Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowy włącznik świateł ledowych w samochodzie

22 Kwi 2015 21:06 2265 27
  • Poziom 9  
    Witam. Chcę zrobić bezprzewodowy włącznik świateł ledowych które planuję zamontować wokół tablicy rejestracyjnej. Najlepiej jak by mrygały przez 5 sek i się wyłączały lub włączały światłem stałym też na 5 sek i się wyłączały. Chcę spróbować jednej i drugiej opcji. Dawno nie bawiłem się elektroniką jakieś 4 lata i chciałbym się was poradzić co kupić i jak to złożyć do kupy. Schemat jest w załączonym pliku (przepraszam ale nie chciało mi się robić dokładnie).

Jeżeli zły dział to przepraszam i proszę o przeniesienie.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 15  
    Co masz na myśli bezprzewodowy? Na schemacie wyraźnie widać połączenie z zasilaniem. Ten bezprzewodowy Włącznik ma być w kabinie samochodu, czy np. jako pilot? Jeżeli w kabinie to wystarczy, że światła podłączysz przez włącznik (lub ewentualnie jakąś płytkę wyłącznika czasowego) do zasilania.
  • Poziom 9  
    Kable zasilające włącznik mogę bezproblemowo podlłaczyć pod akumulator. Ale zastanawiam się czy zrobić wersję z bateryjką czy na stałe zasilanie.

Dodano po 59 [sekundy]:

A włącznik chce umieścić w kabinie lub na kierownicy
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 15  
    Odbiornik jak i nadajnik potrzebują prądu do działania. Prąd do tablicy rejestracyjnej jest poprowadzony poprzez kable do zasilania podświetlenia. Można by w obwód podświetlenia dać włącznik i po kłopocie. Nie trzeba używać fal.
  • Poziom 9  
    wiem wiem ale coś podobnego chce zrobić w motocyklu. To będą pojazdy pokazowe więc dlatego takie moje widzi mi sie :P Od razu zapytam jakich ledów użyć? Chce w kolorze zielonym i jakieś dobrej jakości żeby były trwałe i widoczne w dzień. A no i jeszcze zostaje kwestia mrygania tych ledów
  • Poziom 15  
    Taśma led z zielonymi diodami smd w przezroczystej rurce. Miganie wykonać na ne555 plus tranzystor, lub na multiwibratorze astabilnym. W ramach zabawy możesz kupić dwa małe samochodziki kierowane falami i z nich zrobić to co chcesz. :-)
    Rs elektronika bardzo dobrze opisuje ne. Poparz i wybiesz sposób świecenia.
    Diody muszą być jasne inaczej nie będzie ich widać w dzień.
    Możesz pójść do sklepu elektronicznego i zapytać o nadajnik i odbiornik. Szukaj nadajników radiowych.
  • Poziom 9  
    Gdzie mogę dostać te części? I mógłby ktoś podrzucić schemat? Co gdzie i jak bo nigdy nie pracowałem z ne555 :) Mniej więcej chce aby było narysowane co do czego.
  • Poziom 32  
    Jeżeli częstotliwość ok. 1Hz to wystarczy dioda migająca i tranzystor.
  • Poziom 15  
    W zależności od napięcia jakie będzie w stanie wygenerować odbiornik zależy czy będą pasować. Diod migających nie polecam połączać szeregowo, więc zostaje napięcie znamionowe 3v. Fajnie by było gdybyś zaszedł do jakiegoś lokalnego sklepu elektronicznego i zapytał o nadajnik radiowy do sterowania podświetleniem tablic rejestracyjnych i o parametry wyjściowe odbiornika. Do odbiornika można dostosować „każdą“ diodę, ale odbiornika do diody nie dostroisz. Znalezienie odpowiedniego elementu świecącego to twój najmniejszy problem. Z dwunastu volt ty dasz radę zrobić trzy, na odwrót jest ciężej. :-(
  • Poziom 9  
    kurcze to już nie wiem sam. Zdecydowałem się na połączenie stałe nie radiowe. Chcę mięc te diody pod przyciskiem. Wcisnę przyciski i diody mają mrygać przez ok 5 sek i się wyłączyć. Teraz mam zamotane w głowie co kupić. Możecie podać mi całą listę części jakich potrzebuje? Najlepiej od razu w sklepie internetowym to zamówie. Do tego jakiś schemacik mały jak będzie ktoś z was tak miły :) .
  • Poziom 15  
    Załączam schemat wyłącznika czasowego. Diody mogą być. Tylko trzeba obniżyć napięcie zasilania. 12v - 3v =9v. 9v/0.02A =450ohm. 9v*0.02A = 0.18W. Zatem kupujesz wszystkie części jakie są na schemacie plus diody (wcześniej przez ciebie wspomniane) dziesięć rezystorów 450ohm (lub więcej) na 0.250 W. Przekaźnik na 12v.
    Załączniki:
  • Poziom 15  
    Zielone diody będą migać same z siebie. Wystarczy, że przekaźnik zamknie ich obwód. Nie trzeba zbędnie rozszerzać schematu, gdyż nie mam pojęcia czy początkujący elektronik będzie w stanie wykonać go.
  • Poziom 2  
    Polecam łatwe do montażu urządzenie typu : 1 kanałowy odbiornik z pilotem.
    urządzenie zasilane 12V ma wyjście przekaźnikowe 1A/ 30 V DC. Przekaźnik możesz zaprogramować na dwa sposoby np.
    1. monostabilny (czasowy) czas od 3min do 4h zależy od producentów
    2. bistabilny (załącz-wyłącz) zmienia stan przekaźnika.
    Pilot ma zasięg 50-100m też zależy od producenta.

Polecam urządzenia Elmes lub Gorke
    Pozdrawiam
    gegol72
  • Poziom 9  
    Mogli byście podać dokładnie liste rzeczy które są na schemacie? bo chce zamówić, a nie wiem dokładnie gdzie i co do niektórych rzeczy też nie wiem co oznaczają (jakie odbiorniki).
  • Poziom 33  
    gumis_36 napisał:
    Mogli byście podać dokładnie liste rzeczy które są na schemacie? bo chce zamówić a nie wiem dokładnie gdzie i co do niektórych rzeczy też nie wiem co oznaczają (jakie odbiorniki).

Wybacz, ale chyba lepiej to komuś zlecić (wraz z instalację tego), skoro nie wiesz takich rzeczy.
    Szkoda by było uszkodzić niechcący instalację samochodową.
    Nie piszę tego złośliwie - żeby była jasność.
  • Poziom 9  
    Dlatego chce zamówić kilka egzemplarzy więcej i składać to na stole, i testować przy samym akumulatorze. :) Dlatego pytam o te rzeczy, bo jak wspomniałem już masę czasu nie grzebałem w elektronice, a kiedyś się tym dużo bawiłem. :)

Dodano po 35 [minuty]:

Wiem, że potrzebuję kondensator 100nF, kondensator spolaryzowany 10nF, rezystor 1k i rezystor 100k, oczywiście diody + te 10 rezystorów. Na schemacie P1 to nie wiem czy to jest przekaźnik, czy potencjometr i na końcu schematu przed odbiornikiem PK1, nie wiem co to jest?
  • Poziom 33  
    gumis_36 napisał:
    Mogli byście podać dokładnie liste rzeczy które są na schemacie?...

A o który schemat chodzi, bo parę wątków tutaj było?

Jeśli - 555_wlacznik_czasowy.jpeg
    PK1 - to przekaźnik.
  • Poziom 9  
    Bezprzewodowy włącznik świateł ledowych w samochodzie

Dodano po 46 [sekundy]:

I tez pytanie, czy pomiędzy te ledy musze dawać rezystory?
  • Poziom 33  
    Powtórzę - PK1 - to przekaźnik.

gumis_36 napisał:
    ...
    I tez pytanie, czy pomiędzy te ledy musze dawać rezystory?

Musisz znać parametry diody.
    Prosty kalkulator:
    http://kalkulator.majsterkowicza.pl/oblicz/rezystor_do_LED

Warto poczytać:
    http://poszukaj.elektroda.pl/szukaj,pod%C5%82%C4%85czenie-diody-led-12v.html

Ponadto polecam przed napisaniem następnego postu link:
    https://www.languagetool.org/pl/
  • Poziom 9  
    A to P1? Co to jest? Potencjometr?
  • Poziom 9  
    Tak szukałem i patrzyłem właśnie na tą stronkę co podałeś. Ale dziękuję za info :)

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

Nie mogę znaleźć kondensatorów które są na schemacie. Może ktoś mi podrzucić link w gdzie mogę je zamówić? Ja zamawiam wszystko na http://sklep.avt.pl/
  • Poziom 9  
    Najchętniej to poproszę całą liste części xD Nie no myślę że wszystko dobrze zamówiłem jak coś to zamówie jeszcze raz ;) Ale kolego dziękuję bardzo za pomoc. Niby mała pierdoła ale sam nie wiedziałem :/