Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[BASCOM][USB ASP][ZL2AVR] - Brak połączenia USB ASP z płytką

Xenlin 21 Kwi 2015 23:27 621 2
  • #1 21 Kwi 2015 23:27
    Xenlin
    Poziom 8  

Witam wszystkich serdecznie!

Otóż mam dość specyficzny problem z USB ASP i połączeniem z mikrokontrolerem na płytce ZL2AVR (ZL3AVR także).

Zaczynając od specyfikacji:
    Win 7 64bit
    Bascom 2.0.7.5
    Sterowniki USB ASP prawidłowo zainstalowane (programator prawidłowo wykrywany w Menedżerze Zadań)
    W Bascomie ustawione USB ASP.

Piszę kod, kompiluję i przy próbie wgrania niestety USB ASP w Bascomie zwyczajnie nie jest w stanie wykryć mikrokontrolera. Co dziwniejsze MkAVRCalculator wraz z AVR Dude bezbłędnie określa jaki mikrokontroler siedzi na płytce.

Co więcej posiadam także programator KamProg wraz z oprogramowaniem i ten z kolei bezbłędnie odczytuje µC i także bez najmniejszych problemów go programuje.

Wniosek prosty - wina software. Niestety w tym miejscu kończą mi się totalnie pomysły. Bascom najnowszy, USB Asp wgrany prawidłowo, więc co może być przyczyną? Brak jeszcze jakiegoś sterownika? Może Bascom ma problemy?

Co więcej - dokładnie te same płytki zabrałem na uczelnię i u znajomego wykładowcy (który nawiasem mówiąc zaraził mnie bakcylem) na jego USB ASP hulają aż miło - wszystko wgrywa się jak należy.

Niestety programatora nie będę w stanie sprawdzić do następnego wtorku na sprzęcie wykładowcy a jest mi on potrzebny.

Z innych informacji - zarówno płytki jak i programator są kupione w sklepie, więc na pewno nie są robione "chałupniczo" co wyklucza jakiekolwiek błędy przy lutach i połączeniach ścieżek.

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam jeżeli dubluję jakiś inny temat z tym problemem.
    Pozdrawiam!

0 2
  • Pomocny post
    #2 22 Kwi 2015 00:12
    373522
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 22 Kwi 2015 22:45
    Xenlin
    Poziom 8  

niveasoft napisał:
    Zerknij najpierw na to. Link

Dwa ostatnie obrazki tyczą się bezpośrednio problemu wykrywania kontrolera pod Bascom. Może to Ci wystarczy :) Zaraportuj jeśli będzie potrzebna dalsza pomoc.

PS. Na przyszłosć. Można zawsze w Bascom użyć zewnętrznego programatora który się posiada. W ustawieniach wybrać External Programmer i w zależności od programatora można mu przekazać plik do zaprogramowania.
    W polu "opcjonalny parametr" należy wpisać {FILE} (dosłownie, FILE w nawiasach klamrowych).

Niczym snajper trafiłeś idealnie w sedno sprawy :D
    Przestawienie zegara na 1/4 taktowania µC i Bascom w pełni współpracuje z układami.

Coś tak prostego, wręcz oczywistego a sprawiło mi taki kłopot. Z drugiej strony funkcja AUTO powinna dopasować prędkość połączenia a tak się nie stało.

Jeszcze raz dzięki wielkie!

W tej chwili problem jest rozwiązany - temat można zamknąć.

0