Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa wentylatory 12V pod 24V - połączone szeregowo, a ledwo kręcą

fenol 22 Kwi 2015 20:46 852 5
  • #1 22 Kwi 2015 20:46
    fenol
    Poziom 17  

Witam,
    uprzejmie proszę o pomoc w następującej kwestii: chciałem wyciszyć dwa głośno chodzące fabryczne wentylatory 80x80x25 działające na 24V w lampie akwarystycznej. Z racji tego, że ciężko znaleźć ciche zamienniki na 24V, zakupiłem dwa wentylatory 80x80x25 12V (Noctua NF-A8 FLX) i podłączyłem je szeregowo pod zasilanie 24V jednego z głośnych wentylatorów licząc, że napięcie rozłoży się po 12V i nowe wentylatory będą działały prawidłowo. Niestety po podłączeniu szeregowo pod zasilanie 24V okazuje się, że nowe wentylatory mają problem z ruszeniem (kilkakrotnie próbują ruszyć i po chwili się zatrzymują). Po kilku próbach jednak ruszają, ale kręcą się ledwo co. Dlaczego nie działają na pełnej swojej prędkości albo chociaż na jej połowie? Wartość natężenia (katalogowa, a nie odczytana w trakcie pracy) nowych wentylatorów to 0,07A. Co ciekawe głośne wentylatory, które chciałem wymienić podłączone szeregowo pod to samo zasilanie 24V ruszają bez problemu i kręcą się szybciej niż nowe 12-sto voltowe (ale nie jestem pewny, czy na połowie prędkości, czy wolniej). W każdym bądź razie mimo, że są nominalnie na 24V to nie mają problemów z ruszeniem tak jak te nowe na 12V i jak napisałem powyżej kręcą się szybciej.
    Z góry dziękuję za pomoc.

0 5
  • #2 22 Kwi 2015 21:31
    Lzep
    Poziom 39  

Zmierz napięcie na wentylatorach 2x12V - może za bardzo obciążają zasilanie i nie ma tam już 24V, tylko znacznie mniej ?

0
  • #3 22 Kwi 2015 21:55
    fenol
    Poziom 17  

Zmierzone napięcie to 23,3V. Dodam jeszcze, że na zwykłym zasilaczu sieciowym (12V, 1,6A) nowe wentylatory połączone szeregowo działają znacznie szybciej t.j. zgodnie z oczekiwaniami (na oko połowa prędkości).

0
  • Pomocny post
    #4 22 Kwi 2015 22:10
    januszx3
    Poziom 30  

Dołącz równolegle z każdym wentylatorem jednakowe kondensatory elektrolityczne, np 100uF/25V.

0
  • Pomocny post
    #5 22 Kwi 2015 22:26
    563113
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 22 Kwi 2015 22:36
    fenol
    Poziom 17  

Jutro kupię elementy i dam znać, jaki efekt. Przy okazji: czy w razie dalszego niepowodzenia, jest możliwość, by oba nowe wentylatory podłączyć osobno pod obydwa wejścia 24V tylko z użyciem np. jakichś rezystorów obniżających napięcie do 12V lub czymś podobnym, czy nie będzie się to grzało? Jakie ewentualnie musiałyby to być elementy i o jakich parametrach/wartościach?

Dodano po 4 [minuty]:

kpp_jacek napisał:

Pod warunkiem, że "stare" wentylatory na pewno były przeznaczone do pracy przy DC.

Stare wentylatory działają też na baterii 9V więc DC.

edit: Witam ponownie. Problem rozwiązany - kupiłem mini przetwornicę wielkości paznokcia obniżającą napięcie w przedziale 28V-0,8V. Teraz wszystko chodzi tak jak powinno. Wysłałem podziękowania za wczorajszą pomoc i zainteresowanie.
    Pozdrawiam

1