła) wpada w duże drgania, moim zdaniem konstrukcja owego traka powoduję prace piły w zakresie rezonansowej prędkości obrotowej. Popieram ten wniosek tym że jeśli były wahania napięcia w instalacji elektrycznej to miałem wrażenie, że obroty piły ulegały zmianie, natomiast dokładnie widoczne było ustanie drgań piły.
    Trak skonstruował człowiek który się tym zajmuje, natomiast zrobił on to sam, więc jest to trak samoróbka. Planuję zdobyć falownik w celu regulacji prędkości obrotowej silnika napędzającego piłę, wówczas podczas zmian prędkości będę mógł zaobserwować zjawisko drgań, czy są one uzależnione od prędkości i czy moja teoria się potwierdza.

Po powyższym streszczeniu (mam nadzieję, że pomocnym) sedno sprawy, a mianowicie. Nie wiem jakie są obroty na taśmie? Silnik posiada swoje obroty, poprzez koła pasowe i paski przekazuje on moment obrotowy na koła po których porusza się taśma.
    Przy każdym przełożeniu prędkość obrotowa ulega zmianie, a i tak nie wiem jakie są fizyczne obroty, które mogą się zmieniać również pod wpływem zmian napięcia zasilania, no i tu jest pies pogrzebany. Szukałem czujników prędkości, ale rezultaty były mizerne.
    Albo musiał bym przerobić jakoś konstrukcję albo znajdowałem czujnik i oprzyrządowanie w bardzo pokaźnej cenie. Generalnie nic mnie nie usatysfakcjonowało. Według mnie problem chyba nie jest jakiś ogromny, bo układ pomiarowy który by mi wystarczył to tak naprawdę czujnik umieszczony nad zębami taśmy i wyświetlacz pokazujący obr/min. wszystko zasilane ze skrzynki sterującej traka.
    Nie mam w tym kierunku doświadczenia, może się mylę w tym temacie. Prosiłbym o jakieś pomysły, na prosty pomiar owej prędkości. Jakieś przykłady czujników, mierników, wyświetlacza, schemat podłączenia. Będę wdzięczny za pomysły.
    Pozdrawiam.

0 16
  • #2 21 Kwi 2015 22:09
    adam220
    Poziom 14  

Jeżeli największe z kół traka ma do 1500 obr/min to użyj licznika rowerowego z magnesem i kontaktronem. Mój licznik SIGMA pokazuje 0...199.9km/h przy kole o obwodzie ok 2m.
    Koszt żaden, do wstępnych pomiarów może wystarczy.

Dodano po 4 [minuty]:

Dopiero teraz wszedłem na tego traka. No nie wiem czy licznik sie nada.
    Ale zadzwoniłbym i zapytał sprzedawcę co to znaczy jak taśma drga w jego produkcie. Odpowiedź może być uniwersalna dla różnych traków.

0
  • #3 21 Kwi 2015 23:39
    markoz7874
    Poziom 31  

Zrób jakieś znaczniki, umieść obok tarcze z podobnymi znacznikami, o znanej prędkości obrotowej, po czym nagraj film.
    Porównując obrazy obu tarczy można wyliczyć prędkość.
    Odpowiednio wkomponowany licznik rowerowy, też powinien zdać egzamin.

0
  • #4 22 Kwi 2015 20:50
    to-tumek
    Poziom 2  

Po pierwsze masz tam silnik klatkowy którego obroty dopóki nie jest przeciążony trzymają się w ryzach 95-100% obrotów synchronicznych. Te dla silników klatkowych wynoszą 750, 1500, 3000rpm. Obroty tych silników nie zależą od wahań napięcia tylko od częstotliwości i obciążenia. Zamiast mierzyć prędkość narysuj układ napędowy, lub wstaw zdjęcia, pomierz średnicę kół pasowych i napędowych i prędkość można wyliczyć w 1 minutę. Nie ma sensu mierzyć tak oczywistych rzeczy.

Samych powodów drgań piły jest całe mnóstwo. Bez dostępu do obiektu można jedynie zgadywać. Jeżeli wstawisz jakieś zdjęcia przedstawiające budowę 'głowicy roboczej' można będzie zawęzić pole poszukiwać.

0
  • #5 23 Kwi 2015 00:13
    adam220
    Poziom 14  

@to-tumek proszę podaj "całe mnóstwo" powodów drgań taśmy. Albo chociaż kilka.

0
  • #6 23 Kwi 2015 07:55
    jot_91
    Poziom 5  

Zamieszczam wstępnie schemat,
    wszystkie dane (średnice kół, parametry silnika, itd.) i zdjęcia dodam w przyszłym tygodniu.

Cytat:
    Nie ma sensu mierzyć tak oczywistych rzeczy.

Skoro mam wątpliwości co do obrotów piły traka, to jak już obliczymy tą teoretyczną prędkość, to jak to będzie się miało do rzeczywistości? Może warto było by jednak sprawdzić czy prędkość wyliczona = prędkość zmierzona? Taka różnica pomiędzy teorią a praktyką.
    Co do drgań to również w praktyce nie zaszkodzi podkręcić obroty lub je obniżyć za pomocą falownika, i zobaczyć co się wtedy stanie z drganiami.
    Może z instalacją elektryczną jest coś nie tak, co wpływa na pracę silnika.
    W weekend postaram zdobyć jak najwięcej informacji i dam znać,
    Pozdrawiam.

0
  • #7 23 Kwi 2015 22:36
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    To może zrób sobie takie coś jak z linku - http://www.jeffree.co.uk/pages/revmaster.htm
    Układ jest " boleśnie prosty " - i działa ( zrobiłem do tokarki ).
    Falownik o takiej mocy wyjdzie dość drogo - może taniej by było zmienić koło pasowe na silniku ?
    W sumie taka piła przy naprężeniu działa jak struna.
    Jak być zastosował jakiś " gasik " - np w formie rolki gumowej ( lub kilku ) - oczywiście obrotowej?
    Pozdrawiam.

0
  • #9 24 Kwi 2015 17:04
    jarek_lnx
    Poziom 43  

A jak zrealizowano naciąg piły?

1
  • #10 24 Kwi 2015 17:49
    jot_91
    Poziom 5  

Na rysunku zapomniałem dodać rolki pozycjonujące piłę,
    już dodane.
    Natomiast naciąg piły realizowany jest poprzez odchylenie jednego z dużych kół po których porusza się piła. Po odchyleniu koła, naciąg piły wynosi 150 bar.

0
  • #11 24 Kwi 2015 18:35
    kortyleski
    Poziom 41  

Ja bym z kołem piły sprzagl silnik z zabawki dla dziecka i dołączył mu woltomierz. Do porównania wystarczy a i wyskalowac mozna

0
  • #12 24 Kwi 2015 21:34
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Pytałem o sposób napinania piły, bo sztywność zamocowania kół na których napięta jest piła oraz ich masa będą decydowały o częstotliwości rezonansowej. Można tu trochę poeksperymentować żeby ją zmienić.

0
  • #13 24 Kwi 2015 22:20
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Istnieje możliwość że wibracje powodują paski klinowe.
    Jak są długie to mają tendencję do drgań.
    Pozdrawiam.

0
  • #14 16 Wrz 2015 11:33
    max158
    Poziom 1  

Mój znajomy miał podobny problem . cały trak trząsł się jak galareta. Ja zrobiłem samoróbkę. Pomógł mi kolega z firmy Backo. nie ma jakiegoś większego trzęsienia.
    Po pierwsze naciąg taśmy chciałem robić na śrubie. Odradził mi i zastosowałem siłownik hydrauliczny od podnośnika samochodowego taka łapa chiński wyrób 70zł dałem. Dlaczego hydraulika gdyż tłumi drgania. Ale najważniejszym tłumikiem drgań jest taśma piła ze stali sprężynowej. Ona najwięcej tłumi i dlatego kupiłem za 140zł
    Ona bez ostrzenia wytnie 15 kubików tylko trzeba rozwieźć ja co 3 kubiki. Piła ta jest ustawiona na 5 rozwiedzenie , do drzewa twardego, do miękkiego musi być 7 ale 5 tez idzie drobniejszy wiór .Podpatrzył ten mój znajomy u mnie i porozmawiał z tym kolegą z Backo . zmienił naciąg hydrauliczny jak u mnie oraz zastosowal piły wood coś tam z bako twardość zębów 64HRC. Ponadto przespawał prowadzenie po szynie na bok. Miła na rurce na szynie . a przespawał i zmienił kółka ze ida po szynie a prowadzenie z boku co wzmocniło trzymanie konstrukcji
    WSZYSTKO WROCILO DO NORMY. Są drgania lekkie jak w moim ale nie trzęsie.
    Prędkość taśmy łatwo obliczyć ze średnicy koła i prędkości obrotowej

0
  • #15 16 Lip 2018 17:30
    trakowy600
    Poziom 3  

Witam ,
    Odgrzewam kotleta , mianowicie chcę zrobić modernizacje traka wersja wczesny "zrób to sam", autor nieznany. Praktycznie pozostaną tylko koła trakowe o średnicy fi 600 mm. Silnik jest do wymiany łącznie z kołem pasowym. Także chcę zmienić rozstaw kół bo obecnie mam niestandardową długość piły , czyli 4500 mm i jest to kłopotliwe. Tutaj pytanie do Was, czy jest ktoś w stanie dobrać/obliczyć/ustalić wielkość (fi) koła pasowego silnika (szajby) oraz dobrać ilość obrotów silnika żeby uzyskać prędkość liniową piły nie niższą niż 1300 m/min, ale i nie diametralnie wyższą. Za każdą podpowiedź dziękuje z góry. Załączam także grafikę poglądową , lotów niestety niskich.

0
  • #17 16 Lip 2018 17:55
    trakowy600
    Poziom 3  

Powiem że jestem pod wrażeniem , dziękuję bardzo . Naprawdę szacunek.

0