Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie grzałką 230 V AC PWM

22 Kwi 2015 22:29 1671 17
  • Poziom 7  
    Witam,

Potrzebuję sterować grzałką 230V AC (np. akwariowa) za pomocą sygnału PWM z mikrokontrolera. Moim pomysłem jest cykliczne załączanie i wyłączanie grzałki w zależności od sygnału PWM, np cykl trwający 1s, gdy PWM = 50% wtedy on 500ms, off 500ms itp. Pytanie, czy słuszna jest idea sterowania cyklicznego (czy nie spowoduje on szybkiego zepsucia grzałki) i czy można do tego celu wykorzystać po prostu przekaźnik (uwzględniając jego czasy zal/wył)?

Jestem początkujący w dziedzinie elektroniki dlatego będę wdzięczny za wskazówki.
  • Relpol przekaźniki
  • Admin Grupy Retro
    paradaise1 napisał:
    Pytanie, czy słuszna jest idea sterowania cyklicznego (czy nie spowoduje on szybkiego zepsucia grzałki)

Nie, grzałki nie popsujesz. Koncepcja dobra.
    paradaise1 napisał:
    i czy można do tego celu wykorzystać po prostu przekaźnik (uwzględniając jego czasy zal/wył)?

Nie, bo:
    - hałas
    - zużycie styków
    Powinien to być układ półprzewodnikowy, np. na triaku.
  • Poziom 20  
    Zobacz "sterowanie grupowe".
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 7  
    Prośba o sprawdzenie (głównie dobranych elementów):

Wejście PB byłoby załączane/wyłączane w zależności od cyklu. Będzie działać poprawnie :D?

A tak offtopic, potrzebuje również za pomocą uC wykrywać obecność napiecia 230V - wykorzystać obecność prądu w obwodzie jako syg binarny na wejściu uC. Z tego co wyczytałem, trzeba tu również wykorzystać transoptor:

Czy taki schemat jest poprawny?
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Czy taki schemat jest poprawny?
    Tak tylko w rezystorze będzie 4W mocy strat, rezystor będzie duży i bardzo gorący.
  • Poziom 7  
    Jeszcze takie pytanie odnośnie badania temperatury. Jaki czujnik byście polecali? Zależałoby mi głównie na tym, aby szybko reagował na zmiany temperatury (rozdzielczość może być ok. 0,5 stopnia). Obecny, który miałem pod ręką DHT11 po gwałtownej zmianie temp. wkazuje różnicę dopiero po ok 1 minucie.
  • Admin Grupy Retro
    paradaise1 napisał:
    Zależałoby mi głównie na tym, aby szybko reagował na zmiany temperatury (rozdzielczość może być ok. 0,5 stopnia). Obecny, który miałem pod ręką DHT11 po gwałtownej zmianie temp. wkazuje różnicę dopiero po ok 1 minucie.

Termistor - musi być to czujnik o możliwie małych gabarytach i masie. Oraz fakt, że odpowiedź masz w czasie rzeczywistym, a nie po odczekaniu na konwersję przez układ cyfrowy :)

Są też dostępne gotowe DS18B20 zalane w metalowej rurce z przewodami. Nie są tak szybkie jak termistory, ale dużo wygodniejsze w stosowaniu. Zarówno od strony elektronicznej, jak i mechanicznej. Myślę, że do Twoich zastosowań powinien się nadać.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    DHT11 do pomiaru temperatury cieczy? Czego temperaturę mierzyłeś za jego pomocą, bo przecież nie cieczy?
    Jeśli więc mierzyłeś temperaturę powietrza, to jaki jest więc związek temperatury powietrza z grzaniem cieczy?
    Dlaczego nie mierzysz bezpośrednio temperatury cieczy?

Generalnie procesy ogrzewania cieczy i pomiaru jej temperatury to procesy wolnozmienne. Czas reakcji czujnika nie jest aż tak istotny jak się Tobie wydaje, tym bardziej, że algorytm sterowania może uwzględniać tę zwłokę w reakcji.

No chyba, że ten przykład akwarium jest faktycznie tylko przykładem, ale to wprowadza nas w błąd, bo inaczej projektuje się regulator temperatury powietrza, a inaczej temperatury cieczy. Opisz wiec dokładnie co chcesz zaprojektować.
  • Poziom 28  
    Futrzaczek napisał:
    paradaise1 napisał:
    Zależałoby mi głównie na tym, aby szybko reagował na zmiany temperatury (rozdzielczość może być ok. 0,5 stopnia). Obecny, który miałem pod ręką DHT11 po gwałtownej zmianie temp. wkazuje różnicę dopiero po ok 1 minucie.

Termistor - musi być to czujnik o możliwie małych gabarytach i masie. Oraz fakt, że odpowiedź masz w czasie rzeczywistym, a nie po odczekaniu na konwersję przez układ cyfrowy :)

Są też dostępne gotowe DS18B20 zalane w metalowej rurce z przewodami. Nie są tak szybkie jak termistory, ale dużo wygodniejsze w stosowaniu. Zarówno od strony elektronicznej, jak i mechanicznej. Myślę, że do Twoich zastosowań powinien się nadać.

Czy na pewno termistor mierzy temperaturę w czasie rzeczywistym ?
    Co do tego mam pewne wątpliwości, co to za termistor ?
    DS18B20 max czas konwersji to 750ms przy jednym czujniku można zejść niżej.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Admin Grupy Retro
    Bronek22 napisał:
    Schemat nr 2 błędny. z kilku powodów.
    Napięcie w sieci 230V to nie jest napięcie stale.
    Należy je przed podaniem na mikroprocesor wprostować, scałkować i zmiejszyć z 230V do poziomu 5V.

Czy na pewno obejrzałeś ten schemat? Odnoszę wrażenie, że nie.

yokoon napisał:
    Czy na pewno termistor mierzy temperaturę w czasie rzeczywistym ?

Oczywiście, że nie, za to:
    - ma małą masę, więc jego temperaturę można szybko zmieniać
    - rezystancja zmienia się natychmiastowo po zmianie jego temperatury.
    yokoon napisał:
    DS18B20 max czas konwersji to 750ms przy jednym czujniku można zejść niżej.

Fajnie - a przy bylejakim układzie analogowym można zejść do ułamków mikrosekund.
    Pytanie: po co? Algorytm sterowania grzałką powinien uwzględnać bezwładność układu.
  • Poziom 7  
    Cytat:
    DHT11 do pomiaru temperatury cieczy? Czego temperaturę mierzyłeś za jego pomocą, bo przecież nie cieczy?
    Jeśli więc mierzyłeś temperaturę powietrza, to jaki jest więc związek temperatury powietrza z grzaniem cieczy?
    Dlaczego nie mierzysz bezpośrednio temperatury cieczy?

Może bardziej opisze projekt - chcę zbadać pracę regulatora temperatury powietrza, będę wykonywał symulację w pudle - dlatego chcę wykorzystać grzałkę małej mocy (np. akwariową). Nie będę badał temp. cieczy :) Zakres temp od ok. 20 - 40 stopni, rozdzielczość pomiaru najlepiej jak największa (0,5 stopnia bd ok), no i najmniejsza bezwładność czujnika. Czyli zwykły termistor np NTC lub wspomniany DB18B20 będzie tutaj dobrym rozwiązaniem?

Pytanie odnośnie układów, czy w końcu są one poprawne, czy też nie? Bo teoretycznie schemat pierwszy działa poprawnie (przy przełączaniu w dużych odstępach czasowych, nie sprawdzałem w przypadku ms)
  • Admin Grupy Retro
    Bronek22 napisał:
    W drugim schemacie widzę tylko optoizolację. Może coś źle zrozumialem.

W drugim schemacie jest optoizolacja oraz nieprawidłowe połączenie. Wyprowadzenie procesora należy podłączyć do emitera tranzystora, nie kolektora. Kondensator C1 jest zbędny, żadne całkowanie ani prostowanie nie jest tutaj potrzebne.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    A w jaki sposób najlepiej pozbyć się problemu nagrzewania tych rezystorów? Rozumiem, że trzeba w jakiś inny sposób rozładować tę moc 5W? Tak jak wspominałem na początku jestem początkujący w dziedzinie elektroniki, więc byłbym wdzięczny za podpowiedzi.